Açıköğretim tek ders sınavı hakkında tüm bilgiler

Açıköğretim tek ders sınavı hakkında tüm bilgiler

TEK DERS SINAVININ DETAYLARI

Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakültelere Kayıtlı Öğrencilere Tek Ders Sınav Hakkı…

Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı, 2012-2013 öğretim yılında tek dersten başarısız olan ve bu dersini verdiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere tek ders sınavı yapılacaktır.

Tek ders sınavı, 28 Temmuz 2013 tarihinde, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Samsun, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve yurtdışı programlarına kayıtlı öğrenciler için Almanya/Köln, Azerbaycan/Bakü’de gerçekleştirilecektir.

 

Yapılacak tek ders sınavı ile ilgili ayrıntılı bilgi 24 Haziran 2013 Pazartesi günü www.anadolu.edu.tr adresinden açıklanacaktır.

Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

Prof. Dr. Davut Aydın
Rektör

Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı, 2012-2013 öğretim yılında tek dersten başarısız olan ve bu dersini verdiği takdirde mezun olabilecek durumdaki öğrencilere tek ders sınavı yapılacaktır.

Tek ders sınavı ile ilgili olarak merak edilenler.


1- Öğrencinin, güz ve bahar dönemlerinde toplamda tek bir dersi varsa ve bu derse 2012-2013 öğretim yılında kayıt yaptırmış ise tek ders sınavına girebilecektir.
a. Genel Not Ortalaması 2,00’ın üzerinde ve tek bir dersi FF olan öğrenciler,
b. Genel Not Ortalaması 2,00’ın altında, Not Durum Belgesinde durumu Uyarı olan ve sadece tek bir dersi FF olan öğrenciler,
c. Genel Not Ortalaması 2,00’ın altında, Not Durum Belgesinde (Transkript) durumu Tekrar olan ve sadece tek bir dersi FF ya da tek bir dersi koşullu geçer not (CD, DC, DD) olan öğrenciler tek ders sınavına girebileceklerdir.

2- Öğrencinin güz ve bahar dönemlerinde toplamda tek bir dersi var fakat bu derse 2012-2013 öğretim yılında kayıt yaptırmamış ise tek ders sınavına giremeyecektir.

3- Öğrencinin güz ve bahar dönemlerinde birden fazla dersi varsa tek ders sınavına giremeyecektir.

4- Kayıtlı olduğu bölüm/programda tüm dersleri almış, genel not ortalaması 2,00’ın altında olup Not Durum Belgesinde (Transkript) durumu Uyarı olan ve hiç FF dersi olmayan öğrenciler tek ders sınavına giremeyecektir.

5- Genel Not Ortalaması 2,00’ın altında, Not Durum Belgesinde (Transkript) durumu Tekrar olan ve FF dersinin yanında koşullu geçer notları (CD, DC, DD) olan öğrenciler tek ders sınavına giremeyecektir.

6- Güz ve bahar dönemlerindeki dersler birbirinden farklıdır. Örneğin; güz döneminde İngilizce 1 ve bahar döneminde İngilizce 2 dersinden başarısız bir öğrenci tek ders sınavına giremeyecektir.

7- Lisans bölümünde okurken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenciler tek ders sınavına giremeyecektir.

8- Kopya çeken öğrenciler ile ilgili Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 9/6 maddesi uygulanacaktır.

9- Başarısız olduğu tek dersten (DZ), (YZ) harf notu alan öğrencilere tek ders sınavına giremeyecektir.

10- Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için tek ders sınavına giremeyecektir.

11- Tek ders sınav notu dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, dönem içi notları ile tek ders sınav notunun yüzdelik bilgileri dikkate alınarak belirlenir.

12- Tek ders sınavı sonucunda hesaplanan başarı notuna göre öğrencinin harf notu, ilgili dönemde o dersten bağıl değerlendirme sonunda oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenecektir.

13- Her ne sebeple olursa olsun tek ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Tek ders sınavına girmeyen öğrencilerin dönem sonu harf notları geçerli olacaktır.

14- Tek ders sınavı, 28 Temmuz 2013 tarihinde saat 14.00’de, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Samsun, Van illeri ile KKTC/Lefkoşa ve yurtdışı programlarına kayıtlı öğrenciler için Almanya/Köln, Azerbaycan/Bakü’de gerçekleştirilecektir (Köln ve Bakü’de yapılacak sınavlar ile ilgili ayrıca duyuru yapılacaktır).

15- 28 Temmuz 2013 Pazar günü tek ders sınavının yapılacağı illerde ve KKTC/Lefkoşa’da bulunan AÖF büroları 10.00 – 15.00 saatleri arasında açık olacaktır.

16- Tek ders sınavına girecek öğrencilerin sistemimizde kayıtlı olan sınav merkezlerine göre sınav yapılacak illere atamaları aşağıda yer illere göre Fakülte tarafından yapılacaktır.
Öğrencilerimiz tek ders sınavına gireceği sınav ilini, 28-29-30 Haziran 2013 tarihlerinde
• T.C. kimlik/öğrenci numaraları ve şifreleri ile http://ogrenci.anadolu.edu.tr/ adresi “Açıköğretim Öğrenci Otomasyonu” linkinden sayfalarına giriş yaparak,
• AÖF bürolarına bizzat giderek veya
• 444 10 26 nolu Açıköğretim Etkileşim Merkezi’ni arayarak değiştirebilirler.
(29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazar günleri AÖF Büroları ve Açıköğretim Etkileşim Merkezi hizmet vermeyecektir)

Belirtilen tarihlerde değişiklik yapmayan öğrenciler Fakülte tarafından atandıkları sınav ilinde sınava girmek zorundadırlar.

ADANA: KARAMAN, MERSİN, NİĞDE, KAHRAMANMARAŞ, KAYSERİ, OSMANİYE, HATAY, GAZİANTEP, KİLİS, NEVŞEHİR

ANKARA: KONYA, BOLU ZONGULDAK, BARTIN, KARABÜK, ÇANKIRI, KIRIKKALE, KIRŞEHİR, AKSARAY, KASTAMONU, YOZGAT

ANTALYA: BURDUR, ISPARTA, DENİZLİ

BURSA: YALOVA, BALIKESİR, ÇANAKKALE

DİYARBAKIR: MALATYA, ADIYAMAN, ŞANLIURFA, ELAZIĞ, BİNGÖL, MARDİN, SİİRT, BATMAN, ŞIRNAK

ERZURUM: TRABZON, GÜMÜŞHANE, BAYBURT, ERZİNCAN, RİZE, ARTVİN, ARDAHAN, KARS, MUŞ, AĞRI, TUNCELİ

ESKİŞEHİR: BİLECİK, KÜTAHYA, AFYONKARAHİSAR

İSTANBUL ANADOLU: KOCAELİ, KOCAELİ GEBZE, DÜZCE, SAKARYA

İSTANBUL AVRUPA: EDİRNE, EDİRNE/KEŞAN, KIRKLARELI, TEKİRDAĞ

İZMİR: MANİSA, AYDIN, MUĞLA, UŞAK

SAMSUN: SİNOP, ÇORUM, AMASYA, TOKAT, ORDU, GİRESUN, SİVAS

VAN: IĞDIR, BİTLİS, HAKKÂRİ

17- Tek ders sınavı için sınava giriş belgeleri 22 Temmuz 2013 tarihinden itibaren http://ogrenci.anadolu.edu.tr/ adresi “Açıköğretim Öğrenci Otomasyonu” linkinden ve AÖF bürolarından verilecektir.İlk yorumu siz yazın !..

  • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)