Beyninizi G羹癟lendirin

Uzmanlar, haf覺za ve zekâ körelmesinin önüne geçerek beyin gücünü art覺racak 11 maddelik bir öneri listesi haz覺rlad覺.

襤te beyin gücünü art覺racak yöntemler:
1- Ak覺ll覺 ilaçlar: ”Modafinil” gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyan覺k tutuyor. Beynin bir bölgesinden dierine veri ak覺覺n覺 salayan kimyasallar覺 art覺r覺yor.
2- Yiyecekler: Protein aç覺s覺ndan zengin besinler yarar sal覺yor. Düzenli kahvalt覺 yapmak da zihinsel performans覺 art覺r覺yor; gazl覺 içecekler tam tersi etki yap覺yor.
3- Müzik: Özellikle Mozart dinlemenin matematiksel zekây覺 art覺rd覺覺 ve müzik derslerinin, çocuklar覺n IQ’’sunu yükselttii belirlendi. Ancak pop müziin böyle bir etkisi görülmedi.{mosgoogle none}
4- Biyonik beyin: Elektrotlarla beyne az miktarda elektrik ak覺m覺 vermenin, beynin gücünü art覺rd覺覺 belirtiliyor.
5- Zihinsel egzersizler: Zor matematik sorular覺 zekây覺 keskinletiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yapt覺r覺lan çocuklar覺n IQ’’su 8 puan yükseldi.
6- Haf覺za oyunlar覺: 襤skambil destesindeki her kart覺 bir karakterle özdeletirip tüm karakterlerin yer ald覺覺 bir hikâye yaratarak, 52 kart覺 s覺ras覺yla hat覺rlayabilirsiniz.
7- Uyku: 21 saat boyunca uyumamak, beyin üzerinde sarholuk gibi bir etki yarat覺r. 2 saatlik çal覺madan sonra iyi bir gece uykusu uyumak, örenmeyi kolaylat覺r覺r.{mosgoogle none}
8- Yürüyü: Haftada 3 kez yar覺mar saat yürüyü yapmak; örenme, konsantrasyon ve mant覺k gücünü yüzde 15 art覺r覺r.
9- Hobiler: Örgü ören, bulmaca çözen yal覺lar覺n Alzheimer gibi hastal覺klara yakalanma riskinin daha az olduu tespit edildi.
10- Konsantrasyon: Bu da beyin için önemli bir egzersiz! Bir i üzerindeyken, k覺sa süreli bir dikkat da覺lmas覺 sonras覺nda yeniden konsantrasyon salamak yakla覺k 15 dakika sürer.
11- Nörolojik tarama: Beyin içindeki hareketlilii gösteren taray覺c覺lar, beynin aktivitelerini kontrol etmekte de kullan覺labilir.
Kaynak: Nevsal Elevli/Milliyet,K襤GEM.COM

Belleinizi güçlendirmenin yollar覺
Ya覺n ilerlemesiyle birlikte belleimiz de zay覺flamaya balar, yak覺n geçmite olan olaylar覺 bile hat覺rlayamaz oluruz. Oysa bulmaca çözmek, kitap okumak gibi basit aktivitelerle beynimizi genç tutabiliriz.
* Gençliinizdeki belleinizi beyin egzersizleri ile ileri yalara kadar koruyabilirsiniz. Yalanmayla birlikte bellein zorunlu olarak kötüleecei söylentilerine inanmay覺n.

* Can s覺k覺nt覺s覺 ve monotonluu yaam覺n覺zdan ç覺kar覺n. Deiiklik beyni besler. Çeitli konularla ura覺n, yeni bilgilere aç覺k olun. Arada sa el yerine sol elinizi kullan覺n. 襤inize her gün ayn覺 yolu izleyerek gitmeyin. Deiik türde müzik dinleyin. Deiik markete, deiik lokantaya gidin.

* Stres düünme yeteneini yok eder ve sizi yaland覺r覺r. Stresle birlikte salg覺lanan stres hormonu kortizon hat覺rlama yeteneini zay覺flat覺r. Stres hormonu aptallat覺r覺r, beynin bellekle ilgili bölümündeki hücrelere zarar verir. Stresle ba etmeyi örenin. Yoga ve meditasyon egzersizleri stresi yok eder, yarat覺c覺l覺覺 art覺r覺r, depresyonu önler ve yalanmay覺 geciktirir.

* Yalanmaya bal覺 y覺k覺mdan çok, özellikle beyin egzersiz eksiklii bellek zay覺flamas覺ndan sorumludur. Amerika'da yap覺lan bir arat覺rma, zihinsel performans yeteneinin beyin egzersizi yetersizliinde 30 ya覺ndan balayarak azalabildiini göstermitir. 襤leyen demir 覺覺ldar, ilemeyen paslan覺r.

* Spor, beyin kan dola覺m覺n覺 iyiletirir. Salam kafa salam vücutta bulunur. Baa yeterli oksijen ve hayati maddeleri salad覺覺n覺z sürece beyin sal覺覺n覺z覺 korursunuz.

* Beyninizin de besine gereksinimi var. Vitamin B kompleks, Lesitin ve kromdan zengin beslenme iyi bir bellek için gereklidir. B vitaminleri tam tah覺l ürünlerinde vard覺r. Lesitin yumurtada boldur. Günde 200 mcg krom gençletirici DHEA hormonunun düzeyini yükseltir. Genel olarak tam tah覺l ürünlerinin hepsi, deniz bal覺klar覺 (somon, morina) beyin için yararl覺d覺r. Ayr覺ca ginko biloba da bellek ve konsantrasyon için yarar salar.

* Her gün bilmece çözme, lisan örenme vb. aktivitelerle belleinize egzersiz yapt覺r覺n.

* 襤yi uyku gençlik p覺nar覺d覺r. Uykuda hücreler, doku ve organlar kendini yeniler. Büyüme hormonu, melatonin gibi gençlik hormonlar覺 uykuda en yüksek düzeyde salg覺lan覺r. 7 ile 8 saatten az gece uykusu her gece olduu takdirde sal覺k sorunlar覺na yol açar.

* Daha önce zarar görmü beyin hücreleri bile eksik hormonlar覺n (östrojen, testosteron, DHEA, progesteron, pregnenolon) replasman覺 ile yenilenebilir. Bu hormonlar覺n salg覺lanmas覺n覺 beyin düzenler ve hepsi düünme ve bellek yeteneini etkiler.Etiketler: haf覺za Zeka

襤lk yorumu siz yaz覺n !..

  • Yorumunuz en az 30 karakter olmal覺d覺r. (0)