Gizli Dosyaları Göster Çalışmıyor - Dosyalar Görünmüyor

tarih22.01.2014 16:14 — Bilgisayar - Donanım,Gizli Dosyaları Göster Çalışmıyor - Dosyalar Görünmüyor

Bazı virüsler bilgisayar ve flash disk  içindeki dosyaları ya da klasörleri gizleyebiliyor. Bu dosyaları görebilmek için klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster ve korunan işletim sistemi dosyalarını göster seçeneklerini işaretlememiz gerekiyor.

Gördüğümüz bu dosyalara sağ tıklayıp gizli özelliğinin karşısındaki işareti kaldırdığımızda dosyalarımızı kurtarmış oluyoruz fakat bazen bu bölüm alttaki resimde olduğu gibi deaktif durumdadır. Yani gizli seçeneğinin karşısındaki işaretleme bölümü tıklanamaz.

gizli dosyaları gösteremiyorum

Şekilde görüldüğü gibi gizli nin karşısındaki işaretleme kapalı. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için mausu bir kenara bırakıp komut satırından basit bir komut yazamamız gerekiyor. Bilgisayarda bazen mause işe yaramıyor :)

Daha önce hiç komut panelini kullanmamışlar için biraz açıklayalım.

Komut Satırı Paneli Nedir Neye Yarar?

Komut satırı (veya komut satırı arayüzü), bir bilgisayar kullanıcısının, belli metinleri (komutları) girerek, bilgisayarla iletişime geçmesini sağlar. Komut satırı arayüzleri; konsol, kabuk, terminal veya uçbirim diye de adlandırılır.

Komut satırı, kullanıcıya herhangi bir grafiksel arayüz sunmaz bunan yerine kullanıcının metin kipinde bilgisayarla iletişime geçmesini sağlar. İşletim sistemi veya yazılıma göre komutlar değişebilir. Örneğin bir dizini listelemek için MS-DOS'ta dir (ing. directory) komutu kullanılırken UNIX benzeri terminallerde ls (ing. list) komutu kullanılır.

 

Şimdi konsola ulaşmak için şu tuşlara aynı anda bir kere basın.

1. win + R (win tuşu alt tuşunun yanındaki 4 kare windows logosu olan tuştur. Bu klavye kısa yolu bize alttaki resimde görülen çalıştır ekranını açacak)

çalıştır windows ekranı

2. buraya cmd yazıp enter'a basın. Bu sayede alttaki komut satırı panelini (konsol) açmış olacaksınız.

komut satırı gizli dosyaları gösterme

3. Burada uygulayacağımız komut dosya özniteliklerini değiştiren basit bir koddur.

attrib +s -h dizin_yada_dosya_adi

Bu komutun örneği alttaki gibidir.

Bilgisayarıma flash diskimi taktım ve M: olarak bağlı. M: dizini içinde yani flash disk içinde virüs tarafından gizlenme seçeneği bloke edilmiş fotograf_2323.JPG dosyasının gizlilik kilidini açıyorum. Komutum şu;

attrib +s -h M:\fotograf_2323.JPG

Virüssüz günler diliyorum...
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Windows 8 Flash Player Sorunu - Çözüldü

Yorum Yazın