Malawi Çikletleri Üreme - Çiftleşme - Kuluçka Evresi - Belirtiler Nelerdir?

Malawi Gölü cichlidleri, Tanganika gurubu cichlidleri ve Victoria gölü cichlidleri ağızda kuluçka yapan balık türleridir. Çok nadir olarak diğer türlerden de Arowana gibi ağızda kuluçka yapanlar vardır. Malawi cichlidleri üretimi en basit olan türlerden biridir. Ortalama 8-12 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşıp yavrulama dönemine girerler.

Genellikle erkekler dişilerden daha gösterişli daha canlı renkli, daha büyük olup anal ve sırt yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve sivridir. Dişi erkek oranı olarak 1 erkek 4-5 dişi tavsiye edilir. Üreme döneminde balıklarda yumurta tüpçükleri çıkacaktır.

 

 

Yumurta Tüpçüğü Nedir?
Yumurta tüpçüğü çiftleşme dönemindeki dişi balığın dişi balıkların üreme dönemlerinde vent bölgesindeki çıkıntı yada baloncuk olarak tanımlayabiliriz.

ciklet-yumurta-tüpcügü
Fotoğrafı Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın.

 

 

Bu tüpçüğün belirmesinden balıkların üreyeceğini anlayabilirsiniz. Hazır olan dişi erkeğin çağırdığı bölgesine gider ve burada çiftleşme dansı yaparlar. Erkek balık burada dişiye kur yapmak için titreme gibi davranışlar sergiler. Dişi yumurtalarını  dökerken erkek bir taraftan dölleme yapar ve diğer yaklaşan balıkları oradan uzaklaştırmak için agresif davranışlarda bulunur. Dişi döllenmiş balıkları ağzında toplar ve kuluçka dönemi başlar. Kuluçka dönemi bu balıklarda 20-25 gündür. Seri üretimde dişi balığın fazla hırpalanmaması ve daha fazla yavru alımı için erken kusturma ve anne ağzı dışında kuluçkalama yapmak tercih edilebilir. Bu süre 8-10 günden önce olmamalıdır. Balık ağzında sürekli olarak yavrularını azaltıyorsa veya yavruları her seferde yutuyor/tükürüyorsa 4. günden sonra kusturulmalıdır. Ne kadar erken kusturursanız yumurtaların mantarlaşma olasılıkları o kadar yüksek olacaktır.

Tanganika'nın ağızda kuluçka yapan cichlidlerinde de aynı durum geçerlidir. Yeni doğan yavrulara karınlarındaki yumurta sarısı yok olduğunda tercihen artemia verilmesi yerinde olacaktır. Fakat toz haline getirilmiş yemlerden de kullanabilirsiniz. Balıklarınız ortalama ayda 1-1,5 cm arasında büyümelidir.


Bir malawi cichlidi 20-150 arası yavru verebilir. Tanganikalarda ise 5-100 arasında değişir. Mesela tropheus türleri ve leptosoma türleri ağızlarında 3-7 adet yavru tutarlar. Aynı şekilde Frontosa Blue Zaire Moba diğer türdaşlarına nazaran çok daha az yavru vermektedir.

Malawi Cichlid, Çiklet Balıkları, Çiklet Üreme, Çiklet Balıkları Çiftleşme Evresi Belirtileri, Çiklet Balıkları Kuluçka Evresi, Çikletlerin Yavrulama Belirtileri, Çiklet Balıklarım Birbirini Kovalıyor, Beyaz Prenses Üreme, Sarı Prenses Üreme, Çiftleşme, Kuluçka, Yumurta Tüpçüğü Nedir?, Tüpçük Nedir?, Balıklarda Tüpçük?, Çiklet Çiftleşme Nasıl Anlaşılır?, Ağızda Kuluçka Yapanlar, Çiklet Kusturma, Çiklet Yavruları Ne İle Beslenmeli?, Yavru Çikletlere Neler Verilir?3 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • ugur 12.06.2015 02:44

   slm arkadaşlar bende mavi chicled var ama dişi sürekli erkeği kovalıyo erkek ondan kaçıyo neden oldugunu anlamadım akvaryum ebadı 80x35x55 

   Yanıtla

  • samet 20.03.2014 15:35

   ABİ BNM SARI PRENSES ERKEK OLAN TITRIYO KUM KAZMIYO YALNIZ DİŞİ YUVAA KAZIYO ERKEK TITRIYO NASIL  OLUYO ÇİFLEŞMLERİN BELİRTİLERİMİ

   Yanıtla

  • Erdem 10.02.2013 16:10

   dişilerde veya erkeklerde agresifleşme olurmu bndekiler çok agresif dişi yüzgeçlerini kabartıyo ve saldırganlaşıo neden olabilir

   Yanıtla