WL-Toys V911 Sorunları

tarih29.06.2013 23:00 — RC Helikopter, 

WL- Toys V911 Micro Model Helikopter

Bu sevimli model normalinde çok dayanıklı malzemelerden üretilmiş. Buna rağmen işgencelerimize maruz kalan V911'imiz, bazen keyif kaçırıcı triplere girebiliyor. En çözümsüz sorunda bir yenisini alıp öncekini yedek parça yapma avantajını göz önünde bulundurarak çok fazla keyfimizi bozmuyoruz ve pert harici ufak tefek yaşadığımız sorunları birlikte inceliyoruz...

V911 Helikopterim titriyor?

Çözüm;

Aslında bir çok nedene bağlı olarak titreyebilir ve genelinde de hafif bir titreme vardır. Ama V911'iniz uçarken gözlerinizi kamaştıracak kadar ve üzerindeki yazı okunmayacak kadar titriyorsa bir şeyler yolunda değil demektir. Sırasıyla parçaları kontrol etmekte fayda var.

1 - İlk aklınıza gelmesi gereken yer ana şaftın gerilmesidir. Ana şaftın sıkı bir şekilde ve düzgün bir şekilde oturtulması gerekiyor. Vidası gevşemiş olabilir ve bunu çok güçlü davranmadan sıkmak gerekiyor. Alttaki fotoğrafa tıklayıp büyütün ve 1,2 ve 3 olarak işaretlenmiş ana şafta ait vidaları gerin. Sakın tam sıkmaya kalkışmayın yoksa diş sıyırır. Sadece germelisiniz.

 

2 - Ana şaftı tutan bilezik yada tasma diye tabir ettiğimiz ingilizcesi (Main shaft retaining collar) olan şu parçanın düzgün takılmış olduğundan da emin olmak gerekiyor. Şayet parçaları söküp tekrar monte ettiyseniz bu parçanın ters takılmış olma ihtimaline karşı tekrar kontrol etmek gerekiyor. Zira bu sebeple de V911 helikopterimiz uçarken acayip derecede titreme yapar. Resimler altta;

üstte görmüş olduğun bileziğin çıkıntıları aşağı doğru gelecek şekilde takılmalıdır. Alttaki fotoğrafı büyütüp bakabilirsiniz.

 

3 - Flybar'ınızı kontrol edin.

4 - Pallerinizi değiştirin.

V911 Helikopter kendi ekseni etrafında dönüyor ve uçmuyor?

Bu sorunun çözümüde kuyruk pervanesi olabilir. Eğer pervene yönü doğru değilse yani yanlış takılmış ise bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. olması gereken şekli alttadır. Pervaneyi incelediğinizde bir tarafının içe basık bir tarafının ise çıkıntılı bir şekilde olduğunu göreceksiniz. Çıkıntı içe bakmalıdır.

Görmüş olduğunuz fotoğrafta basık diye tabir ettiğimiz taraf bu haliyle yukarı bakmaktadır. Pervaneyi taktığınızda dışarı bakmalıdır.

V911'im Kuyruk motoru çalışıyor ama ana paller dönmüyor?

Sık rastlanan bir sorundur ve ana servoya giden kablo kopmuş olabilir. Küçük bir lehim işlemi gerekebilir.

 

Fotoğraftaki mavi kabloyu kontrol ediniz. Eğer kopmuşsa lehimlemeniz gerekebilir.

 

V911 Uçarken Daire Çiziyor?

Bu durumda Flybar'ınızdaki metallerden birisi düşmüş olabilir yada Flybar'ında bir problem olabilir.

 

 
Bir önceki konu : RC Helikopterler - 3.5 Kanal - 4 Kanal ve 6 Kanal (Resimli)
  Yorumlar...
  (Toplam 11 yorum var.)


  Sayfa: 12

  Bu yorumu gerçekten şikayet etmek istiyor musunuz ???


  Bir sebep belirtmek isterseniz alttaki kutucuğa yazabilirsiniz...
  Pencereyi Kapat...
 1. 08.09.2013 15:53
  Metin


  Misafir
  Titremeye kendimce bi çözüm buldum arkadaşlar; sorun denge çubuğu, çok dikkatli bakında denge çubuğunun en çok yanlardan, bide hafide olsa yukardan/aşağıdan yamulduğu gözlemlenebiliyor. Denge çubuğunuzun yamulması helikopterin bariz bir şekilde titremesine yol açabiliyor. Elinizle biraz bükerek bu yamuklukları giderebilirsiniz. Dümdüz olduğuna emin olmak için de tek gözünüz kapalı yan perspektiften iki ucu aynı hizaya geldimi diye kontrol edebilirsiniz.   Ben denge çubuğunu değiştirmeye kadar gittim, değiştirmeden önce titremenin haricinde kendi etrafında hafif daireler de çiziyordu, yeni denge çubuğundan sonra daha geniş daireler çizmeye başladı, titreme gitti tabi, kendi etrafında daireler çizmesinin nedeninin de denge çubuğunun vidasının tam sıkılmaması gerektiğinden anladım, vidanın ucunun diğer taraftan dışarı çıkmaması gerekiyor, denge çubuğu yukarı/aşağı rahat hareket edebilmeli...   saygılarımla...
 2. 01.02.2014 22:42
  ufukkureli


  Misafir
  Merhaba bende de bu minik v911 var ucururken kardesimin bacagina biraz sert bir sekilde carptirdim pervanelerde kirilma catlama vs olmadi fakat pervaneye yon vermesine yarayan ufak plastiklerden biri cikti sorunsuz dogru bir sekilde fotograflara bakarak yerlestirdim fakat simdi ucururken heli min dengesini saglayamiyorum ilk kalkista problem yok fakat ufak bir yon komutu verdigimde direk sacmaliyor ve sonuc husran :( ne yaptiysam duzelmedi acaba problem nedir? tesekkurler
 3. 02.02.2014 16:22


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ ufukkureli:


  Merhaba, gözünüzden kaçan bir kırık yada gevşek bir vida olabilir. Bütün parçaları en ince ayrıntısına kadar gözden geçirin. Kumandanın sinyallerinin doğru ulaştığından emin olun yani gaz vermeden yön hareketlerine bakın. Birde anakart üzerindeki kabloların lehimlerine bakın.


 4. 23.08.2014 12:12
  haluk


  Misafir
  Merhaba. V911 için upgrade parçaları aldım, doğru bir şekilde taktım. Kalkış ve iniler sorunsuz Fakat ileri-geri sağa yatırma-sola yatırma komutları verdiğimde bunları tam doğru yapmıyor. Misal havadayken ileri gitmesi için kumandanın sağ kolunu ileri ittiğimde helikopter çaprazlamasına sağa-ileri gidiyor. düz ileri gitmiyor. diğer yönlerde de farklı şekillerde aynı sorunu yaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Çaresiz kaldım:)
 5. 23.08.2014 13:17


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ haluk:


  Merhaba Haluk bey, sanırım metal upgrade aldınız. Bu parçaların görsellik katmasının yanında biraz ağırlaştırdığını duymuştum ve uçuş süresi kısalıyormuş. Hiç denemediğim için sorununuza çözüm konusunda pek bir şey diyemeyeceğim. Eski parçalarınızla tekrar deneyip öncelikle sorunun anakart yada kumandayla ilgili olmadığından emin olun. Şayet parçalarla ilgili bir sorun olduğuna emin olursanız daha dikkatli bir şekilde montaj yaparak sorunun üstesinden gelebilirsiniz.


 6. 23.08.2014 16:47
  haluk


  Misafir
  @master: anlamadığım upgrade parçaları helikopterin daha iyi uçmasını sağlamaz mı? o niyetle almıştım onları:) montaj yaparken hata yapmadığımı düşünüyorum. v911 motaj videosu var mı bildiğiniz ben bulamadım internette.
 7. 24.08.2014 10:08


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  @ haluk:


  Upgrade ama orjinalin dışına çıkıldığı için bu tür sorunlar olabilir. Denemeler yaparak hangi parça da sorun yaşıyorsanır o parçayı orjinal şeklinde bırakmak da çözüm olabilir. Altta adım adım v911 metal parçaların takılma videosu var bi bakın;

   

  http://www.youtube.com/watch?v=tNUE8iLhGtg


 8. 24.08.2014 10:42
  haluk


  Misafir
  İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Bugün tüm işlemleri baştan yapacağım, umarım hatayı bulurum. Tekrar teşekkür ederim. İyi günler.
 9. 25.08.2014 09:59


  Admin
  Yorum: 391
  Forum Mesaj: 296
  Önemli değil, sonuçtan haberdar edin ;)


 10. 18.01.2015 14:54
  emin


  Misafir
  @ ufukkureli:

  mrblar bende v 911 var havalanıyor fakat devamlı kendi ekseni etrafında dönüyor. kuyruk motoru kesik kesik calışıyor. kuyruk motorumu bozuk yoksa gryo bozulmus olabılırmı? trim ayarları fayda etmiyor. ancak kuyruk hareketini dondugunun tam tersıne sonuna kadar yaparsam duruyor. ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden cok tesekkurler 


Sayfa:12


Yorum Yazın