Cross bağlantı nedir? Nasıl yapılır? Nerde kullanılır?

Network derslerine giriş yaparken ilk olarak kabloların nasıl bağlanacağı konusuna değinmeliyiz. Cross bağlantı nedir ? Nasıl yapılır ?  Nerde kullanılır ?

İki bilgisayar arasında ağ bağlantısı kurulmak istendiğinde (ağ paylaşımı yada iki bilgisayar arasında veri transferi) yapılması gereken bağlantı tipine cross bağlantı denir. Cross bağlantının ne olduğunu daha iyi anlamak için A tipi ve B tipi bağlantıları anlamak gerekir. Eğer modeminizden bilgisayarlara dağıtım yapıyorsanız DÜZ bağlantı denilen standart bağlantıyı kullanmanız gerekir.

A TİPİ BAĞLANTI NEDİR

Network   kablo   sistemlerinde    cat-5  ve  cat-6  adı verilen kablolar kullanılır. Bu kabloların her iki ucunda RJ-45 jak takılı durumdadır. Dünyada standart olarak Atipi bağlantı kullanılır.  Ancak ülkemizde genelde B tipi bağlantı kullanılır. Aşağıda 1den 8 e   kadar   bağlanması   gereken   renklerin   sıralaması verilmiştir. (soldan sağa) Kablonun ucundaki iki jaka aynı bağlantı yapılır.

RJ-45 jakın

1 nolu pin: yeşil-beyaz

2 nolu pin : yeşil

3 nolu pin : turuncu-beyaz

4 nolu pin : mavi

5 nolu pin : mavi-beyaz

6 nolu pin : turuncu

7 nolu pin : kahve-beyaz

8 nolu pin : kahve

 

HTML clipboard

B TİPİ BAĞLANTI NEDİR

Ülkemizde   daha  fazla  kullanılan  bağlantı  şeklidir.  RJ-45 jaka yapılması gereken bağlantı soldan sağa aşağıda sırasıyla verilmiştir. Kablonun ucundaki iki jaka aynı bağlantı yapılır.

RJ-45 jakın 1 nolu pini : turuncu-beyaz

2 nolu pin : turuncu

3 nolu pin : yeşil-beyaz

4 nolu pin : mavi

5 nolu pin : mavi-beyaz

6 nolu pin : yeşil

7 nolu pin : kahve-beyaz

8 nolu pin : kahve

 

CROSS BAĞLANTI NASIL YAPILIR:

Cross bağlantı    yapmak   için bir cross kabloya   ihtiyacınız   olduğunu  düşünelim. Yapılması  gereken   kablonun   bir ucundaki   jaka   A tipi  bağlantı, diğer ucundaki kabloyada b tipi bağlantıyı uygulamaktır. Cross kablomuz hazır.

DÜZ BAĞLANTI NEDİR NASIL YAPILIR:

Modem çıkışınızdan bilgisayarlara veya çoğaltma amacıyla Hup'a kablo bağlamanız gerektiğinde yapmamız gereken bağlantı şeklidir.Cat-5 veya cat-6 kablomuzun her iki ucunda da A tipi bağlantıyla rj-45 jakları irtibatlandırarak düz bağlantıyı elde edebiliriz.

Aynı yöntemle kablolarımızın her iki ucundaki jaklara B tipi bağlantıyı uygularsak yine düz bağlantıyı elde etmiş oluruz.

 

Bu bağlantıları öğrendikten sonra videoları izleyerek uygulamaya geçebilirsiniz.

Ethernet Kablosu Bağlama Videolu Anlatım için tıklayın... Cat5 cat6 utp kabloya rj45 jak nasıl bağlanır...1 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • betül 04.05.2013 22:10

   düz bağlantı nerde kullanılır?

   çapraz bağlantı nerde kullanılır?

                                             -LÜTFEN CEVABINI YAZIN- 

   Yanıtla