Kaymakam Olmak İçin Aranan Şartla | Nasıl Kaymakam Olurum ?

tarih04.10.2009 14:15 — Genel, Öğrenci İşleri,KAYMAKAM ADAYLIĞI İLE İLGİLİ MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu (19.06.1930 tarihli ve 1524 sayılı Resmi Gazete)

Kaymakam Adayları Yönetmeliği (23.03.1994 tarihli ve 21883 sayılı Resmi Gazete)

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik (03.05.2002 tarihli ve 24744 sayılı Resmi Gazete)

SINAVLARA MÜRACAAT KOŞULLARI

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak
 • Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden mezun olmak
 • Askerlikle ilgili bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak. (Ancak yazılı sınav tarihinde askerlik hizmetinde bulunanlardan terhislerine en çok 3 ay kalanlar yazılı sınava kabul edilirler.)
 • Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle, 30 yaşını bitirmemiş olmak. (Ancak fiili askerlik ödevine çağrılıp da, yukarıda belirtilen yaş sınırını askerlik ödevleri sırasında geçirmiş bulunanların terhislerini müteakip açılacak ilk sınava müracaat etmeleri şartı ile bu yaş durumları aday olarak alınmalarına engel teşkil etmez.)
 • “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri gereğince A-Grubu kadrolar için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSSP37) Bakanlıkça belirlenecek asgari puanı almış olmak
 • Mülki İdare Amirliği görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak; memleketin her ikliminde iş görmeye ve her vasıta ile gezip dolaşmaya kabiliyeti bulunmak ve bu hususlarda herhangi bir engeli olmadığı tam teşekküllü Devlet hastanelerindeki sağlık kurullarından alınacak raporla belgelemek
 • Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde belirtilen diğer koşullar.

 

KAYMAKAMLIK SINAV TARİHLERİ


Kaymakam Adaylığı kadrolarındaki boşalmalar, fakültelerin mezun verme dönemleri, KPSS sınavlarının yapıldığı tarih de göz önünde bulundurularak Bakanlıkça kararlaştırılır.


KAYMAKAMLIK DUYURULAR


Sınav duyuruları, Bakanlık tarafından Resmi Gazetede ve tirajı yüksek ilk beş gazetenin ikisinde yayınlanmaktadır. Sınav ilanları 81 İl Valiliğine (Valilikler kanalıyla Kaymakamlıklara), Üniversitelerin ilgili Fakülte Dekanlıklarına gönderilmekte, ayrıca Bakanlığımızın internet adresinden (www.icisleri.gov.tr.) duyurulmaktadır.


KAYMAKAMLIK SIKÇA SORULAN KONULAR


• Kurumlararası sınavsız naklen atama yapılmamakta olup, halen kamu görevinde bulunanların da Bakanlıkça yapılan Kaymakam Adaylığı yazılı ve sözlü sınavlarını kazanmaları gerekmektedir.

• Kaymakam Adaylığı sınavlarını kazanmış olsalar dahi, halen bir kamu kuruluşunda çalışanlar ile daha önce çalışmış olanlardan kamu görevleri sırasında disiplin cezası alanlar veya görevleri süresince iyi derecede sicil almamış olanların atamaları yapılmamaktadır.

• Sınavlara giriş sayısı konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Yaş sınırı aşılmamak koşuluyla açılan sınavların tamamına girilebilmektedir.

• Halen bir kamu hizmeti görevinde bulunanlar da yukarıda müracaat için öngörülen tüm şartları taşımaları gerekmektedir.

• Anadolu Üniversitesinin “İktisat Fakültesi” bünyesindeki Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim), İktisat (Açıköğretim), Kamu Yönetimi (Açıköğretim), Maliye (Açıköğretim) bölümleri ile “İşletme Fakültesi” bünyesindeki İşletme (Açıköğretim) bölümü mezunlarının müracaatları kabul edilmektedir.

• Kaymakam Adaylığı yazılı sınavlarında adayların yabancı dil bilgilerinin de tespiti yapılabilmektedir. Bunun kararlaştırılması halinde durum sınav ilanlarında belirtilmektedir.

• Yazılı sınavlar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine (ÖSYM) veya bu hizmeti verebilecek diğer kamu kuruluşlarına yaptırılmaktadır.


KAYMAKAMLIK YAZILI VE SÖZLÜ SINAV KONULARI


Sınav konuları Anayasa, İdare Hukuku, Ekonomi, Türkiye’nin İdari Yapısı, Türkiye’nin Ekonomik Yapısı ve Sorunları, Türkiye’de Mahalli İdareler, İnkilap Tarihi ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları alanında Yapılan Düzenlemeler gibi konulardan seçilmektedir. Sözlü sınavlarda adayın bilgisi yanında fiziki ve sözlü temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama becerisi, ikna gücü gibi özellikleri de ölçülmektedir.
Bir önceki konu : Poedit - a format specification for argument - Fatal Error ÇÖZÜM
  Yorumlar...
  (Toplam 24 yorum var.)


  Sayfa: 1 2 3

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 01.06.2014 22:05
  benben


  Misafir
  @ SELİN:


  kpss ye girip yüksek almalısın bu durumda kaymakamlık sınavlarına başvuru yapma hakkı kazanıyorsun o sınavdanda yüksek alıp mülakatlara kalıyosun e onuda geçersen oluyosun zaten :D

   


 2. 01.06.2014 22:07


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 1
  Forum Mesaj: 0
  @ SELİN:

   

  kpss ye giriceksin önce yüksek alda sen yolun uzun 


 3. 08.09.2014 17:44
  sıla


  Misafir
  kaymakam olabilmek için illa yurtdışında eğitim almak zorunlumu


 4. 29.11.2014 01:28
  begüm


  Misafir
  10. sınıf öğrencisiyim kaymakam olmak istiyorum fakat yabancı dillerle aram pek iyi sayılmaz ve birçok yerde kaymakam olmak için yabancı dilin zorunlu olduğunu okudum bir de 1 yıllık yurt dışı stajı var tabii. Sorum bu noktadan olacak kaymakam olmak için bunlar gerçekten şart mı ? Yani mutlaka ingilizce bilmemiz gerekir mi , bilmesek ve yurt dışı stajını yapmazsak kaymakam olamazmıyız ? Kafası KarışmışNeyse


Sayfa:1 2 3


Yorum Yazın