Zebra İspinoz - Hint Bülbülü Besleme, Üreme, Yavru Bakımı ve Gerekli Bilgiler

Ülkemizde sıkça beslenen kuş türlerinden Hint Bülbülü (zebra ispinoz) muhabbet kuşları gibi evde beslenebilen bir kuş türüdür. Bu kuş muhabbet kuşları gibi konuşmaz ele avuca çok gelmez :) Bakımı kolaydır, çok fazla su içer ve kafa yormayan bir ötüşü vardır. Odanıza salabilirsiniz, kafesin yerini sürekli değiştirmezseniz çiftiyle döner dolaşır ve acıktıklarında kafese tekrar girerler. Hayvanlar aleminin sempatik üyelerindendir. Muhabbet kuşlarına göre oldukça hareketli ve küçüktür.

1-Hint Bülbülünün (Zebra İspinoz) anavatanı neresidir?

Hint Bülbüllerinin anavatanı Avustralya dır.

2-Mutasyonları anlatırken yazdığınız kısaltmalar ne anlama geliyor?

Hint Bülbülünün yüzlerce değişik mutasyonu vardır,yıllar içinde profesyonel üreticiler bu kuşların saf turuncu gibi ilginç formlarına ve jumbo gibi iri boylarına ulaşmıştır.

G = Grey gri
F = Fawn kahverengi
BB = Black Breasted siyah göğüs
BC = Black Cheek siyah yanak
BF = Black Face siyah yüz
CFW = Chestnut Flanked White kahverengi yanlı beyaz
CFW-F = Chestnut Flanked White; Fawn Series
LB = Lightback açıksırt
DS = Dominant Silver baskın gümüş
DC = Dominant Cream baskın krem
FC or GC = Fawn Cheek or Gray Cheek kahve yada gri yanak
FF = Florida Fancy (adını floridalı yetiştiricisinden almış)
OB = Orange Breasted turuncu göğüs
PNG = Penguin penguen
P = Pied alacalı
RS = Recessive Silver çekinik gümüş
W = White beyaz
YB = Yellow Bill sarı gaga
CR = Crested tepeli


Hint Bülbülü Yavruları İçin Zaman Çizelgesi

 • Kuluçka süresi:14 gün
 • Tüylenme: çıktıktan sonra 21. günde
 • Bağımsız olabilme: 35. ve 42. günler arası
 • İlk tüy değiştirme: 35 günlükken başlar
 • Yetişkin tüylerini alma: 60. günde yetişkin boyuna erişme 90.günde
 • Eşleşecek duruma gelme: dişilerde 6 ay (9 ay süre tercih edilmeli) erkeklerde 3 ay

3-Kuşlarımın yavruları az önce dünyaya geldi, ne yapmam gerekiyor? Yeni doğan yavruların bakımı.

Bu esnada yapacağınız çok fazla şey yoktur,sadece onlara mama hazırlamalı,böylece yavruları bu mamayla beslemelerini sağlamalısınız. Kafesten taze yem ve su eksik olmamalı.

4-Yuvadan bir bebek düşmüş, ne yapacağım, onu elle besleyebilir miyim?

Bir ispinoz yavrusunu elle beslemeyi tavsiye etmiyoruz,bu hem zaman kaybıdır hem de bebeğin ölümüyle sonuçlanmaktadır. İlk günden bir bebeği elle besleyip büyütmeyi şansı çok ama çok azdır. Onu mutlaka yuvaya geri koymalısınız,her aşamada düşen bebeği ta ki iyice tüylenip tüneyene kadar,yuvasına geri koyunuz.

5-Kuşlarımın yavruları oldu ancak anne baba kavga ediyor, ne yapmalıyım?

İlk olarak kuşları iyice seyretmelisiniz,bazen kuşlar ağız dalaşı gibi bir tür gagalaşma hareketi sergilerler ve bu çoğu zaman geçicidir. Ancak gerçekten ciddi bir kavga varsa,daha fazla agresif olan tarafını bir yada yarım günlüğüne kafesten almanız tavsiye edilir. Çoğu zaman kafese kuş geri konulduğundan ortalık sakinleşmiştir,fakat yine kavga ederlerse agresif olan taraf kafesten alınmalı,yavruların kalan ebeveyn bakmalıdır.

7- Hint Bülbülleri ne yerler?

Hint Bülbülleri tam bir yem israfçısıdırlar,onlara vereceğiniz kanarya,muhabbet kuşu yemleri gibi taneleri mütemadiyen seçecekler ve etrafa dökeceklerdir. Şu karışımı deneyin

Kırmızı darı,sarı darı,beyaz darı,kanarya yemi ve nijer tohumu. Dalda satılan darılara ise bayılırlar,mineral karışımı olan grit ve kalamar kemiği ve taze içme suyu her zaman kafeste olmalıdır. Bunun yanında yeşil yapraklı sebzeler,çeşitli sebzeler,meyveler denenebilir. Ayrıca kapalı kutularda yem karışımları da satılmaktadır.

8- kuşlarım sürekli üreme peşinde buna nasıl engel olabilirim?

Hint Bülbülleri çok yüksek üreme güdülerine sahip kuşlardır,ilk olarak kafesteki yuvayı,yuva malzemelerini ve yuva yapmaya müsait fazladan yem kabı gibi nesneleri kaldırın. Eğer kuşlar hala bu davranışlara devam ediyorlarsa, bir süre birbirlerinden ayırın.

9-Kuşlarım yuva yapıyor ancak birbirlerinden tüy koparıyorlar,ne yapabilirim?

Zebralar yuvalarını tamamlayınca,yumurtaların yumuşak zeminde olması için,yuva zeminine yumuşak nesneler taşımak isterler,bu yüzden kuş tüyü,selpak gibi nesneler bulmak isterler. Özellikle kafese kuşların döktüğü tüylerden yada herhangi bir kuş tüyü koyduğunuzda dişinin onu nasıl özenle yuvasına taşıdığına şaşıracaksınız.

10-Zebra ispinozu beslemek zor mudur?

Zebra ispinozu,dünyada muhabbet kuşu ve kanaryadan sonra 3. popüler kafes kuşudur,ek ilgi istemeyen,zahmetsiz,dayanıklı,sempatik küçük kuşlardır. Bakımları ise oldukça basittir.

11-üreme için gerekli koşullar nelerdir?

Hint Bülbülleri uygun koşullarda sürekli üremektedirler,ancak çok soğuk havalarda dişinin yumurtlama problemlerine yakalanma riski fazla olduğundan,tercihen gün ışığının fazla ve ısının yüksek olduğu yaz aylarında daha az sorunla karşılaşırsınız.Kuşların en çok tercih ettikleri yuvalar sepet yuvalardır. Girişi dar,içi karanlık ve büyük yuvalara yumurta bıraksalarda yatmazlar ve her çift kanarya sepetinde yavru büyütmeyebilir. Yuvaların ağzının geniş olmasına dikkat ediniz.

12-Kafes ne kadar büyüklükte olmalı?

Bir çifti 45 cm yükseklik,38 cm genişlik ve 30 cm derinlikte olan bir kafeste barındırınız.Ufak kafeslere uygun kuşlar değildir,hareket etmek isterler,alan dar ve kalabalık olursa strese girerler,birbirlerini kovalarlar,yolarlar. Hastalık kaçınılmazdır.

13-Yuva malzemesi ne vereyim?

Zebralar mükemmel yuva ustalarıdır.

Yumuşak otlar,ince ot sapları(tabi bu otların temiz olmasına dikkat edin),kendir, hindistancevizi lifi,kurumuş çimenler,selpak,tüy gibi malzemeler verin. ASLA ip,iplik,sentetik lifler,yün ipi gibi malzemeler vermeyin.yumurtalar gelince bütün kalan yuva malzemesini yuvadan alın. Ayrıca ıslak mendil türünden malzeme vermeyin çünkü bu mendillerde kimyasallar vardır.

14- Hint bülbülü ele gelir mi? Evcilleştirebilir miyim?

Normalinde çok evcil oldukları söylenemez. Genelde evcilleştirmek zordur ama alttaki bağlantıdan evcil ve ele gelen bir hint bülbülünü izleyebilirsiniz. İmkansız diye bir şey yoktur :)

Ele gelen evcil hint bülbülü

15- Zebra ispinozumu kanarya ve muhabbet kuşumun yanına koyayım mı?

Kesinlikle muhabbet kuşları ile ispinozları beraber barındırmayın,sonuçları üzücü olur. Çok geniş alanlarda ise kanaryalarla sorunsuz barınabilirler.

16-Kuşlarım sürekli kavga ediyor,ne yapacağım?

Hint Bülbülleri heyecanlı ve sinirli kuşlardır,genel olarak bir kafeste iki erkek,yada yavrular ile ebeveynler arasında kavgalar görülür. Sorun çıkaran kuş bir süre ortamdan alınmalı,sakin bir ortamda tutulmalıdır. Daha sonra kuşu tekrar kafesine koyun ve gözlemleyin. Ayrıca genellikle bu kovalamacalar da tüyler koparılmaktadır,ebeveynler özellikle erkek kuş,yavruları yolar,yavrular tünemeye başlayınca yuvalığı çıkartın,kafese bir tutam yuva malzemesi tutturun,eğer hiç bir şey işe yaramıyorsa erkeği bir süre ayırın.

17-Acaba yumurtalar dolu mu?

Bunu yumurtaya ufak bir fener tutarak anlayabilirsiniz,ancak çok ürkek ve daha önce yavrulamamış kuşlarınız varsa bunu denemeyin. Kuluçkanın 3. gününden sonra plastik bir kaşıkla yumurtaları yuvadan alıp ışıkta kontrol edin. Yumurtaları ellemeden önce ellerinizi yıkayın,ve dikkatlice kaşık kullanarak yerine koyun. Boş olanları atın. Dolu olanlarda damarlar oluşur ve embriyonun atan kalbini görebilirsiniz.

18- Çocuğuma ispinoz almak istiyorum,önerir misiniz?

Hayır,Hint Bülbülleri çocuklar için UYGUN ev hayvanı değildir,bir muhabbet kuşu daha uygun düşer,bu canlılar fazla ilgiden,korkutulmaktan ve ele alınmaktan hoşlanmazlar. Bunu çocuğunuza anlatmalısınız,mutlaka bir büyük gözetiminde barındırılmalıdır,yoksa merak eden çocukların kafesi devirmesi,kuşları elleyeyim derken zarar vermesi gibi durumlar çoğunlukla yaşanmaktadır.

19-Yolunan tüyler tekrar çıkacak mı?

Muhtemelen evet,tüyleri yolunmuş kuşu öncelikle ayırın,diyetinde protein ve kalsiyumu arttırın. Ancak sürekli tüylerin yolunan kuşların o bölgelerinde ki dokuları hasar görürse tekrar tüy çıkmayabilir.

20- Hint Bülbülleri ne yerlerYumurtalar neden sürekli boş çıkıyor?

Kuşunuzun erkek ve dişi olduğundan emin misiniz? Kuş düzenli kuluçkaya yattığından emin misiniz?

Eğer cevabınız evetse yuvayı 2 aylığına alın ve kuşlarınız dinlendirin. Bazen akraba veya hastalık taşıyan kuşların yumurtaları çıkmadan embriyo ölmektedir. Sürekli akraba eşleşmelerini engelleyin ve kuşları tedavi edin.

21- Dişi kuş ne zaman yumurtlayacak?

Bunu kesin olarak bilmek mümkün değildir,ancak sağlıklı beslenen bir dişi,zamanı gelince elbet yumurta bırakır. Dişiler biraz durgunlaşır,tüylerini kabartır,çok fazla kalamar kemiği tüketir,ve bazen yuvayı düzenler malzeme taşır. Buradan anlayabilirsiniz.

22- CİNSİYET AYIRIMI :

Kolaydır.Erkek ve dişi arasında birçok farklılıklar vardır.Erkeklerin gagaları kıpkırmızı olur,dişilerde ise bu renk turuncuya çalar.Bununla beraber erkeklerde görülen bazı karakteristik tüyler vardır.(düz renkli mutasyonlar gibi bazı mutasyon erkeklerde bu tüyler olmayabilir,böyle bir durumda diğer farklılıklar gözlemlenmelidir)Yanaklarda sarı halkalar,göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni gibi çizgiler,kanat altlarında kırmızı çizgiler şeklindedir bu tüyler.Dişilerde bu gibi izlere rastlayamazsınız.Ayrıca dişiler sadece basit ciklemeler halinde öterken erkeklerin kendilerine özgü gırtlaktan çıkardıkları vıcırdanmaya benzer ötüşleri vardır.Sayfanın başında bir erkek ve dişiyi birlikte görüyorsunuz

ERKEK VE DİŞİ HİNT BÜLBÜLÜ FOTOĞRAFLARI
Cinsiyet ayrımı için resimlerdeki farklara dikkat ediniz.

 

Erkek Hint Bülbülü Görünümü

Dişi Hint Bülbülü Görünümü

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayın.

 
Soldaki erkek sağdaki dişi hint bülbülü (Belirgin fark: Erkeğin gagası daha kırmızı ve dişinin ki turuncuya yakın)


ÜREME

1-Hint Bülbülleri yılın hangi zamanı üremektedirler?

Hint Bülbülleri yılın her vakti üreyebilirler,kanaryalar gibi üreme sezonları yoktur,formda olan bir çift uygun bir ortamda yuvalı bir kafese konulunca yuva örmeye başlarlar ve kısa zaman içinde dişi yumurta bırakır. Ancak vahşi doğada sadece yağmurlar bitip,taze otlar çıkmaya başlayınca ürerler,o yüzden kuşlarınızı yılda 2-3 kuluçkadan fazla üretmemek onların sağlığı içindir.

2-Kuşlar kaç yaşında üremeye başlarlar?

Yumurtadan çıktıktan sonra 3. ayda erişkinliğe ulaşırlar ancak mutlaka üretim için 9 ay beklemeniz her zaman tavsiye edilmektedir.

3-Hint Bülbülleri tek esli midirler?

Bir kafes içinde tutulan bir çok çift birbirleri ile esleşebilirler,çiftleri ayırmamızdaki neden,diğer kuşların yuvalara müdahalesinin engellenmesi ve yavruların hangi eşlerden çıktığını kontrol etmek içindir.

4-Kafeste sürekli yuvanın asılı durması gerekli midir?

Yabani hayatta zebralar olumsuz koşullardan korunmak için yuvalarını kullanırlar,uyuma, dinlenme ve üreme amaçlı yuvaları vardır. Ancak kafesteki bir kuş taktığınız yuvada hem uyuyacak hem de üreyecektir. KUŞLARIN SÜREKLİ VE ARDI ARDINA ÜREMELERİNE İZİN VERMEK ONLARIN ZARARINADIR VE ÖMÜRLERİNİ KISALTMAKTADIR:

Bu kuşların soylarını devam ettirmek için ölümüne üredikleri lütfen aklımızdan çıkarmayalım,o yüzden yıldaki maksimum kuluçka sayısı üçtür ve bundan sonra yuva kafesten alınmalıdır.Sürekli üreme peşimde olan çiftleri ayırın yada kuşlarınıza protein seviyesi düşük sade yem verin.

5-Bir çok yavru ürettim,şimdi bu yavrularla ne yapacağım?

Lütfen kuşlarınızı vereceğiniz uygun yerler yoksa onları sürekli üretmeyin,dostlarınıza sevdiklerinize yada GÜVENDİĞİNİZ bir evcil hayvan mağazasına verebilirsiniz,aksi halde kafesteki kalabalık ortamlar kavgalara ve hastalıklara davetiye çıkarır.

6-Neden kuşlarım üremiyor?

Bunun birçok nedeni vardır ancak en fazla rastlanan nedeni kuşların durumunun üremeye müsait olmayışıdır,bunun üstesinden gelebilmek için kuşlara sakin bir ortam,bol kalsiyum,protein ve yeşil bitkiler içeren bir diyet sunmalısınız.

DİĞER BİR HUSUS TA KUŞLARIN AYDINLIK ORTAMDA TUTULMASIDIR.


YUMURTALAR

1-Kuşum kaç yumurta bırakacak?

Kuşlar ortalama 3 ila 5 yumurta bırakırlar.En fazla rastlanan sayı 5 tir ve 6 ya ve 7 ye kadar çıkabilir,kuluçka genellikle 3. yumurta bırakıldıktan sonra başlar.

2-Dişi kuşum sürekli istemediğim halde yumurta bırakıyor?

Her gün bırakılan yumurtaları kafesten alın,bazen kuşlar yumurtayı yemektedirler bunda bir sorun yoktur,kuşları genelde yumurta bırakmak değil de yavru büyütmek yıpratmaktadır.

Sağlıklı dişi kuşlar kafeste erkek olmasa bile yumurta bırakırlar.Bir süre sonra yumurtlama durmaktadır.

3-Yumurtalar çok fazla oldu ne yapacağım?

Eğer yuvanın içinde 7- 8 tane ve daha fazla yumurta varsa ki (zebralar bazen 7 yavru bile büyütebilmektedirler) size tavsiyemiz birkaçını almanız yönündedir. Çok fazla sayıda olan yumurtalar düzenli ısıtılamaz. Eğer üreyen başka çiftleriniz varsa onların altına koyun profesyonel üreticiler genelde yumurta ziyanı olmaması için bu yolu uygularlar. ancak bakabileceğiniz kadar yavruya izin verin aksi halde yumurtaları ısınmadan çöpe atın.

4-Yumurtaların dolu olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

1) Dişi kuşun kuluçkasının bitmesini bekleyin. (13-15 gün)

2) Yumurtaları güçlü bir ışık kaynağına tutun.Yumurtanın sarısını görebiliyorsanız yumurta boştur,kan damarları ve koyuluk varsa doludur.Ancak koyuluk varsa ve hala çıkmamışsa yumurta ölüdür. Ancak yumurtaları kontrol etmek tecrübesiz kişiler için iyi bir yol değildir,yumurtaları kırabilirsiniz ve kuşlarınız ürkekse yuvayı terk ederler.Aynı şeklide tecrübeli kişiler dıştan bakınca da yumurtaların dolu olup olmadığını anlayabilirler,dolu yumurtların rengi içinde embriyo büyüdüğü için grimsi bir renk alır.

5-Kuşlarım sürekli yumurtaları yiyor?

Bunu genelde kötü bir huy olarak edinmişlerdir,yada kalsiyuma ihtiyaçları vardır.

Kötü huyu engellemek için bir süreliğine yuvayı alın ve onları birkaç ay üretmeyin.

 

YUVALIK

6-Kuşların yuvada uyuması normal midir?

Evet kafeste bir yuva varsa normal olarak gece yuvada uyuyacaklardır,ancak yuvanın olmaması onlar için zararlı değildir,tünekte de uyuyabilirler.

7-Kuşlarım neden yuvaya girmiyor?

Eğer yuvayı kafese yeni yerleştirdiyseniz,kuşlarınız kafeslerine konulan bu objeden biraz ürkeceklerdir,ancak birkaç gün içinde alışıp keşfetmeye başlayacaklardır merak etmeyin.

Ancak kuluçkadaki bir kuşu ürküttüyseniz ki genelde kuşlar yuvanın içinden (kapağını açıp elinizi sokarak) yapılan müdahalelere çok az tolerans gösterirler,yuvayı terk edeceklerdir.

Saatler geçtiyse ve hala kuşunuz girmediyse ümidinizi kesmeniz gerekiyor.

Yuva kontrolü yapacaksanız kuşun yuvanın dışarısından korkup kaçacak şekilde yapın. Daha sonra tekrar girecektir.

8-Kuşlarım neden yuvayı örmüyor?

Kuşun yuvaya girmesi ve örmesi için yapılacak en güzel teşvik,yuvayı kafesin en üst ve köşe olan bölümüne asmanızdır. Ayrıca kuşların yuvanın üzerinde oturmasını engelleyecek şeklide asın,bacaklarını yuvanın delikli bölümlerine kıstırıp kırabilirler yada yuvanın üstüne yuva örmeye çalışabilirler. Yuvanın girişine çok yakın bir tünek yada yuvanın ağzına küçük çubuk şeklinde bir tünek yerleştirin. Kuşların yuvanın ağzında vakit geçireceği şeklinde malzemeler asın,yemlik,yeşillik, vs..

Yuvanın içine malzeme koyup,yuvanın ağzından dışarı çıkarın. Zebralar genelde meraklı kuşlardır ve çok azı bu gibi şeylere kayıtsız kalırlar.


YAVRULAR

9-Kuşlarım yuvayı ne zaman terk edecek?

Zebra ispinoz yavruları doğduktan sonra ortalama 3 hafta içinde yuvayı ter kederler,kuşlar yuvadan çıktıktan sonra ebeveynlerinden kafes ortamı içinde yaşamayı öğrenirler. Artık yuvaya gerek kalmaz.

YUVAYI SON YAVRUDA YUVADAN ÇIKINCA KAFESTEN ALIN VE EBEVEYNLERİN TEKRAR KULUÇKAYA YATMASINA YAVRULAR BAĞIMSIZ OLANA KADAR İZİN VERMEYİN


BESLENME - MAMA HAZIRLAMA

Yem olarak besinlerinde ilk sırayı ak darı alır.Bununla birlikte sarı darı, kuşyemi, niger'ide severler. Çetene ve yulaf gibi iri besinleri gagalarının küçük yapısı nedeniyle kırıp yiyemezler. Sularının iki günde bir tazelenmesi ve bu suya vitamin takviyesi veya yedikleri besinlerin hazmını kolaylaştırması açısından 1/5 oranında maden suyu eklenmesinde yarar vardır. Kafeste bunu yanı sıra mürekkep balığı kemiği mutlaka bulunmalıdır.Bildiğiniz gibi kuşların dişleri yoktur ve besinleri yemeden önce çiğneyip küçültemezler. Bu yüzden her pet-shop’tan bulabileceğiniz "kuş kumu"nu ister küçük bir kapta ister kafes zeminine sererek kuşlarınıza sunmalısınız ki bu kum kursaklarında değirmen taşı vazifesi yapsın ve besinleri parçalayarak daha kolay hazmetmelerini ve besinden daha fazla faydalanmalarını sağlasın. Ek besinler olarak yeşillik,meyve ve kendi hazırladığımız değişik mamaları da sunarak yemlerden alamadıkları diğer vitaminleri de almalarını sağlamalıyız.Yeşillik olarak marul,kıvırcık,ıspanak ve iyice kıyılmış maydanoz yaprağını; meyve olarak da elma ve havucu kuşlarınızın hangisini daha çok sevdiğini ve daha çok tükettiğini takip ederek vermelisiniz.


Mamanın Hazırlanışı

Mama olarak haşlanmış yumurta sarısını ve bir adet pötibör bisküviyi iyice karıştırarak lezzetli bir mama oluşturabilirisiniz.Tabi yine kuşlarınızın ilgi gösterip göstermemesine bakarak ek malzemeler katarak daha zengin bir mama hazırlayabilirsiniz.Mesela bu mamaya birkaç damla bal veya buğday yağı damlatabilir,yada yumurtanın kabuğunu toz haline gelene kadar döverek ekleyebilir,beyazınıda ilave edebilirsiniz.Bir çay kaşığı ölçüsünde irmik, pirinç unu, galeta unu, mısır unu malzemelerinden birini veya hepsini kuşlarınızın ilgi gösterip göstermemesini takip ederek ilave edebilirsiniz.Son olarak yeşillik ve meyvenin ıslak verilmemesini,yine bunların ve hazırladığınız mamanın bozulmasına izin verilmeden kafesten alınmasını unutmamalıyız.Normal zamanlarda yumurta maması haftada 1 verilmelidir.


Başka Bir Mama Tarifi

Malzemeler: yarım havuç, 1 adet haşlanmış yumurta, 2-3 adet bebek bisküvisi veya yarım dilim etimek.

* Tuzsuz etimeği toz haline getirin, çok az miktarda bebek bisküvisi de katabilirsiniz.

* Yumurta sarısı ile ezin

* Rendelenmiş havuç ile karıştırın

* İnce ince kıyılmış yumurta beyazı ile karıştırın

* Mamayı kuşlarınıza verdikten 5-10 saat sonra toplayın.

 569 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar

  • Eve geldiğimde yumurta kırılmış bir şekilde kafesin altındaydı. Neden böyle olmuş ve ne yapmam gerekiyor?

   Yanıtla

   Master

   Önemli değil. Kuşlar bozuk olan yumurtayı bilirler ve boşuna emek vermemek için atarlar. Ayrıca bunu yumurtaya dokunursanız ve çok rahatsız ederseniz de yaparlar. Sürekli izlemeyin ve rahatsız etmeyin. Sadece ihtiyaçlarını görün ve arada bir kontrol edin.


  • Haslanmamis yumurta kabuklarida verilebilirmi

   Yanıtla

   Master

   Evet, farketmez.


  • Ben bisi sorcaktim zebra larim bir yumurta verdi ancak disi olan yumurtladiktan sonra hic yuvaya girmedi erkek girip oturuyor heralde disi 3yumurta olmasini bekliyor .neyse asil sorum erkek yuvada disi yerine duruyo ya yumurta gelisirmi?

   Yanıtla

   Master

   Farketmez. Sorun yok. Bu işi ortak yaparlar. Baba da anne kadar ilgili olacaktır. Taki yavrular büyüyüp kendisine rakip olana kadar. (:

  • Mukaddes
   Benim erkek hintbülbülüm var ayağı sakatlanmış ve nasıl oldu bilinmiyor ayağının üstünde durmuyor ama birinde duruyor yem yiyo su iciyo ayağına ne yapmam lazim lütfen acil !!!!

   Yanıtla

   Master

   Bir veterinere danışın belki bir çare bulunabilir.


  • Kuşların çok kaşınıyor ve 1 aydır bende hazır petshopcudan ip aldım erkek yuva hazırlamaya girişi bu ne zamana kadar sürer ve ne zaman ciftlesirler

   Yanıtla

  • ispinoz dünyası

   zebra ispinazları kaçıncı yumurtadan sonra yatarlar

   Yanıtla


   sanırım 5 olması gerekiyor...
  • Canan

   Merhaba, benim hint bülbüllerimin 4 yumurtasından ikisi yumurtadan çıktı henüz ve 2 gün önce yumurtadan çıkan 2. yavruyu bugün yuvadan atmış olduklarını farkettim, farkettiğim an tekrar yuvaya koydum fakat tekrar attılar bende dışarı alıp sıcak, olabildiğince yuva hissi veren bir ortam hazırladım ve haşlanmış yumurta sarısı, un haline getirilmiş yumurta kabuğu, mısır unu ve çok az miktarda balı sulandırarak karıştırıp bir mama hazırladım. Az önce ilk defa şırıngayla (hatta şırınga fazla büyüktü daha ince bi materyalle verdim sonrasında) mamayı yavruya verdim. Sorum şu ki mamayı ne sıklıkta ve ne miktarda vereceğim hakkında hiçbir fikrim yok ve sonrasında bülbül yemini ezip sulandırarak vermeyi düşündüm. Bilgilendirebilseniz çok mutlu olurum. Sevgiler...

   Yanıtla

  • emre
   bendekiler yuva orduler 1 ay somra ordukleri yuvayi disari atuyolar yuva kilini yuvayi bozuyolar yeni ip aldim onla orduler ugun yuvayi bizmalarinin sebebi ne ilanilir

   Yanıtla

  • Ufuk
   Merhaba hint bulbullerim var erkek olan 3.haftalikken bize geldi Disi olan 3aydir bizde.Bunlar uredi yuva kurdu kuluckaya yatti Ancak kuluckanin 10. Gununde disi olan erkeği yuvadan kafesten kovdu zaten kuslarim kuluckadan once hep evin icinde dolasiyordu erkek yuvanin üstüne yatiyor nedeni nedir

   Yanıtla

  • Kerim

   kuşları yeni aldım dişi erkek dişisi biraz daha durgun erkek ise yerinde duramıyor ?

   Yanıtla

  • Seyda şerife kara
   Benim 2cift hint bülbülüm var alalı iki ay kadar oldu kafesi yuvalıgı var zaten yuvadada hep beraberler bize 2aya kadar yumurtlar denildi ama yumurtlamadı ne yapmam gerekli

   Yanıtla


   bir kadın dogumcuya gidin:)

  • Neslihan
   Hint bülbülümün 3 yumurtası vardı birtanesini çıkardı bir yumurta kayıp bir yumurta ise hala duruyor ama şuanda çıkan yavru ortada yok yemiş olabilirler mi acaba lütfen yardımcı olurmusunuz.Eğer yavrularını yiyorlarsa bundan sonraki aşamalarda ne yapmalıyım

   Yanıtla

  • mahmut

   Selam hint bülbülleri muhabbet kuşu yemi yer mi?

   Yanıtla

   Master

   Evet yiyebilirler

  • Serap

   Merhaba arkadaşlar, beyaz erkek ispinozuma geçen ay gri bi dişi aldım. Büyük bi kafese geçtim ve yuvalıkta yerleştirdim. Erkek dişinin popo tüylerini yolmaya başladıktan sonra yumuşak hazır ipler koydum onları yuvalığa taşıdı erkek ama tüy yolması bitmedi. Bikaç gündür de dişide bi halsizlik var. Tüylerini kabartıyor ve titriyor ancak yemek yemesinde ya da dışkılamasında sorun yok. Kalsiyum için kalamar kemiği mevcut, kuş kumuda aldım ve suluklarına vitamin koydum dün. Dişiyi kurtarmam mümkün mü? Ne yapmalıyım ne olabilir?

   Yanıtla

  • enes
   Benim bir cift zebram var 3 yumurtadan 1 bir tanesi cikt yavruyu yuvadan cikinca elw nasil alistirabilirim

   Yanıtla

  • bülbül

   bülbüller ne kadar soğuğa dayanıklıdır.

   Yanıtla

  • seyfi

   benim ispinozlar dişisi rengi olarak erkekle aynı .ikiside erkek olabilirmi .ama çok iyi anlaşıyorlar

   Yanıtla

  • büşra sarı

   Benim bir tek dişi hint bülbülüm var ama o kadarda fazla su içmiyor neredeyse içmiyor denilecek kadar az birde sürekli uyuyor ne yapayım

   Yanıtla

  • musti

   bir erkeğe 2 tane dişi olurmu

   Yanıtla

   Keskin

   Olmayabilir üremek icin kavga edebilirler

  • İPEK

   hint bülbülü yavrum 1.5haftalıkken dişi olan öldü hemen yerine yenisini aldım ama anlaşamıyolar yavruya bakarlar mı?

   Yanıtla

  • Furkan

   Zebra ispinozum devamlı bir köşede kabarık hareket etmiyor doğal bir çözüm ne yapabilirim sıcak yerde mi durmalı ?

   Yanıtla

   Master
   Büyük ihtimalle hastalanmış. Vitamin verin ve soğuktan koruyun.
  • ÇAĞDAŞ

   Mama Kablarında Sadece Ak Darı Var Başka Bir Şey İle Beslemem Gerekirmi ? Birde sürekli yerlerini değiştirmek doğrumudur ? Güneşi severlermi ?

   Yanıtla

   Master

   Her canlı gibi bülbüllerinizin de kontrollü bir şekilde güneşe ihtiyaçları vardır. Saatlerce yaz güneşine bırakmamak kaydıyla kısa süreli güneşlendirebilirsiniz. Sürekli yer değişikliği onları rahatsız edebilir.

  • ayşe sena

   hint bülbülleri kışın banyo yapar mı?

   Yanıtla

   Master

   İçine bir kap su koyun, canları isterse yıkansınlar ama kaloriferlerin yandığı ve odanın sıcak olduğu bir zamanda yapın.

  • bülbülcüm

   merhaba bende 1 erkek 1 dişi kuşum var dişi olan çok hareketli erkek ağır abi bide kendim yuva yapıp astım ilk yerde kaldılar sonra yukarıyo çıktılar ama yuvaya girmedier napmam lazım

   Yanıtla

   Master
   Bir şey yapmanız gerekmiyor. Yemlerini sularını ve vitaminlerini eksik etmeyin. Yukarıda konu içinde beslenme bölümündeki mamaları yapın ve kuşlarınızın sağlıklı olmasını sağlayın. Sonrasında onlar üreyip çoğalacaklardır.
  • mehmetalitolu
   Bu mamayi hazirlayip kafesin icine koyuyoruz degilmi yavrulara yedirmeli miyiz?

   Yanıtla

   Master

   Evet fazladan bir yemlikle kafese bırakın.

  • mevllüt
   Tam olarak hint bülbülü yavrularına ak darı sarı darı versek olur mu?

   Yanıtla

   Master

   Yem olarak besinlerinde ilk sırayı ak darı alır.Bununla birlikte sarı darı, kuşyemi, niger'ide severler. Çetene ve yulaf gibi iri besinleri gagalarının küçük yapısı nedeniyle kırıp yiyemezler. Sularının iki günde bir tazelenmesi ve bu suya vitamin takviyesi veya yedikleri besinlerin hazmını kolaylaştırması açısından 1/5 oranında maden suyu eklenmesinde yarar vardır. Kafeste bunu yanı sıra mürekkep balığı kemiği mutlaka bulunmalıdır.Bildiğiniz gibi kuşların dişleri yoktur ve besinleri yemeden önce çiğneyip küçültemezler. Bu yüzden her pet-shop’tan bulabileceğiniz "kuş kumu"nu ister küçük bir kapta ister kafes zeminine sererek kuşlarınıza sunmalısınız ki bu kum kursaklarında değirmen taşı vazifesi yapsın ve besinleri parçalayarak daha kolay hazmetmelerini ve besinden daha fazla faydalanmalarını sağlasın. Ek besinler olarak yeşillik,meyve ve kendi hazırladığımız değişik mamaları da sunarak yemlerden alamadıkları diğer vitaminleri de almalarını sağlamalıyız.Yeşillik olarak marul,kıvırcık,ıspanak ve iyice kıyılmış maydanoz yaprağını; meyve olarak da elma ve havucu kuşlarınızın hangisini daha çok sevdiğini ve daha çok tükettiğini takip ederek vermelisiniz.

  • yusuf

   kusum 4 yumurta birakti bugun14 gun daha sonrasi ne yapmaliyim yumurtalari konteol ediyim mi

   Yanıtla

   Master
   Hayır sizin yapmanız gereken onları beslemek. Yem ve sularına dikkat edin gerisi onların işi...
  • tugbaa

   Dişi kuşum yuvanın içinde kuluçkada gibi görünüyor ama hiç hareket ve tepki yok gözleri sürekli kapalı duruyo bu kuluçka döneminde normal mi yoksa hastalık belirtisi mi?

   Yanıtla

   Master

   Hasta olabilir, pek normal gözükmüyor.

  • doğanN

   merhaba.ben yaklaşık 5 ay önce 1 çift hint bülbülü aldım.3 tane ayrı kafesi birleştirip tek kafes haline getirdım ki rahat etsinler diye.kafesin yerini bugüne kadar hiç değiştirmedim.yaklaşık 3  ay önce de 1 tane  güzel yuva aldım ve  yuva kılıda aldım.kafeste 4 tane yemlik 2 tane suluk ve birçok tünek var.yavru olmasını çok istiyorum.fakat bu güne kadar hiç çiftleşme çabasında görmedim.neden olduğunu  öğrenebilirmiyim ve ne yapmam gerektiğini önerirmisiniz lütfen ? 

   Yanıtla

   Master

   Kendilerini hazır hissetmiyorlardır. Vitamin verin ve gerisini onlara bırakın.

  • osman
   Benim kuşların sırtındaki tüyler dökülüyor neden olabilir?

   Yanıtla

   Master

   İkisi de aynı cinsiyette olabilir ve kavga olabilir. Bazen karşı cinsleriyle de kavga ederler. Sürekli olursa değiştirin.

  • Rıdvan

   benim bir çift ispinozum var yuva malzemesi olarak peçete kesip verdim ama erkek kuş yuva örmedi dişi kuş ördü. Her yerde yuvayı erkek kuş örer yazıyor. çiftleşmelerine de şahit oldum ama ikiside erkek diye korkuyorum. Birde dişi kuş erkekten tüy yolmaya çalışıyor.bunlar normal mi? biri yardımcı olursa sevinirim

   Yanıtla

   Master

   Müşterek olarak işlerini yapmaları normaldir. Pamuk atın kafesteki yumurtalar için daha güvenli bir zemin hazırlasınlar.

  • hümeyra

   Benim kuşlarım yumurtladı fakat üstünü pamuk ile örtüyolar napmam lazım yardım edin

   Yanıtla

  • beryan

   Benim 1 cift bulbulum var birde muhabbet kusum hepsi aynı odada ama kafeslerı farkli ötüslerinden rahatsiz olurlar mi ozellikle bulbullerimin rahatsiz olacagini ve ureyemeyeceklerini dusunuyorum nolur beni aydinlatin ona gore farkli odalara koyucam .. bi yandanda dogada ayni yasadiklarini dusunerek rahatsiz olmazlar saniyorum en iyisi admin bi yardimci ol lutfen...

   Yanıtla

   Master

   Sorun olacağını sanmıyorum. Onlar zamanı geldiğinde hiç bir şeyi takmaz ve yavru yaparlar...

  • dejevu

   Dişı kusum yavruladı erkeği ayırmam gerekirmi (hep yavruluolar yumurtayı yok oluyo )

   Yanıtla

   Master

   Gerekmiyor aynı yerde kalmaları lazım.

  • mustafa mutlu

   bir cift hint bülbülü aldım erkek kactı yeni bir erkek aldım ve eski yuvasını boşaltım hic yumutrta yoktu tekrar yuvaya selpak filan tasımaya başladılar dişi yumurta bırakmıyor yanlız 2 gündür biraz durgun yunurta bırakması icin ne yapmalıyım

   Yanıtla

  • Star

   Merhaba benim bir çift hitbulbulum var. Hint bülbüllerimi hasır yuvalarının içinde olmadıkları sürede, kafesin içindeyken gözlemlediğim kadarıyla dişi erkeğe yaklaşıyor erkek bundan hiç hoşlanmıyor kafesin diğer köşesine kaçıyor. dişi kuş yılmıyor yine erkeğin yanına gidiyor erkek kuş yine kaçıyor bu kovalamaca böyle sürüyor.   Fakat hasır yuvalarında beraber uyuyorlar. Bildiğim kadarıyla 7 aylıklar hiç yumurta alamadım. Erkek dişiyi istemiyor olabilir mi?

   Yanıtla

   Master
   Bir kaç ay daha gözlemleyin, eğer hep kaçış olursa anlaşamıyor olabilirler, ama sanmıyorum. Eğer erkek ve dişiyse olmaması gerekiyor.
  • kaan

   pet shoptan yavru hint bulbulu aldim ama yavru olduklarini nasil anlayacagim bide kusun sesini nasil guzelestiririm lutfen cewap werin

   Yanıtla

   Master

   internetten fotoğraflarını araştırıp göz kararı ile fark edebilirsiniz. Sesini güzelleştiremezsiniz sesleri zaten güzel :)

  • berfin

   hint bülbüllerimi daha dün aldım ama yetişkin mi yavru mu bilmiyorum nasıl anlayabilirim :)

   Yanıtla

   Master

   internetten fotoğraflarını araştırıp göz kararı ile fark edebilirsiniz.

  • ferhat imalı

   kuşlarım yumurtladı 5 adet ama yuvaya çok az girip çıkıyorlar kuluçkaya yatmıyorlar gibi sanki gece de girmiyorlar gündüz girip çıkıyorlarda çak az çok durmuyorlar hatta hiç durmuyorlarda diyebilirim bir yorumu olan var mı

   Yanıtla

   Master

   Belli bir süre sonra yatacaklardır.

  • finch

   Bir çift beyaz finch aldım, onları yeni aldığım bir kafese bütün malzemeler ile koydum. Hasır yuvalar çok tavsiye edildiği için onlardan da bir tane alıp kafesin üst köşesine astım. Fakat 3-4 gün o yuvaya sadece kapısından baktılar. Ben de umudu kesip petshoptan üstü açık, içinde keçesi olan kanarya yuvalığı alıp orta bölüme astım (en üste değil yani çünkü asacak yer yoktu) ve kafese bir miktar yuva kılı koydum (hindistan cevizi lifi).Ertesi gün işten eve geldiğimde üstü açık yuvanın içini yuvarlak şekilde örmüşler. Daha sonra yuva malzemesinden ardı ardına epeyce verdim, hepsini erkek finch yuvaya taşıyıp örmeye devam etti. Bunlar olurken arada birkaç kez çiftleştiklerine de şahit oldum. Lakin şöyle bir sorun vardı. Kafesin yarısında olan yuvalık üstünde bir sürü yuva malzemesiyle yükseliyordu. Velhasıl bi iki gün içinde erkek kafesin tavanına kadar malzeme yığdı. En son kafesin üst tellerine doğru da örmeye başladı. (sanırım yuvanın üstünü ve ağzını biraz kapatmak içindi bu) Son attığım malzemeleri almadılar. biraz pamuk da atmıştım. Yuva örme işi bitince iki gün sonra dişi yumurtlamış. Bunu yuvadan ikisi birlikte çıkmayınca anladım. Sonra bir tane daha ertesi gün bir tane daha. Şimdi üç yumurtaları oldu. Dişi ve erkek birlikte yeme çıkmıyorlar. Biri çıkınca diğeri mutlaka kuluçkada kalıyor. Diğer zamanlarda ise ikisi birlikte kuluçkaya yatıyorlar. Bakalım bugün 5. gün ilk yumurta çıkalı, yumurtalar kısır değildir umarım. Bu arada kuşları alalı iki hafta bile olmadı. Yani kuşlar çiftleşmeye çok meraklı görünüyorlar. Ben bunları yavru sanmıştım alırken. Petshop sahibinin bilgisi benden azdı aslında ama neyse. Bana bunlar üremez demişti çünkü. Yuvadan mürekkep balığı kemiğini eksik etmeyin. Çünkü dişi kuşu çok izledim deli gibi bundan tüketiyordu yumurtlamadan önce ve ilk yumurtadan sonra da diğer yumurtalar için tüketmeye devam ediyor. Umarım hepiniz sağlıklı kuşlar yetiştirirsiniz.

   Yanıtla

  • hasan

   iyi günler arkadaşlar bugün hint bülbüllerimin kafesini temizleyim dedim galiba erkek olanın ayağı kırıldı birde tam yavru almak üzereydiler hayvan ölürmü yardım edin lütfen ...

   Yanıtla

  • nazlı

   ben bir hafta önce bir çift Hint bülbülü aldım içine hasırdan yuvada yerleştirdim erkeği çok fena ama dişisi çok durgun keten ipi de koydum neredeyse tamamını çift birlikte taşıdı yuvaya oda yetmedi kafesin içine serdiğim gazeteyi parçalamaya çalıştılar beceremediler bende peçete koydum hepsini taşıdılar yuvaya halada devam ama en çok erkek olan çok çalışıyor bu arada çiftini 40₺ ye aldım yakında yumurta verirler diye düşünüyorum dişi sürekli yuvada oturuyor çok mutluyum iyi ki almışım iki günde bir suyunu değiştirip birkaç damlada vitaminini ihmal etmiyorum gerçekten çok su tüketiyorlar

   Yanıtla

  • burak

   arkadaşlar benim kuş boğazinda şeffaf bir şeyin içinde yem biriktiriyor ben içini görüyorum şeffaf olduğu için bana yardım edermisiniz lllllluuuuttttffffffennn

   Yanıtla

  • sims04
   Yaklaşık 10 gün önce bir çift Hint bülbülü aldım. Yuvanın içini doldursun diye yuva kılı da almıştım. Ancak bu kıl yetmediği için mecburen selpak mendili ince ince kesip kafesin içine koydum. Koyduğun mendil parçalarını yuvaya taşıdılar. Sonra yuvanın içini doldurduklarında kafesin altındaki kağıdı koparıp yuvaya taşımaya başladılar. Ben de öyle olunca biraz daha mendil kesip kafese attım. Sonra bu mendil parçalarını da yuvaya taşıdılar. Ama yuva ağzına kadar bu mendil parçalarıyla doldu. Hatta bir gün önce kuşların ikisi de yuvada uyurken bu sefer sadece erkek olan yuvaya girdi. Bir de yuvayı sadece erkek kuş yapıyor. Disi kuş bazen yuvaya giriyor sadece. Kuşlarım kimi zaman özellikle de sabah vakitlerinde çiftleşiyorlar. Acaba yumurtlamada sorun olur mu? Sizce ne yapmalıyım? Yuvanın içinden peçete parçalarını alayım mı? Dişi kuş biraz korkuyor lütfen acil cevap verir misiniz...

   Yanıtla

  • ömer

   mrb arkadaşlar benim hint bülbülü yavrularım var tam bi hafta sonra bi yavruyu yuvanın dışında ölü buldum oda en büyüğüydü kendisi düşmesi imkansız yuva büyük benim sorum şu erkeği yuvadan ayırmak gerekirmi çünkü sürekli ipleri düzeltim derken yavruların üstüne basıyo bu yavrulara zarar verirmi acaba ölen yavru bu yüzdenmi öldü cevaplarınızı bekliyorum

   Yanıtla

  • cacan

   Evet yumurtalamadan önce kabarıp öyle hasta gibi dururlar ve sonra pıt pıt pıt yumurtalar gelir.

   Yanıtla

  • mücahit

   arkadaslar benim zebralar pet shoptan altığım yuvanın içine kıl kuru ot felen götürdüler dişi olan hasta gibi tüğlerini kabartmış acaba yumurtlayacak mı lütfen cevap

   Yanıtla

  • ates
   Arkadaslar öncelikle selamin soralım. Benimde bir çift var. Petshoop tan aldım yaklaşık 2 ay oldu. Yuvayi orduler yani satın aldığım yün ile yaptılar bunu. Dışı kuş sürekli yuvada fakat yumurta felan yok. Ve tüyleri sarma dağın bir şekilde ... Hasta gibi halsiz. Aceba nedendir. Bu yumurta yapacak anlaminami gelir aceba

   Yanıtla

   mücahit

   hayır kesin ölcek şimdiden Allah rahmet eylesin

  • Tahsin

   İyi günler hint bülbülü yavrularım 26 günlük üç adet yavru var babası bunları aşagı atıyo kendileri yukarda duruyo ayırmam gerekiyomu yem yiyebilirlermi ? 

   Yanıtla

  • aşklarım-_-
   arkadaşlar benim hint bülbüllerim dişisi göğsündeki tüylerden kopartıyor kafesin içi hep tüy duruyor bu ne anlama geliyo bilen varsa söylesin da sorularıma hiç cevap gelmiyor ne olur cevap verin hepsine cevap verenlere tşk

   Yanıtla

   mehmet

   Kardeş bence yuvanın içine peçete parçaları  koy büyük ihtimalle yuva yapacak malzeme olmayınca kendi tüyünü kullanıyor olabilir

  • aşklarım-_-
   arkadaşlar benim kuşlarım kendilerini kabartıp duruyorlar ve sanki üstünden bir şey atarmış gibi yapıyorlar bu ne anlama geliyor?

   Yanıtla

  • burcu

   bizim 2 tane hint bülbülümüz var kız olan erkeğin göğüs tarafınfındaki bütün tüyleri yoldu neden acaba neden youyo bilen varmı??

   Yanıtla

  • aşklarım-_-

   arkadaşlar kafesin içine yuva koydum ama hep erkek kuş giriyo dişisi girdiginde nerdeyse üstüne çıkıyo ne yapmalım ne olur hızlı cevaplarsanız memnun olurum

    

   Yanıtla

  • hint bülbülü

   hint bülbülü kendi türünden başka ne tür kuşlarla eşleşir mesela bende bir dişi beyaz hint bülbülüvar bide saka kuşu var eşleşme imkanı varmı

   teşekkürler

   Yanıtla

  • fatihciftci-42

   selam arkadaşlar bende bir çift hint bülbülü var hiç yumurtasını alamadım ve erkeğin tüyleri dökülmeye başladı böyle giderse hayvan tüysüz kalacak yardımcı olursanız sevinirim

   Yanıtla

  • izzet

   Benimde hint bülbülüm var iki tane idi ikiside beyaz dı dişi kuşum 1 hafta yaşadı ve  iki yumurtası var dı öldü erkek tek kaldı ben de erkek biraz dinlensin diye eş almadım iki hafta geçdikden sonra eş aldım bir günde hemen yuvayı hazırladılar ikinci gün eşleştiler eşleşmeden 5 gün sonra ilk yumurtayı bırakdılar  ikinci gün ikinci ymurta toplam 4 yumurta oldu erkek ve dişi kuşum sırasıyla yattılar yumurtada ve 15 inci gün ilk yavru çıkdı ben diyer yavrular da çıkar diye bekledim ve onlar çıkmadı yumurtanın birisi boş çıkdı ikiside doluydu yavru yumurtayı kırıp çıkamamış ölmüş içinde şimdi sadece bir yavrusu var oda çok sağlıklı ve de yavrum şimdi tam bir haftalık oldu   sorusu olanlar varsa bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım

   Yanıtla

  • Uğur

   Merhaba,ben ilk kez hint bülbülü aldım,bunları sobanın yanında geniş bir kafesin içinde beslemeye başladım ötüşleri çok güzel olduğu için yem veya mama veya kumdan sakınmadan ne gerekiyorsa koydum.Çok hızlı bir şekilde bir kaç ayda yerleşip yumurtlamaya başladılar  Bir buçuk ay gibi kısa bir zamanda 16 yumurta yaptılar ama hala bir yavru bile alamadım sebebi ne olabilir hala yumurtlayabileceklerini düşünmeye başladım lütfen bana yardım edermisiniz?

   Yanıtla

  • burak
   Hint Bülbülünü Tavsiye eder misiniz ? Hint bülbülü almayı Düşünüyorum Kafes Fiyatı ne kadardır ? Şimdiden Teşekkürler Beyler Bayanlar ..

   Yanıtla

   berfin
   benimde vardı yavrular kendini yuvadan aşağı atıyor yanı erkek hint bülbülü atmaz tam tersine çok iyi bakar yavrusuna
   berfin
   15 yar tek yemlik tek kapı üstelik oyuncak suluk yok 20 var 2 kapı 1 suluk 1oyuncak 2 yemlik
  • misafir

   PEKİ BENİM BİR ÇİFT VARDI AMA DİŞİ OLDÜ SONRADA ERKEK YAVRUYU DIŞARIMI ATTI BİLMİYORUM BİR BAKTIM YAVRU YERDE

   Yanıtla

  • marikan

   mrb ben 2 ay önce hin bülbülü aldm yuvayı ördüler fakat yumurtlamıyor yardımc olabilir misiniz?

   Yanıtla

   özgür

   marikan sana katılıyorum benim kuşlarımda yumurtlamadı

   berfin
   kefesini temizlerken biraz evin içinde uçur (kapılar pencereler kapalı olsun ) erkek açayım sesler çıkarıyorsa dişi etkilemeye çalışıyor yuvayı ve kafesteki bir şeyleri gagalıyor ise iyi anlaşıyorlar 1 veya 2 hafta sonra yine ev içi uçur yan yanaysa birbirlerini seviyorlar 1 kaç hafta sonra yumurta bırakırlar
  • cahit
   kuşlarım sürekli yumurta yapıyorlar sonra kırıyorlar bittiğinde tekrar yapıp kırıyorlar ne yapmalıyım ?

   Yanıtla

  • cemil

   ya hint bül bülüm 7 tane yumurtladı 5 şini çıkardı normalmi?

   Yanıtla

  • ayşegül

   benim çift hint bülbüllerim vardı. eşi yeni almıştım 4 tane yumurtam oldu 11.günde erkek bülbül öldü. dişi de yuvayı terketmedi ama bi gün sonra yuvaya girmiyor, yuvanın üstünde uyuyor ne yapmam gerekebilir?

   Yanıtla

  • oğuzhan

   benim bir çift hint bülbülüm var alalı 1-2 ay olmuştur.bi kere yumurtladılar yumurta kırıldı.2 haftadır yuvadalar çifleştiler ama dişi yumurtlamadı.mürekkep balığı (kalamar) kemiğini nerden bulabilirim.bi de yuvalığın içini iple kapladılar.sorun olurmu ???  (cevaplarsanız mutlu olurum admin)

   Yanıtla

  • kübra eksi
   öncelikle benim iki muhabbet kuşum, bir kanaryam ve iki hint bülbülüm var. üç kafeste yanyana ve hepsi iyi geçiniyor ötüşerek anlaşıyor. Benim problemim hint bülbüllerimin 6 yumurtası var, fakat her akşam eve geldıgımde sepetten kafesin dibine atılmıs bir yumurta oluyor.neden atıyolar, sepetmi dar geliyor onlara? Ben her aksam yumurtayı sepete geri koyuyorum. Ne yapmalıyım ?

   Yanıtla

  • berkay

   benim kuşlarım 3 tane yumurta bıraktılar ama çıkmadı neden ??

   Yanıtla

  • MUSTAFA

   öncelikle hint bülbülleri ölümüne üreyen bir hayvandır bunu bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz diyelimki yumurta vermeye başladı benim tavsiyem o kafesi yüksek biryerde tutmanız ve yerinden oynatmamanız yeri degiştimi sitrese girer ve sadece günlük olarak yemini ve suyunu degiştirin ilgiden nefret ederler mümkün oldugu kadar yaklaşmayın kafese kimseyide yaklaştırmayın sadece siz verin yemini suyunu 2 bir kişi ılgilenmesin ve 20 gün kadar böyle devam edin göreceksiniz ki yavrların yavaş yavaş başlarının yuvadan çıktıgını seslerini kesinlikle duyarsınız sadece ilgilenmeyin yemini ve suyunu hergün degiştirin başka bir şey yapmanıza gerek yok kalabalık olmayan bir oda tercih edilmelidir

   Yanıtla

  • ahmet

   bende böyle bir şey  yaşadım ama tek neden ilk yumurtaları olmasıymış şu anda yeniden kusları oldu ve çıkdı

   Yanıtla

  • Uğur Beşken

   slm öncelikle bende 3 ay oldu başlayalı bi .ift var bende ilk bitane yumurtladı bihafta kuluçkaya yattı ertesi gün baktığımda yumurta yok yemişler büyük ihtimalle ne yapmam lazım yumurtaları kurtarmam için tşk ..

   Yanıtla

  • misafir

   ben mimarlık öğrencisiyim ve bir kuş yuvası yapmam lazım bu kuşa nasıl bir yuva yapabilirim

   Yanıtla

  • mustafa

   iyi gunler benım bır sorunum var bende iki tane hint bulbulu var bunlar sureklı yumurta yapıp bır kac gun kuluçkaya yattıktan sonra bırakıp bır daha yumurtalarının bulundugu yere gırmıyrlar onları sakın bır ortam a da bıraktım kımse rahatsız etmesın dıye ama yıne aynı seyı tekrar ettıler gercekten yardıma ıhtıyacım var en az 30 yumurta çöpe atmak zorunda kaldım daha bır tane yavru elde edemedım :(

   Yanıtla

  • özgür
   benim 2 çift hint bülbülüm var ama yuvayı yaptılar fakat yumurtlamıyor ne yapmalıyım?

   Yanıtla

   berfin

   benim hitn bülbülüm var alalı 2 hafta oldu baktım içinde 1 yumurta sonraki gün baktım 2 yumurta sonrakı gün baktım 3 yumurta bundan 5 gün sonra baktım 4 yumurta yok ama sen hiç bişi yapma ara ara bak o utanıyo sen evde olmadığın da yumurta bırakır ben de hep hint bülbülümün önüde duruyodum hiç bişi yapmıyodu 2 gün evde değildim eve geldim baktım yumurtlamış

  • -:- lola -:-
   arkadaşlar bende 9 gün önce bir çift hint bülbülü aldım. kafesleri çok büyük , yeterince hatta daha fazla alanları var . kafeslerinin içine ; taze yem , taze su , yuva kılı tünek herşey vardı yuvayıda en üst köşeye astım . 9 gün boyunca yuvaya hiç kıl taşımadılar ama bugün eve geldiğimde tüm yuvanın yapılı olduğunu gördüm . yuvayı örmüśler dişi kuş içerde oturuyor( maşallah) ne yapacağımı bilemedim ama en iyisi yaklaşmayın bende öyle yaptım . ama birtek kafesin biraz pis olmasından tedirginim . 3 gündür kafes temizlemiyorumda . ben 3 günde bir kafes temizliyordum ama dün unutmusum. :) herneyse ben birtek şunu merak ediyorum : _ kafesi temizlesem korkup yuvayı bozarlarmı ? _ kafeslerine mama koymalımıyım ? (daha önce hiç mama vermedim ) eğer koymam gerekiyorsa bana en basit bir mama tarifinden yazarmısınız? arkadaşlar bende 9 gün önce bir çift hint bülbülü aldım . herşeyleri vardı yuva kılı, yuva ve tüm gerekli olanlar . 9 gündür yuva kılına dokunmamışlardı. bugün eve geldiğimde baktım yuvayı kurmuşlar ve içinde oturuyolar (maşallah) . çok mutluyum :) yemleri herşeyleri suyu falan kafeste var . ama kafesi 3 gündür temizlemiyorum . eve geldiğimden beride dişi kuş yuvadan çıkmıyor . yumurtluyor sanırım . kafeslerini temizleyip onları rahatsız etmekte istemiyorum . neyse birkaç sorum olacak cevap verirseniz çok sevinirim :) _ kafeslerini temizlersem kuşlar yuvayı bozarlarmı ?

   Yanıtla

  • suat

   benim kuşum yani zebra bülbülü yuvayı ördü ne zaman yumurtlarrrr

   Yanıtla

   -:- lola -:-

   eğer çifleştilerse 3-4 gün içerisinde yumurtlar . bu genelde verilen sayıdır ama dişi bu süreyi uzatabilir de ..

  • Nazim BATUM

   Merhaba. Elimde 100x60x160 cm ölçülerinde bir salma var, bunun içerisinde hind bülbülü yetiştirmek istiyorum. kafese en fazla kaç dişi ve erkek koyabilirim. Kalabalık olmaları yumurtlamalarını veya yumurtaların bakımında bir sorun yaratırmı. yumurtlayan dişi ve erkeği yuva ile bereber başka kafese almam gerekli olurmu. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

   Yanıtla

   -:- lola -:-

   Çünkü eğer yumurtlarlarsa bir erkek veya dişi başka bir yuvaya veya yumurtaya müdahale edebilir. Böylece kavgalar çıkar ve birbirlerinin tüylerini yolarlar ölümle sonuçlanabilir. En iyisi her çift için ayrı bir kafes olmalı tabi yetiştirdiğiniz ve 3. aya ulaşmış yavrularınızı salmaya koyabilirsiniz :)

  • kevük ibo

   benm 2 tane hint bülbüllerim var 4 tane yumurtası var içinde yavru olup olmadıgını nasıl ögrenirim

   Yanıtla

  • ibrahim

   hint bülbüllerimin yumurtladı  dolumu boşmu nasıl ögrenecem

   Yanıtla

   sanane
   yumurtayı parmağının arasına koyup salla sıvı ise yok içinde dolu bir şey var ise var demektir. Bir de yumurtaya dokunmamak gerekiyor diyorlar el feneri ile bakıyorlar. biraz araştır
  • Ahmet

   Yetişkin bülbüllerimden yeni yavrular aldım.Başka kafesede ayrdım.Ancak gagaları olsun tüyleri olsun daha belirgin değil.Yavrularda cinsiyet ayrımını nasıl yapabilirim.Yardımcı olabilirmisiniz?

   Yanıtla

  • adsız

   benim muhabbet kuşum ve bülbüllerim var hepsi çok güzelanlaşıyolar yavrularıda ooldu bülbüllerimin hepsi çok iyi arkadaş oldularbirbirlerini çok seviyorlar beraberbirçok şey yapıyorlar

   Yanıtla

  • gökçe
   hinti bülbüllerinin dişisi öldü fakat 5 yumurtası var 1 hafta önce yumurtladı ne yapmalıyız?

   Yanıtla

  • Seyma

   ben yakın bir zamanda 1 tane erkek hint bülbülü aldım ama bana alışmıyor nası alışırr cok istiorum lütfen yardım edinn

   Yanıtla

   madam
   Daha yeni aldıysan alışması zordur. Yapman gereken şey onunla çok az bir süre konuş. o sana ısınır suyunu her gün düzenli bir şekilde değiştir. O da alışsın bunlar pek muhabbet kuşu gibi sıcakkanlı değil yani muhabbet kuşları kelime öğrenebilir hareketler yapabilir ama bu kuşlar fazla narin ve küçük ondan önlem almaya çalışma
  • Bulbul
   Kuşum için yuvalık şartmı

   Yanıtla

   mehmet
   Yuvalık şart değil, tünekte de uyuyabilirler.
  • abdulkadir

   yaşını anlamak biraz zor . eğer yavruysa ayaklarında beyazlık vardır. ama yetişkin ise ayağı normal rengindedir

   Yanıtla

  • alperen
   Şu anda kafeste anne-baba ve 2 dişi 1 erkek 3 yavru 5 kuş var. yavrular olgunlaştı sayılırlar. büyük ölçüde kendi renklerine eriştiler. bir tek erkek olan kuyruklarını döktü sanırım bu da doğal çünkü ben bir çatışmaya denk gelmedim. ancak yavrulukta 5 yumurta var ve bugün birisi çıktı. yavru yaşıyor ancak büyük yavrular sürekli yavruluğu taciz ediyor. yuvayı bozmaya çalışıyorlar. bu 3 yavruyu ayırmayı düşünüyorum 1 2 ay kadar. bu gerekli mi yoksa anne baba bu yeni yumurta ve yavruları korumayı başarabilir mi?

   Yanıtla

  • chıld
   Kuşlarımın kaç yaşında olduğunu nasıl anlayabilirim?

   Yanıtla

  • eylull

   kuşlarım için koyduğum yuvanın kenarı kanadını ve ayağını zedeleyerek kanatmış bişey olur mu ve ne yapabilirim???

   Yanıtla

  • elif duru niş

   eğer çifleşmiyorsda ilk önce onların kız ve erkekolduğundan emin olun eğer erkek ve kızsa birbirlerinden hoşlanmamış olabilirleÜzgün telleri tıkırdatma ve birbirini kaşımalar anlaştıklarını gösterir

   Yanıtla

  • berna
   Benim 1 dişi 1 de erkek hint bülbülüm var. Ama ben nasıl mama hazırlanacağını bilmiyorum. Bilen var mı?

   Yanıtla

  • merve

   Merhaba.Benim iki tane hint bülbülüm var.Dişi olan beyaz ve üstü biraz giri.Erkek olan tam gri göğsünde zebra çizgileri var.Ne yaptıysamda çiftleşmediler.Yuva aldım.Yuvaları muhabbet kuşunun yuvasından biraz küçük.Acaba yuvadan dolayımı çiftleşmiyorlar.Evin içinde uçurmaya korkuyorum.Biryere sıkışırlar ve bir yere çarparlar diye.Kafesteler diye az mı uçarlar?Acaba?

   Yanıtla

   ahmet27
   Merve o yuvalara girmezler ki senin hasır yuvalardan almalısın yoksa yuvaya girmezler :)
  • mustafa

   benim kuşlarım yavrularına bakmıyor yavrularıda ölüyor 

   Yanıtla

   ahmet27
   Kuşlar ile fazla ilgilenme yani 2 günde bir suyunu yemini tazele yeterli yoksa bırak yavruya bakmayı dişi ile erkek bile kavga ederler
  • hikmet özkay

   1 çift hint bülbülüm var dişiyi yakalayım derken kafesten kacdı bi dahata gelmedi yavrularıda vardı erkek bakmadı öldüler erkek beyaz ne renk dişi ile eşe sokayım zormu eş oluyolar .

   Yanıtla

  • çağlayan misafir

    selamın aleyküm benim bülbüllerim yumurta yapmıyorlar fakat ikiside birarayla iyi anlaşıyorlar ve benim yumurtalığım muhabbet kuşunun yumurtalığından biraz küçük yumurtalığım sepet olmadığı içinmi çiftleşmiyorlar

   Yanıtla

   fatih
   Kuşlar yumurta yapmıyorsa odanın yüksek kesimine kafesi koyun bir hafta sadece yem ve su vermek için odaya girin sonra zaten yumurtaya yatacaktır bende aynı şekilde oldu 4 yumurtadan 3 yavru çıktı 2 erkek 1 dişi
  • alican

   hint bülbülümün boynu dönmüş(sallabaş) acil yardım ne tür tedavi olur acil lütfen!!!

   Yanıtla

  • bursalı16

   arkadaşlar yavrular yumurtadan çıkalı 18 gün oldular daha özel mama vermeye devam edeyim mi koyuyorum ama eskisi yemiyolar ama hala yavrular anne ile babadan besleniyolar napim 

   Yanıtla

   ahmet27
   S. Aleyküm Bursalı kardeş mamayı ilk 1 hafta versen yeterlidir senin şimdiye çoktan mamayı kesmen lazımdı verme hazır mama filan yavrular tüylenirler yumurtalıktan kaçarlar zaten kendi başlarına yem yemeye başlarlar zaten bu arada ben hiç kuşlarıma ne mamande başka bir şey verdim direk normal yemleri ile besleniyorlardır sadece 3 günde bir sularının içine 3/1 oranın da soda katıyorum hepsi bu o kadar yavrularını aldım hiç mama vermedim geçenlerde vereyim dedim ama hiç biri yemedi ne anne ne baba :)
   Cenk
   @Ahmet27 bizim kuşların yumurtasından halen bir haber yok 3 yumurta oldu ama yavru falan çıkmadı atayım diyeceğim ama birde yavru varsa içerde katil olmak istemiyorum
   ahmet27

   kardeş yumurtanın üzerine yatıyorlar mı ve senin kuşlar ilk defa mı yumurta doğuruyorlar yani kuşları yavru iken mı aldın yoksa hazır yetişkin kuşları mı aldın ???

   Cenk

   Dişi veya erkek mutlaka birisi yatıyor kuşların ilk yumurtaları. kuşların erkek olanı 5 aylıktı alalı da neredeyse bir o kadar geçti. Dişiyi zaten yolda bulmuştum tüyleri yeni çıkmış lakin korktuğu için mi bilmiyorum uçamıyordu ama oda geleli neredeyse 6 ay falan oldu. Yumurtaların resmini çeksem linkini eklersem bir tahmin yürütebilmem açısından yardımı olur mu ? Şimdiden Teşekkürler...

  • serdar
   kardeşler 1 erkek bir de dişi kuşum var.15 gündür 3 yumurta vardı son beş günde bu sayı 6 ya çıktı.. ve halen yavru alamadık.

   Yanıtla

  • sude

   Merhaba arkadaşlar benim kuşlarımın rengi biri beyaz biri siyah hintbülbülü ama ben bunların üreyemeyeceğinden korkuyorum sizce bunlar yavru yapabilirlermi acil lütfen

   Yanıtla

   nuray
   benim kuşlarım da öyle merak etme ürüyorlar...
  • alperen

   valla benim 1 çift hint bülbülüm var ilk yumurtlamalarıında 3 yumurta yaptılar hiç de boş çıkmadı yavrular büyüdü ayırdım şidi yine yumurtladılar yuvada 5 veya 6 tane yumurta var ben sadece kuşlarıma kum veriyorum mama falan hazırlamıyorum lakin mamnın kokusu yumurtlara veya herhangi bi yavru kuşa sinerse anne babası  öldürür onun için ben mama ya karşıyım.lakin hayvanlar doğal ortamda ürerken onlara mama yapan kimse olmıyor ...

   Yanıtla

  • BURAK
   karanlık ortam mı yoksa aydınlık mı olması lazım bir de benim kuşum 1 haftadır dişiyle beraber hala bir şey olmadı.

   Yanıtla

  • bursalı16

   arkadaşlar bir çift hint bülbülüm var yavrularıda oldu 12 gün oldu yumurtdan çıkalı bu gün anneyi yıkadım bi sorn olmaz dimi ?

   Yanıtla

   ahmet27
   s.a bursalı kardeş eline almadını süre icerisinde hic birşey olmaz rahat :) zatan banyoluk'ları vardır onra biraz su koy ve seyret :) :) :) yarım saat sonra da cıkart
  • Cenk

   Aleykümselam yatsınlar bakalım :) verdiğin bilgiler için çok çok sağol....

   Yanıtla

  • anıl

   benim 2 erkek 3 dişim var 3. dişiyi yeni aldım.erkekler sürekli birbiini kovalıyor dövüşüyorlar  bunları nasıl dövüşmelerini engelleye bilirim. acil 

   Yanıtla

   ahmet27
   kardeş kafesi ayırman lazım bu kuşlar insanlardan daha fazla kıskanç olurlar :)
  • Onur

   benım kuşların kuluçkasının 11 günü bügün yavrular 2 3 güne cıkıcaklar her halde cıktıklarında ne yapmalıyım hemen mama hazırlamalımıyım yada yapacağım başka bışey varmı?

   Yanıtla

  • Halil

   ofisimde hint bülbülü beslemeyi düşünüyorum. ofis ortamı kış aylarında ev ortamı gibi sıcak olmayabilir, hint bülbülü için uygun sıcaklı değerleri nedir acaba biliyormusunuz. teşekürler...

   Yanıtla

  • hakan

   hint bülbüllerimin 5 adet yumurtası var son yumurta çıkışından itibaREN 16 GÜN OLMASINA RAĞMEN YAVRULAR ÇIKMADI.dİŞİ KUŞ ERKEK KUŞUN KAFASININ ARKASINDAKİ TÜYLERİNİ YOLUYOR.NE YAPMAMIZ LAZIM? YAVRU ÇIKACAK MI?

   Yanıtla

   mehmet
   Yumurtalar boş olduğu için çıkmamış yumurtaları kaşıkla al çöpe at eğer erkekle dişi kavga ediyorsa 1 gün onları birbirinden ayır
   halilik
   kardeş büyük bir ihtimal yumurtalar boştur yumurtaları al kaşıkla at yeniden yumurtlamasini bekle
  • ecee

   biri dişi biri erkek hint bülbülüm var. erkek olan kafasını sırtına doğru atmaya başladı ve kuyruğunu sallıyor. tatilde olduğum için 1 haftalığına arkadaşıma bıraktım .bazı kuşlarda bu davranışın stresten olduğunu okudum. acaba yer değiştirdiği için olabilir mi?

   tatilde olduğum süre içerisinde 1 tane yumurta bırakmışlar fakat ikisi de nerdeyse hiç girmiyor yuvaya. sebebi ne olabilir?

   Yanıtla

   bursalı16
   yumurtayı kontrol et bazı kuşlar yumurtaları daha sıcak tutmak için birbirlerini tüylerini yolarlar bazıları ise psikolojiktir
  • fatma

   benim hint bülbüllerim 1 tane yumurta bıraktı ne yapmalıyım bu normal mi kafesleri çok büyük ve bazen yumurtayı gagalıyorlar
   Kafası Karışmış

   Yanıtla

  • rıdvan

   merhaba abicim benım 2 çift hint bülblüm var 1 çifti yumurtladı ve ılk yumurlamasıydı 4 tane cıkardı sonra ben öbur kafesıde bu kuşların hemen yanaına koydum araya karton ve bezle kapattım ama koydugum günden berı ne dişi nede erkek yuvaya gırdıler.Sonra onları gerı kaldırdım başka odaya koydum şüan erkek yatıyor kuluçkaya dişi yatmıyor erkek dişiyı yuvaya almıyor kovalıyor ne yapabılrım lütfen acıl cvp

   Yanıtla

  • veysel21

   Arkadaşlar ben yeni 2 çift hint bülbülü aldım getirdigimde onlara baktım ve gördüm ki dakkada bir agızlarını açıyor arkadaşlar neden olabilir yeni aldıgım için midir yoksa bi sorunlarımı var acil cevap....
   ...

   Yanıtla

   egegzotic
   merak etme 1-2 güne alışırlar
   ahmet27
   kardeş sıcaktan acıyorlar benim kuşlarda aynı sekilde yavrular bereberinde olmak üzere kuşların banyoluk'u varsa kafese tak biraz serinlesinler yoksa daufak kap şeklinde birseyler koy icine girsinler...
   veysel21
   tşk ederim ... Kardeş o kabın hergünmü içinde olması lazım?eger koymasam bişi olurmu??
   ahmet27
   kardeş 2 günde bir olsa daha iyi olur şimdi her gün kabı indirir isen belli bir süreden sıonra sıkılıyorlar zaten :D az olanı daha makbul olur :P
   rıdvan

   merhaba abicim benım 2 çift hint bülblüm var 1 çifti yumurtladı ve ılk yumurlamasıydı 4 tane cıkardı sonra ben öbur kafesıde bu kuşların hemen yanaına koydum araya karton ve bezle kapattım ama koydugum günden berı ne dişi nede erkek yuvaya gırdıler.Sonra onları gerı kaldırdım başka odaya koydum şüan erkek yatıyor kuluçkaya dişi yatmıyor erkek dişiyı yuvaya almıyor kovalıyor ne yapabılrım

  • baris

   arkadaslar bilmediginiz birşey daha hint bülbülleri yavrular kendi başına yem yemeye başladıgında anne baba dan ayırmanız gerekiyor ayırmazsaniz 5 yavru varsa elinizde sadece 2 tane kalir çünkü zayıf olandan başlamak suretiyle tek tek öldürüyolar bizzat yaşadım bunu vura vura aklını alıyorlar :(

   Yanıtla

  • Cenk

   Bir çift Hint bülbülüm var. yumurta bıraktılar ( bir tane ) bu normal mi yani sadece bir tanemi bırakıyorlar ? İkincisi, neredeyse akşamları hariç yuvaya hiç girip,de yumurtanın üstünde kuluçkaya yatmıyorlar sebebi nedir ? bu şekilde mi olması gerekiyor ? son olarak da, dişi kuş neredeyse, yuvaya hiç bir şey taşımıyor bütün işi erkek kuş yapıyor!! Normalde dişinin yapması gerekmiyor mu ? Erkek kuş olduğundan emin değilim bu sebepten ikisi de dişi olabilir diye bir kaç kuşçuya sordum erkek dediler. ama bu sorduklarım hakkında pek bir bilgi vermediler.

   Yanıtla

   ahmet27
   a.selam cenk kardeş yumurta günde sadece 1 tane dogururlar eger kı kuşları korkutmadın ise günlük olarak 1 adet yanı toplamda 8 ile 12 arasında degişiyor yumurta dogurmaları ve kuluckayaya ise 3 yumurtadan sonra yatarlar vardiya gibi belli bir süre erkek sonra dişi yuvayı düzme ise bu kuşlara da yuvayı erkek düzer dişi bakar :) saygılar..
   Cenk

   Çok Sağolasın ahmet27 Lakin, bir yumurta bırakalı neredeyse (bi haftayı geçti) başkada yumurta bırakmadı. kuşları korkutma kısmına gelirsek, neredeyse yanlarınıa yem ve su haricinde pek yaklaşan yok. yada kafaese vuran, oynyan çocuk vs... de. şimdi başka yumurta bırakırlarmı ? eğer bırakırlarsa o zamana dek ilk yumurta bozulmuş olmazmı ? Şimdiden Çok Sağol....

   ahmet27
   kardeş sn o yumurtayı da cıkart icinden muhtemelen bozulmuştur ne yumurtalıga yaklaş nede yanına sadece 3 günde 1 yem ve suyunu tazele yeter yuksek bir yerede as ondan sonra ev çiftlik'e döner zaten :P :P
   Cenk

   Paşam sen yumurtayı at demiştin. ertesi gün atarım dedim ama bi yumurta daha yapmışlar. İkisinide atmam gerekiyormu ? birde ilk çıkan yumurta sararmış, bozulduğu içinmi yoksa yumurta olmayamı başlamış ? İstersen, Resimlerini kuşlar dışarıdayken çaktırmadan çekip buraya linkini ekliyim. şimdiden Teşekkürler...

  • veysel21
   Arkadaşlar ben hint bülbülü almak istiyorum 1 dişi 1 de erkek alacağım kuşların sağlıklı olup olmadığını nereden öğreneceğim ve yumurtlamalarını da istemiyorum acil cevap 2 gün sonra alacağım....

   Yanıtla

   ahmet27
   veysel kardeş zaten genellik ile saglıklı oluyor da ama yumurta istemem icin yapa bilecegim birsey yok ya 2 dişi alırsın yada 2 erkek alırsın yanı demek istedigim şu ateş ile barut'u yan yana koyuyorsun sence olmaması mumkun mu :) :) :)
  • ırmak

   Slm bu sabah iki yavru da yuvadan çıkımışlardı. Yavrular 25-30 günlük anne ve baba onları beslemeye devam eder mi acaba?

   Kendileri beslenecekmiş gibi görünmüyorlar.Kafesin bi köşesinde oturuyorlar.Yaklaşınca kaçışıyorlar.Kafesin parmaklıkları biraz geniş çıkıcakmış gibi yapıyorlar . Düşerler diye kafesi yere indirdik. Bu aşamada yapmamız gereken başka bir şey varmıdır. Teşekkürler. 

   Yanıtla

  • Bursalı16

   bu sabah dişi kuş 3tane yumurta bırakmışlar ve sırayla erkekve dişi yatıyo yumurta üstünde ne yapmam lazım ve çok ürükek kuşlarım ?

   Yanıtla

   ahmet27
   Slm Bursalı, yapman gereken hiç bir şey yoktur sadece kuşlara yavrular çıkana kadar yaklaşma fazla yem ve suyunu değiştir ondan sonra ne sen ne de başka birisi baksın ilgiyi azalt yanı yoksa yumurtaların kırarlar bu sefer daha da çok üzülürsün :)
  • Ugur Gocer
   Arkadaşlar benim iki Hint bülbülüm var. Son iki aydır bir on iki tane sonra da altı tane yumurta yaptı ancak hepsi bos çıktı ne yapmalıyım neden bos çıkıyor bilen varsa yardımcı olabilir mı acaba.

   Yanıtla

   ahmet27
   Selam Uğur kardeş, yapman gereken 2 şey var 1.si cinsiyetlerinin ne olduğunu öğrenmen 2.si bir petşopa gidip birini değiştirmen :) muhtemelen onlar kardeştir :)
  • eylemce

   Yalnız dişi kuş artık yok kaçtı ! Erkek kuş tek başına kuluçkaya devam edermi yavrular çıkar mı ?  4 gün kaldı yavruların çıkmasına .. 

   Yanıtla

  • eylemce

   Merhaba arkadaşlar, hint bülbüllerimin 3 adet yumurtası var 10 gündür dişi ve erkek kuş kuluçkaya yatıyordu fakat yemlerini koyarken dişi kuş aniden kafesten kaçtı gitti. Erkek kuş tek başına kuluçkaya yatmaya devam edermi 5 gün kaldı yumurtaların çıkmasına.. Ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz ?

   Yanıtla

   aydedee06
   Kuşları rahatsız etmeyin dişi kuş geri yatar merak etmeyin kendi aralarında nöbetleşerek geceleri veya ortalık çok sakinse beraberde yatarlar yuvaya fazla bakmayın
  • fen_bilgisici

   arkadaşlar bi tanıdığımda bir çift hint bülbülü var.1 yıldır ellerinde ama hala yumurta alamadılar.ben baktığımda ikiside erkek dedim ama sürekli çiftleştiklerini söylediler.acaba tahminim doğrumu?

   dişi dedikleri ALBİNO gagası erkeğin ki gibi kırmızı erkeğe göre iri...yardımcı olursanız sevinirim..cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

   Yanıtla

  • abadullah

   merhabalar yavrular çıktı 1 ay kadar oldu artık ayırmalımıyım yavruları

   Yanıtla

  • cllst_merve

   ben 2adet hin bülbülü aldım.yuva ve petshopta satılan yuvayı örmeleri için yapılan iplerden aldım .fakat ne yuvaya girdiler nede yuvayı ördüler.bir kere çiftleştiğini gördük ama yinede emin değiliz.bu kuslar neden yawru yapmıyor ve neden yuvayı örmediler.acil yardımcı olursanız sevinirim...

   Yanıtla

   mehmetsakirorhan

   Muhtemelen aldığınız kuşlar henüz çok küçük yani yavru veya her ikisi de erkek yada ikisi de dişi. ben profesyonel bi üreticiyim.

   mehmetsakirorhan
   muhtemelen onlar daha yavru yada ikisi de erkek.
  • Rahime
   Erkek ve disi Hint bülbülü evde dolaşırken yanlışlıkla kapı açıldı ve kaçtılar erkek geri dondu ancak disi kayboldu iki tanede yavruları var sürekli ağızlarını açıp kapatıyorlar baba onlara bakabilir mi , yoksa hemen disi Hint bülbülü mu almalıyız yavrulara bakması icin ?

   Yanıtla

   aydedee06

   başka kuş almayın sakın erkek dişiden çok daha iyi bakar sıkıntı yapmayın

  • fehmi koc
   arkadaslar biri lutfen yardimci olsun bnm hint bulbullerim kuluckata yattiktan 1 hafta sonra yumurtalarini kirdi ve yuvaya girmiyor kurik yumurtaya baktim yumurta dollemisti. kanliydi yumurta biri yardimci olsun lutfen

   Yanıtla

   aydedee06

   yuvayı alın birkaç gün kuşlar dinlensin sonra tekrar takın erkek tekrar örer yuvayı, tahminen dişinin ilk kuluçkası

  • Burak

   Arkadaşlar Benim Bir Dişi Bir de Erkek Hint Bülbülüm Var, Sizinde Dediğiniz Gibi Yuvaya Selpak Attım Parçalayıp Erkek Kuşum Selpakları Yuvalığa Taşıyor Dişi Kusum İse Tekrar Geri Atıyor Selpakları Nedeni Ne OLabilir ?

   Yanıtla

  • MİRAN

   hinbülbül yavrularını nezaman annesinden ayırmalıyım

   Yanıtla

   aydedee06

   yavrular kendileri yem yemeye başladıklarında ayırabilirsiniz (yem yediklerine emin olun) 30 günden önce yem kırmaya başlamıyorlar

  • tatlıkız

   lütfen yardım edin yumurtadan yavru çıktı ama yavruyu neyle besleyeceğimi bilmiyorum

   Yanıtla

   aydedee06
   panik yapmayın yemini suyunu eksik etmeyin yavruları anne baba besleyecek yavruları mama olarak hazır mamalar var onlardan alıp verebilirsiniz veya konu içindede bir kaç tarif onları da hazırlayıp verebilirsiniz (suyu günlük tazeleyin havalar ısındı soğuk içsinler)
  • rengin

   mrb bir çift hint bülbülüm var ilk olarak 5 tane yumurta yaptılar ve yediler .. şuan yuvada 8 tane yumurta var fakat kuluçkaya ne dişi nede erkek yatmıyor bunun nedeni nedr ve yapabileceğim bir şey varmıdır..

   Yanıtla

   mübüş

   Benimde hint bülbüllerim var 3 tane yumurtaları oldu üçünü de yediler.Bunun nedeni ise kuşların yuvasına,yumurtasına bakıp rahatsız etmekten olabilir ya da kalsiyuma ihtiyaçları vardır.Bunun için mürekkep balığı kemiği alabilirsiniz.

  • melıh11
   kardeş bende 5 adet bülbül var bunlar yumurtluyor yumurtaları kırılıyor bunları ayırmam mı lazım

   Yanıtla

   aydedee06

   büyük ihtimalle yumurtayı diğer kuşlardan biri kırıyordur yumurtlayan dişini ve eşini ayır.

  • mert
   Hint Bülbüllerini ev içinde serbest bırakırsam acaba çarpıp ölebilirler mi?

   Yanıtla

  • kntsz
   Merhaba. 1 hafta once hint bulbulu aldim 2 tane fakat disi olanin boynunda ve sirtinda tuy yok. Ayrica gozlemledigim kadariyla sari kucuk benekler var. Kabarcik gibi duruyor. Bu konuda bilgi verirseniz cok sevinirim...

   Yanıtla

  • burcu

   bnm bi çift hint bülbülüm var yumurtamız çıktı 6 yumurta vardı 4 üçıktı fakat anne ve baba sdürekli kavga ediyo erkeğin kafasında tüğ kalmadı ne yapmalıyım

   Yanıtla

  • arda

   ben 13 yaşındayım ben 2 kuş aldım 2009 da şimdi 68 tane oldu lar 1 yuvaya  22 yumurta oldu zararı yoktur 2 kuş yavruladı 6  7 aylık 1 dişi 1 erkek  yumurtaları hiç atmadılar 22 yumurtada 4 ayda 1 bile çıkmadı öbür kuşlar ise inanamazsınız  10 günde çıkıyor ama bunlar yapamıyor neden...

   Yanıtla

  • bursalı16

   Arkadaşlar kuşlar bende 2 aydan beri var dişi hep bağrıyo erkek normel şekilde ötüyo bide erkek tüy dökmeye başladı ve çiftleşmiyolar yuvaya giriyolar ama 2-3saat durup çıkıyolar ne yapmam lazım lütfen bana yardımcı olun...

   Yanıtla

   aydedee06

   merhaba kuşlarınızın erkek ve dişi olduğuna emin misiniz ikisi de erkek olmasın. Benimde başıma geldi fazla ötmeyen dişi diye bildiğimiz kuş erkek çıktı öten erkek baskın davranmış olabilir

   bursalı16

   kardeşim şimdi yeni çift aldım önceki hint bülbüllerini verdim çift aldım yuvaları sarık bi şekilde duruyor ama yumurta yapmıyolar ne ypamam lazım ip ladım yuva örmekiçin ama zaten yuva örük onu bozup kuşun mu yapması lazım yuvayı ??

   aydedee06
   yuvayı al birkaç gün kuşlarını kuşların dinlensin birbirine alışsınlar tekrar yuva ve yuva malzemesi olarak kendir ipi (çuval ipi 9 koy rahatsız etme birkaç gün içinde yuvayı örer bitirir inş kuşların küçük değildir
   Bursalı16
   normal boyuttalar sanırsam bir sorun olur mu?
  • Görkem
   Bugün bir hint bülbülü aldım ve çok susamış halde görünüyor suyu önüne koyuyorum içmiyor neden? Ben mi göstermem gerek yoksa kendisi mi alışakacak lütfen bilgilendirin

   Yanıtla

   aydedee06

   merhaba suyu sulukta verin ve rahatsız etmeyin o içer

  • arzu

   Merhaba lütfen yardım edin çok zor durumdayım:(:(26 günlük iki tane hint bülbülü yavrum var  yavruların babası 1 hafta önce anneside bugün öldü:(:(:(:(yavrularımm beslenemiyorlar sürekli uyuyorlar ben nasıl besleyebilirim?erkek bir bülbül aldım beslesin onları diye ama hiç ilgilenmiyor lütfen yardım edin:(:(

   Yanıtla

   aydedee06
   merhaba, şırınga ile beslemeyi deneyin sıvı mama verip şırıngayla ağızlarına sıkın internette bir çok video var örnek olarak bakabilirsiniz.
  • Nalan

   merhaba.. benim hint bulbullerim 2 hafta once 3 tane yumurta yaptilar. bu sabah bir tanesi cikti fakat yavruyu surekli olarak yuvadan disari yere birakiyorlar. Sizce yavruyu yuvaya koymaya devam etmelimiyim? ne yapacagimi bilemiorm acil cevap verirsenin sevinirim. Tesekkurler.

   Yanıtla

  • ahmet
   ben kuşlarımı alalı 3 ay oluyor ama daha yumurta vermediler nedeni ne olabilir ?

   Yanıtla

  • SELİM

   merhabalar 2 gün önce bir çift ispinoz(hint bülbülü) aldık ve gerçekten çok güzel ve sevimliler ilk gün yuvasını ve yuva kılını koydum kafesimde büyük 2 günde yuvayı ördüler  diyebilirim erkek dişinin peşinden ayrılmıyor ve sık sık yuvada 30'ar dakika felan çıkmadan duruyorlar yuvayı hiç dışlamadılar aldığım kuşcu arkadaş bunlar yavru demişti ama hiç öyle görünmüyor sizce çiftleşmeleri yenimi başlıyor yada dişinin yumurtlaması söz konusumudur. bilgilendirirseniz çok sevinirim

   Yanıtla

   aydedee06

   Çiftleştiler ise bugün veya yarın yumurta gelir. Bir hafta falan bekle halen aynı yumurta yoksa ve halen aynı şekilde yatmaya devam ediyorlarsa ikisi de erkek olabilir

   SELİM

   teşekkür ederim kardeşim önerilerini dikkate alacağım...

  • aylinn

   merhabalar bnim dişi hint bülbülüm geçenlerde 3 tane yumurtladı ve yavrular çıktı. şimdi bnim yavrulara ne yapmam lazım annesi kusarmı ben ek olarak mama yapsammı? çok acil  cevaplarınızı bekliyorum şiimdiden saolun :)

   Yanıtla

   aydedee06
   haftada iki gün mama yapabilirsin kuşları fazla rahatsız etme suyunu günlük tazele
  • kaan

   bir dişi bir erkek ispinozum var dişi kuş haftada bir kez yumurtluyor bunun nedeni ne olabilir ayrıca yumurtlasada üstüne asla yatmıyor vitamin yem mama vermeme rağmen kuşumun yumurta düzenini değiştiremedim yani ne yapmalıyım bunun nedeni ne olabilir yuva eş anlaşmasıda iyi fakat yumurta alamıyorum? alsamda sadece bir tane haftada bi kez yada iki yumurta üstüne yatmıyorlar..

   Yanıtla

  • @ceren

   bi dişi bi erkek bülbülüm var .hint bülbülü ama  yumurtlamıyor.ve dişi olan kuşun keyfi yok gibi ne yapmam gerek 

   Yanıtla

   aydedee06
   Kuşlarınızın dişi ve erkek olduklarına emin misiniz?
  • furkan

   bnm hit bülbülümün yumurtasında damarlar var ama kalp atısı gozukmuyo.

   Yanıtla

   aydedee06
   damar varsa büyük bir ihtimal doludur
  • ibrahim

   bu sabah dişi kuş bir yumurta bıraktı kuluçkaya 10 dakikada bir giriyor bu nedemek ?

   Yanıtla

   aydedee06
   Yumurtadan hemen sonra kuluçkaya başlamış olabilir yumurtayı sıcak tutmak için yapıyordur yumurtaların devamı gelir geldikçe daha fazla yatmaya başlayacaktır
  • HuSeYiN

   slm bnim bi ciftim var yedi tane yumurtası oldu acaba yumurtlamaya devam edecek mi ?Neyse biri bana yardmcı olursa sevinirim nereye kadar gidecek :D

   Yanıtla

   Elif FB

   7 yumurtadan 2 yada 3 tanesini al çünkü ısıtmakta zorluk çekiyorlar bu kesin bir cevap yukarıdakileri iyi oku!!!

  • reyyan

   bende bugün aldım hint bülbülü.ama tek,, bi sorun olurmu? üremesi gerekiormu? cevap yazarsanız sewinirim.bu konuda çok bilgisizim

   Yanıtla

   murat
   erkek ise sorun olmaz
  • serkan

   benim 2 tane hint bülbülüm var ama hiç yumurtalıklara girmiyolar neden acaba

   Yanıtla

   bursalı16

   kardeş çift olduklarına eminmisin ?

  • sedef

   benim bir çift hint bülbülüm var henüz yeni aldım ama hiç ele gelmeyi sevmiyorlar korkuyorlar mı yoksa sevmediler mi beni anlamadım!!! ve uyumaları çok şeker zıplayarak uyuyorlar :) neden ele gelmiyorlar?? Neyse

   Yanıtla

  • Halil

   2 tane yavrum oldu nerdeyse anaçların boyuna eriştiler ama yavruların ayakları yok. Bacaklarının uç kısmı top şeklinde yuvarlakça. Ayakları sonradan çıkar mı?

   Yanıtla

  • rap-keş

   slm benim 2 tane hint bülbülüm var 2 gün önce 1  tane yumurtladlar ama daha yumurtlamadlar  acaba dişi yumurtlamayacakmı

   Yanıtla

  • emrah_ok
   selam millet yavrular iki aydan fazla oldu çok şükür normal dereceye geldiler ve şimdi anaç yine yumurtaladı yavruları ayırmam gerekirmi ..?

   Yanıtla

  • can35
   2 gün önce 1 tane yumurtladı ve 1 gün sonra tekrar yumurtladı ve yere attılar son yumurtladığı yumurtayı ben yuvaya koydum şimdi tekrar attılar benim bunda ne yapmam lazım?

   Yanıtla

  • negrican

   yok yumurtaları yemeden oturmuyodular şimdi sırayla yuda oturuyolar

   Yanıtla

   aydedee06
   kuluçkaya başlamışlar asla rahatsız etme özellikle yuvada iseler daha çok dişi yatar dışarı çıktığında sürekli yer su içer arada bir marul maydanoz elma ver severler mamada verebilirsin nöbet değişimlerini izlemek çok zevkli:))
  • negrican

   eskiden öle yapmıyolardı şimdi sırayla yumurtaların ustunde oturuyolar bırı cıkıyo dıyeri oturuyo yada ıkısı beraber oturuyor ayrıca iki tane yumurta var yuvada 4 tane vardı ıkısını yediler ıkısı duruyor   cevap için tsk

   Yanıtla

  • hintbülbülü

   merhaba kuşlarımın kafesinde yuva ve yuva kılı var ama yuva yapmıyorlar sadece yuva kılını çekip kafesin içine atıyorlar

   Yanıtla

   aydedee06
   merhaba kuşlarının birimi atıyor ikisi de mi yuva malzemesi olarak kendir ipi koy
   selim
   eğer bahçe yada yakınınızda bir park varsa orada yaklaşık 20-30cm arası kuru ot topla sonra hepsini ikiye böl(büyük gelirse) sonra yuvaya yakın veya karşısında bir yere as (sakın otları kafesin zeminine koyma)sonra onlar yuva yapar zaten(kokusuz selpakta asabilirsin ama küçük küçük böl
  • sema

   ya ben 2 çift kuş aldım veterinerler bana bir iplik gibi bir şey verdi onu 1 ay içinde as dedi 1 ay geçti astım şimdi bana dişi oradaki ipleri alıp yuvaya koyacak demişti ama dişi koyuyor erkek oturuyor bana yanlış 2 dişimi verdiler diye merak etmeye başladım ama 1 erkek 1 dişi vermiş yuvaya girmiyorlar Kafası Karışmış

   Yanıtla

   aydedee06
   merhaba sema kuşların renklerini tarif eder misin ikisi de erkek olabilir kuşların resim koyabilirsen daha güzel olur
  • Murat AKIN

   Bende 2 tane hint bülbülü var fakat bunlardan bi tanesinin alt gagası üst gagasından daha uzun biçimsiz duruyor gagası çok uzunlar. Gaga taşı alsam kendileri düzeltirler mi yoksa benim müdahale etmem mümkünmü?

   Yanıtla

   aydedee06
   hayır müdahale etme gaga taşı al kendi kendine düzelir inş
  • betul123

   Arkadaşlar benim 4 kuşum var. hint bülbülü 2 si bir kafeste 2 si bir kafeste ve bunlar yumurtladı ama 1 tane ve yediler. bu tamam da hani 3 ile başlardı ve diğerleri de 1 tane yumurta ama bunlar üstüne oturmuyor neden?

   Yanıtla

  • Berkayy

   arkadaşlar hint bülbüllerim birkaç hafta önce yavru yaptılar çok şükür..şimdi uzun bir süre yavru yapmalarını istemiyorum..ne yapmam lazım ? içerden yuvalığı almam çözümmüdür? lütfen cevap bekliyorum.

   Yanıtla

   Gözde
   Berkaycım yavrular yuvadan düştükten sonra yuvayı al kafesten o zaman yapmazlar...
  • oğuzhan
   Hint bülbüllerimden 3 adet yavru aldım. ikisi gayet sağlıklı . birisi ise ayak parmaklarında gelişme olmadığı için parmaklarının üzerinde tüneyemiyor genelde çöküyor. kanatlar gayet iyi kafesin içinde tavana kadar uçuyor tutunmaya çalışıyor ama tutunamıyor parmakları yüzünden .. yapılabilecek bir şey var mı?

   Yanıtla

  • emrah_ok

   selam admin 5 yumurtadan 2 si çıktı üç yumurta duruyor yavrular tüylenmeye başladı kalan yumurtalar çıkarmı ??

   Yanıtla

  • Abdullah

   Arzu; yumurtladıkları zaman kaynamış yumurta koymanı tavsiye ederim böylelikle ihtiyacı olan vitamini kendi yumurtalarından değil de koydugunuz yumurtadan alacaklar ve kendi yumurtalarına gözü gibi bakacaklardır. Bende öyle yapıyorum ve yumurtalarını koymadıgım zaman kendi yumurtalarını yemeye başlıyorlar.

   Yanıtla

  • Serkan
   Merhbalar bir erkek bir dısı olduğunu tahmin ettigim iki hint bülbülüm var.pet shop sahibi eş tuttular diye verdi.bir tanesi kar beyazı hiçbir leke yok üzerinde digerinde erkekte olması gereken yanakta halka boynunda siyah tüyler falan var.bir iki ay önce yuvayı ördüler.iki haftada bir yumurta sarısı bisküvi yumurta kabuğundan mama hazırlıyorum bügünde kalalar kemiği koydum.yani sonuc olarak elimden gelen herseyi yaptım sahada yavru alamazsam ne yapayım?

   Yanıtla

   aydedee06
   merhaba Serkan bey tarifinize göre cinsiyetleri doğru kuşların çiftleştiğini gördün mü?
  • burak

   kuşumun gagasının yanlarında yara oluşmaya başladı ne yapmam gerekir.?

   Yanıtla

  • gözde

   arkadaslar merhaba bende 3 adet zebra ispinozu besliyorum. 2 disi 1 erkek var erkek olan 1 hafta önce falan yuvayi örmüstü fakat hepsi birlikte girip icine yatiyorlar sadece yurmurta falanda yok bende kizdim bugün kafesi temizlerken kuslari odaya saldim yuvayida bozdum yuvanin yerini degistirdim ve yuva malzemesini tekrar örmesi icin kafesimin bi kösesine koydum simdi napmaliyim ben bunlara?

   Yanıtla

   Hakan_07

   Gözde hnm. 2 dişi 2 erkek olsun yani bir erkek sahiplenin yuvayı da çiftleyin imkanınız var ya yeni bir yuva alın . 2 çiftiniz olur. Yoksa dişiler yuva savaşı yapar birbirlerinin yumurtalarını kırarlar ...

   af18
   gözde hanım dişinin birini ayırın yuva ve malzemelerini koyun kendi haline bırakın rahatsız etmeyin onlar işini bilirler
  • Hakan_07

   Arzu hnm.  öncelikle  kafes içerisinde  kalamar kemiği ve düzenli olarak  vitamin  kullanıyormusunuz ? En kolay hafta da bir kafesine  pişmiş yumurtanın yarısını bırakabilirsiniz ancak 1 gün sonra almanız gerekiyor . Bir de yumurta kabuklarını  saklayıp sarımsak düvücünüz de ufalayarak  kuşlarınıza veriniz .Yoksa  yumurtları kendi  sağlıkları için kullanıyorlar .Çünkü hint bülbülleri doğal ortamda alması gereken vitaminleri alamadığın da  yumurta kırma olayı çok yaşanıyor . inşalllah yumurtalar bu sefer sorunsuz olusur.

   Yanıtla

  • nurettin

   selam arkadaslar benim erkek dün yuvayi ördü fakat bende 2 tane disi var ikiside yuvanin icine girip yatiyor. Hangisinin es oldugunuda bilmiyorum io yüzden kafesten ayiramiyorumda. nasil bi yol izlemem gerekiyor yoksa cok esli mi benim erkek :))

   Yanıtla

  • arzu

   benim bi dişi birde erkek bülbüllerim var. bikere 4tane yumurtadılar ama hepsını yediler.bitanesıde daha kucuk resımdekı gıbı tam olusmamısken yere düşürmüşler bende öldüğünü düşünüp aldım ordan. sımdı tekrar 4 yumurta yaptılar.1 hafta gecti. bi arkadsım 1 hafta sonra al pamugun araasına koy orda olusurlar dedı.sureklı yumurtalarını yedklerı ıcın. bunu yapmalımıyım. bı fıkır verırsenız sevınırım. artık yavruları olsun ıstıorum

   Yanıtla

  • Hakan
   Mehmet Bey ben de kendime 20 gün önce 1 çift aldım .1 çift de muhabbet kuşum var ve aynı odada karşılıklı dolapların üstünde duruyorlar .Birbirlerini rahatsız etmiyorlar . Hiç bir şekilde yem ve su ihtiyaçları hariç 15 gün boyunca ilgilenmedim .bu 15 gün sonunda hareketlilik gördüm ve yuvalık ta yumurtlamaya başlamış dişi , takviye olarak kalamar kemiği vitaminler le destekledim .ve şu anda 5 yumurtaları var sürekli erkek ile dişi değişmeli olarak yumurtalara bakıyorlar 14 marta yavrular çıkmaya başlayacak . kullanılmayan oda olduğu için çok sessiz ve rahatsız edilmiyorlar .Odanın sıcaklığı sabit 12-15 derece arası .

   Yanıtla

  • af18

   yumurtlama süreci ile ilgili merak ettiklerim:
   1 - İki yumurta arasındaki yumurtlama süresi ortalama ne kadardır? Bu sürede dişi kuş vaktinin çoğunu yuvadamı yoksa dışardamı geçirir?
   2- Bütün yumurtaları yanyana olacak şekildemi yoksa yumurtanın birini ortaya diğerlerinide kenarla uzak olacak şekilde yumutlayabilirmi?
   3- Yumurtlama döneminde gündüz vakti yuva içerisine güneş çok gelecek olursa kuşları rahatsız edermi?
   4- Yumurta kontrölünde el feneri ile kontrol etmek kuşları rahatsız edermi?
   5 - Tüylerinin kabarıklığının gidip normale dönmesi bir daha yumutlamayacağı manasına gelirmi?
   hobi arkadaşlara,üstadlara saygılar.
   6- Aynı yerde başka bir kafeste tek duran erkek var onun ötmelerinden rahatsız olurlarmı? (erkek aşırı hareketli üretime hazır bomba gibi)     

   Yanıtla

  • kuscu

   benım kusum yuvaya gırmıyor neden acaba alalı 3 hafta oldu ıkısıde yerde yada tunekte yatıyor

   Yanıtla

  • mehmet

   merhaba arkadaşlar yorumlarınızı okudum benimde bi sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim yaklaşık 1 ay önce aldım aldığım yer kuşların bir hafta 10 gün içerisinde yumurtlar dedi yumurtlamadı kuş kumu aldım suyuna ilaç attım özel yem alıyorum sıcak yerde tutuyorum yani kendimden iyi bakıyorum neden yumurtlamıyor acaba ?

   Yanıtla

   AhMeT

   En başta yapacağın senin kuşların cinsiyetlerini öğrenmen ve daha sonra kuşlara hiç bakma üzerine bir eşarp ve ya çarşaf turu bir şeyler kapat ve 2 günde bir yemini suyunu ver ondan sonra gelen yumurtaları say :)

  • nazmi
   hint bülbülüm çok sık yumurtluyor ancak yumurtladıkları gün kırıp yiyorlar ne yapmalıyım?

   Yanıtla

   Abdullah
   Kaynamış yumurtayı ortadan ikiye ayırıp kuşlara verdiğinde ve kuşları çok sık rahatsız etmediğin zaman yumurta yeme problemi ortadan kalkabilir tabi yumurtalara elini değişmemen de şart, eğer çok sık yumurtlamasını istemiyorum diyorsan yuvayı içeriden çıkartabilirsin ama bazen yemliğin içine bile yumurtluyor bunlar :D
  • erdal

   bu sayfayı yazan arkadaşa teşekkür etmek istedim. ben geçen yıl bir çift aldım ve ilk deneyimde yavru almayı başaramadım. ama bu sayfayı okuduktan sonra 3 tane yavru sahibi oldum. mart başında dünyaya geldiler inanılmaz akıllı ve aile yapısına düşkün hayvanlar onları izlemekten ve anlamaya çalışmaktan büyük zevk alıyorum ve bu kuşlara sahip olduğum için mutluyum. keşke daha önce besleseymişim diyorum şimdi. isimleri de : Leon & Matilda yeni doğanlara isim düşünmedim daha herkese bu kuşlardan beslemesini tavsiye ediyorum, çok zevkli ve dinlendirici

   Yanıtla

  • ramazaN.
   kuşlarım şimdilk bi tane yumurtaladılar daha yeni pamuk ince ot türü maddeler yuvayı yapsın diye kafese koydum ama yuvaya taşımıyorlar bunu ben yapsam hasır yuvalığındaki yumurtayı daha sonra üstüne koysam bi sakıncası var mı ?

   Yanıtla

  • ali osman
   Kuşlar sürekli dövüşüyor kavga ediyor ne yapmalıyım?

   Yanıtla

  • ayberk 59

   dişi kuş erkek kuşu tüğlerini  kışıyorlar bunun için ne yapmalıyım ?

   Yanıtla

  • teoman

   Merhaba, 1 çift aldım 1 ay evvel. dişi 13 gün önce 1 yumurta yaptı ve 2 gün erkek olan yumurtaların üstünde yattı ve 2. günün sabahı erkek olanı yuvanın içerisinde ölü buldum 1 sonraki gün bir yumurta daha yaptı ve şuan dişi tek başına.. şuan 2 yumurtası var ve sadece geceleri yumurtaların üstünde yatıyor. el sürmeden yumurtalara baktım ve kafa tarafı beyaz diğer yerleri koyu. şimdi beklemedeyim. acaba bunlar çıkacak mı? çıkmayacak mı? çünki gece harici üzerlerinde yatmıyor..

   Yanıtla

  • onur84

   slm ben yeni hint bülbülü beslemeye başladım ve kuşum 1 adet yumurta bırakmış saman tüneğe.bide ayrı bi yuva koymalımıyım kafese uyumalarını orda yapmaları için?

   Yanıtla

   Abdullah
   Eğer kafesinde bi yuva varsa 2. bi yuvaya gerek kalmaz, hint bülbülleri gece uyumak içinde, yumurtlamak içinde aynı yuvayı kullanırlar. Zaten 2. bir yuva koysanda o yuvaya gireceklerini pek zannetmiyorum o yüzden bi yuva yeter
  • ali osman

   bende 2 tane var ama  es oldugunu anlayamıyorum

   Yanıtla

  • irmak

   dişi hint bülbülüm dün yuvalığa baktığımda bir tane yumurta bırakmıştı.ikinci yumurtayı ne zaman bırakır.daha ilk yumurtlaması yumurtalar dolu mu boş mu diye baksam bir şey olur mu? 

   Yanıtla

   Abdullah
   Dişi hemen hemen günde bir yumurta bırakır fakat yatmaya hemen başlamaz tüm yumurtalarınıda yumurtlayıp aynı anda başlar kuluçkaya yatmaya, içinin boş yada dolu oldgunu yavrular çıktıgında öğrensen daha iyi olur bence çünkü; bende merak edip elime falan almıştım ama kuslar bunu hissederek yumurtalarını kırmışlardı bu yüzden fazla merak iyi değil :)
  • TOLGA

   slm 5 tane yumurtladı zebra ispinozlarım dun bir tanesi cıktı acaba diğerleri nezaman cıkar her gun birtanemi ? teşekkurler.

   muhtemelen hergün tek tek çıkıcaklar bu sizi yavrular konusunda endişelendirmesin zebra ispinozuları küçük büyük ayırmadan pek hala bakarlar ve kuşları eşit konuma getirirler

   Yanıtla

   ali osman
   Her gün bir tane çıkar.
  • osman

   slm 5 tane yumurtladı zebra ispinozlarım  dun bir tanesi cıktı acaba diğerleri nezaman cıkar her gun birtanemi ? teşekkurler.

   Yanıtla

   Abdullah
   hint bülbülleri yumurtaların hepsini yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatmaya başlarlar ve yavrularda hemen hemen aynı gün çıkması başlar , bazı yumurtalar bir kaç gün geçte çıkabilirler ama 3 günden fazla olupda çıkmadıysa büyük ihtimal ya yumurtaların bostur yada yavru içinde ölmüş olabilr.
  • nurettin

   merhaba arkadaslar bende daha yeni sayilabilecek sekilde yuvadan ucurulmus 3 yavru ve birde anne babalari var  evde 3 aylik oglum oldugu icin kuslarimi balkonda tutuyorum fakat balkonun etrafi komple pimapen pencere kapli rüzgar almiyor ama sonucta soguk hint bülbülleri bu durumlarda yasayabilirler mi kafesin altina tahta destek koydum yere falan degmiyor birde daha yavrular suluktan su icmiyorlar yemlerini falan yere döktüm onlara suyu nasil ulastirabilirim bugün aldim kuslari fazla bilgim yok yardimlariniz icin simdiden tesekkürler..

   Yanıtla

   Abdullah
   Eğer aşırı rüzgara ve soğuğa maruz kalmadıkları sürece yaşayabilirler, yavrular her ne kadar uçmaya başlasalarda ihtiyaclarını 35-40 günlük olana kadar anaçları tarafından karşılanıyor, benimde 1 aylık yavrularım var onlarda hala annesi tarafından besleniyo yani bunda endişe edilcek bişey yok
  • migola

   s.a arkadaslar benim bir çift ispinozum var ve 3 tane yumurta yumurtladılar yaklaşık 20 gün önce hala yumurtadan yavru çıkmayınca bugün yumurtaları alayım dedim bitanesini kırdım yavru vardı içinde yasıyomuydu ölümüydü anlayamadım ama öteki yumurtaları yerine koydum şimdi kalan yumurtaların akıbeti ne olur  acaba ....Üzgün

   Yanıtla

   daimonwolf
   bidaha aklında bulunsun yumurtayı kırmadan önce el feneri ile kontrol et. Işık tutunca içinin dolu olup olmadıqı görünüyor zaten. 5 gün daha bekle yumurtalar kırılmazsa yuvadan al. büyük ihtimalle yavrular ex olmuştur ölmüştür yani :( ortam sıcaklıqından nemden cok etkileniyor. birdaha ki kuluçkada daha dikkatli olmanızı tavsiye etmekten baska elden birşey qelmiyor ne yazık ki
   migola
   yardımın için saol fener işini bilmiyordum kuşlar hala üstüne yatıyo yumurtaların yuvadan filan atmadılar bilemiyorum artık dediğini yapacam tesekkurler
   Abdullah
   Yavrular yumurtadan 13-14 gün içinde çıkar, senin kırdıgın yumurtada ölü yavrunun bulunmasının nedeni anaçların yumurtayı bir ıstıp bir ısıtmamasından kaynaklanıyo ve diğer yumurtalarda öyle olmus, eğer 18 gün olup hala yavrular çıkmadıysa o yumurtaların orada olması anlamsızdır, çünkü yavrular ya yumurtada ölmüştür yada yumurtalar boştur.
  • daimonwolf

   mrb arkadaslar... bügün itibari ile kuşlarımın yumurtaları kırılmaya basladı. 1 yavru çıktı diğerleri hala yumurta içindeler. Yavruları dişi ve erkek sanırım beslemiyor. pek farkına varamadım. acaba yavru kuşun aqzına darı tanesi sığar mı cok merak ediyorum cok kücükler. Acaba yeni doğmuş yavrular için önerebileceğiniz yavru maması tarifiniz var mı ?

   Yanıtla

  • Abdullah YILMAZ

   Yavrular tamamen bağımsız olana kadar anne ve baba yavruyu beslemeye devam eder, yavrular yürümeye hatta uçmaya başlasada anne ve babaya ihtiyaç duyar, yavrular yaklasık 35-42 günlük oldugunda tamamen bağımsız olmus olur ve kendi ihtiyacı olan besini kendisi almaya baslayacaktır.

   Yanıtla

  • afsin
   bebekleri anne beslemiyo mu? biz mi besliycez?

   Yanıtla

   yorumsuz
   Yumurta sarısı rendele belki öyle besler. Sürekli bakma yavrusunu kıskanır.
  • vedat

   iyi günler sayın yetkili. bende iki tane yavru var. ikisi de tüylendi ve artık bağimsiz yürüyebilmektedir. ama beslenme hususunda henüz bağımsızlıklarını kazanamadılar. anne-babaya bağlılar. bu süreçte izleyeceğimiz yol hususunda bize biraz bilgi verebilirmisiniz. cevabınız önemli. mesela el ile değsek anneleri onları rededer mi gibi bir takım yararlı bilgiler .iyi çalışmalar...

   Yanıtla

   yorumsuz
   benim yavrularımda öyleydi ama sadece tembellik yada alışkanlık yavruları ayır, 1 gün bak yem yiyorlar mı onları dene eğer yemezse 2 hafta daha anne ve babaya muhtaç demektir
  • emre

   merhabalar. benım bi çift hint bulbulum var. yaksalık 1.5 hafta önce yuvayı yaptılar. ama hala yumurtlamadı. kalsıyum ve protein içeren mamalardanda veriyorum. kalsıyum kemiğide aldım. çiftleştilerde. acaba dişi kuşta mı sıkıntı var. yardımcı olursanız sevinirim.

   Yanıtla

  • yunus

   bnm kuşum bır tane yumurtladı üçgun gecmesıne rahmen hala bırtane acaba neden erkegı degıstrmeden önce 7 tane yumurtladı erkegı öldü bnde baska erkek getirdım o yuzdenmı oldu acaba

   Yanıtla

  • eyyüp
   Ben 1 erkek birde dişi kuş almıştım, yaklaşık 3,5 haftadır bende dişi kendini şişiriyor vitaminli yem ve su var halen yavru yapmadı neden lütfen yardım eder misiniz ya da dişi genç veya erkek genç bilmiyorum bilgisi olan

   Yanıtla

   daimonwolf
   dişi kuş tüylerini şişirmeye başladı ve hareketleri azaldıysa yumurtlamak üzeredir. tam olarak bişey söyleyemem ama benimkiler öyle oluyor. Hatta birini ölecek sanmıştım çok hareketsiz ve halsizdi, tüyleri de kabarık kabarıktı. sabaha bir baktım yumurtlamış. Umarım önemli bir sorunu yoktur
  • akyoll

   sürekli kuşlarla oynuyorum disariya bırakıyorum yuvalarını sewmeme geç yumurtlama gibi birsey olur mu _??????_

   Yanıtla

  • deli çocuqqq

   yeni aldim sürekli oynuyorum disariya birakıp yakalamaya calişiyorum yuvalarına gece giriyorlar oynayıp oynamamamda bi sakinca war mı ???????  

   Yanıtla

  • abdullah yıldızh

   bende 2 dişi 2 erkek var kafesim bölmeli kuşlar hiç anlaşamıyor devamlı kavga ediyorlar kafesi böldüm aynı sorun yine devam ediyor

   lütfen cvp arkadaşlar......

   Yanıtla

  • abdullah

   mrb benim 2 çift hint bülbülüm var ama dişilerle erkekler birbirine alışamadı galiba devamlı birbirlerini kovalıyorlar ne yapmam lazım

   Yanıtla

  • selman

   kuşumun protein alması için yavrulara verdiğimiz mamalardan anne ve babayada verebilirmiyim ?

   Yanıtla

  • selman

   arkadaşlar acaba hint bülbülleri tek yaşarlar mkı şimdiden teşekkürler :)

   Yanıtla

  • selman

   arkadaşlar yavrularım yumurtadan çıktılar 6 haftayıda geçtiler artık bağımsızlar onlara yem mi vermeliiym yoksa bizlere öğrettiğiniz yumurta ile yapılan mama dan mı ? bu konuda hiç bir fikrim yok yardım edrseniz iyi olur :) şimdiden teşekkürler arkadaşlar :)

   Yanıtla

  • Gamze
   Kuslarin yuvanin ustune yuva kurmaya basladi:( bir sorun olur mu? İceri girmiyorlar bi turlu. Daha sonra oraya yumurtlarlarsa yumurtalarn dusmesinden korkuyorum. Ne yapmaliym? Birakiyim devam mi etsinler yoksa yuvayi uzerine konamayacaklari bicimde mi asayim??

   Yanıtla

  • daimonwolf

   mrb arkadaslar benim sizlere bir sorum olacaktı. benim ispinoz çiftim 6 gündür kuluçkada ve bugün farkettim ki yumurtalardan sürekli cik cik cik vik vik vik ses geliyor cok alcak sesle. kuluçkanın 6, gününde bunun olması normal midir ? yumurtadan ses gelir mi ? kafayı mı bozdum yoksa kuşlarla Kafası Karışmış Şaşkın

   Yanıtla

  • zeynep

   10 gün önce almıştık kuşları 2 side erkekti.sularını yaklasık 5-6 günde1  kere değiştiriyoduk. yarım yumurta koymuştuk pazar günü kafese.pazartesi sabah yemliğin içinde uyuyodu bi tanesi 15 dk sonra öldüğünü farkettim.acaba yemliğe mi sıkışmıştı çıkamadı havasız mı kaldı .kuş kumu mürekkep balığı kemiği yoktu kafeste ondanmı öldü olabilir bakımsızlıktan mı.

   Yanıtla

  • Help.

   Ya arkadaşlar bende 2 tane hint bülbülü var. Onları Sıcak bir yere koyuyorum geceleri. Isınlar diye Gülümseme&nb