TL Simgesi Sonuçları Belli Oldu

Merkez Bankası'nın düzenlediği ''TL Simge Yarışması''nın sonuçları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı toplantıda sunuldu.

Yarışmada birincilik ödülüne Tülay Lale layık görüldü ve altın oran uyumuna dikkat edilerek tasarlanan simge seçilmiş oldu.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "TL simge yarışması fikri 2011-2015 planında TL'nin tanıtılması amacıyla yer aldı. Yarışma takvimi içinde 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. 7 simge arasından birinci seçildi. Simge TL'nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor" dedi.
 

Bilgisayar klavyelerinden direk yazılması için "ALTGR+T" kararlaştırıldı. Kullanıma sunulacak bir uygulama ile sisteme entegre edilebilecek. Gerekli uygulamaya ve font'a alttaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

 

İşte Türk Lirasının Sembolü

Simgeyi Bilgisayarınıza Kurma

TL Simgesini bilgisayarınıza kurmak için sisteminizi seçin.

İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınıza kurduktan sonra  ALTGR+T ile kullanabilirsiniz.

Windows

Mac OS

Pardus

Ubuntu

Fedora

Mobil cihazlar için platformunuzu seçin

iOS

Android

Linklerin tamamı Merkez Bankası sunucularında barındırılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Yarışmada 2. 3. ve 4. olanların çalışmalar...


 

Altın oran nedir?

Matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.

Bir doğru parçasının (AB) Altın Oran'a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) oranı, büyük parçanın (CB) bütün doğruya (AB) oranına eşit olsun.

Leonardo da Vinci'nin günlüklerinin birinde bulunan, insan ve doğayı birbiriyle ilgilendirme-bütünleştirme çalışması için bir dönüm noktası kabul edilen ve insan vücudundaki oranları gösteren Vitruvius Adamı çalışması (1492).Etiketler: Türk Lirası

İlk yorumu siz yazın !..

  • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)