Yapay Menopoz Nedir?

Şimdiye kadar menopoz hakkında birçok bilgi verildi. Ancak verilen bu bilgilerin çoğu doğal menopoz hakkında verilmiş sıradan bilgiler olarak yer aldı. Doğal menopozun yanında yapay menopozda kadınların en çok karşılaştığı durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu durum doğal menopoz gibi kendiliğinden doğal bir süreç içerisinde gerçekleşmez. Tam tersine doktor kontrolü altında rahmin alınması ile birlikte gerçekleştirilen bir durumdur. Bu durum rahmin alınması sonucunda kadınların adet görmemesi ve bu doğal sürecin sonlandırılması ile birlikte açıklanmaktadır. Ancak rahmi alınan kadınların rahmin gerisinde bulunan yumurtalıkları halen yerinde duruyor ise bu durumda sadece adet görme süreçleri sona erdirilir. Yani kadın estrojen hormonu salgılamaya devam eder. Bu durumda doğal menopozun sonuçları arasında ortaya çıkan ateş basma hararet gibi sonuçlar yapay menopoz sonucunda oluşmaz. Yine aynı eski durumlar devam eder.

Yapay menopoz kadınların korkulu rüyası haline gelmişken bu duruma ayrıntılı bir açıklama getirmek bu durumda korkulacak bir şeyin olmadığını ortaya koyacaktır. Ancak bu durum yumurtalıkların bırakılması ile birlikte ortaya çıkacaktır. Eğer rahim ile birlikte yumurtalıklarda aynı oranda alındı ise bu durumda menopoz ve sonuçları da öne alınmış olacaktır. Yumurtalıkların alınması ile birlikte kadınların menopozun sonuçları olan olumsuz etkileri yaşaması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Menopozun olumsuz sonuçlarından kurtulmak adına bayanların hormon tedavisi görmeleri bu duruma bir nebzede olsa açıklık getirecektir.

Genel olarak doktorların uyguladığı cerrahi bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem yumurtalıkların alınmasından sonra yaranın kapatılmasından önce içeriye bir doz estrojen hormonu konulmaktadır. Bunun amacı kadının zararlı etkiler yaşamamasını sağlamak içindir.

Daha sonraları ise kadına belirli aralıklar ile hormon takviyesi yapılmaktadır. Bu durumda kadının menopozu yaşaması engellenebilir. Bu durumda menopozun ardından yaşanabilecek tüm olumsuz sonuçlar engellenebilir.

Kadınların en çok korktuğu durum menopozun olumsuz etkileri olarak açıklanabilir. Bu durumda hormon takviyesi şeklinde yapılan tedaviler sonucunda kadınların bu sıkıntıları giderilebilmektedir.Etiketler: Menopoz

İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • 1 dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı indir (Video ve MP3)
  teşekkürler emeğine sağlık çok güzel olmuş...
 • Vodafone Elazığ Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Yetkilisi İş Başvurusu
  Ise alındınızmi bilgi verirmisiniz ...
 • Volkswagen - Skoda Golf Passat Koltuk Başlığı Nasıl Çıkarılır?
  Teşekkürler. Böyle sistem mi olur a... oldu olacak aşağıya inip kaputun içinden kol falan cekelim...
 • Htaccess Nedir? .htaccess Komutları ve Örnekler
  Hocam iyi günler Google Web Search içerisinde bulunan 404 vermiş sayfaları 410 a çevirmek isityorum yap...
 • Sembol ve Karakterlerin Klavye Kısayolları - Alt Gr Tuş Kombinasyonları
  ALT GR değil ALT ....... ........
 • En İyi Mac Dönüştürücü - iSkysoft Video Converter Ultimate
  İndirip deniyorum hemen teşekkür ederim...
 • İnstagram Şekilli Profil Yazıları Oluşturma
  – єℓєşтιямє вєηιвєğєη∂ιуѕєη тαк∂ιя єт…нσşυηα gιтмιуσямυуυм кαƒαηα тαкмα ѕιктιя єт…...