Yapay Menopoz Nedir?

Şimdiye kadar menopoz hakkında birçok bilgi verildi. Ancak verilen bu bilgilerin çoğu doğal menopoz hakkında verilmiş sıradan bilgiler olarak yer aldı. Doğal menopozun yanında yapay menopozda kadınların en çok karşılaştığı durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu durum doğal menopoz gibi kendiliğinden doğal bir süreç içerisinde gerçekleşmez. Tam tersine doktor kontrolü altında rahmin alınması ile birlikte gerçekleştirilen bir durumdur. Bu durum rahmin alınması sonucunda kadınların adet görmemesi ve bu doğal sürecin sonlandırılması ile birlikte açıklanmaktadır. Ancak rahmi alınan kadınların rahmin gerisinde bulunan yumurtalıkları halen yerinde duruyor ise bu durumda sadece adet görme süreçleri sona erdirilir. Yani kadın estrojen hormonu salgılamaya devam eder. Bu durumda doğal menopozun sonuçları arasında ortaya çıkan ateş basma hararet gibi sonuçlar yapay menopoz sonucunda oluşmaz. Yine aynı eski durumlar devam eder.

Yapay menopoz kadınların korkulu rüyası haline gelmişken bu duruma ayrıntılı bir açıklama getirmek bu durumda korkulacak bir şeyin olmadığını ortaya koyacaktır. Ancak bu durum yumurtalıkların bırakılması ile birlikte ortaya çıkacaktır. Eğer rahim ile birlikte yumurtalıklarda aynı oranda alındı ise bu durumda menopoz ve sonuçları da öne alınmış olacaktır. Yumurtalıkların alınması ile birlikte kadınların menopozun sonuçları olan olumsuz etkileri yaşaması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Menopozun olumsuz sonuçlarından kurtulmak adına bayanların hormon tedavisi görmeleri bu duruma bir nebzede olsa açıklık getirecektir.

Genel olarak doktorların uyguladığı cerrahi bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem yumurtalıkların alınmasından sonra yaranın kapatılmasından önce içeriye bir doz estrojen hormonu konulmaktadır. Bunun amacı kadının zararlı etkiler yaşamamasını sağlamak içindir.

Daha sonraları ise kadına belirli aralıklar ile hormon takviyesi yapılmaktadır. Bu durumda kadının menopozu yaşaması engellenebilir. Bu durumda menopozun ardından yaşanabilecek tüm olumsuz sonuçlar engellenebilir.

Kadınların en çok korktuğu durum menopozun olumsuz etkileri olarak açıklanabilir. Bu durumda hormon takviyesi şeklinde yapılan tedaviler sonucunda kadınların bu sıkıntıları giderilebilmektedir.Etiketler: Menopoz

İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • İnstagram Şekilli Profil Yazıları Oluşturma
  – єℓєşтιямє вєηιвєğєη∂ιуѕєη тαк∂ιя єт…нσşυηα gιтмιуσямυуυм кαƒαηα тαкмα ѕιктιя єт…...
 • Rüya Soyut Mu Somut Mu?
  Bu bilgiler benim bilim insanı olma bilgilerimi geliştirdi ve ayrıca ben çocuğum,kızım ve hayalimde ki ...
 • XP ne demek? XP nin anlamı nedir ?
  Roma dönemi konstantinin yaptığı simgeyi merak edip geldim ????...
 • Yeni başlayanlara En iyi 10 Kore dizisi
  Güzel liste. İlgimi çeken diziler oldu. Kill me heal me ve boys over flowers da olabilirmiş listede. ...
 • medal of honor spearhead kurulum hatası...
  iyiymiş ama birazı eksik olmuş bu...
 • Sevimli Komik ve İlginç Kedi Resimleri
  aaaaaaaaaaaaa çok şirinlerrrrr...
 • Saç dökülmesinin nedenleri ve Ahmet Maranki Karışımı
  Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun ç...