Prostatın Cinsel Hayata Etkisi ve Belirtileri

Prostatın Cinsel Hayata Etkisi ve Belirtileri

Prostat genellikle 30-50 yaş aralığındaki erkeklerde görülmektedir. Geceleri aniden idrara çıkma, idrarı yaparken damla halinde gelmesi veya idrarın yanma hissi vermesi bunun en büyük belirtilerindendir.

Sözünü ettiğimiz prostat sadece idrarımızı yaparken değil, aynı zamanda cinsel hayatımızda da olumsuzluklara yol açabilir. Prostatıno cinsel hayata etkisi direk olmasa bile dlaylı yoldan etkileri mevcuttur. Örneğin; prostatı olan bir insanın her gün idrarını zorla da olsa yapmak istemesi, o kişide cinsel iktidarsızlığa yol açabilir. Cinsel iktidarsızlığın olduğu bir yerde boşalma sorunlarının veya sertleşme sorunlarının yaşandığı bir gerçektir.

Prostatı bulunan insanların sertleşme süresi, prostatı olmayan normal kişilerdeki sertleşmenin üç katı kadardır. Bu rakam çok anormal gibi görünse de, yüksek kolesterol veya prostata bağlı olarak bir hastalığı bulunan kişilerde cinsel iktidarsızlık çok daha fazladır. Bu problemlerin aşılabilmesi için acilen bir doktora başvurulmalı ve yaşanılan sıkıntıların doktor ile paylaşılması gerekir.

Orta yaş olarak adlandırdığımız 30-50 yaş grubundaki kişilerin, doktor başvurusunu erken yapması da kişinin yararına olacaktır. Erken tedavi her zaman önem arz etmektedir.

Doktorunuza başvurduğunuzda size yapılacak testlerin başında prostat testleri gelir. Prostat ile ilgili veya prostata bağlı bir durum bulunmamışsa kısa sürede bu rahatsızlığınız giderilebilir.

Gelişen tıp sayesinde, cinsel problemlerin hemen hemen hepsine artık çare bulunabilmektedir.İlk yorumu siz yazın !..

  • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
İlginizi çekebilir...