Aşk ve Ayrılık Acısından Kurtulma Yöntemleri

tarih19.11.2008 21:01 — Aşk,Ayrılık ve Aşk Sendromları

Aşağıdaki yazıların bir kısmı üyelerimiz tarafından yazılmış bir kısmıda netten alıntı yapılmıştır.

-------------------------------

MERHABA ARKADAŞLAR ŞİMDİ DİKKATLİ OKUYUN BUNLARI:

Aşk acısı çekmek zor olsada bir şekilde katlanmayı yada hayata ayak uydurmayı bilmenizi isterim ben bu sayfaya 2 tane yazı yazdım ve ara arada yoklarım sayfayı...

Admin güzelce yazmış çizmiş herşeyi ama unuttuğu bence tek olgu her vücudun her bedenin çektiği bir olmasa gerek ve etki tepkiyi herkes aynı şekilde veremiyecek olması.Aşk acısı cekiyorsanız yapmanız gerekenler:

Ona ait evinizde elinizde ne varsa çöp dahi olsa atmanız yada yakmanız...

öyle aşk şarkıları ayrılık unutmak şarkıları dinlememek lazım

kafanızı başka aktivelere vermek sadece 1-2 saatlik boşluk yaratır

dertleşmek felan zaten hikaye yeni aşklara yelken açmak en büyük hata :)

benim 8 yıllık ilişkim bittiğinin 8 ay sonrası karşı tarafın nişanlanmasıyla sonlandı... 8 yıl çöpe gitti 8 ayda yeni hayat kuruldu şimdi düşünün dünya bile 7 günde kurulmuşsa bir insanın kendine yeni sayfa açmaması zaten normal bişey.

bu acılardan tek şey öğrenin acı cektıkce olgunlaşmayı ARKADAŞ SEVİYORSANIZ GİDİP ÖZÜR DİLEYİN BARIŞIN TERK EDİLDİYSENİZ ŞANSINIZI DEFALARCA DENEYİN YORULANA KADAR... ETRAFINIZDAKİ OLGULARA DİKKAT EDİN SİZİ KUYUYADA ATAR SİZİ HAVAYADA ATAR...

BENİM HİKAYEMİ YAZMIŞTIM ZATEN BURAYA KURTULDUN MU DERSENİZ TABİKİDE HAYIR HER YOLU DENESEMDE OLMAYINCA OLMAZ HİÇ BİŞEY TEK TEMENNİM ADALETİN RABBİMİN SAĞLIYACAĞIDIR.

SİZLERDE RABBİME SIĞININ YETER...

Yazan: Forever Alone

------------------------------Aşk acısından kurtulmayla ilgili yazımızda araştırmaları konu edinmek yerine üyelerimizden gelen gerçek ve yaşanmış olayları paylaşmayı uygun gördük. Aşağıdaki yazıların ilki en çok tıklanan yaşanmış aşk acısından kurtulma yöntemlerini ve sonrasında da alıntılarla ayrılık ve aşk acısı çekenlere bazı öğütleri ve ipuçlarını içermektedir.

***********************************************************

Merhabalar...

Gerçekten çok acı bir durum. Bunu ancak ve ancak yaşayan bilir. Sizin için faydalı olur mu bilmiyorum ama, aynı lanet durumu yaşamış birisi olarak sizinle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle müslüman değilseniz altta yazacaklarım pek bir şey ifade etmeyecektir. İslam dinine mensupsanız kısa bir süre sonra toparlayacaksınız. Nasıl mı, buyrun okumaya devam edin.

Çok sevdim bende ve aynen dediğiniz gibi burun buruna çalışıyorduk bu kişiyle. 2 yıl kadar rüya gibi günler yaşadık ve ardından 2 yıl kahır çektim. Birlikte olduğumuzda beni dünyadan koparıyordu. Öylesine aşık oluyordum ve oldum. Ben aşık oldukça o soğudu. Ben seviyorum dedikçe şımardı ve malum sonuç. Bir de baktım ki ben onun aşkıyla geberirken o başka birisiyle bir aşka yelken açmış. Bu kısımdan sonrası aynen tahmin ettiğiniz gibi. İş yerinde gördükçe göğsünüzden içeri hançer saplanmaları ve dünyanın en iğrenç geceleri ve gündüzleri. Bu acıyı ancak yaşayan bilir...

Aşk acısı konusunda öneriler ve tahmin edilen şeyler var. Hemen herkes bunları yapar. Aklıma gelenleri yazayım;

Başka birisini bulmak. Bu işe yaramaz, başka birisiyle yaşayacağınız her şey size gerçek aşkınızı anımsatır ve daha çok özlersiniz.

Kendine hobi bul. O sıkıntıların içinde hobi işe yarıyor evet ama konsantre olmak pek mümkün olmuyor. Olunsa bile hobiye ayrılan süre sonuna kadar işe yarıyor. Yaptığınız aktivite bittiği anda siz yine aynısınız. Değişen tek şey 1-2 saatlik kafa dağıtma.

Birilerine açıl, dertleş anlat ve rahatla. Bu en tehlikelisi. Bunu yapmaya başladığınızda rahatladığınızı düşünüyorsunuz. Halbuki sadece konuşmak sizi açıyor, ama karşıdaki zamanla sizden resmen bıkıyor. Dost kaybetmekten başka işe yaramıyor. Çevrenizdeki dostlarınız bir bir sizden kaçar ve uzaklaşırlar. Çünkü herkesin kendince derdi var.

Aşk müzikleriyle rahatlamak. Bunu yaptığınızda o esnada içinize minik bir rahatlık gelebilir ama bilinç altınıza soktuğunuz acı acı sözler size rüya olarak geri döner ve sabah uyandığınızda kahrolursunuz.

Bunlar aklıma gelen ve işe yaramayan yöntemler. Çoğaltılabilecek kadar fazlaca şeytani şeyler mevcut. Ama kalsın almayalım...

Daha çok beni kurtaran noktaya sizi çekmek istiyorum. Ben şunu farkettim, beni Yaratan tek ve bir olan Allah var. Bana her an nefes veren, yediren içiren doyuran ve ayakta tutan Rabbim. Ben bu kısmı es geçip O'na şükretmek yerine O'nun yaratmış olduğu bir kula tapar olmuşum. Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor; Neyi çok severseniz ilahınız odur. Bu ince ayrıntıyı farkettim ve tövbe etmeye başladım. Hayatımda yapmak zorunda olduğum işler haricinde her şeyi bir kenara attım ve altta yazmış olduklarımı yaptım. Bu bahsedeceklerimden önce akla gelebilecek her şeyi denedim ve daha çok battım. 2 yılım zehir oldu.

 • Ona ait ne varsa her şeyi çöpe attım.
 • Onu görünce görmezden gelmeye çalıştım. Öyle ki aramızda 1 metre varken ne yüzüne ne de bulunduğu yöne baktım. Bakışları korumak zordur, kendinizi buna zorlamalısınız. Bakmamalısınız. Yoksa her bakışınızda tesirinde kalırsınız.
 • Konuyu bilen herkese bu işin bittiğini ve bana onun hakkında bir şey sorulmamasını istedim. En yakın arkdaşlarıma bile yasakladım ve o yok dedim.
 • Tamamen dünyayı Yaratan, insanları ayakta tutan, iyininde kötününde Rabbi olan Yüce Allah'a sığınmaya çalıştım.
 • Kur'an Meali okumaya başladım. Bir çok Ayette bulunan mesajlar bana günden güne tekrar yaşama sevinci verdi. Tekrar dirildiğime şahit oldum. Oldukça okudum, okudukça güneşin rengi değişti.
 • Nefis ve şeytan denen iki kafiri araştırdım, okudum öğrendim ve tuzaklarına düşmemeye çalıştım.
 • Heran içime sancısı yayılan bu lanet aşkın bir nefis ve şeytan oyunu olduğunu öğrendim. Bir Ayet her zor anımda beni 10 dk içinde toparladı ayağa kaldırdı. Her düşüşümde Yarabbi şeytanın şerrinden, nefsimin şerrinden ve gönlüme darlık veren bu işin şerrinden sana sığınırım dedim.
  A’RAF 7/200. Şeytan seni dürtecek olursa Allah’a sığın, doğrusu O işitir ve bilir.
 • Kötü anlarımda annemle konuşur gibi gözlerimi yumdum ve Yüce Allah a durumumu bildirdim. Yalvardım yakardım ağladım. O her şeyi hakkıyla bilen Rabbimin beni tekrar hayata döndüreceğine inandım ve daha çok yalvardım.
 • Namazlarımı aksatmadan kılmaya ve tövbe etmeye devam ettim.


Bunları yapmak ilk etapta ağır gelebilir, ama yeryüzünde hiç bir şeyin Allah'ın Rahmeti'nin üzerinde olmadığı çok açık ve net bir gerçek ki bunları yaptıkça huzur bulursunuz. Bunlar benim içimdeki yangına su serpti. Uzun zamandır hayatta değilmişim gibi tekrar dirildiğimi hissettim. O karanlık günlerime Yüce Allah'ın nuru ben O'na yaklaştıkça artıyordu. Bu, yaşanılan o sahte aşk gibi kahır ve endişe dolu bir şey değildi. Bu emin olunan bir hayat kaynağına sarılmanın ta kendisiydi.

Kim Allah'tan yüz çevirirse Allah'ta ondan yüz çevirir ve kim Allah'ı arzular O'na koşarsa Allah'ı çok merhametli bulur. Allah'a samimiyetle iman edip emrine girdiğinizde eskiden içinize huzur veren her şeyin tadının fazlasıyla yerine geldiğini farkedeceksiniz. Unutmayın ki hayır ve şer Allah'tan gelir. Allah dilediğini vezir dilediğini rezil eder. Allah'a boyun eğmeden ondan mutluluk dilenmez.

Bunları yapmak esasen boynumuzun borcudur ama nefis denen şey bize her zaman bunları zor, ağır ve gereksiz gösterir. Unutmayın ki bu hallere sizi düşüren o kafir nefisti. Artık aldanmamaya ve uyanmaya çalışın. Maddeler halinde yazdığım şeyleri ısrarla ve sürekli olarak yapmaya çalışın. Samimiyet çok önemli. Allah bize şah damarımızdan daha yakın, bunu unutmamak gerek. Günler bu şekilde geçtikçe, Allah'a kulluk etme yönünde ilerledikçe Allah bütün karanlıklarınızı aydınlık edecek ve sizde buna gözünüzle kalbinizle şahit olacaksınız.

Bu anlattıklarımın akabinde aklınız şu sorular gelebilir. Aşık olmak haram mı! Birisini sevmek haram mı yada Allah'ı inkar etmek mi!

Hayır değil, aksine; Leylaya aşık olmayan Mevlaya aşık olamaz. Bu konunun temeli budur. Allah bütün her şeyi bir vesileye bağlamıştır. Ben hayatımın bu kısmında yaşadığım bu olayı bu vesileye bağladım ve beni Mevlaya götürecek bir vesile olarak aldım ele. Artık leylayla işim kalmadığı için var gücümle, kaybetmemek üzere Mevlaya aşka yöneldim.

Yorgun halimle ancak bu kadarını yazabildim.  :)

Allah'a emanet olun. Huzurlu günler diliyorum...

 

***********************************************************

Aşk acısı çekiyorsanız yada karşılıksız bir sevdaya düşmüş iseniz kurtulmanız imkansız değildir. Sadece biraz çaba sarfetmeniz gerekir. Gercekten işe yarıyor uygulayın derim**

1. Kesinlikle içinizde geri dönermi dönmezmi şeklinde bir umut bırakmamanız, kararlarınızı ona bırakmamanız ve onun düşüncesi ne olursa olsun kendi kararınızı uygulamanız gerekir.

2. Artık ondan vazgeçtikten sonra ona karşı hayranlık yada nefret duyguları beslememeniz gerekir. Özellikle de bir sebepten ayrıldığınız yada sizi reddeden birine karşı nefret besleyebilirsiniz; fakat nefretiniz onu unutmanızı zorlaştıracaktır.

3. Size onu hatırlatacak duygu yüklü şarkılardan kaçınmalısınız. Bu çok önemlidir. Bu şarkıları dinlemeye devam ederseniz bu yazıyı hiç okumayın daha iyi.
“Çoktan unuturdum seni çoktan
Ah bu şarkıların gözü kör olsun”

4. Eğer mümkünse ondan ve çevresinden uzaklaşmanız yararınıza olacaktır.
Eğer uzaklaşmak mümkün değilse, onunla konuşmayacağım veya görmemezlikten geleceğim diye kendinizi kasmanız bir işe yaramayacağı gibi, tam ters sonuçlar da alabilirsiniz. Onu görmekten ve onunla konuşmaktan kaçınmak yerine ona herhangi biriymiş gibi davranmak en mantıklı davranış olacaktır.

5. Mümkünse ona olan sevginizi hiç dile getirmemeniz, özellikle üçüncü şahıslardan ve hatta kendinizden bile saklamanız yararınıza olur.

6. Kendinizi yeniden aşık olmak için zorlamayın. Bana göre en çok yapılan hata budur. Birini unutmak adına kendinize yapay bir aşk elde edebilirsiniz ve durumunuzun daha da karmaşıklaşmasına neden olabilir.

7. Son olarak “ben hiç bir zaman onu unutamayacağım” şeklinde sıradan insan düşüncesine kendinizi kaptırmayın. Mutlaka unutacaksınızdır. Bir çok kişi unutamam sanmış ama unutmuştur.

“Bir rüyadır gelir geçer, her aşk bir gün hayal olur
unutulmaz denen günler, unutulur unutulur...”

***********************************************************

Fırtınalı başlayan aşklar kasırgayla sona erebilir. Onunla yaşadığınız unutulmaz anlar sizin için bir kabusa dönüşebilir. Bu durumda yaşanan güzelliklerin ardından herşeyin bittiğine inanmak elbette ki çok zor. Fakat bu zor dönemi aşmanın da yolları var. Yeter ki kendinizi iyi hissetmekten alıkoymayın. Unutmayın kendinizi harap ederek hiçbir yere varamazsınız.

Uzmanlar, bu zor dönemi en iyi şekilde atlatmanız için şunları öneriyor;

1- Sosyal yaşamdan kopmayın. Bu dönemde yalnız kalmak isteyebilirsiniz, ancak yalnızlık, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamayacak, sizi daha çok yıpratacaktır.

2- Aileniz ve arkadaşlarınızla daha çok zaman geçirin, belki de onları uzun zamandır ihmal ediyordunuz.

3- Onunla beraberken yapmak isteyip de yapamadığınız şeyleri yapın.

4- Size, onu hatırlatacak şeyleri ortadan kaldırın.

5- İmkanınız varsa, kendinize yakın hissettiğiniz biriyle küçük bir tatil yapın, kafanızı toplamanız için faydalı olur.

6- Küçük şeylerden zevk almaya çalışın, mutlu olmak sizin elinizde.

7- Güçlü olun ve onun sizi hak etmediğini düşünün.

8- Tüm bunların ardından, kendinizi asla yeniden aşık olmaya zorlamayın.

9- Sizi en mutlu eden şeyleri yeniden düşünün, o olmadan önce neler yapardınız şöyle bir sayın.

10- Tüm bunlara rağmen içinde bulunduğunuz zor durumdan kendinizi bir türlü kurtaramıyorsanız, mutlaka bir psikologa başvurmalısınız.

 

- sevdiceği hatırlatan nesnelerin yok edilmesi yada göz önünden kaldırılması. (resim,fotoğraf,hediye,v.b.)
- karşı taraftan nefret etmek. (sevgi en kolay nefrete dönüştüğü içün)
- iki tarafın da birbirine ulaşma yollarını kesmek. (telefon no değiştirme,msn,v.b.)
- alkolden uzak durmak.
- çivi çiviyi söker diye düşünüp çareyi başka kollarda aramamak.
- zamanın tedavi edici özelliğine inanmak.
- sabır.

***********************************************************

Aşk Acısından Kurtulmanın Yolları

Tutkulu ve ateşli bir aşktan sonra yaşanan ayrılık, âşıklara dayanılmaz acılar çektirir. Hissedilen acı, kurşun yarasından, bıçak darbesinden daha gerçektir; kalbe, ruha ve bedene korkunç baskılar yapar. İçine düşülen boşluk, kaybolmuşluk hissi boş vermeyle, başkalarının teselli sözleriyle yok olmaz.

Nasıl ki, bedende meydana gelen hastalıkların ve yaraların iyileşmesi, belli bir zamana ve çeşitli tedavi yöntemlerine bağlıysa, ayrılık acısından da kurtulmanın çaresi, zamana ve uyulması gereken bazı kurallara bağlıdır.

Genellikle çeşitli gazete, dergi ve kitaplarda ayrılan âşıklara ezbere yöntemler sunulur; “Artık yalnızsınız ve bu yalnızlığın tadını çıkarın, yeni arkadaşlar edinin, yaşamınıza yeni renkler katın, artık hayatınızı paylaşacağınız ve kaprislerine katlanacağınız biri yok, bu duruma sevinmelisiniz, sevgilinizle beraberken ihmal ettiğiniz arkadaşlarınız bir telefon kadar size yakın, daha iyi bir sevgili bulursunuz, şöyle bir etrafınıza bakın daha ne çok sevgililer bulacaksınız...”

Bu tür öneriler, sıradan ve aşksız bir beraberliği bitirenlere sunulabilir. Gerçek aşkı yaşayıp ayrılanlar için, bu sözler çok anlamsız ve saçma gelir; çünkü gerçek aşktan sonra yaşanan ayrılık insana öyle bir acı verir ki, insanı yaşama bağlayan duygular iflas noktasına gelir. Ruhun bedenle olan uyum dengesi bozulur.

Çivi çiviyi söker, diye bir atasözü vardır. Çoğu zaman ayrılanlara önerilir. Doğru bir sözdür; ama zamanlamayı doğru yapmak gerekir. Tutkulu bir aşktan kısa bir süre sonra, yeni bir aşk ilişkisi eski aşkı yok edemez, yani bu anlamda çivi çiviyi sökemez; çünkü yeni biten bir ilişki tazedir, sıcaktır. Özellikle ayrılığın içinde terk edilme varsa, biten aşkın soğuması en az altı ay sürer. Bu sürede aşkın soğumasının da bazı önkoşulları vardır, şayet bu önkoşullar yerine gelmezse, süre daha da uzayabilir ve hiçbir çivi eski çiviyi sökemez. Ayrıca ayrılıktan sonra yeni bir ilişkide sürekli eski ilişkinin izleri aranır, yeni sevgiliden eski sevgilinin davranışları beklenir. Çok geçmeden beklentiler boşa çıkar ve yeni aşk hayal kırıklığı ile biter. Çivinin çiviyi sökebilmesi için, yani yeni bir aşk ilişkisinde başarılı olmak için, eski aşkın soğuması, en önemlisi kalpte ve zihinde bitmiş olması gerekir. Kişinin yeni aşka hazır olması için belli bir süreye gereksinim var. Bu süre ise, yaklaşık atlı ay ile bir yıl arasında değişmektedir. Acının bu sürede bitmesi, bazı kurallara uymayla doğrudan bağlantılıdır.

Ayrılıktan sonra yeniden bir araya gelme mümkün değilse, yani kavuşma imkansız görünüyorsa, bu aşka dair bütün umutlar tüketilmelidir, yani ayrılığın veya terk edilmenin varlığı kabullenilmelidir. Önceki aşka dair bütün beklenti ve yeniden bir araya gelme planları yok edilmelidir. Aşk cehennemiden kurtulmanın ilk adımı, ayrılığın kabullenilmesidir.

Ayrılıktan sonra, kişi yaşamının daha sonraki bölümünün de böyle korkunç bir biçimde devam edeceğini düşünerek, yaşamını daha da çekilmez hale getirir. Hayata karşı umutsuz bir bakış açısı geliştirir. Bu acıdan kurtulmanın önemli bir adımı, günün birinde bu acıların biteceğine ve tekrar eski mutlu günlere geri dönüleceğine inanmaktır.

Eski sevgiliyle bütün bağlantılar kesilmelidir. Terk eden taraf genellikle âşık değildir ve ayrılıktan sonra arkadaş kalabileceklerini söyler. Bir beraberliğin ardından arkadaş kalmak, sıradan ve aşksız beraberlik yaşayanlar için geçerlidir. Bu nedenle âşık olan kişi, önceki sevgilisiyle arkadaş veya dost kalamaz, çünkü her an acı çekecektir ve böyle bir ilişki aşkın özyapısına aykırıdır. Düşman olmak da doğru değildir, ancak yapılabilecek en doğru şey, birbirini tanımayan iki yabancı gibi davranmaktır. Eski sevgili telefonla bile aranmamalı, şayet eski sevili tarafından aranılırsa, bir daha aramaması için tepkide bulunulmalıdır.

Hayallerde kavuşma senaryoları yazılmamalıdır. Geçmiş sevgiliye ve aşka ait hayaller, genellikle güdüsel olarak kurulur. Özellikle kişi dalgınken hayallere dalar. Hayallerinde daima güçlü biri olur; sevgilisini, kendisini terk ettiğine pişman ettirir. Her defasında farklı senaryolar oluşturulur. Kişi dalgınlığından sıyrıldığı an hayali yarıdan kesmeli ve mümkün olduğunca hayal kurmamak için yalnız kalmamalıdır. Eğleneceği ve hoş sohbetler edeceği arkadaşlarıyla beraber olmalıdır. Spor yapabileceği, ata bineceği, yüzebileceği yerlere gitmelidir.

Gerek arkadaşlarıyla, gerekse başka biriyle eski aşkına dair konuşmalar yapılmamalı; çünkü her konuşmadan sonra ayrılık acısı yenilenir. Eğer birileri konuyu açmaya çalışırsa, konuyu kapatması için ricada bulunulmalıdır. Bu konuyla ilgili birileriyle konuşulurken, o an kişide geçici bir rahatlık hissi oluşur; ama sonrasında acılar daha da şiddetlenir.

Birçok âşık, ayrılıktan sonra yalnızlığa çekilerek, ayrılığa dair şarkılar dinler. Ayrılık şarkıları, o an yaşadıklarını anlattığı için, kişi rahatladığını sanır; oysa yüreğinde acıların kök salmasına yol açtığının farkında değil. Asla ayrılık şarkıları dinlenilmemeli, ayrılık şiirleri ve ayrılık öyküleri okunmamalıdır. Ayrılık, terk edilme, sevgili, aşk vb. sözlerin söylendiği mekanlardan uzak durulmalıdır.

Eski aşka ait bütün hatırlar, hediyeler, mektuplar, resimler ya iade edilmeli ya da yok edilmelidir. Şayet ayrılıkta eski sevgilinin olumsuz bir etkisi olmamışsa (aile baskısı, hafıza kaybı, ölüm vb.), onun hatırasına saygısızlık olmaması için, ona ait her şey toplanıp saklanılmalı ve yıllarca açılmamalıdır.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur, diye çok anlamlı ve çok doğru bir atasözü vardır. Gerçekten de eski sevgiliden ne kadar uzakta yaşanırsa, o kadar çabuk unutulur. Aynı iş yerinde çalışılıyorsa, iş yeri değiştirilmeli, bu mümkün değilse iş yerinde birbirilerini göremeyecekleri bölümlerde çalışılmalıdır. İmkan varsa mahaller değiştirilmeli, gerekirse başka bir şehre taşınmalıdır.

Yeni bir aşka başlamadan önce en az altı ay sabırla beklenilmeli; daha doğrusu eski sevgili, en az günün yarısında hatırlanmıyorsa ve hatırlandığında acı duyulmuyorsa bu aşk bitmiştir. Artık yeni bir aşk için arayış içine girilebilir. Bu aşamadan sonra bulunan yeni aşk, eski aşka ait bütün kalıntıları, tortuları silip süpürecektir.

Eğer aşk acısı, ağır bir depresyona dönüşmüşse, en kısa sürede profesyonel yardım alınmalıdır. Bu tür ağır durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir, bunun için de psikiyatriste gidilmelidir.

Aşağıda aşk acısından kurtulmuş birinin yaptıklarına yer verilmiştir.

Bir yıllık bir beraberliği vardı. İkisi de birbirimize âşıktı; ama aralarında devamlı sorunlar yaşanıyordu. Emine çok inatçı ve bir o kadar da kaprisliydi. Çok sıradan sorunları bile büyütüyordu. Birkaç kez aşklarının bitirmesi gerektiğini söyleyerek, onu terk etti; ama aradan birkaç gün geçmeden kendisi geri dönüyordu ve her defasında onsuz yaşayamayacağını söylüyordu. Aralarında büyük bir aşk olmasına rağmen bu beraberliği evliliğe taşıyamazlardı; çünkü daha yolun başındayken her gün bir soru yaşıyorlardı.

Bir akşamüstü hiçbir neden yokken, Emine ayrılmaları gerektiğini söyledi ve ayrıldılar. Bir hafta sonra gece yarısı pişmanlığını belirten bir mesaj gönderdi. Sağlıklı bir karar vermek için o gece sabaha dek uyuyamadı genç ve nihai kararını verdi: “Bu aşk bitti,” diye cevap gönderdi. O sabah telefon numarasını değiştirdi. Onunla aynı ortamda çalıştığı halde asla yüzüne bakmadı. Emine ile göz göze gelmemek için bakışlarımı sürekli yere doğru çeviriyordu. Onu her sabah, bilindik giysileri içinde gördüğünde yüreği heyecandan duracak gibi oluyordu; ama yine de başımı kaldırıp bakmıyordu. Onunla ilgili hiçbir umut beslemiyordu, aşk yüreğimi yakarak devam ettiği halde aklında bitirmişti. Ona ait bütün mektup ve fotoğrafları yaktı. İş sonrası mümkün olduğunca onunla karşılaşmamaya çalışıyordu. Öyle ki, rüyalarına girdiği zaman bile yüzünü göremiyordu; çünkü onu aklımda öyle bitirmişti ki, bilinç altına (rüyalarına) bile sızamıyordu. İki ay sonra Emine inadına biriyle çıkmaya başladı, genç üzüntüden kahroldu; ama tavrını değiştirmedi. O yeni ilişkisini en fazla iki üç ay sürdürebildi.

Aradan sekiz ay geçti, gencin yüreğindeki aşkı soğudu ve kalbi yeni bir aşka hazır hale geldi. Yeni bir aşka başlarken önüne engeller koymaya başladı; yalvardı, yeni sevgilisini tehdit etti, iftiralar attı; ama yararı olmadı.
Eski sevgilisini gözden ırak tuttu, sabretti ve zamanı gelince de çiviyle çivi söktü.

Çetin ÖZBEY

***********************************************************

Aşk acısı çeken arkadaşların tek çaresi vardır yer yüzünde. Tecrübeyle sabittir. Tövbe etmek, her şeyden uzaklaşıp Yüce Yaratıcıya yakınlaşmak. Nefsinizi tanıyın ve Allah'a sığının. En büyük günahlarınızda bile size nefes veren karnınızı doyuran Yüce Allah'a hamd yerine bir vefasıza gönül kaptırıp acı çekmekten, utanın ve tövbe edin. Sizi kahreden bir ölümlüyü taparcasına sevip, size hayat veren Allah'ı unutmuş olmaktan Yine Allah'a sığının ve tövbe edin. O'nu çok merhametli bulacaksınız. 3 yıllık 5 yıllık aşk acısını 3-5 aylık samimi bir tövbe ve Allah'a gerçek bir kulluk siler atar. Yerine yepyeni bir hayat bağışlar.

Olmuyorsa zorlamayın. Bir ayette Yüce Allah" O dilemedikçe siz dileyemezsiniz" buyuruyor . Olmuyorsa olmasını istemiyordur. Eğer nasibiniz  yoksa ve elinizden geleni yaptıysanız Yüce Allah bunun olmasını istemiyordur. Ömrünüzü bu uğurda verseniz yol alamazsınız -ki alamamışsınızdır da...

Aşk acısı çektiğiniz süre boyunca milyonlarca kez sevdiğiniz vefasızın adını andınız değil mi? İsmini duyunca kalbiniz yerinden çıktı değil mi? Size bir gün rızık verebildi mi yada nefes. Veremez. Ve nefes veren Yüce Allah'ı unutan ve bir ölümlüye tapan kulu Allah cezalandırır.

***********************************************************

 

Aşk acısından nasıl kurtulursunuz somut

Hiç bitmeyecek sanılan tutkulu aşklar da biter ama acısı kalır. Peki aşk acısından nasıl kurtulursunuz?

Bazen hiç bitmeyecek sanılan tutkulu aşklar da biter.. Bu geçici bir süreçtir, zamanla ve biraz da çabayla eski aşk unutulur. Peki nasıl?

Hayata sarılın. İlişkinizin bitmesi dünyanın sonu değil. Eski aşkınızda yaptığınız yanlışlardan, karşınızdakinin olumsuz yönlerinden dersler çıkarın. Bunlara dikkat ederek yeni bir ilişkiye başlayın.

Bütün umutlarınızı aşka bağlamayın. Bir ayrılık yaşadığınızdan bu yüzden unutmakta zorlanabilirsiniz.

Önce aşkın günün birinde biteceğini kabul edin. Bu olasılığı sindirmek üzüntünün travmaya dönüşmesini engelleyecektir.

İlişkinize üzülmek yerine bu ilişkinin ne öğrettiğini düşünerek rahatlayın.

Aşkı yeniden yorumlayıp üreterek eski aşkı önemsiz kılın.

Duruma gerçekçi yaklaşın ve güzel anılarınızı muhafaza ederek yeniden güzel bir aşk yaşanabileceği umudunu taşıyın.

Ayrılığın muhafazını iyi yapmalısınız. Bu değerlendirme doğru yapılmadığı takdirde yaşananlar takıntıya dönüşebilir. Bu durumda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Kendinizi yenilemenin ve geçmişi unutup yüzünüzü geleceğe dönmenin tam zamanı.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Aşk Sözleri
  Yorumlar...
  (Toplam 457 yorum var.)


  Sayfa: 42 43 44 45 46

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 08.07.2015 20:51
  :/ :/ :/ :/


  Misafir
  @ polat bekledim bende bekledim şimdi ne oldu biliyormusun kilometrelerce uzaklara gitti taşındılar sonuc ne ömürlük acı


 2. 05.10.2015 11:12
  Melisa


  Misafir
  Bende coook ama cok siddetli, ölümcül ask acisi yasadim. Aradan 3 sene gecmesine ragmen kendime gelemedim. Benim asik oldugum kisi tam bi pez..nkmis. Ucuz kurtuldum ama cok yaralandim. Sevgi nefret acizlik kiskanclik onu oldurmek isteme ayni zamanda onu ölumune sevme gibi duygulari bir arada yasadim cok kotuydu. En kotusude ben ozamanlar antidepresan kullaniyordum onu biraktim ve insani duygularin tumunu ayni anda yasadim. Tam bir cehennemdi yaasdigim duygular. Cok pismanim antidepresanimi biraktigima. Eger birakmasaydim ask acisinida bukadar siddetli cekmezdim:( Cok yiprandim 90 yas birden yaslandim 3 senede:(


 3. 15.12.2015 20:50
  sena nur


  Misafir
  ben o kadar çok aşığımki anlatamıyoruym bunları sözlere sığdıramıyorum ya ben kitap yazmaya başladım güzel aşk acısı sözleri ile ilgili ya ben ne kadar ondan uzaklaşmaya çalışsam da bir o kadar yakıınlaşıyorum aşkı onda taddım onda tiskindim ya ben onu çok seviyorum ama o ŞEREFSİZ beni sikine takmıyor ya ağızımıda bozdıu sonunda ben kuran okuyan kızdım yaaaa o adi yüzünden intihara kalkıştım kurtardı arkadaşlarım hergün dusa ediyorum allaha ama yapamıyorum aşk acısına hiç bir sey engel olamıyor tamamen bir yalan içinde yaşıyor gibi hissediyorum çünkü onu o kadar çok seviyorum arkadaşlarımla küstüm kimseye onu anlatamıyorum YARDIM EDİN CEVAP FALAN YAZIN BİR ŞEY YAPIN YAAA YALVARIRIM


 4. 25.05.2016 19:30
  Zehra


  Misafir
  Slm arkadaşlar benimkisi 4 aylık birşeydi ama ben onu çok sevmiştim ve 1 yıl oldu ayrılalı (o benden ayrıldı) ama ben hala vazgeçemedim aynı okuldayız ve hergün birbirimizi görüyoruz baya zor dönemler atlattık bir gün çocuğa mektup yazdım içimi döktüm seni seviyorum asla vazgeçmem diye çocuğum hayatına benden sonra biri girdi bu sefer oda ona bağlandı yani bana ben onu seviyorum ondn vazgeçemiyorum dedi bende senden dedim cevap yok ama biran vazgeçtim hiçbir şey yokmuş gibi davrandım ama olmuyor dün öğlene kadar ondn vazgeçiçeğime söz vermiştim öyle bir an oldu ki o göz göze gelişimiz herşeyi yeniden başlattı... Ve ben onu hâlâ çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorummmmmmmmmm... Bence seviyorsanız vazgeçmeyin elbet birgün size dönecektir bende böyle düşünüyorum
 5. 01.01.2017 12:22
  PERİ


  Misafir
  @ Master:

  ARKADAŞLAR BURDA HEP HAKSIZLIĞA UĞRAMIŞ AYRILMAYA ZORLANMIŞ ARKADAŞLAR YAZIYOR. HEM SEVDİĞİ KİŞİYİ ALDATIP HEM PİŞMAN OLAN BİRİLERİ NEDEN YAZMIYOR DÜŞÜNELİM Mİ.

  KABUL EDEMEDİĞİMİZ ŞEY 'BENİ HALA SEVİYOR AMA İŞTE BİR HATA YAPMIŞ ÇOK PİŞMAN AMA BEN AFFEDEMİYORUM''

  SEVGİ GÖNÜLLÜ GÜVEN GÖNÜLLÜ SADAKATTIR ZATEN . HEM FİKİRİZ BU KONUDA

  FARKETMEDEN İNSANLARIN HAYATINDA KALARAK BİZE YALAN SÖYLEMELERİNE İHANET ETMELERİNE SEBEB VERİYORUZ.

  HER ÖZELLİK HERKESTE BULUNMUYOR. ŞEVKAT VAR HUZUR VAR AMA ADAM ADRANALİN İSTİYOR BULAMIYO NAPIYO

  BİRLİKTE OLDUĞUMUZ ÖNCELİKLERİNİ GÖZLEM ALTINA ALMAK GEREKİYOR

  BU AŞK ADAMI BU ŞEVKAT ADAMI BU HUXUR ADAMI

  İSTEDİĞİNİ NEREYE KADAR VEREBİLİRİZ TARTALIM KENDİMİZ GERÇEKLERLE YÜZLEŞELİM AYRILMADAN HENÜZ BAŞINDAYKEN. 

  KONUŞALIM..

  GERÇEKLERİ SÖYLEMEYEN AMA HAREKETE DÖKTÜĞÜNDE ÖNCELİKLERİNİ BELLİ EDEN İNSANLARIN SİNYALLERİNİ EGOMUZ ADINA GÖRMEMEZLİKTEN GELMEYELİM.

  AŞK AYRILMADAN DA ACI VERMİYORMU. ACABALARLA ŞÜPHELERLE GEÇMİYOR MU

  AYRILINCA TERK EDİLMİŞLİĞİN VERDİĞİ BİR ACIYLA YER DEĞİŞTİRMİYORMU

  ATALARIMIZIN AŞKI İLE ŞUAN AŞK AYNI DEĞİL. ARTIK RUHA DEĞİL BEDENE HİZMET EDİYOR AŞK

  HERŞEY O KADAR KOLAY ELDE EDİLİYOR Kİ . NEDEN SEN NEDEN BEN DEDİĞİMİZDE CEVAP YOK İŞTE

  İNSANLARIN HAYATINA YALVAR YAKAR ALDIĞI KİŞİLER TERK EDİYOR SONUÇTA

  BİZ HER GERİ DÖNÜŞTE ACABALARLA YENİDEN YIPRATIYORUZ DEFALARCA....

  RUHUMUZUN GÖZLERİNİ AÇALIM.

  BENİ HAKETMİYORDU YADA KENDİMİZİ SUÇLAYIP BEN BU HALE GETİRDİM DEMEK BİR KILIF BULMANIN SEBEBLERİ VE DOĞRUDUR. SEBEB SONUÇ İLİŞKİSİ. NE SİZİN HATANIZ NE ONUN HATASI ASLINDA...

  BUNCA AŞK ACISI ÇEKEN BİZLER ONLARIN RUHU DUYMUYOR HEPİMİZ BİLİYORUZ VE BU DAHA ÇOK ACITIYOR BİZİ

  BENCE AYRILINCA AĞLAYABİLDİĞİNİZ KADAR AĞLAYIN EVE KAPATIN KENDİNİZİ İÇİN DİBE BATIN ACINIZIDA SONUNA KADAR YAŞAYIN. SİZİ ORDAN ÇIKARACAK BİR SEBEB HAYAT RAB GÖNDERECEKTİR EMİNİM.

  DEFALARCA AYNI KİŞİDEN AYRILDIM  VE SİZDEN FARKIM YOK. İNSAN İÇİNE ÇIKIP SÜZÜK GİBİ DOLAŞMAK NEYİN VAR SORULARINA HERGÜN FARKLI YALANLAR BULMAK ZOR.

  AMA HERŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR İYİ YADA KÖTÜ.

  ACINIZI YAŞAYIN AŞK ŞARKILARI DİNLEYİN RESMİNİ ÖPÜN YIRTIN AMA ACINIZI ERTELEMEYİN GÖRMEZLİKTEN GELMEYİN ELBET BUNUNDA BİR ÖDÜLÜ OLACAKTIR

  SAYGILAR TÜM AYRILIK ÇEKEN AŞIKLARA

   

   

   

   


 6. 01.01.2017 12:25
  PERİ


  Misafir
  @ meçhul:


  aşk herşeyi affeder ihanet hariç


 7. 19.01.2017 21:11
  güneş


  Misafir
  siz ce ilk goruste ask varmidir


Sayfa:42 43 44 45 46


Yorum Yazın