Yapay Menopoz Nedir?

Şimdiye kadar menopoz hakkında birçok bilgi verildi. Ancak verilen bu bilgilerin çoğu doğal menopoz hakkında verilmiş sıradan bilgiler olarak yer aldı. Doğal menopozun yanında yapay menopozda kadınların en çok karşılaştığı durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu durum doğal menopoz gibi kendiliğinden doğal bir süreç içerisinde gerçekleşmez. Tam tersine doktor kontrolü altında rahmin alınması ile birlikte gerçekleştirilen bir durumdur. Bu durum rahmin alınması sonucunda kadınların adet görmemesi ve bu doğal sürecin sonlandırılması ile birlikte açıklanmaktadır. Ancak rahmi alınan kadınların rahmin gerisinde bulunan yumurtalıkları halen yerinde duruyor ise bu durumda sadece adet görme süreçleri sona erdirilir. Yani kadın estrojen hormonu salgılamaya devam eder. Bu durumda doğal menopozun sonuçları arasında ortaya çıkan ateş basma hararet gibi sonuçlar yapay menopoz sonucunda oluşmaz. Yine aynı eski durumlar devam eder.

Yapay menopoz kadınların korkulu rüyası haline gelmişken bu duruma ayrıntılı bir açıklama getirmek bu durumda korkulacak bir şeyin olmadığını ortaya koyacaktır. Ancak bu durum yumurtalıkların bırakılması ile birlikte ortaya çıkacaktır. Eğer rahim ile birlikte yumurtalıklarda aynı oranda alındı ise bu durumda menopoz ve sonuçları da öne alınmış olacaktır. Yumurtalıkların alınması ile birlikte kadınların menopozun sonuçları olan olumsuz etkileri yaşaması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Menopozun olumsuz sonuçlarından kurtulmak adına bayanların hormon tedavisi görmeleri bu duruma bir nebzede olsa açıklık getirecektir.

Genel olarak doktorların uyguladığı cerrahi bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem yumurtalıkların alınmasından sonra yaranın kapatılmasından önce içeriye bir doz estrojen hormonu konulmaktadır. Bunun amacı kadının zararlı etkiler yaşamamasını sağlamak içindir.

Daha sonraları ise kadına belirli aralıklar ile hormon takviyesi yapılmaktadır. Bu durumda kadının menopozu yaşaması engellenebilir. Bu durumda menopozun ardından yaşanabilecek tüm olumsuz sonuçlar engellenebilir.

Kadınların en çok korktuğu durum menopozun olumsuz etkileri olarak açıklanabilir. Bu durumda hormon takviyesi şeklinde yapılan tedaviler sonucunda kadınların bu sıkıntıları giderilebilmektedir.Etiketler: Menopoz

İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • Kredili Sistemde Ders Geçmek İçin Kaç Almalısınız?
  Benim 1sinifim ilk donem iyi gecti ikinci donem derslerden kaldim 2.yilimda mi kaldigim dersleri mi ver...
 • PHP Array | Dizi İçinde Tekrar Eden Elemanların Sayısını Alma
  Sen kralsın kardeşim :) 5 saattir bunu arıyordum...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Çok güzel ve doğru ki muhtemelen akrep olduğum içindir. :)...
 • Jako Beslenme Diyeti - Afrika Gri Papağanı neler yer, hangi gıdalar zararlıdır
  harika bir çalışma teşekkürler...
 • Windows 7 ve Vista Tüm Dil Paketleri - SP1 SP2 RTM x86 32bit x64 64bit
  Teşekkürler çok yardımcı oldu ...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 şıklarında yanlışlık vardır tüketim ve hizmet aynı kapasitede yer alıp ikisi de cevap kabul edil...
 • Türkiye Ekonomisi 1. ve 9. Üniteler Ders Notları
  çok iyi baya işime yaradı cidden...