Sahte diyet uzmanları ölüme davetiye çıkarıyor

Muzaffer Kuşhan'ın zayıflama kliniğinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Dila Kurt'un ölümü, dikkatleri zayıflama merkezleri ve diyetisyenlere çevirdi.
Üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümünden 'diyetisyen' unvanı alanların bu mesleği yapması gerektiğini belirten Gümüşel, "Televizyonda gördüğü tanınmış kişilere ya da yakınlarının tavsiye ettiği birine tevessül etmemeli. Mutlaka diyetisyenin diplomasına bakmalı." diyor. Muzaffer Kuşhan'ın zayıflama kampında hayatını kaybeden genç kızın bir buçuk ayda 15 kilo vermesi ölüme davetiye olarak görülüyor. Gümüşel, bu durumu şöyle açıklıyor: "Haftada 1,5 kilonun üzerinde ağırlık kaybetme durumu uzun sürdüğü takdirde vücut önce şeker depolarını, sonra yağ depolarını yakmaya ve açlık ve/veya aşırı egzersiz uzun sürdüğünde nihayet gerekli enerjiyi çalışan organ kaslarından elde etme yoluna gider. Bu da organ hasarına neden olur. Vücut bu arada susuz kalır ve elektrolit dengesi bozularak çeşitli organlarda hasara ve hatta kardiyolojik bozulmalara ve ani ölümlere yol açabilir."
Amerikan Diyetisyenler Derneği Deniz Aşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi Füsun Atayata da bu alanın ciddi bir rant kapısı olduğunu ifade ediyor. Güzellik merkezlerinden eczanelere kadar birçok kurumun zayıflatma reçetesi vermesine tepki gösteren Atayata, "Bazı ehliyetsiz kişiler rahatlıkla diyet veriyor. Hatta diyetisyen kaşesi bastırmış olanlar bile mevcut." şeklinde konuşuyor. Atayata, diyetin kişiye özel uygulanması gerektiğini ifade ediyor.

Kuşhan'ın diyetisyen değil ortopedi ve travmatoloji uzmanı olması bu konudaki endişelere gerçeklik kazandırıyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği Genel Başkanı Sacide Gümüşel, meslek yasası bulunmadığını ifade ederek, bu durumun 'şarlatanlara' zemin hazırladığını söylüyor.İlk yorumu siz yazın !..

  • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)