Sarı Prenses Balığı Hakkında Bilgiler - Cinsiyet Ayrımı

tarih09.12.2010 20:43 — Akvaryum,sari-prensesSarı Prenses Balığı Hakkında Bilgiler - Cinsiyet Ayrımı

Labidochromis caeruleus dünyada "Electric Yellow" olarak bilinir. Ülkemizde ise Sarı Prenses olarak adlandırılmıştır.

Sarı Prenses balığı Malavi Çiklitleri içinde en fazla ün yapmış balıklardan biridir. Yavrularının erken dönemde renklenmesi, hem dişi hem de erkeğin renkli olması nedeniyle çok ilgi görür.

Sarı Prenses balıklarının cinsiyet ayrımı zor değildir ancak birkaç yanıltıcı durum vardır. Normalde erkeklerde hem sırt hem de alt yüzgeçlerde parlak siyah çizgili bantlar varken dişilerde alttaki bant soluktur. Beslenme, alan kavgası veya yeni balıkla karşılaşma anlarında dişiler de geçici olarak erkek gibi görünebilir. Bu durum kalıcı değildir. Dişilerin karın kısmı erkeklere oranla soluktur ve beyaza dönüktür. Eşleşme dönemlerinde özellikle erkek balıkların yüzlerin kararması normal bir durumdur.


Pseudotropheus zebra ile melezlenen sarı prenseslerde siyah çizgiler yok olmuştur. Maalesef pek çok çiklitte olduğu gibi bu balıkta da türün saflığı giderek yok olmaktadır.

Aşırı hayvansal proteinle beslenen balıklarda siyah lekeler artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenseslerde en güzel renkleri elde edebilmek için bitkisel yemleme yapılmalıdır. Karotenoidlerden zengin yemlerin kullanımı ile turuncuya dönük renk elde edilir.

Malavi türlerine ilgi duyan ancak yer sıkıntısı yaşayanlar sarı prensesi tercih edebilirler.

Doğal Ortamı : Malawi gölünün Nhkata körfezi ve göldeki küçük adaların kayalık bölgeleri yaşama alanlarıdır. 2-40 m derinlik alanlarda görülebilirler. 20 kadar değişik renk türüne rastlanmıştır. Malawi gölünün hemen her bölgesinde az da olsa görünürler. Bulundukları akvaryumlar kayalardan holler ve mağaralarla dekore edilmelidir.

Boyutları : Sarı Prenses'lerin boyu 8-12 cm arasında değişen farklı boylara ulaşabilirler.

Sarı Prenses Cinsiyet : Erkekler dişilere nazaran çok az büyüktürler. Renkleri biraz daha canlıdır. Bu türün en tanınmış olanı "sarı prenses" erkekleri sarıdan portakal rengine kaçan bir renk farklılıkları vardır. Genelde bu türün erkekleri dişilere nazaran daha büyük olmalarından olayı farklılıklar gösterirler.

Toplumsal Davranış : Çok hareketli balıklardır. Kendi türleriyle bir arada beslenirlerse iyi sonuç alınabilir. Karma Malawi gölü balıklarıyla bir arada beslenebilmelerine rağmen bazen gereksiz kavgalara yol açabilirler. Çok farklı ve zıt renklerdeki türleri olmasından yalnızca bu türler bir arda beslenmesi tavsiye olunur. Bu familyanın bazı türleri(L.freibergi ve L.pallidus) agresif hareketlerde bulunabilirler.

Önerilen Su Şartları : pH : 7,5-8,5 olmalıdır. Akvaryum ısısı 24-26 C arasında sabit tutulmalıdır. İyi filtre edilmiş akvaryumlarda çok iyi sonuç alınabilir.

Beslenme : Sarı Prenses'ler tabii ortamlarında kayalar üzerindeki küçük omurgasızları yiyerek beslenirler. Akvaryum ortamında kaliteli, kuru pul ve granül yemlerle beslenebilirler. Protein ağırlıklı yemleme yapılmalıdır. Bu balıklar ve diğer renk ağırlı olan cichlidlere karoteini bol yemler verilmesi halinde balıklarınız olağan üstü bir renk cümbüşüne bürüneceklerdir.

Üreme : Bu familyanın tüm türleri ağızda kuluçka yaparak ürerler. Dişiler erkek tarafından döllenen yumurtaları ağızlarına alarak 25- 40 gün arasında değişen günlerde kuluçkada kalırlar. Erkek yavrulara karşı ilgisizdir. Dişi balık yavruları kendi başına yetiştirir. Bu yüzden üreme safhasında dişi erkelerden ve diğer balıklarda ayrılmalıdır. Yavrular küçük boyutlarda bile olabildiğince renklidir. Yavruları çabuk bir şekilde geliştirmek için artemia verilmesi uygundur.

Çikletlerde üreme ve yavru bakımı ile ilgili olarak alttaki bağlantıyı takip ediniz. Çiklet Malawi Balıkları Üreme | Kusturma ve Yavrular

Kişisel Yorum : Küçük bir grup için 80-100 litrelik akvaryumlar idealdir. Balık sayısı arttıkça akvaryumun hacmi de o denli arttırılmalıdır. Küçük boylarda bile aynı renklere sahip olduklarından hobiciler arasında hayli tutulan bir familyadır.

Ağızda kuluçka yapan türlere özgü özelliklerin hepsi sarı prensesler için de geçerlidir. Yavrularına bağlıdırlar, yumurtalar nadiren yutulur.

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı İçin Resimli Gösterim (Resimleri Büyütmek İçin Üstüne Tıklayın.)

Alttaki resimlerde erkek ve dişi sarı prensesler görülmektedir.


sari-prenses-cinsiyet-ayrimi-resimli-anlatim-cizim

 

Üstteki Sarı Prenses erkek alttaki ise dişidir.

Sarı Prenses Cinsiyet ayrımı - erkek dişi


 

 
Bir önceki konu : Akvaryum Bitkileri Dikim Bakım Üretim | Bitki Balık İlişkisi
  Yorumlar...
  (Toplam 70 yorum var.)


  Sayfa: 3 4 5 6 7

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 30.07.2014 11:16
  Muhammed


  Misafir
  Bu türlerin mavi renkli olanın adı neydi. şimdiden tşk.
 2. 03.08.2014 16:24


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ Muhammed :


  Mavi prenses

  Pseudotropheus socolofi


 3. 20.12.2014 00:36
  şahin


  Misafir
  ben sarı prenses besliyorum yem olarak ne verebilirim?


 4. 25.03.2015 00:55
  Emin


  Misafir
  Merhabalar...

  130lt akvaryumum 110lt civarı su  var akvaryumumda, bolca egeriya ve anubias bitkilerim, ortadada 15cm uzunluğunda 2 parça batık bir gemi, salyangoz ve istiridyeden saklanma alanları var. Dış filtre ve güçlü bir kafa filtrem var midye kırığı kum vs....

  5d 1 e Sarı Prenses (anüs - vent'ine baktım) 1tane de Vatos bakıyorum hepsi 5cm boyutlarında belli bir süre sitres yaptılar şimdi gayet mutlular...

  1. sorum 1 haftadır sadece bir DİŞİNİN KARNI ŞİŞ'ti nedeni? ama yumurta yok ağzında, kabuzluk olarak gördüm bilmiyorum, bunun nedenini bulamadım. yem sera marka ve düzenli.

  2. sorum ERKEK (lider) s.p. YUVADAN AYRILMIYOR bu normalmi? diğer dişiler hep dışarda. kavga nadir dişiler arasında çıkıyor.

  Bu iki sorumu yanıtlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

   


 5. 04.12.2015 20:01


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 1
  Forum Mesaj: 0
  benim 2 tane sarı prensesim var. ama bunların dişimi yoksa erkek mi olduğunu bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz ?


 6. 03.03.2016 10:11
  özkan


  Misafir
  akvaryumda yavru almak için dişi ve erkek sayısını iyi ayarlamak gereklidir dişiler erkeklere nazaren biraz daha fazla olmalıdır...


 7. 25.03.2016 16:37
  yakup


  Misafir
  kolay gelsın benım sarı presnsesım ılk defa yumurta alldı agzına ve 1 gun olmadan attı nedenını tam olarak bende ıblmıyorum ama ev dolu mısafırdı ıkıde bır rahatsız edıyorlardı ve sızden gereklı bılgını ıstıyorum aceba stıresemı gırdı attı  .. ayrıca bu balık gene alırmı yumurta agzına gene hamıle olurmu ?


 8. 25.03.2016 16:38


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 1
  Forum Mesaj: 0
  kolay gelsın benım sarı presnsesım ılk defa yumurta alldı agzına ve 1 gun olmadan attı nedenını tam olarak bende ıblmıyorum ama ev dolu mısafırdı ıkıde bır rahatsız edıyorlardı ve sızden gereklı bılgını ıstıyorum aceba stıresemı gırdı attı  .. ayrıca bu balık gene alırmı yumurta agzına gene hamıle olurmu ?


 9. 26.07.2016 00:50
  gülşah


  Misafir
  kolay gelsn 7 tne sp var  şubatta aldm yavrulardı dha şmdi erkek kumları açyo dğer balıkları getirmiyo yanına dişiler yanaşmıyo erkek çk uğraşıyo ama ağznda siyahlık yok dişiler baloncuk çkarma yok titreme yok ne zman çiftleşirler erken mi dha?


 10. 01.08.2016 00:27
  Mert


  Misafir
  Sarı prenseslerim var 15 adet 30-40 litrelik akvaryumum var ama daha yavrular bunlara nasıl renk vericem anlamadım.veya ne zaman renklenirler ?


Sayfa:3 4 5 6 7


Yorum Yazın