Çekingenlik ve kendine güven için Dinimiz İslam neyi öneriyor

tarih11.11.2008 01:33 — İslami İnanç,Alıntı:
günlük hayatta çekingenlik sorunu yaşayan gençlerin kendine güveninin gelmesi için ne yapması gerekir? Bir dua var mı?

-İnsanların güveni veya güvensizliği yüzleşeceği konuyla yakından ilişkilidir. “ İnsan bilmediğinin düşmanıdır” diye hakikatli bir söz vardır. Bu sebeple, her şeyden önce karşısına çıkacağımız toplumun karşısında kullanabilecek bilgi donanımına sahip olmak gerekir.

- Bu çekingenlik, doğuştan var olabileceği gibi, kişinin yetiştiği çevrenin etkisiyle de oluşmaktadır. İlk önce senli-benli olan küçük çaptaki çevrelerde deneyimlerini gerçekleştirmek uygun olur.

- Daha önce düzgün konuşamayan Çiçeron, iyi konuşma azmiyle yaptığı ısrarlı çalışmalar, hatta küçük çaptaki çakıl taşlarını ağzına alarak konuşmaya çalışması ve sonunda dünyanın en büyük hatipleri arasına girmesi, azmin elinden bir şeyin kurtulamayacağını göstermektedir.

- Bir düşünceyi başka düşünceyle değiştirmek, yeni fikrin eskisinden daha kuvvetli olması şartıyla mükemmel bir arzudur. Rutherfort diyor ki; “Tembelliğin ilacı çalışmaktır, bencilliğin ilacı fedakârlıktır, imansızlığın ilacı Allah’ın emirlerine itaattir, çekingenliğin ilacı korkulan şeye cepheden bakmaktır.”

- İnsan her nerede olursa olsun Allah'ın huzurundadır. Eğer çekinme gerekli olan güzel bir davranışsa buna en layık olan Allah'tır. İnsan davranışıyla, sözleriyle, her haliyle Ona layık olamamaktan korkmalı ve Ondan çekinerek yanlışlardan sakınmalıdır. Bu anlayışa sahip olan her insan diğer varlıkların yanındayken daha rahat hareket edebilecektir. Çünkü Yaratanın Huzurunda olmadığı bir yer ve an yoktur. Onun huzurunda yapılması uygun olan bir davranışı ya da bir sözü, yine Onun iziniyle diğer varlıkların yanında yapmaktan neden çekinsin.

Bu konuda Hz. Musa’nın okuduğu “Rabbişrah li sadrî ve yessir li emri vahlul ukdeten min lisanî yefkahu kavlî”(Ta Ha, 20/25-28) duasını okumak uygun olur.
Bir önceki konu : Kalp kalbe karşıdır derler aslı var mıdır? İslamda yeri var mı ?
  Yorumlar...
  (Toplam 13 yorum var.)


  Sayfa: 1 2

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 13.03.2013 10:01
  cagla


  Misafir
  sevgılı kardeslerım, karsınızdakı ınsanı gozunuzde buyutmeyın onunda ıcınde yasadıgı sıkıntılar problemler ve kaygıları muhakkak vardır sız kendınızdekı guclu tarafınızı gormeye calısın kendınızle gurur duyun herzaman cunku sızın gıbı bırtane daha yok ınsanlara cok fazla onem vermeyın buyutmeyın bu kaygınızın artmasına sebep olur ve sosyal aktıvıteler yapın bu gercektende ınsanın kendıne guvenını getırır bol bol kalabalıga gırerek yenın bu duyguyu


 2. 27.06.2013 21:34
  samet


  Misafir
  serhat Kullanıcısından alıntı;

  sadece sende yok bu rahat ol azimli olmayı öneriyorum...(sabır)

  aynen bu sorun bendede var çok kötü bi hastalık yıllardır baş etmeye çalışıyorum tüm hayatımı etkiledi etrafımda arkadaş diye bir şey kalmadı


 3. 15.05.2014 00:10
  sorunlu


  Misafir
  arkadaşlar..çocukluk çok önemli bir şekilde bu mesajıma denk gelenlere özelllikle çok iyi çocuk yetiştirmelerini öneriyorum..cesaret için, hiç gereksiz çekingenlik için yukarıda yazılan dua bölümünü okuyun. niyetlenin.. ama niyetinizi net belirtin..cesaret isterken niye allahım sağlık sıhhat ver diyesiniz.. tabiiki sağlık şart ama konu o değil.. cümlelerinizi iyice düşünerek kurmanızı ve 2 rekat namaz kıldıktan sonra dualarınızı yapmanızı öneririm.. namaz gerçekten çok etkilidir isteğe dileğe ulaşmada..bunu es geçmeyin.. hepimize Allah yardım etsin inşallah...


Sayfa:1 2


Yorum Yazın