Göğüs Kanseri Tedavisi (Meme Kanseri)

Göğüs kanseri (Meme Kanseri) kadınların çok büyük bir sorunu olarak hayatın içerisinde yer almaktadır. Özellik ile son yıllarda büyük bir artış göstermektedir. Bu durum karşısında göğüs kanseri çok daha korkutucu bir durum halini almıştır. Göğüs kanserinin en önemli tedavisi ilk ve erken teşhis ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bunun için çok dikkatli, olunması ve kadının sık sık kendi vücudunu kontrol altında tutması gerekmektedir. Göğüs kanserinin belirlenmesi için kadınların her banyo öncesinde elleri ile mutlaka genel bir kontrol yaptırmaları ve aynı zamanda 6 ayda bir mamografi çekimlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Göğüs kanserinin tanısı büyük bir önem taşımaktadır. Bu şekilde tamamen kişiye özel tedavi yöntemleri belirlenmektedir. İlk olarak kitle olan göğüs için bir operasyon düzenlenir. Bu şekilde göğüs içerisinde belirlenen kitle tamamen alınır. Bu durumda belirli durumlarda göğsün her ikisi de birden alınabilir.

Göğüs alınırken genel olarak göğüs altı ve koltuk altı bezeleri de alınmaktadır. Bunun nedeni ise genel olarak kötü huylu kitlenin diğer bezelere de sıçraması engellenmektedir. Daha sonra ameliyat sonrasında büyük oranda radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavinin amacı sorunlu kitlelerin ve kötü huylu tümörün kurutulmasını engellemektir. Radyasyon takibi ameliyat öncesinde de kullanılabilir.

Ancak genel olarak bu tedavi yöntemi bir ek tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Daha sonraları ise hormon tedavisine başlanmalıdır. Bu durumda hormonel açıdan ortaya çıkan sorunların engellenmesi hormon tedavisi açıdan önemli bir durumu açıklamaktadır. Hormon tedavisinin yapılması ile birlikte vücut kendini çok daha çabuk bir şekilde toparlayacaktır. Bu durumda tedavinin daha erken sürede cevap vermesi amaçlanır.

Daha sonra ise son çare olarak kemoterapi uygulanır. Kemoterapinin birçok olumsuz sonucu da bulunmaktadır. Bu sonuçlar dahilinde kişilerin saçları ve kaşları dökülür. Halsiz düşer ve bünye büyük oranda çöküntü içerisine girer. Bu durumda kemoterapi kanserli kitlenin başka bölgelere de sıçraması sonucunda yapılmaktadır. Doku öldürücü ilaçlar sayesinde sadece kanserli bölgeleri hedef alan bir tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu durumda hastanın geniş bir gözetim altında tutulması oldukça önemlidir.
 İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • Kredili Sistemde Ders Geçmek İçin Kaç Almalısınız?
  Benim 1sinifim ilk donem iyi gecti ikinci donem derslerden kaldim 2.yilimda mi kaldigim dersleri mi ver...
 • PHP Array | Dizi İçinde Tekrar Eden Elemanların Sayısını Alma
  Sen kralsın kardeşim :) 5 saattir bunu arıyordum...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Çok güzel ve doğru ki muhtemelen akrep olduğum içindir. :)...
 • Jako Beslenme Diyeti - Afrika Gri Papağanı neler yer, hangi gıdalar zararlıdır
  harika bir çalışma teşekkürler...
 • Windows 7 ve Vista Tüm Dil Paketleri - SP1 SP2 RTM x86 32bit x64 64bit
  Teşekkürler çok yardımcı oldu ...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 şıklarında yanlışlık vardır tüketim ve hizmet aynı kapasitede yer alıp ikisi de cevap kabul edil...
 • Türkiye Ekonomisi 1. ve 9. Üniteler Ders Notları
  çok iyi baya işime yaradı cidden...