Turkcell Rom'lu Galaxy Tab'e Orjinal Rom Yükleme

Turkcell'den almış olduğunuz Galaxy Tab cihazlarda bilindiği üzere Turkcell rom yüklü ve cihazınızı tam anlamıyla kullanmanız imkansız. En önemli sorunlardan birisi içinde 250.000'den fazla yazılımı barındıran Market uygulaması yok ve içindeki uygulamaları kurmanıza izin de yok. Bunun yerine Turkcell'in kendi uygulama dükkanı var ve burada da 200 - 300 adet yazılım ancak var. Bir çok yerde şikayet edilmiş fakat bir anlaşmaya tabi olarak koşulları kabul ettiğinizden ötürü hak iddia edemiyorsunuz.

Bakınız; TURKCELL Samsung Galaxy S Android Market Sorunu! (sikayetvar.com) Bu sorunla karşı karşıyaysanız yapacağınız 2 şey var.

 

1. Yol Garantiye gönderip Orjinal rom talep etmek;

 • Cihazınız garanti dışına çıkmaz
 • Risk sıfırdır
 • Ücret talep edilmez
 • 10 gün kadar cihazınızdan ayrı kalırsınız

2. Yol burada anlatılanları kendiniz yaparak rom yüklemek;

 • Cihazınız garanti dışı olur. (Bu rom'un orjinal rom olması sebebiyle garanti dışı olmayacağını söyleyenlerde var...)
 • Risklidir ve açılmama gibi bir durum söz konusu olabilir. Ama yapılanları adım adım yaparak bende dahil olmak üzere yaklaşık 15 farklı cihazda sorunsuz denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır.
 • Ücretsizdir.
 • Yaklaşık 1 saat içinde orjinal romlu bir cihaza sahip olursunuz.
 • Sanki siz yapmışsınız gibi övünür ve mutlu olursunuz :)

Lütfen alttaki maddeleri dikkatlice okuyunuz.

 • Kies üzerinden güncelleme yapmaya çalıştınız ve Kies "Cihazın Bu Sürümü Güncelleştirilemez" ya da "Cihaz Kies üzerinden güncellemeyi desteklemiyor" iletisi verdi ve güncelleyemediniz. Bu durumda kurulu olan rom orjinal rom olmadığı için yukarıdaki 2 yoldan birini seçerek işlem yapmanız gerekmektedir.
 • Yapacağınız işlemlerden doğacak sorunlardan ötürü www.somut.net ve editörleri sorumlu değildir.
 • Lütfen kendinizi yeterli hissetmiyorsanız alttaki adımları denemeyin. Bu işlemlerde bir eksiklik yada bir hata cihazınızın açılmamasına sebep olabilir.

Galaxy Tab 2.2 FROYO Orjinal Rom Yükleme

 1. İlk olarak cihazı kies ile senkronize edelim. Bunun için cihazı bilgisayara bağlayın ve kies'i açın. Cihazınız Kies üzerinde bağlanırsa senkronizasyon tamamdır. Bu aşamada yedeklerinizi almayı unutmayın.
 2. USB bağlatısını çıkarın ve cihazınızdan hata ayıklama modunu devreye sokun. Ayarlar / Ugulamalar / Gelişim / USB Hata Ayıklama Modu
 3. Tekrar USB bağlantısını yapın ve Home tuşuna basın. Kies programı açık olmalı.
 4. Buraya tıklayın ve SuperOneClick programını indirin. Programı çalıştırın ve Root butonuna basın. 1-2 dk sonra root işlemi tamamlanacaktır. Cihazı download moduna geçirin.Hata ayıklama modu açıkken bilgisayarınızda driver sorunu oluşursa buraya tıklayın ve bu sürücüleri kurun.
 5. Orjinal rom'u ve gerekli yazılımları indirmek için buraya tıklayın. Ses kısma ve açma kapama tuşuna aynı anda uzun basın ve cihazı download moduna geçirin.
 6. Odin programını açın. Repartition seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Alttaki şekilde her bir dosyayı gerekli yere yükleyin.
  PIT  ----->  P1_SMD_MAP.pit
  PDA -----> CODE_P1000XXJM6.tar.md5
  PHONE -----> MODEM_P1000XXJM6.tar.md5
  CSC -----> CSC_P1000OXAJM6.tar.md5
   
 7. Bu işlemin bitmesi 5-10 dk kadar sürebilir. İşlemin sonunda cihazınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır ve orjinal rom yükleme işlemi bitmiş olacaktır. Market uygulamasını uygulamalar arasında görebilirsiniz.
 8. Bu işlemden sonra 3G'nin çalışmaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Hard Reset işlemiyle sorunu halledebilirsiniz. Açma kapama tuşu ile aynı anda ses açma tuşuna uzun basın. Yeniden başlayacak ve çıkan ekrandan Wipe Data / Factory Reset'i seçin. Yukarı aşağı işlemlerini ses açma kapama ile yapıyorsunuz ve seçme için ise home tuşuna basıyorsunuz.

Bu işlemlerden sonra cihazınız gerçekten rahat bir nefes alıyor ve daha kararlı - hızlı çalışıyor. En önemlisi de büyük bir eksiklik olan Market ile uygulamalara kavuşuyorsunuz.Etiketler: Android Rom

5 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • Master 19.11.2013 11:50

   @ Berkant:

   Kies olmadan da bazı cihazlar Ayarlar / güncelleme menüsü üzerinden güncelleme yapmaya izin veriyor. Genelde Samsung garantisi altındaki yurtiçi cihazlar üzerinden yapılabiliyor. Hiç bir sakıncası yok ve hatta daha pratik bir yöntem. Yapabilirsiniz...

   Yanıtla

  • Berkant 18.11.2013 21:37

   hocam cihazı kies e bağlayamıyorum, kies le yedekleme yapmadan ya da kies kullanmadan güncellemeleri yapmak mümkün müdür ya da herhangi bir sıkıntı doğurur mu?

   Yanıtla

  • Alemdark 10.01.2013 20:47

   "5. Orjinal rom'u ve gerekli yazılımları indirmek için buraya tıklayın. Ses kısma ve açma kapama tuşuna aynı anda uzun basın ve cihazı download moduna geçirin."

   Merhaba, öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim.

   İşlemleri uygulamaya çalışıyorum fakat 5. maddedeki link sanırım kırık, ilivid diye bir program dışında hiç bir şey indirmiyor.. Acil yardım eder ve başka bir link koyarsanız önce turkcell romlu 2.2 den orjinal rom'lu 2.2 ye geçeceğim ardından da gingerbread yüklemek istiyorum.. sanırım doğrudan gingerbread yüklemek şu an mümkün değil..

   Cevabınızı bekliyorum.  Kolay gelsin. 

    


    

   Yanıtla

  • ramazan 08.08.2012 00:29

   kardeş orjinal türkcell romu var mı?

   Yanıtla

  • makedonya eğitim 13.05.2012 00:18

   güzel yazı, teşekkürler

   Yanıtla