Çiklet Malawi Balıkları Üreme | Kusturma ve Yavrular

tarih26.12.2010 15:09 — Akvaryum,Çiklet Malawi Balıkları Üreme | Kusturma ve Yavrular

Malawiler genelde 8 aydan itibaren cinsel olgunluğa ulaşır ve çiftleşmeye başlarlar. Aynı türden 1 erkek 1 dişi malawi 8 ayını doldurduklarında çiftleşeceklerdir. Öncelikle bunu bilelim, sabırsız olmayalım. Yavru almak için 3 şeye ihtiyacınız var, çok fazla şey değil. Misal Sarı Prenses'lerden yavru almak için gerekenler.

 • 1-) 1 erkek 1 dişi, 8 ayını tamamlamış Sarı Prensesler.
 • 2-) Akvaryum
 • 3-) Sabır.

Ne dekora ihtiyacımız var ne de başka bir şeye. Yemlememizi yapacağız, su değişimleri ve filtre temizliklerinizi ihmal etmeyeceğiz, hepsi bu.

Soru ; Balığımın ağzında yumurta olup olmadığını nasıl anlarım?

Cevap ; Eğer balığınız yem yemiyorsa, ağzı biraz şişkince ise ve geviş getirir gibi yapıyorsa ağzında yumurta var demektir. Ağzı dolu (malawi) beyaz prenses ve sarı prenses resimleri.

ağzı dolu sarı prenses

Soru : Balığım ağzına yumurta aldı, ne yapmalıyım?

Cevap : Öncelikle tebrikler. Yapabilecekleriniz aşağıda ki gibidir. Bir malawinin ortalama kuluçka süresi (Yumurtaların ağzında yavru olmaları için gereken süre) 20-25 gündür. Önünüzde bazı seçenekler var, isterseniz bu seçenekleri ele alarak avantaj ve dezavantajlarına birlikte bakalım ve siz imkanlarınız ve yapabilecekleriniz dahilinde kararınızı verin.

1-) Balığınızı kusturarak yavruları alabilirsiniz.

Kusturmanın amacı balığın fazla aç kalmasını engellemekle birlikte daha fazla yavru sahibi olabilmektir. Anne kuluçka döneminde az da olsa yumurtalarından yiyerek beslenir. Ne kadar önce kusturulursa o kadar çabuk kendini toparlayarak bir sonraki kuluçka dönemine erişir ve çıkan yavru sayısı doğal olarak fazla olur. Bu nedenlerle eğer kusturma yapılacaksa 28 derece akvaryum sıcaklığında 12-13 günler geçirilmemelidir. Geçirildiğinde kusturma işlemi amacından sapmış olur. Tecrübe kazanılmışsa 8 günde dahi bu işlem belli şartlar sağlanarak yapılabilir. Normal bir yavrulukla 10-12. günlerde yavruları alabilirsiniz (sıcaklık 28 derece), egg thumbler kullanarak, 3. günden itibaren yavruları alabilirsiniz. Tavsiye edilen ise ilk deneyiminiz ise 14-15. günlerdir. Bu günlerde yumurta keseleri ya tamamen kaybolmuştur, ya da kaybolmak üzeredir. Egg thumbler yani kuluçka aparatları aslında yavrularını tüküren, ağzı sıkı olmayan, az ve iri yumurta veren (Frontosa, tropheus v.b.) türler için geliştirilmiştir. Tecrübeli değilseniz ve amacınız üretim değilse malawiler için kullanmanız zorunlu değil, tercih meselesidir. Asla ilk yavrulaması olan balığı kusturmayınız, ileride yumurtalarını gerektiği gibi sahiplenmemesine, üreme isteksizliğine v.b. sebep olabilirsiniz. Bu linkte 8 günlük kusturduğum yavrularımın resimlerini görebilirsiniz, şu an o resimdeki balıklardan yavru (Torun) sahibi olmak üzereyim.

Soru : Kusturma işlemini nasıl yapacağım?

Cevap ; Alttaki linke tıklayarak bu işlemi anlatan videolara youtube'dan ulaşabilirsiniz.

Çiklet (Sarı Beyas Prenses Kusturma Videoları

Balığı ürkütmeden yakalayın ve maşrapaya yahut uygun bir kaba alın. Videolarda da izleyeceğiniz gibi fazla bastırmadan kesik kesik solungaçlarına baskı uygulayın. Bir kaç kez bunu yaptığınızda anne ağzını açacak ve yavrular dışarı çıkmaya başlayacaklardır. Ağzını açması için ucu sivri olamayan kürdan yada parmağınızı kullanabilirsiniz… Sakin ve soğuk kanlı olmaya çalışınız. Kusturma süresini uzun tutmayınız [2dk.'yı aşmayın] Eğer bu sürede yavruları almayı beceremezseniz balığı daha fazla hırpalamayın, ölümüne neden olabilirsiniz.

2-) Balığınızı yavrularını kendisinin bırakması için ayrı bir akvaryuma ayırabilirsiniz.

Özellikle balığınızın ağzına ilk yumurta alışı ise bu yöntemi uygulayınız. Ağzına yumurta aldıktan 2.gün sonra ayırabilirsiniz.
Soru; Balığı nasıl ve hangi şartlarda ayıracağım? Cevap; Öncelikle ayıracağınız akvaryumu ana tankınızdan alacağınız su ile doldurun, ısıtıcı ile ısısını ayarlayın. İç filitre ya da hava motoru ile akvaryuma hava sağlayın. Balığın saklanması ve kendini rahat hissetmesi için akvaryumun bir kaç noktasına kaya koyun. Akvaryuma kum koymayın.
Balığı ayıracağınız akvaryum balık boyuna da bağlı olmak üzere minimum 20 litre olsun, ilerde yavrularınıza bu akvaryumda bakacağınızı düşünürsek minimum 70 litre hatta imkanınız nispetinde mümkün olduğu kadar büyük bir akvaryum tercih edin. Mümkünse ışıkları kapatıp yarım saat kadar uyumalarını bekleyin. Sonrasında ışığı açarak ağzı dolu olan balığınızı yakalayın ve hazırladığınız akvaryuma alın. (Burada amaç hem balığın daha az strese girmesini sağlamak hemde balığı daha kolay yakalayabilmektir.) Bu aşamadan sonra size beklemekten başka bir şey kalmıyor. Balığınız bu dönemde yemde yemediği için bırakın ne hali varsa görsün. Hatta bu akvaryumu evin sakin bir yerinde loş bir ortama koyarsanız daha iyi olur. Kuluçka süresini tamamladığında yavrularını bırakacaktır.

Hayırlı olsun.

Soru ; Anne yavrularını bıraktı, peki yarularını yer mi? Anneyi yavrulardan ne kadar sonra ayırmalıyım?

Cevap ; Anne yavrularını yemez. Anne dışında diğer balıklar yeni doğmuş yavruları yiyeceklerdir. Anne yavrularını ayırdığınız tankta kendisi bıraktıysa 3-4 gün süreyle bu muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Bu süre içerisinde de anneyi sıkı besleyerek kaybettiği formunu geri kazandırırsınız. Bu süre sonunda anneyi tekrar ana tanka alıp yavruları yanlız bırakınız. Kusturduysanız bu şansınız olmayacak, anneyi yavrularından ayırmalısınız. Aksi takdirde anne yavrularını yemeyecek ama ağzına geri toplayacaktır, sizde kusturduğunuzla kalırsınız.

Soru ; Diyelim ki başka bir akvaryuma ayırdığım dişi yavrularını ağızdan bıraktı ve 2-3 gün sonra dişiyi yavrulardan ayırdım. Fakat yeni bir dişi ağzına yumurta aldı. Peki ilk yavrular ayırma tankında serbest, ben yeni dişiyi bu yavruların yanına eklersem, yavrular için sorun olmaz mı?

Cevap ; Eklediğiniz dişinin ağzı dolu olduğu sürece diğer yavrulara zarar veremez, fakat kendi yavrularını bıraktığında ilk yavruları tehdit olarak görecektir ve zarar verir.

Bu sorunu şu yöntemlerle aşabilirsiniz;

a-) Mevcut yavrular için ve olası ihtimal zamanla eklenecek bir sürü yavru için mümkün olduğunca büyük bir yavru akvaryumu alabilirsiniz. (Sadece yavruların bulunacağı.) Sorun kökten çözüme kavuşur.

b-) Mevcut yavruları bol bol linkini verdiğim pet şişe yavruluğa diğer anne yavrularını bırakana kadar ayırabilirsiniz.

c-) Yeni dişiyi ayırmadan, günü geldiğinde pet şişe yavruluğa kusturabilirsiniz. Bu yavruluğu da ana tanka yüzer halde bırakırsınız.

Soru ; Yavrularım doğdu nasıl besleyeceğim?

Cevap ; Doğan yavrularınızı eğer kusturduysanız vucudlarına yapışık halde ve top şeklnde yumurta keseleri olabilir. Takribi ilk iki gün bu keselerinden beslenirler ve yem yemezler. Bu keselerin indiğini ve yok olduğunu gördüğünüzde anaçlara verdiğiniz tetra bits türevi yemleri ufalayarak verebilirsiniz. Ben masraftan kaçınmam, canım da uğraşmak istiyor. Daha iyi büyümelerini istiyorum diyorsanız onlar için artemia hazılayabilirsiniz. 1 aylarını doldurduklarında ise tubifex gibi canlı yemler verebilirsiniz. Risklidir ama ben balıklarıma verdim, veriyorum. Canlı yemler balıkları daha iyi geliştirir, su pireleri, beyaz kurtlar bilinen en yaygın ve kolay bulunur alternatiflerdir.
 

Soru ; İlk yavrularım (Misal) 1 aylık oldular ama tanktaki bir başka dişinin yavruları doğmak üzere ne yapabilirim? Yahut yeni yavrularla eskileri aynı yere koyabilir miyim?

Cevap ; Bu durumlarda yeni doğan ünitesi (Yavruluk) her daim şarttır. Yüzebilen yavruları büyüklerle karıştırmanız da sorun yok. Yeni doğanları ise yavrulukta bir miktar büyütmelisiniz. Çünkü yeni doğdukları bu dönemde vücutları hassas olur, büyük yavrulardan kaçamayacakları için tırtıklanarak öldürülebilirler. Gerekli çevikliğe ulaştıklarında diğerleri ile karıştırabilirsiniz. Ben 200 litrelik bir yavru akvaryumu alıp sorunu çözmüştüm. 1-2 cm'i aşan tüm yavruları bu tanka alıyordum. 1-2 cm'den 7 cm'e kadar irili ufaklı yavrular bu tankta idi. Yeni doğanları 1-2 cm olana kadar yavru tankı içerisinde pet şişe yavruluklar da tutuyordum. Anlattığım sistemi fazla yavru alıyorsanız ve düzeniniz oturmuşsa ileride yahut şimdiden, mecburen kurmak durumunda kalacaksınız. Sistemi anlatma çabamı bir resim ile destekleyeyim, bahsettiğim yavru akvaryumunun resimlerini bulamadım ama sistem bu olacak.

 

çiklet yavruları sarı beyaz prenses

Yeni doğanlar resimdeki yavrulukta, diğer boylanmış yavrular tankta. 1-2 cm'i yaklaşık 1 ay içerisinde geçerler ve diğer yavrularla karıştırabilirsiniz

yavru çikletler.     yavru balıklar

 

Soru ; Peki yeni doğan yavrular, en erken ne zaman ana tanka alınabilirler?

Cevap ; Yeni doğan yavrular anaç boyları ve ana tanktaki balık sayısı, saklanma yerleri gibi etkenler düşünülürek ana tanka en kötü koşullarda 2.5-3 cm olduklarında alınabilir. Yavrular için gerekli saklanma alanları ve yem yiyebilmeleri için yeterli yemlemeyi yapıyorsanız bu boy 1.5-2 cm'e kadar düşebilir. Mesela tankımın şartlarına bağlı olarak yavru akvaryumundan ana tankıma ayırdığım yavrularımın resimleri.

yavruluk ve sarı prensesler

Bu yavrular 2-3 cm boya geldiklerinde anaçlarla ana tankta karıştırıldılar.

Ulvi Özgenç
Bir önceki konu : Çiklet (Cichlid) Akvaryumlarında Yetiştirilebilen Bitkiler
  Yorumlar...
  (Toplam 69 yorum var.)


  Sayfa: 3 4 5 6 7

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 15.12.2013 16:49
  muhammed


  Misafir
  benim 1sarı prenses+1beyaz prenses+1mavi prenses+2 tane imparator var

  prensesler m seviye imparatorlar L seviye bun ların yanına hangi tür balık gider


 2. 17.12.2013 21:05


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ muhammed:


  Çok fazla türün bir arada olması hiç bir zaman önerilmez. Şu anki balık sayınız ve çeşidinizde pek uygun olmamış.

  1sp 1 bp 2 imparator yerine

  1 erkek sp 4 dişi sp

  1 erkek bp 5 dişi bp yapabilirdiniz. Türü genişletmek yerine bence dişi sayısını artırın ki doğal dengeniz otursun. Bu şekilde yaptıktan sonra akvaryumunuz büyükse içine cüce vatoz ve frenatus alabilirsiniz. İkisi de çok sevimli balıklardır.

  Vatoz camları parlatır ve frenatus'da akvaryumdaki gerginliği ve ürkekliği alır hareket katar.

   

  frenatus;

  frenatus


 3. 10.01.2014 18:08


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 2
  Forum Mesaj: 0
  sayın admin,

  geçen ay mavi prensesle eşleşen 2 sarı prensesimden 8+24 yavru aldım.8 yavru verenin 4 öldü.diğerleri yaşıyor. şimdilik hepsi sarı görünüyor.24 yavru vereni bugün 14. gününde tekrar kusturdum ve 2-3 tanesi yumurta 18-19 tane keseli yavru kustu.yavruları öyle görünce anacı tekrar ana tanka attım.herhalde ağzında hala yavru var.yem yemedi çünkü.14. gününde bu yavrlar beni çok şaşırttı. melezlerde böyle durumlarla karşılaşılabilirmi. 2saat oldu yumurtalar patlamış gibi diğerleri sinek yavruları gibi kıpırdıyorlar.ana tankta yavrulukta( yeni biolife turbo fx5) duruyorlar.yavrularımın yaşaması için bir önerin varmı.yaşarlarsa yem nezaman vermem gerekiyor

   


 4. 11.01.2014 15:09


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ halit1974:


  keseler bitinceye kadar yem vermeniz gerekmiyor. Keseler bittikten sonra haşlanmış yumurtayı aşırıya kaçmadan tırnak ucuyla verin. Yiyebilecekleri kadar olmalı yoksa suyun kalitesini bozar.


 5. 20.04.2014 14:30


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 2
  Forum Mesaj: 0
  abi benim tankta 5d 1e var bitanee dişi erkeği kovalıyor neden olabılır erkekten boy olarakta biraz buyuk amacı nedır neden olabılır ?


 6. 03.09.2014 15:48


  Kayıtlı Üye
  Yorum: 1
  Forum Mesaj: 3
  Çok güzel bilgi vermişsiniz. Tebrikler.
 7. 14.02.2015 16:25
  Serkan


  Misafir
  merhaba ben akvaryumu kaldırmıştım yine kurdum iki sp var ikisindede arka kuyruklarında beyaz benekler var bi yerde kız demek diyodu ama birinin  yüzgeci sivri diğerinin değil bu da cinsiyet sanırım cevap veirirseniz kesin bide biri diğerinin dudağını ısırıyo problem olur mu çiftleşmek isteği anlamındamı 


 8. 19.02.2015 14:26
  erman


  Misafir
  yunus agzına yumurta aldı.baska tanka aldım.on gun sonra sarı p. yumurta aldı onuda yunusun yanına koydum.sarı yumurtayı bıraktı.yunus sarının yumurtalarını agzına aldı.simdi yunus tasıyı yumurtaları ama kendi yumurtalaıda vardı.ne yapmalıyım


 9. 08.03.2016 20:53
  Aliş


  Misafir
  Slm mavi prenses ler kaç ayda bir yavru yapar?

Sayfa:3 4 5 6 7


Yorum Yazın