Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık

Akvaryumunuzdaki çikletlerin ürkekliği ve sizi gördükleri anda saklanmaları gerçekten can sıkıcı bir durum. Bir türlü onları rahat kendi hallerinde göremiyorsanız ve doya doya izleyemiyorsanız alttaki durumlara dikkat edin.

Normalinde akvaristler çok fazla balığın bir akvaryumda olmasının sağlıksız olduğunu söylerler. Aslında bu durum gerçekten doğrudur. Balıkların gelişmesinde en önemli etkenlerden biride kalabalık olmayan bir akvaryumdur. Balıklarınızın size alışması yada bulundukları akvaryuma alışmaları da bu durumla doğrudan bağlantılıdır.  Akvaryumdaki çiklet sayısı önerilen sayıdayken aşırı derece de ürkek davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Balıklar sizi gördükleri anda deli gibi kaçarak saklanabilirler. Ortalıklarda dolaşan balıkların olması bir birlerine cesaret verir.

Balıklarım çok korkuyor ne yapabilirim?

 • Akvaryumunuza cesaretli balıklardan 1 tane koyabilirsiniz. Frenatus doğru bir seçim olacaktır. Bu balıklar dünya yansa umruna gelmez türünden hayvanlardır. Herkes korkudan kaçacak delik ararken frenatuslar burnundaki dedektörle define aramaya devam ederler. Bu da diğer balıklara cesaret verir. Ortalıkta dolanan frenatusu canavarlar yemediyse bana da bir şey olmaz düşüncesiyle rahat rahat dolaşmaya devam ederler.
 • Akvaryumunuzun suyunun kalitesine dikkat edin. Su değişimlerinin aksatıldığı bir akvaryumdan mutlu balık tablosu beklemeyin. Tazelenmemiş akvaryum suyu balıkları strese sokar, iştahsızlaşırlar. Yem yemeyen balıklar savunmasız ve ürkek olurlar
 • Akvaryumunda korku ve ürkeklik durumu yaşayanlar aynı zamanda iştahsız balıklarla da karşılaşırlar. Yani ürkek hayvanlar genelde yeme de gelmezler. Onları hafta da on beş'te aç bırakın. Bu hem bağırsaklarını temizler hemde 1 günün sonunda karnı zil çalan balıkların sizi gördüklerinde cama saldırıp sizden yem istemelerini sağlar.
 • Akvaryumun içine müdahaleyi çok çok aza indirin. Maximum 10 günde bir elinizi yada bir cisimi akvaryuma daldırın. Sürekli olarak akvaryum içinde dolaşan eliniz, kepçe hortum vs. şeyler onların düzenlerini bozar ve çok rahatsız eder.
 • Camları silerken bu işlemi yavaş yavaş yapın. Hızlı hızlı camda dolaşan bir bez yada sünger balıkları fazlasıyla korkutur. Bunu acele etmeden ve onları korkutmadan yapın.

İyi balıklar...

Altta keyfi kaçmış ürkek çiklet balıklarına ait videouyu izleyebilirsiniz. Bu korkak balıkların sorunu da ne böyle :)İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • Yeni başlayanlara En iyi 10 Kore dizisi
  Güzel liste. İlgimi çeken diziler oldu. Kill me heal me ve boys over flowers da olabilirmiş listede. ...
 • medal of honor spearhead kurulum hatası...
  iyiymiş ama birazı eksik olmuş bu...
 • Sevimli Komik ve İlginç Kedi Resimleri
  aaaaaaaaaaaaa çok şirinlerrrrr...
 • Saç dökülmesinin nedenleri ve Ahmet Maranki Karışımı
  Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun ç...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  güzel bir cfg tavsiye ediyorum...
 • Soyut Kavramlara Örnekler
  Abi somut yazsaydın da yine olmazdı. ...
 • Evcil Kuş Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
  Merhaba, geçmiş olsun bu durumda kendi başınıza tedavi uygulamanız zor olsa da kırık çıkık için tıklayı...