Taşınabilir Batarya Powerbank Nedir ve Hangisi Alınmalıdır?

PRİZE BAĞIMLI OLMAKTAN KURTULUN

Taşınabilir Batarya  - PowerBank

Cebimizdeki telefonlar her gün daha çok akıllanıyor. Hayatı bize kolaylaştırmak için yeni yeni icatlar çıkaran şirketler her şeye çözüm buldular fakat şu akıllı telefonların şarj sorununu biiiiir türlü çözemediler. Hal böyle olunca prizlerin önüne sandalye atmış insanlar görmemek de imkansız oluyor. Nerde o eskiden 3-4 günde bir ince uçlu şarj cihazınız var mı diye soran insanlar. Ahh ahh… Teknoloji böyle bir şey işte, verdiğinden çok alıyor her zaman…

Bizi yine masrafa sokacak olsa da işini iyi yapan bir cihaz daha peydahlanmış durumda ve Taşınabilir batarya (Power Bank) olarak isimlendiriliyor. Çalışma prensibi cep telefonumuzun bataryasıyla aynı olan bu cihazlar telefonumuzun pili nerede biterse bitsin bizi priz bulma derdinden kurtarıyor. Evinizde şarj ettiğiniz taşınabilir bataryanızı yanınıza alıyorsunuz ve çarşıda pazarda, dağda bayırda şarjınız bittiğinde takıp prizden şarj edermiş gibi telefonunuzu hem şarj ediyor hem de kullanabiliyorsunuz. Çok fazla teknik detayı olmayan bu ürünleri tercih ederken bilmeniz gerekenleri araştırdım ve dilim döndüğünce aktarmaya çalışayım.

 

Taşınabilir batarya alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey ürünün markalı olması. Çin malı olarak tabir edilen çok ucuz ürünleri tercih etmeniz durumda telefonunuzun pili bozulabilir ve daha da kötüsü bir patlama meydana gelebilir. Ayrıca ucuz ürünler üzerinde yazan enerji (mAh) değerlerini vermezler ve sizi hayal kırıklığına uğratabilirler.

Bir diğer önemli konu, taşınabilir bataryalardaki mAH değeridir. Ürünlerin üzerinde ilk dikkatinizi çeken rakam bu olacaktır. 2400mAh, 5400mAh, 10400mAh gibi…

Bu ürünü temin etmeden önce cep telefonunuzun kullanma kılavuzundan yada internetten, telefonunuzun pilinin kaç mAh olduğu bilgisini öğrenmelisiniz. Bu bilgi size minimum kaç miliamper bir ürünü tercih etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Örnekleyerek mAh konusunu netleştirmeye çalışalım.

Bir cep telefonu bir de tablet örneğini ele alalım. Cep telefonunun pili 1420mAh olsun, tabletinizin pili ise 7400mAh olsun.

Cep telefonunun pili 1420 mAh olduğu için sizin en az 1420mAh bir taşınabilir batarya almanız ve tablet içinde en az 7400mAh bir ürün tercih etmiş olmanız gerekir. Bu minimum değerdir ve pilinizden daha fazla bir ürünü almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Çünkü pilinizden düşük bir taşınabilir batarya telefonunuzu yüzde yüz şarj edemeyecek, daha şarjınız dolmadan taşınabilir batarya içindeki enerji bitmiş olacaktır.

 

Daha fazla mAh’lık bir taşınabilir batarya alırsak ne olur?

Örnekleyelim. Diyelim ki 1420mAh olan cep telefonunuza 10400mAh’lık bir taşınabilir batarya bağladınız. Bu durumda 10400/1420 = 7 yani cep telefonunuzu bu taşınabilir batarya ile 7 kere %100 şarj edebilirsiniz.

 

Taşınabilir bataryalar Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Bu ürünler sadece cep telefonları ya da tabletler için değil, USB ile beslenen tüm cihazları şarj edebilir ya da bunlara enerji sağlayabilir.

 

Sürekli Kullanımda Telefonunum Pilini Bozar Mı?

Bu ürünler her ne kadar işini iyi yapsa da prizden gelen akım kadar güçlü bir enerji sağlayamayacağı için prizle beslediğiniz bir bataryaya göre taşınabilir bataryaların beslediği bir pil aynı sürede kullanım ömrü sağlamaz. Doğal olarak sürekli kullanım yerine ihtiyaç olduğunda kullanmak ve telefonunuzun pilini çoğunlukla priz dolumu yapmak daha sağlıklı olacaktır.

 

Taşınabilir Batarya Ne Sıklıkta Şarj Edilmelidir?

Genellikle üzerinde bir led ile içindeki enerji miktarı kontrol edilebilir.

 

mAh Değeri Fazla Ürünlerin Farklılığı Nedir?

mAh değerinin yüksek olması demek daha çok enerji sağlayabilmek demek, daha ağır ve büyük bir taşınabilir batarya demek ve daha çok para ödemek demektir.

 

Taşınabilir Bataryaların İçinde Ne Var?

Bu ürünlerin içinde şarj edilebilir piller bulunmaktadır. Ayrıca ürün kataloğundan kullanım ömürlerine dait bilgi edinebilirsiniz.

Bazı taşınabilir bataryalarda, pil göstergesi, 1’den fazla çıkış (aynı anda hem telefon hem tablet şarj edebilme), el feneri ve akıllı kapatma gibi özelliklerde bulunmaktadır.

 

Taşınabilir Batarya seçiminde güvenilir markalar ve garantili ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde şarj ettiğiniz cihazın pilini bozabilir.3 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • birisi

   Admin bey markadan markaya pilin mAh kapasitesi düşmektedir. 10k mAh powerbank tam olarak 10k mAh kapasiteye sahip değildir. %5-%10 civarı kayıp olabilir. Yani 7 kez tam şarj edemez, 6-6,5 kez eder.

   Yanıtla

  • Master Admin Yorum: 781 Forum Mesaj: 295

   @ İLKER:


   Ürünleriniz çin malı olabilir mi? Değilse bu tür bir sıkıntı yaşamamanız gerekiyor.  Markalı ürünlerde birebir değişimi yaparlar

   Yanıtla

  • İLKER

   5,000 10,000  20,000 ve 30,000 mA powerbankler aldım. Yaklaşık %40 larda aniden bitiyor yani -0- kalıyor

   nedenini anlayamadım.

   Yanıtla

İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • ECA Kombi Aşırı Isınma Arızası Arıza Kodu 6 Nedir Nasıl Çözülür - Pompa Çalışmıyor Olabilir Mi?
  bu hata kodu çıkıyordu kombimizde tarif ettiğiniz şekilde pompayı harekete geçirdik ve sorun çözüldü si...
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...