Açıköğretimliler Yüksek Lisansa Başvurabilir mi?

tarih02.07.2013 23:54 — Öğrenci İşleri, Açıköğretim,



Açıköğretim öğrencilerinin Yüksek Lisansa başvuramamak gibi bir engelleri kesinlikle bulunmamaktadır. Alttaki yönetmeliklerden de anlaşıldığı gibi tüm aöf öğrencileri Yüksek Lisans yapma hakkına sahiptir. Fakat bütün üniversitelerde örgün eğitim görmüş öğrencilerin hakkıyla geçtiği ve aöf okuyanların ise sınavlarda kitap açıp ders geçtiği hurafelerinden ötürü önleri kapatılmakta ve hak tanınmamaktadır. Bir çok profesör aöf lülerin kopyacı olmadığını ama böyle inanıldığı düşüncesiyle olaya sıcak bakmamaktadır. Normal şartlarda öğrencilerin torpille girdiği Yük. Lisns eğitimine bir açıköğretim öğrencisi 2x yada 3x torpilli olması gerekmektedir.

Bu kadar açık ve net konuştuğum için üzgünüm. Sizi yönetmelikle baş başa bırakıyorum...

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2.maddesinde :

“ (Değişik 02/06/2007 tarihli R.G.) a) Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir. Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde, ALES puanı yanı sıra gerekirse, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu da değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin hususlar ile başvuru için adayların sağlaması gereken diğer belgeler (referans mektubu, neden yüksek lisans yapmak istediğini belirten kompozisyon, uluslararası standart sınavlar vb.) ve hangi düzeyde yabancı dil bilgisi gerektiği, ilgili senato tarafından düzenlenen yönetmelikle belirlenir…” denilmektedir.

Bu maddede, yüksek lisansa başvurmak için gerekli koşullar açıkça belirtilmiştir. Yüksek lisansa başvurmak için lisans mezunu olma şartı vardır ancak yönetmelikten de açıkça anlaşılacağı üzere örgün veya uzaktan eğitim yapan fakültelerden mezun olma şartı yoktur.

Ayrıca:

2547 sayılı kanunun 12.maddesindeki d ve fıkraları ile 43.maddenin c fıkrasına göre hazırlanan Açık Yükseköğretim yönetmeliğin 13.maddesinde “Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar.” hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin bu maddesinden de anlaşılacağı gibi açıköğretim fakültesi mezunları yüksek lisans dahil diğer öğrencilerle aynı haklara sahiptirler.




Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Yüzbinlerce Öğrencinin Beklediği LYS Sonuçları Açıklandı





Yorum Yazın