Sarı Prenses Balığı Hakkında Bilgiler - Cinsiyet Ayrımı

sari-prensesSarı Prenses Balığı Hakkında Bilgiler - Cinsiyet Ayrımı

Labidochromis caeruleus dünyada "Electric Yellow" olarak bilinir. Ülkemizde ise Sarı Prenses olarak adlandırılmıştır.

Sarı Prenses balığı Malavi Çiklitleri içinde en fazla ün yapmış balıklardan biridir. Yavrularının erken dönemde renklenmesi, hem dişi hem de erkeğin renkli olması nedeniyle çok ilgi görür.

Sarı Prenses balıklarının cinsiyet ayrımı zor değildir ancak birkaç yanıltıcı durum vardır. Normalde erkeklerde hem sırt hem de alt yüzgeçlerde parlak siyah çizgili bantlar varken dişilerde alttaki bant soluktur. Beslenme, alan kavgası veya yeni balıkla karşılaşma anlarında dişiler de geçici olarak erkek gibi görünebilir. Bu durum kalıcı değildir. Dişilerin karın kısmı erkeklere oranla soluktur ve beyaza dönüktür. Eşleşme dönemlerinde özellikle erkek balıkların yüzlerin kararması normal bir durumdur.


Pseudotropheus zebra ile melezlenen sarı prenseslerde siyah çizgiler yok olmuştur. Maalesef pek çok çiklitte olduğu gibi bu balıkta da türün saflığı giderek yok olmaktadır.

Aşırı hayvansal proteinle beslenen balıklarda siyah lekeler artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenseslerde en güzel renkleri elde edebilmek için bitkisel yemleme yapılmalıdır. Karotenoidlerden zengin yemlerin kullanımı ile turuncuya dönük renk elde edilir.

Malavi türlerine ilgi duyan ancak yer sıkıntısı yaşayanlar sarı prensesi tercih edebilirler.

Doğal Ortamı : Malawi gölünün Nhkata körfezi ve göldeki küçük adaların kayalık bölgeleri yaşama alanlarıdır. 2-40 m derinlik alanlarda görülebilirler. 20 kadar değişik renk türüne rastlanmıştır. Malawi gölünün hemen her bölgesinde az da olsa görünürler. Bulundukları akvaryumlar kayalardan holler ve mağaralarla dekore edilmelidir.

Boyutları : Sarı Prenses'lerin boyu 8-12 cm arasında değişen farklı boylara ulaşabilirler.

Sarı Prenses Cinsiyet : Erkekler dişilere nazaran çok az büyüktürler. Renkleri biraz daha canlıdır. Bu türün en tanınmış olanı "sarı prenses" erkekleri sarıdan portakal rengine kaçan bir renk farklılıkları vardır. Genelde bu türün erkekleri dişilere nazaran daha büyük olmalarından olayı farklılıklar gösterirler.

Toplumsal Davranış : Çok hareketli balıklardır. Kendi türleriyle bir arada beslenirlerse iyi sonuç alınabilir. Karma Malawi gölü balıklarıyla bir arada beslenebilmelerine rağmen bazen gereksiz kavgalara yol açabilirler. Çok farklı ve zıt renklerdeki türleri olmasından yalnızca bu türler bir arda beslenmesi tavsiye olunur. Bu familyanın bazı türleri(L.freibergi ve L.pallidus) agresif hareketlerde bulunabilirler.

Önerilen Su Şartları : pH : 7,5-8,5 olmalıdır. Akvaryum ısısı 24-26 C arasında sabit tutulmalıdır. İyi filtre edilmiş akvaryumlarda çok iyi sonuç alınabilir.

Beslenme : Sarı Prenses'ler tabii ortamlarında kayalar üzerindeki küçük omurgasızları yiyerek beslenirler. Akvaryum ortamında kaliteli, kuru pul ve granül yemlerle beslenebilirler. Protein ağırlıklı yemleme yapılmalıdır. Bu balıklar ve diğer renk ağırlı olan cichlidlere karoteini bol yemler verilmesi halinde balıklarınız olağan üstü bir renk cümbüşüne bürüneceklerdir.

Üreme : Bu familyanın tüm türleri ağızda kuluçka yaparak ürerler. Dişiler erkek tarafından döllenen yumurtaları ağızlarına alarak 25- 40 gün arasında değişen günlerde kuluçkada kalırlar. Erkek yavrulara karşı ilgisizdir. Dişi balık yavruları kendi başına yetiştirir. Bu yüzden üreme safhasında dişi erkelerden ve diğer balıklarda ayrılmalıdır. Yavrular küçük boyutlarda bile olabildiğince renklidir. Yavruları çabuk bir şekilde geliştirmek için artemia verilmesi uygundur.

Çikletlerde üreme ve yavru bakımı ile ilgili olarak alttaki bağlantıyı takip ediniz. Çiklet Malawi Balıkları Üreme | Kusturma ve Yavrular

Kişisel Yorum : Küçük bir grup için 80-100 litrelik akvaryumlar idealdir. Balık sayısı arttıkça akvaryumun hacmi de o denli arttırılmalıdır. Küçük boylarda bile aynı renklere sahip olduklarından hobiciler arasında hayli tutulan bir familyadır.

Ağızda kuluçka yapan türlere özgü özelliklerin hepsi sarı prensesler için de geçerlidir. Yavrularına bağlıdırlar, yumurtalar nadiren yutulur.

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı İçin Resimli Gösterim (Resimleri Büyütmek İçin Üstüne Tıklayın.)

Alttaki resimlerde erkek ve dişi sarı prensesler görülmektedir.


sari-prenses-cinsiyet-ayrimi-resimli-anlatim-cizim

 

Üstteki Sarı Prenses erkek alttaki ise dişidir.

Sarı Prenses Cinsiyet ayrımı - erkek dişi


 

 70 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • Mert 01.08.2016 00:27

   Sarı prenseslerim var 15 adet 30-40 litrelik akvaryumum var ama daha yavrular bunlara nasıl renk vericem anlamadım.veya ne zaman renklenirler ?

   Yanıtla

   06.08.2018 17:30
   Artemia vererek hızlı buyur ama bitki verirsen daha iyi rengi olur
  • gülşah 26.07.2016 00:50

   kolay gelsn 7 tne sp var  şubatta aldm yavrulardı dha şmdi erkek kumları açyo dğer balıkları getirmiyo yanına dişiler yanaşmıyo erkek çk uğraşıyo ama ağznda siyahlık yok dişiler baloncuk çkarma yok titreme yok ne zman çiftleşirler erken mi dha?

   Yanıtla

  • yakup474547 25.03.2016 16:38

   kolay gelsın benım sarı presnsesım ılk defa yumurta alldı agzına ve 1 gun olmadan attı nedenını tam olarak bende ıblmıyorum ama ev dolu mısafırdı ıkıde bır rahatsız edıyorlardı ve sızden gereklı bılgını ıstıyorum aceba stıresemı gırdı attı  .. ayrıca bu balık gene alırmı yumurta agzına gene hamıle olurmu ?

   Yanıtla

  • yakup 25.03.2016 16:37

   kolay gelsın benım sarı presnsesım ılk defa yumurta alldı agzına ve 1 gun olmadan attı nedenını tam olarak bende ıblmıyorum ama ev dolu mısafırdı ıkıde bır rahatsız edıyorlardı ve sızden gereklı bılgını ıstıyorum aceba stıresemı gırdı attı  .. ayrıca bu balık gene alırmı yumurta agzına gene hamıle olurmu ?

   Yanıtla

  • özkan 03.03.2016 10:11

   akvaryumda yavru almak için dişi ve erkek sayısını iyi ayarlamak gereklidir dişiler erkeklere nazaren biraz daha fazla olmalıdır...

   Yanıtla

  • ibrahmhl 04.12.2015 20:01

   benim 2 tane sarı prensesim var. ama bunların dişimi yoksa erkek mi olduğunu bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz ?

   Yanıtla

  • Emin 25.03.2015 00:55

   Merhabalar...

   130lt akvaryumum 110lt civarı su  var akvaryumumda, bolca egeriya ve anubias bitkilerim, ortadada 15cm uzunluğunda 2 parça batık bir gemi, salyangoz ve istiridyeden saklanma alanları var. Dış filtre ve güçlü bir kafa filtrem var midye kırığı kum vs....

   5d 1 e Sarı Prenses (anüs - vent'ine baktım) 1tane de Vatos bakıyorum hepsi 5cm boyutlarında belli bir süre sitres yaptılar şimdi gayet mutlular...

   1. sorum 1 haftadır sadece bir DİŞİNİN KARNI ŞİŞ'ti nedeni? ama yumurta yok ağzında, kabuzluk olarak gördüm bilmiyorum, bunun nedenini bulamadım. yem sera marka ve düzenli.

   2. sorum ERKEK (lider) s.p. YUVADAN AYRILMIYOR bu normalmi? diğer dişiler hep dışarda. kavga nadir dişiler arasında çıkıyor.

   Bu iki sorumu yanıtlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

    

   Yanıtla

  • şahin 20.12.2014 00:36

   ben sarı prenses besliyorum yem olarak ne verebilirim?

   Yanıtla

  • Master 03.08.2014 16:24

   @ Muhammed :


   Mavi prenses

   Pseudotropheus socolofi

   Yanıtla

  • Muhammed 30.07.2014 11:16
   Bu türlerin mavi renkli olanın adı neydi. şimdiden tşk.

   Yanıtla

  • Master 26.07.2014 23:18

   @ Mustafa:

   Beyaz benek için sera nın ilacını ve su düzenleyici kullanarak sık su değişimi yapın.

   Yanıtla

  • Mustafa 26.07.2014 13:36

   Sarı prensesim beyaz benek hastalıgına yakalandı diye diger balıklarımdan ayırdım baska tank'a koydum. ve o tank'a tuz , metilen mavisi ve suyun ph sı icin az bir limon sıktım.. ölücek diye bekliyordum 3. gündür yaşıyor ama yem yemiyor... ne önerirsiniz...   balığımın resmi adreste..  

    

   Yanıtla

  • Soner Muratlar 15.06.2014 22:56

   Bizim zebra astronot sarı prenses pirana war bizim zebraların yavrusu 350 tane doğuralı 3 5 gün oldu  annesiyle babasını ayırdık yinede ölmüyorlar

   Yanıtla

  • Nuri 22.03.2014 12:35

   @ kirlangic:

   Bende şuan almayı düşünüyorum ama 3 sarı prenses yetişkin ka. tl tutar 

   Yanıtla

  • Master 15.02.2014 17:19

   @ rabia:


   Renk için protein ağırlıklı beslemelisiniz. Hatta özel sp yemleri var renkleri canlı olması için. Ama bunların yanında anaçların rengi de çok önemli eğer soluksa yavrularda soluk olur...

   Yanıtla

  • rabia 11.02.2014 17:42

   ben de sarı prenses var renkleri çok soluk daya yavrular 2-4 cm renkleri koyulaşırmı ??

   Yanıtla

  • mesut 26.01.2014 12:13

     Bizdede balığa yem yetişmiyor ne kadar verirsek verelim yiyorlar elimizi uzatır uzatmaz zıplamaya başlıyorlar tepeye içine 20 tane lepistes yavrusu attık çok iyi verim aldık süper yiyorlar :) 

   Yanıtla

  • Master 30.12.2013 17:40

   @ fatihkutay:

   Fatih bey onu oradan kurtarmakla çok iyi etmişsiniz. Hayvanların yaşama haklarını ellerinden alıp bu işkencelere maruz bırakanları Allah'a havale ediyorum.

   Tropheus'larınızla birlikte besleme konusunda hep olumsuz yorumlar var, fakat gözlem altında ve Tropların beslenme alışkanlıklarını bozmadan beslemeyi ve iyileştikden sonra petshop'a bırakmayı düşünebilirsiniz. Eğer uyum içinde olurlarsa devamlı olarak da besleyebilirsiniz. Hiç rastlamadığım için net olarak ne olur bilemiyorum.

   Yanıtla

  • fatihkutay 29.12.2013 20:20
   Mrb arkadaslar ben geçen gün kuzenime gittim ve bir fanusun içinde gördüğüm sarı prenses biraz içimi acıttı 2, 5 litrelik bir fanusta 1 yıl bakılmış fanusun içinde motor ve hava motoruda yoktu ve suyunu en son 4 ay önce temizlemişti hemen o balığı oradan kurtardım ama balık biraz zayıf 7cm boyu var benimde tropheus larım var aralarına koysammı tropheus lar 9 tane 5 tanesi 4 cm lik yavrular

   Yanıtla

  • Master 01.12.2013 19:34

   @ toprak:


   Toprak bey balığınız yüzgeç erimesi hastalığına kapılmış ve diğer balıklarınızda risk altında olabilir. Altta linkini paylaştığım konuyu inceleyin ve belirtileri karşılaştırın. Eğer sizinkiyle uyuşuyorsa tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

   Çiklet balığı yüzgeç erimesi neden olur tedavisi nedir?

   Yanıtla

  • toprak 30.11.2013 14:03

   benim 3 tane sarı prensesim var dişi olan 1 tanesinde siyah lekeler çıkmaya başladı fazla hareket etmiyor ve aşağıya inip hemen çıkıyor fazla duramıyor. yüzgeçleride incelmiş neden olabilir?

   Yanıtla

  • Master 28.10.2013 08:12

   mustaf Kullanıcısından alıntı;

   Oncelikle slm arkadaslar benim sorunum 500 litrelik bir akvaryumum var ayrica 100 lt baska birakvaryumum daha var cikletturu besliyorum ve iki senrdir bunlarabakiyorum dahabirkez olsun yavru alamadim ne yapmaliyim oneri verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

   Mustafa bey çiklet besleyipte 500L akvaryumda yavru alamamak hemde 2 senede çok garip. Ya balıklarınızın hepsi tek cinsiyette yada balıklarınız kısır :)

   Cinsiyet ayrımı konusunda araştırma yapıp kendi balıklarınızda bir kontrol yapın. Öncelikle elinizde yeteri sayıda aşk yaşayacak çiklet olup olmadığını tespit edin. Ondan sonra duruma göre artık bir yolu bulunur.

   Ama inanın çok ilginç :) 500L ve 2 yıl. Ben çiklet beslediğim zamanlarda inanın batınları ayıracak akvaryum bulamıyordum. 4 akvaryum oldu ve ben artık usandım :)

   İyi balıklar ...

   Yanıtla

  • mustaf 26.10.2013 02:41
   Oncelikle slm arkadaslar benim sorunum 500 litrelik bir akvaryumum var ayrica 100 lt baska birakvaryumum daha var cikletturu besliyorum ve iki senrdir bunlarabakiyorum dahabirkez olsun yavru alamadim ne yapmaliyim oneri verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

   Yanıtla

  • orasyo 13.09.2013 10:45

   mjj

   @ Halit

   ?

    

    

   bana  hamile balık veren olabılır mı öçok seap ısler ar

   Yanıtla

  • orasyo 13.09.2013 10:45

   mjj

   @ Halit

   ?

    

    

   bana  hamile balık veren olabılır mı öçok seap ısler ar

   Yanıtla

  • orasyo 13.09.2013 10:41

   arkadaşlar bı akvaryum da kaç tane dişi olmalı 50 lt 

    

   Yanıtla

  • orasyo 13.09.2013 10:32

   @ kirlangic:


   slm bana bır yavrulu balık da yardım da buluna bılırmısın kardesım bende var 2 adet ama uremedıler hıç

    

   Yanıtla

  • Eski29 05.09.2013 20:22

   Arkadaşlar ben bu balık işini bir türlü çözemedim akvaryumumda 1 erkek 4 dişi sarı prenses var geçen gün dişi ve erkek çiftleşmeye başladılar dişi yumutları ağzına aldı sabah baktığımda dişi yumurtaları ağzından atmıştı. Bunun nedeni ne olabilir ?

   Yanıtla

  • Barış 24.08.2013 19:03

   Selamın aleyküm. 

   Arkadaşlar bende 15 kadar sarı prenses var yaklaşık boyları 5 - 6 cm, yaklaşık 8 - 9 tanesi dişi kullandığım yem 'gemma' 

   2 aydır bendeler hala çiftleşmiyolar ama erkeklerin çene kısımları siyahlaşıyo bi yardımcı olabilirmisiniz 

   Birde yanına ne tür balık alabilirim akvaryumum 120 litre su alıyor. 

   Yanıtla

  • Master 13.07.2013 16:52

   @ hüseyin:


   bu çiftleşme belirtisi değil bu baskın erkeğin kendisini oranın reisi olduğunun göstergesidir. Zaten bu olmadan da çiftleşemezler. Oraları iyice sahiplendikten sonra uygun olan dişiye göz dikecek ve dişi hazır olduğunda çifleşeceklerdir.

   Yanıtla

  • hüseyin 13.07.2013 10:30

   akvaryumda 4 tane sarı prenses var , cinsiyetini bilmiyorum ama 1 tanesinin burnu veyanları kararmaya başladı 1 haftadır,yüzgeçleri diğerlerinden daha siyah  , çiftleşecekmi  acaba ,1taneside diğerlerinden iri  fakat küplere hiç birisini girdirmiyor dövüyor neden, lütfen cevap verin arkadaşlar

    

   Yanıtla

  • oğuzcan 19.04.2013 21:57

   gardaşlar bende sarı prenses var hamile 13 günük kusturuyummu:) yardım 

    

   Yanıtla

  • canberk 11.04.2013 16:54

   @ KemaL:canberk


   erkek çiftleşme döneminde olduğu için yanakları siyah

    

   Yanıtla

  • volkan 07.04.2013 17:37

   arkadaşlar benim 5,6 cm boyunda sarı prenseslerim var 1 erkek 1 dişi çember şeklinde dönüyolar bu boyda bir sarı preses çiftleşirm i ?

   Yanıtla

  • emre 16.02.2013 15:13

   arkadaşlar benim sarı prenseslerim var ve mağraya ağızlarına aldıkları taşları taşıyorlar acaba neden olabilr 

                         şimdiden teşekkürler

   Yanıtla

  • KemaL 14.02.2013 12:48

   Arkadaşlar benim 50 lik tankım var ve içinde 2 dişi sp 1 erkek sp var ve erkeğin ağzı sürekli siyah.Ayrıca sürekli dişileri kovalıyor ve hava motorunun arkasından dışarıya çıkartmıyor sebebi nedir.Tankımda taşlar var 1-2 tane mağara tarzı birşet yaptım taşlarla ne önerirsiniz ne yapmalıyım.Şimdiden herkese teşekkürler...

   Yanıtla

  • 1234 12.02.2013 16:57

   sarı prenses hangibaliklar ile yaşar

   Yanıtla

  • EDEE 11.02.2013 18:40

   slm arkadaşlar 180 lt tankımda 1 çift sarı prensesim var dişi çiftleşmekte istekli ama erkek bazen ondan uzak duruyo akvaryumun bir bölümünde dikine yüzer vaziyette orta seviyelerde bekliyo görünüşü sağlıklı gibi ama sizce bir sorun varmıdır ki ?

   Yanıtla

  • ÖMERÖZ 01.02.2013 11:58

   ARKADAŞLAR BU SORUYU ÇÖZERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM YARDIMCI OLUN LÜTFEN.. soru: işletme y ürün üretmektedir. mayıs ayında y ürününde 25.000 birim üretime başlamış olup 20.000 adedi tamamlanmıştır. dönem sonu yarı mamüllerin tamamlanma derecesi y ürünleri için  direk ilk madde ve malzeme %80 direk işçilik %60 genel üretim gideri %40 dir.

        D.İ.M.M  400.000

        D.İŞÇİLİK 240.000

        G.Ü.G       800.000

   a) y ürününün eş değer mamül miktarını hesaplayın.

   b) y  ürününün birim maliyetini hesaplayın

   c) tamamlanan mamüller ile dönem sonu yarı mamüllerin toplam maliyetini belirleyiniz..

   Yanıtla

  • ÖMERÖZ 01.02.2013 11:56

   ARKADAŞLAR BU SORUYU ÇÖZERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM YARDIMCI OLUN LÜTFEN.. soru: işletme y ürün üretmektedir. mayıs ayında y ürününde 25.000 birim üretime başlamış olup 20.000 adedi tamamlanmıştır. dönem sonu yarı mamüllerin tamamlanma derecesi y ürünleri için  direk ilk madde ve malzeme %80 direk işçilik %60 genel üretim gideri %40 dir.

        D.İ.M.M  400.000

        D.İŞÇİLİK 240.000

        G.Ü.G       800.000

   a) y ürününün eş değer mamül miktarını hesaplayın.

   b) y  ürününün birim maliyetini hesaplayın

   c) tamamlanan mamüller ile dönem sonu yarı mamüllerin toplam maliyetini belirleyiniz..

   Yanıtla

  • Sari Prenses ve Yunus 24.01.2013 16:27

   SP-Yunus:Merhaba kardeş sana şöyle anlatayım Sarı prenseslerde Dişi ve erkek çiftleşince dişi yumurtaları agzında kuluçkaya yatar ve sen Balığından çok yavru almak istiyorsan kusturacaksın zaten kuluçka döneminde balığının ağız bölümünde şişkinlik göreceksin dikkat edersin kusturmaya gelince balığın çiftleştiginde yumurtaları agzında tuttugu andan ihtibaren kuluçka süresine saymaya başlamalısın bu süreç ortalama 13-15 gün arası balığını kusturarak yavrularını alabilirsin 13 günlükten ihtibaren kusturursan iyi olur yavrularla sıkıntı çekmezsin Umarım yardımcı olabilmişimdir başka soruların varsa Sorabilirsin.


    

   Yanıtla

  • oğuzcan 24.01.2013 11:53

   kardeşler bende sarı prenses varda balık ağzına döl aldımı ağzı şişermi    lütfen yardım !!!

   Yanıtla

  • oğuzcan 24.01.2013 11:36

   kardeşler bende sarı prenses var balık azına dölü aldımı şişermi azı lütfen yardım !!!

   Yanıtla

  • Mert 20.01.2013 10:48

    

   MRB BALIKLARINA SÜREKLİ BAK VE HAMİLE OLAN BALIK YAM YEMEYECEKTİR VE KARNI ŞİŞMEYE BAŞLAYACAKTIR HAMİLE OLDUĞUNU ANLADIKTAN 15 - 16 GÜN SONRA KUSTUR

   Yanıtla

  • Mert 15.01.2013 19:15

   MERHABA ARKADAŞLAR BENDE MAVİ CİKLET VE SARI PRENSES BALIKLARI VAR YANINA 8 TANE DAHA YAVRU BİR BALIK GELDİ AMA CİNSİNİN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM ÜZERİNDE HAFİF SİYAH BENEKLERİ VAR RENGİ  İSE KOYU SARIKafası Karışmış

   CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

   MERT AKDENİZ

   Yanıtla

  • koray 27.12.2012 16:12

   balıgınıza proteın agırlıklı yemler verın ve bu yemleme gunde ıkı kere verılecekse fazla fazla olmalıdır fazla dedım dıye hemen bı avuc yem gelmesın aklınıza :D normal yemlemeden bırazdaha fazla ornegın 5 tane atıyosan 7 tane at gıbı ... birde balıgınızın sındırmının kolaylasması ıcınde bıtkısel agırlıklı yemler vermenız gerekır onuda haftada 1 gun proteın yemı degılde bıtkısel yem atın. bırde balıgınız agzına yumurtayı aldıgında agzı şişkin olur ve yem yemez bu sekıldede agzında balık oldugunu anlayabılırsınız...

   Yanıtla

  • akif 25.11.2012 14:42

   @ Selman:


   ağızı dolduktan 20-25 gün sonra

    

   Yanıtla

  • Master 12.08.2012 01:12

   @ furkan:

   Hem etçil hem otçul bir tür olduğu için protein ağırlıklı beslenmesi uygundur. Tek tür yemle sağlıklı beslenemeyecekleri için bitkisel yemleme de yapılmalıdır.

    

   @ Selman:

   Balıklarınızı sürekli gözlemlemelisiniz. Ağzı dolduktan 15-20 gün sonra yavrular kendi başlarına yüzebilecek hale gelirler. Daha öncesinde de kuluçka makinesi için kusturulabilir.

   Yanıtla

  • Selman 10.08.2012 23:59

   kusturcağımız  zaman nerden anlaşılır

    

   Yanıtla

  • furkan 09.08.2012 17:48

   yukarda bi protein ağırlıklı yemleme yapılmalı diyo bi bitkisel diyo

   bitkiselmi proteinsel ağırlıklı yemleme yapılmalı yemlememi yapılmalı

   Yanıtla

  • CENGİZHAN 02.08.2012 22:45

   @ karslı_1907:

   cengizhan=bende ardahanlıyım.hemşerim akvaryumdaki erkek sayısını azaltmalısın.

    

   @ samet :

   cengizhan=diğer balıklar tarafından fazla kovalandı ise dişi yumurtaları ağzından atar.

    

   @ Hamza:

   yumurtalar mantarlaştı ise beyazlaşır.yavru çıkmaz bir daha sağdığın zaman akvaryumuna litre başına 4 damla contra-Ichthyo damlat bu bir dezanfektandır.yumurtaların olduğu yerde mümkünse hava akımını fazlalaştır.böylelikle yumurtaların mantarlaşmasını engellemiş olursun.

    

   cengizhan=akvaryumun küçük olması balıklara şimdilik sıkıntı yaratmaz ancak fazla gelişemezler ve ilerleyen zamanlarda strese girerek ölebilirler.ayrıca yerlerini sevmediklerinden kolayca hastalığa yenik düşebilirler.

    

   @ karslı36:

   cichlid türlerinin çok dayanıklı oldukları bilinir.sıkıntı yaşamazsın.ben balıkçıyım 6 senedir bu işi yapıyorum.cichlid balıkları bir hastalığa yakalansa bile kolay kolay ölmezler.

   Yanıtla

  • MEHMET 27.07.2012 14:01

   ARKADAŞLAR BNM AKVARYUMUM ÇOK KÜÇÜK 14 LT FALAN ALIOR BEN 3 TANE YAVRU SARI PRENSES ALMAK İSTİYORUM SİZN DÜŞÜNCENİZ NEDİR YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM ?

   Yanıtla

  • karslı_1907 09.07.2012 09:06

   arkadaşlar benimbir adet yunusum var 7.günü ağzındakiyumurtaları bırakıyor ne yapabilirim?

   Yanıtla

  • kiZiroGLu 22.06.2012 19:52

   Sp ler yumurta dökmezler daha doğrusu yumurtalarını ağızlarında kuluçka da bekletirler yavrular balığın ağzındayken yumurtadan çıkar, buda 15-16 gün civarı. Eğer sizin balığınızın ağzından yumurta döküldüyse geçmiş olsun...

   Yanıtla

  • samet 15.06.2012 08:48

   ya benı 30 tane sarı prensesım var 1m lıkte beslıyorum gecenlerde kursagı sısmıstı akvaryumcuya goturdum baktı 13 gnu sonra kustur dedı aradan 3 gun geçtı kursagındakı sısıklık gecmıstı yanı agzında yumurta yoktu bunun nedenı ne olabılır.

   Yanıtla

  • hasan 10.06.2012 20:17

   hasan basri@shark :        yok birşey olmaz  bende 18 sarı 9 mavi 3 beyaz prenses ve 4 yunus 2 zebra 1 vatos 2çöp balığı var 26 derecede besliyorum ve yazın ısıtıcıyı açmıyorum (akvaryumumun boyu 1.20 cm 90 tane sarı prenses yavrum var bunları 50 cm boyutunda akvaryumda besliyorum)

    

   Yanıtla

  • ertugrul 04.06.2012 18:37

   erkek sarı prensesim yuva yaptı dişi tüpçük çıkarttı ama çiftleştme olmadı 2 saat sonra baktığımda dişinin tüpçüğü kaybolmuştu bunu nedenini bilen varmı????

   Yanıtla

  • Hamza 02.05.2012 20:48
   Sarı prensesimden kusturarak 26 tane yumurta aldım 3 gun gecti yumurtalar mantarlasti sanırsam yavru cikarmi

   Yanıtla

  • Master 23.04.2012 14:54

   @ karslı36:

   Isıtıcılar zaten geç ısıtır. Yavaş yavaş suyu istenen ısıya getirir. Normal yani...

   Yanıtla

  • karslı36 23.04.2012 14:45

   arkadaşlar ben bitane (yunus balığı aldım_2 tane zebra aldım_bide prenses aldım..) ısıtıcı biraz geç ısıtıyo bişey olur mu???

   Yanıtla

  • merve 17.04.2012 17:39

   benim bu balıklardan var 3 taneydi biri buyuk biri orta diğeri küçük küçük öldü

   ortanca ve buyuk 2 ay kavga etmedi fakat büyük balığım ortancanın kanadını ve kuyruğunu yiyip öldürdü sadece o ve 5 tane cichilid kaldı 

   halit abi beyaz prenseslerin erkek mi yoksa dişi mi olduklarını nasıl anlarız??

   Kafası KarışmışNeyse

   Yanıtla

  • Tarantula 21.03.2012 09:37

   Şimdilik 40 - 50 lt bile yeterli gelir fakat ilerleyen zamanlarda sıkıntı olur. Bence büyük akvaryum alın sonra rahat edersiniz. 

   Alt kuyruktaki nokta yumurta benekleridir, hastalık olacağını sanmıyorum.

   Yanıtla

  • yasiN 20.03.2012 18:43

   sarı prenses leer  yavru 3-5 cm arası 4 tane kaç litrelik bi  akvaryumda beslemem lazım ve alt arka yüzgecinde 1 tane nokta çıktı o nedir ? şimdiden teşekkür ederim 

   Yanıtla

  • Halit 12.03.2012 13:11

   hakan kardesm irili ufaklı olması zaten tercih edilmesi gereken bir unsurdur... erkeklerin büyük dişilerin küçük olması gerekir.

   erkekler dişilerden daha az olmalıdır çnkü aralarında dişi kavgası gibi kavgalar yaşanabilir, bu da akvaryumda ölümlere yol açabilir.

    

   Yanıtla

  • Halit 12.03.2012 13:09

   @ kirlangic:


   sLm arkadaslar kendimi bildim bileli hayvanlarla uğraşıyorum 5-6 senedir de lepistes moli lepistes türü canlı doğuran türlerle uğraştım yavrusunu almadığım kalmadı. geldi cichlid türlerine. jacobfiberjilerle işe koyuldum ancak şuan elimde 3 adet sarı prensesim var. 1 erkek 2 dişi. arkadasın sorununa gelince... kardesim ilk önce gayet sakin ol endişelenme. bazı arkadaslar genellikle yem yemeleri için kayalıklardan çıksınlar diye akvaryumun camına vurup onların yem yiyeceklerini sanar ancak bu gayet yanlış bir davranış olup balığı iyice strese sokmaktadır. senin yapacağın tek şey yemlerin onların saklandığı yerlere düşmesini sağlamak ve onları korkutmamak olmalıdır. bir müddet sonra kendileri dışarı çıkarak yem yemeye başlarlar.

   Yanıtla

  • hakan 02.03.2012 15:22

   slm arkadaşlar bu balıklar  irirli ufaklı olunca çiftleşmiyolarmı ?

    

   Yanıtla

  • yasin 05.01.2012 11:39

   @ çaglar: nedenmi yavrulamaz eger akvaryumunda tek dişi varsa şayetn onun adetini yükselt alırsın

    


    

   Yanıtla

  • IIsazaPıı 30.12.2011 17:27

   çokk iiiiiiiii

    

    

   Yanıtla

  • kirlangic 28.12.2011 09:15

   arkadaşlar öncelikle slm yaklaşık 1 senedir balık besliyorum lepistes,moli besledim  sürekli hastalıklarla boğuştum en sonunda prenses balıklarına heves sarıp prenses balığı beslemeye başladım.balıkları arkadaşımdan aldı tam 26 tane irili ufaklı yetişkinler 7 aydır bakıyomuş hiç yavru alamamış 300 lt bir tank kullanıyorum 3 ay içinde ilk yavrularımı aldım ve akvaryumumda 4 adet daha ağzı dolu balığım var sorunuma gelince aldığım yavruları 20 lt bir akvaryuma ayırdım ancak dekorunu bolkayalıklı yaptım balıklar bu yüzden hep saklanıyorlar  yem yemeye bile çıkmıyorlar bu sorunu nasıl aşarım bana yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla

   Yanıtla

  • çaglar 28.10.2011 18:36
   bende sarı pirenses var ama 1 sene yakın oldu hala çifleşmiyolar neden olabilir kii .

   Yanıtla