Kalp Çarpıntısı Neden Olur Nasıl Geçer? Ritim Bozukluğu Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Neden Olur Nasıl Geçer? Ritim Bozukluğu Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalp atışınızın normalden daha hızlı veya rahatsızlık verici bir şekilde hissedildiği zamanlarda "kalp çarpıntım var" diyebilirsiniz. Kalp hızının üst sınır olan 100’den 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısında (taşikardi) en kısa zamanda uzman doktora danışmalısınız.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp hızının 140 üstü değerlere çıkması olarak görülen kalp çarpıntısının nedenlerinin doğru tespiti için EKO testi, tiroid testlerinin yapılması ve kan testleriyle kansızlık olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu testlerle kalp çarpıntısının heyecan, stres, hızlı koşma ya da aşırı kafein tüketimi kaynaklı fizyolojik (sinus taşikardi) ya da kalp ritim bozukluğu (aritmik taşikardi) olup olmadığını anlaşılabilir.

Kalp çarpıntısının niteliğinin tespitinde, çarpıntı sırasında, 12 derivasyon elektrokardiyografi (EKG) yönteminin kullanılmasının önemi büyük. Kalp ritim bozukluğu (aritmik taşikardi) tespit edildiğinde ileri tedavi için kalbin elektriksel aktivitelerinin kontrol edildiği elektrofizyolojik çalışmanın yapılması da oldukça mühim. İleri tedavide söz konusu kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi) laboratuvar ortamında oluşturulmalı ve nereden kaynaklandığı, nasıl bir etkiyle ortaya çıktığı anlaşılmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

"Kalp çarpıntısı (aritmik taşikardi), nasıl tedavi edilir?" sorusuna verilen ilk cevap bu durumu oluşturan anormal kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılması olarak cevap verilebilir. Bu tedavi yöntemine ise Ablasyon adı verilir. Kalp çarpıntısı tedavisinde çok önemli olan Ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilir. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve böylece sorumlu odak ortadan kaldırılır. Ablasyon yöntemi ile ritim bozuklarının çoğunda %90 üzerinde başarı sağlanabiliyor. Bu yöntem ile kalp çarpıntısı ortadan kaldırılıyor ve hastalar ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtuluyor.

KARDİYAK RİTİM BOZUKLUĞU VE ÇARPINTISI OLANLAR İÇİN ÖNERİLER

Çay, kahve, kola, sigara, stres (gerilim) ve uykusuzluktan kaçınılmalıdır.

Çeşitli hastalıklar için kullanmak gerektiğinde doktor arkadaşlarımız uyarılmalı ve aşağıdaki ilaçları içeren preperatlar kullanılmamalıdır.

Atropin, efedrin, adrenalin, noradrenalin, kafein, teofilin, fenotiyazin, trisiklik, antideprasanlar, halotan

Ateş, heyecan, ve efor yokken çarpıntı varsa ve nabız sayısı dakikada 150’nin üstünde ise çarpıntı atağını geçirmek için sıra ile:

Büyük çocukta:

 1. Derin derin nefes alıp ıkınılması,
 2. Soğuk - buzlu su ile yüz yıkama ve soğuk su içirilmesi,

Küçük çocukta:

 • Öğürtmeye ve kusturulmaya çalışılması,
 • Yüze buz torbası ( naylon torbaya doldurulmuş buz) tatbik edilmesi,
 • Eğer bunlarla da geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak Uzun D2’li EKG çektirilmesi,
 • Bulgulara göre doktor gözetiminde tedavi edilmesi,
 • Tedavide etkinlik sağlanmazsa Çocuk Kardiyoloji ünitesi veya çocuk acil polikliniği ile irtibata geçilmesi gereklidir.

SIRADAN NEDENLER

Onca telaşa gürültüye rağmen ‘çarpıntı’ların arkasında çoğu kez ciddi bir sağlık sorunu yoktur. "Zemberek boşalması", "kuş kanadı çırpması", göğüs kafesinin altında bir şeyin ‘küt küt atması’ gibi çok farklı tariflerle anlatılan kalp çarpıntıları genellikle sıradan nedenlere bağlıdır:

Kahve veya çayı fazla kaçırması uykusuz kalma, gereksiz ve aşırı heyecanlanma, korkup telaşlanma...

Hemen her hasta çarpıntı ile tanıştığında aynı soruları sorar:

 • Ölecek miyim?..
 • Kalbim duracak mı?..
 • Kalp krizi mi geçiriyorum?..

Kısacası kalp çarpıntıları ister hastalıktan, korkudan, heyecandan, ister sevgiden aşktan gelsin, fark etmez. Her zaman ve herkes için ürkütücü ve korkutucudur.

KAFEİNE DİKKAT

Kafeinin fazlaca tüketimi çarpıntının en sık nedenidir. Kahvenin, çayın ve çikolatanın fazlaca tüketimini izleyen üç beş saat içinde oluşan, özellikle uyku kaçması sorunu ile birlikte olan çarpıntılarda, kafein etkisi akla gelmelidir. Kafeinle ilişkili kalp çarpıntıları seyrek ve düzensiz bir kaç kalp atımının hissedilmesinden ibarettir. Hastalar bunu "kalplerinin yanlış vurular yapması" gibi algılar ve ifade ederler. Kalbinizin atma sayısını ve atma hızını kontrol eden elektrik devresini yöneten anahtar nokta ve kontrol merkezi olan ‘sinüs düğümü’ olağandışı bir iki atımdan hemen sonra süratle duruma el koyar!

Kalbiniz bu merkezi otoritenin yönetimine girer, düzenli ve ritmik atımlar yeniden başlar. İLAÇLAR YAPABİLİR

Bu olağandışı kaçak atımı, en çok kalbinizin daha yavaş çalışmaya başladığı dinlenme saatlerinde veya uykudan hemen önce fark edersiniz. Kafein benzeri maddeler, yoğun stres, içinde adrenaline benzer aktivite olan maddelerin bulunduğu bazı ilaçlarla da kalpte düzensiz atımlar oluşabilmektedir.

Özelikle bronş genişletici ilaçların ( spastilk bronşit ver astım tedavisinde kullanılanlar) kullanımı sırasında bu tür tatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Korkmamalı, ilaçlarınızı kesmeli, devam edip etmeme konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Ritim Bozukluğu Belirtilerine Dikkat Edin

Çarpıntılara bazen baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, cilt renginin solması, bazen göğüs ağrısı ve sıkışması bile eşlik edebilir. Bu belirtiler kalbinizin geçici bir süre bedeninizin ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamadığına işaret etmektedir. Bu tür bir çarpıntı sorunu ile karşılaştığınızda beklememeli, tıbbi kontrolden geçmeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle çarpıntılarınız sıklaştığında tekrarlayıcı olduğunda süratle doktorunuza gitmelisin

Ritim Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

TANIYI KOLAYLAŞTIRAN TESTLERİ İHMAL ETMEYİN

Standart EKG Holter EKG (24 saat süre ile kalp ritmini kayıt) Ekokardiyografi Troid fonksiyonları (TSH,T3,T4) Kan elektrolitleri (Potasyum ve Sodyum) Elektrofizyolojik testler

ÇARPINTIDAN KORKMAYIN

Kafein dışında alkolün ve sigarada bulunan nikotinin de çarpıntıya nedeni olabileceklerini bilmelisiniz. Hızla alınan fazla miktarda sert içkilerden, art arda içilen sigara ve purolardan sonrada çarpıntı olabilmektedir.

Aşırı ve uzun süreli yoğun çalışmaların, farkına varılmadan biriken kronikleşmiş yorgunlukların, uzun süren üzüntü, düş kırıklığı ve korkuların da çarpıntı nedeni olabildiklerini biliyoruz.

Kalp Çarpıntısı Olduğunda Neler Yapılmalı?

 • Çarpıntı sorunu ile karşılaştığınızda panik yapmayın, korkup telaşlanmayın.
 • Gevşemeye, rahat bir yere oturup dinlenmeye çalışın.
 • Derin derin nefes almaya başlayın.
 • Soğuk bir içecek içmeyi deneyin.
 • Şiddetli öksürmek, ellerinizi soğuk suya batırmak, "ıkınmak" gibi manevraları deneyin.
 • Bazı ilaçların (potasyum kaybı yapan, idrar söktürücüler), hipertansiyon, kalp damar hastalıkları ve nörolojik bazı sorunların çarpıntınızın altında yatan gizli nedenler olabileceklerini de hatırlayın.
 • İlk fırsatta tıbbi bir kontrolden geçmeyi de unutmamalı

Kalp Çarpıntısı ve Ritim Bozukluğu Videolar

Kalpte Ritim Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kalpte Ritim Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 

Kalpte Ritim Bozukluğu Neden Olur?

 90 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • süprız

   alıç sirkesini bi araştırın

   Yanıtla

  • KADİRBABA

   ARKADAŞLAR, ÖNCELİKLE BİR KARDİYOLAG'A GİDİLİR... AŞAĞI YUKARI YAPILANLAR;

   EFOR TESTİ, KAN TESTLERİ, 24 SAATLİK HOLTER... DİYELİM .. BUNLAR NORMAL ÇIKTI ve SİZ HALA ÇARPINTIDAN ŞİKAYT EDİYORSUNUZ... BİR DE PSİKİYATRİSTİ DENEYİN.. BENİM HERŞEYİM NORMAL ÇIKTI... PSİKİYATRİSTE ANLATTIM DERDİMİ; MEĞER DPRESYONMUŞ... 6 AYLIK TEDAVİYE BAŞLADIK, BİR AYDA .... 3,5 YIL KULLANDIĞIM TANSİYON HAPINI KESTİM, 4 YILI GEÇTİ... HERŞEY NORMALE DÖNELİ... GEÇMİŞ OLSUN HEPİNİZE... YAŞIM 55.

   Yanıtla

  • özcan can
   Merhabalar.bendede yıllardır panik atak var fakat artık hepsinin üstesinden geldim.bir nevi kendimin doktoru oldum bu konuda.fakat 3_4 gündür farklı bişey başladı.efor esnasında Yani spor yaparken merdiven cıkarken yada koşarken o anlarda ve dinlenmeye geçtiğim anlarda kalbimde tekleme başları.efordan dolayı nabız yükselir normal olarak fakat o normaliyetin dışıma anlık çıkıp durup birden vuröaya başlıyor.hep deriz ya kendimizi dinlediğimiz için oluyo bazı şeyler diye.bu spor esnasında oluyor ve spordayken dikkatim hiçbirşekikde vücudumda değil.yani benimki aknks veya Atak falan değil diye düşünüyorjm ve doktorA gideceğim inşallah

   Yanıtla

  • mevlüt
   Yaklaşık iki yıldır ritim bozukluğu var iki atıp bi durma seklinde devam ediyor yazın çokiyiyim fakat bu mevsimler gelince ssıkıntı başlıyor astım dan olduğunu söylüyorlar astım ilacı kullansam acaba iyice düzen bozulurmu diye korkuyorum tavsiyelerinize ihtiyacim var. Saygılar.

   Yanıtla

  • Esra
   Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Benim sorunlarım ise şunlar: Çarpıntı Bayılma Yorgunluk ve Uykusuzluk Kansızlık Baş Ağrısı Dikkat eksikliği Bulantı İshal ve kabızlık Stres ( Bu sene Ygs ve Lys sınavlarında dolayı stres yapıyorum.) Heyecan Sinüzit Egzema Tansiyon düşmesi Kalp hızı: 45-65 normal hızı. koştuğum zaman ise : 80-125 gibi. bunlar benim rahatsız olduğum durumlar. Kalp doktoruna gittim o bana çarpıntı hapı verdi, hapı kullandığım halde Ygs den 1 gün önce kuzenimle çarşıya giderken bayıldım. Ve sürekli bayılacağım diye çok korkuyorum. Nöroloji doktoruna gitmiştim, o benim sara hastalığı var mı diye tahliller yapıldı ve hiçbir şeyim çıkmadı. Acaba sorun: Panik atak ve ya Kansızlıktan mı kaynaklanıyor. Genellikle bayılmalarım adet olduğum ve ya olacağım zaman bayılıyorum, bundan dolayı olabilir mi? Bunun için doktora gideceğim. Ya da Panik atakta olabilir gibi geliyor, bu ara çok stresli olduğumdan bundan da kaynaklanabilir düşünüyorum. Ve bu ara çok kilo almaya başladım, 72 kiloyum ve boyum 173. Spor yapamıyorum, sınavlardan dolayı.sizce bana ne oluyor ve ya sorunum ne? - See more at: http://nedenolur.net/carpinti-neden-olur/#comment-3389

   Yanıtla

  • emre karabay

   arkadaşlar benmde kazadan bir süre sonra üzütüden mi sitresden mi ne kalbimde atış sayısı fazlalaşdı kaç tane doktora gittim psikolojik dediler psikologa gitti oda ilaç verdi onuda içmedim attım panik atak dedilerde bu gegirme neden oluyo panik atakda gegirme olur mu sol yanmda sanki sıkışma hep var gibi..

   Yanıtla

  • Zafer

   Allah kimseye vermesin çok kötü bir durum , banada sürekli oluyor gittim diyorum çok korkutuyor . ölüm geliyor aklıma ölüm gelince dahada cok korkutuyor hepsi kendı kendıne oluyor .basım dönüyor gibi oluyo . 

   Yanıtla

  • OyunOyna

   Cay icmeden de olmuyorki acaba ada cayı icsek yine aynı zararı verirmi ?

   Yanıtla

  • süleyman arslan

   Selamlar,56 yaşındayım 5 sene evvel aşırı stresten R.Bozukluğu başladı.Beloc türü ilaçlardan bir sonuç alamadım.Rytmonorm 300mg dan çözüm buldum.Boyum 195,kilom 94 bundan dolayı 300mg'lık kullanıyorum.Bir yıldan beri en küçük bir sıkıntı yaşamadım.Öncesinde 2-3 günde bir 10-12 saat  çok şiddetli(göz kararması,göğüs bölgesinde yumruk yemiş gibi,hiçbir şekilde 10-12 saat uykuyok) Kilosu 70'in altında olanlar 150mg'lık kullanabilir. Denemenizde yarar var.İlacın etkisi 8 saat.DÜZENLİ KULLANMAK GEREKİR.

    

   Yanıtla

  • fehmi

   @ Oğuzhan:


   Bende de aynı sorun var uzun süredir var. Kalbim normal atışını devam ettirirken sanki durur gibi oluyor hemen ardından sert bir şekilde atıyor. (En azından ben öyle hissediyorum) Ben henüz doktara gitmedim ama bugün yarın gideceğim inşallah.

   Ben şu ana kadar bunun hep midemden kaynaklandığını düşündüm. Çünkü araştırdığım kadarıyla mide kaslarıyla, kalp kaslarının hareketleri his olarak tam ayırt edilemiyormuş.

   Eğer sende de benim gibi bu çartıptıdan sonra veya o çarpıntılar esnasında geğirme oluyorsa, bence bir de mide doktoruna git.

    

   Yanıtla

  • süleyman

   mrb arkadaşlar kalp çarpıntısnı hemen hemen 2 yıldır her gece yaşıyorum neleri denemedimki  doktorların dedikleri çay sigara hareketsizlk sitres diyorlar sabah oluyor çogu gün uyumam  sigara içmedim gene oldu çay içmadim gene oldu sıpor yaptım ormanda gezdim gene oldu sıkıntım yok paraya ihtiyacımda yok ben çözemedim arkadaşlar alıştımda artık çarpıntıya  kalpi çarpan öldüde çarpmayan ölmedimi nasıl olsa ölcez diyorum artık iyi geceler

   Yanıtla

  • volkan

   merhabalar bendede maalesef panik atak hatta kontra atak var :)aniden ortaya çıkan kalp çarpıntısı eywah kalp krizi şeklinde tepki uyandırdı bende tabi nabız145 ambulansta neyse ankara çağ hastanesinde açtım gözümü ekg efor holter kan sayımı kalp kasımı herşey mükemmel kardiyolog en son benden bıktı anjiyo yapıcam dedi tmm olur dedim aslında anjiyo değilde kalbin elektrik sistemini ölçecekmiş anjiyoyla aynı sistem ama damar açmıyorlar ama kalbe giriyorlar yine kaabloyla ..neyse oda temiz çıktı tabiki bana beloc 25mg werdi sonrada pskatriye sevk oda bir poşet antidepresan verdi hepsini çöpe attım ...sonuç panik atak yani hiçbirşeyiniz yok genel olarak sadece rahat  yaşam tatil ve imkan varsa şuan yaptığınız işi değiştirmek bu  hastaıktan ölen yok  en azından bunu bilip bununla yaşamak en doğrusu bence ....


    

   Yanıtla

  • hatice

   merhaba 66 yasında annem var tansiyon rahatsızlıgı var ve düzenli ilaç kullanıyor aynı zaman da epilepsi rahatsızı fakat sık nöbet geçiren bi durumu yok nöbet aralıgı 5 yılı buluyor en son 24 hazıranda gecirdi fakat ara ara kalp çarpıntısının oldugunu beynine vurup baş agrısı yaptıgını halsızleştigini söylüyor ne yapmalıyım kardiyolog mu yoksa başka bir bölüme mi başvurmalıyım

   Yanıtla

  • Oğuzhan

   merhaba ben oğuzhan 12-13 yaşımdan beri bu ritim bozukluğundan müzdaribim KALBİM SANKİ DURUYORMUŞ GİBİ OLUP ARDINDAN SERT BİR ŞEKİLDE ÇARPIYOR ve normal olarak devam ediyor. Kırıkkalede oturuyorum 2 kez burada kardiyoloğa gittim bi faydasını göremedim birşeyin yok dediler ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde bi Profesöre göründüm tetkikler sonucu aynı birşeyin yok . Psikiatrise gittim ama yine sonuç alamadım bu 20 yaşındayım bu aralar yine ritim bozukluğu arttı doktora gitmeyi düşünüyorum ancak alacağım cevabı bildiğim için çekiniyorum bir türlü bu beladan kurtulamadım Yüce ALLAH hem benim hemde şifa bekleyen tüm hastaların yardımcısı olsun...

   Yanıtla

  • Erhan

   Burcu yapacagin tek sey oncelikle bir uzman kaediyolojiye gorunmek o sana ne oldugunu soymer zaten dikkate almalibu rahatsizligi

   Yanıtla

  • burcu

   slm ara ara sankı kalbımın bogazımda attıgını hıssedıyorum.ılk oncelerı buna takmasamda bu ara olan carpıntılarım sıklastı.sankı 10 sanıyelık kus cırpınıslarını bogazımda hıssedıyorum.ne yapmalıyım? tesekkur ederım...

   Yanıtla

  • hakan

   slm arkadaşlar takmayın kafanıza herkezin bir sıkıntısı var hepimiz sonuçta ölecez hayat kalitenizi düşürmeyin bende 15 yıldır kalp çarpıntısı ritim bozukluğu var hemde günde 500 defa kalbim tekliyor hiç umursamıyorum ne olacak sadece top oynamıyorum o zaman biraz korkuyorum ben nedenini biliyorum sigara yaapıyor bakınız uykusuz kalmayın sitres kesinlikle yok ve kafein den sigaradan uzak durun en önemlisi bende hastalık yok diyeceksin kardeşim unutacaksın beynin kalbini dinlemeyecek kolunu dinle istersen bu sefer kolun aağırmaya başlar:)) ani heyecanlar dan aşırı sevinç ve aşk ta etkisini gösterir dikkatli olalım hepimize Allah şifasını nasip eylesin sağlıcakla..

   Yanıtla

  • Erhan

   Herkese meraba ben 31 yasindayim oncelikle sunu soyleyim oncelikle 8 sayfanin hemen hepsini okudum cocgunlugu basit bisey yok sigara stres deyip geciyor bu yeterli degil. ve sunu gordumku kimse carpintisinin cesidini bilmiyor . kalp carpintisi 5-6 cesit carpinti vardir benimki bunlardan (taky venriculer) turkcesini tam olarak bilmiyorum. bu bas belasi bende 10 senedir var son bir kac sene icinde teklemeler cekilmez oldu ve ablasyon yontemini kabul ettim yani kalbin elektriksel bozuk olan bolumun yakilmasi . 2ay once yapildi ama benim durumumda fazla bi degisiklik yok ritm bozuklugu ve carpinti halen var ilaca devam haftaya pazarteside kardiyologum la randevum var bilmem ne diyecek.

   Yanıtla

  • furkan

   arkadaşlar,abiler,ablalar ben 19 yaşındayım. çarpıntı rahatsızlığım vardı. dün katater ablasyonla ameliyat oldum buna ameliyat da denmez. anju şeklinde çok basit bir işlem. inanın ameliyata girmeden önce çok korkuyordum ama boşa korkmuşum gerçekten çok basit ve allahın izniyle kurtuluyorsunuz bu dertten. gelelim doktorumun ismine:SEDAT KÖSE... kendisi türkiyede bu ameliyatı ilk yapan hekim ve çok başarılı. çarpıntısı olan herkese tavsiye ederim. sedat köse şuan ankara kızılayda  özel akay hastanesinde çalışmakta ve yanlızca bu işlemle uğraşıyor. içinizde korku varsa furkan4066@hotmail.com dan bana ulaşın , ameliyat esnasında yaşadıklarımı anlatırım. çarpıntı çok kötü bi hastalık acil şifalar diliyorum allah yardımcınız olsun

   Yanıtla

  • veli

   Arkadaşlar merhaba ben bu çarpıntıyla ilk 2008 yılında tanıştım 1 saat sürmüştü ve o çarpıntı anında cekilen EKG çok önemli herşeyi ortaya çıkarıyor... ve bundan iki hafta önce sabah yatakdan kaldırdı tam 2 saat sürdü ama birde gelin bana sorun ilk 20 dakikada gecmeyince hemen bir polikliniğe gittimm bir EKG cektirdim oradaki hemşire hanım dediki hemen bir acile git hastaneye nabzınız 190 dedi

   işte en büyük hatayı ben yaptım bu hallerde sizler yapmayın arabayı kendim kullandım inanın ağzım dilim kurudu bayılcak duruma geldim acile dedi doktor sen neyle geldim kendi arabamla geldim dedim ama bir kızdı doktorr ..

   arkadaslar neticede bu çarpıntıdan sonra kan değerleri çok yükseliyor tam 9 saat acilde yattım  ertesi günü kardiyolağa bir muayene oldum dediler ablasyon yapalım yani yakma tedavisi yani benim kalp elektrik kaçırıyomuş...o damarları yakıyoruzz dedi

   Eğer arkadaslar bu ameliyatı yaşayanlar olanlar varsa beni bilgilendirsinlerr lütfen şimdiden teşekkürler..

   ALLAH şifa versin herkese.....

   Yanıtla

  • volkan

   merhabalar bende bu durumdan çoook şikayetciydim 1 yıl bende neler çektim en son anjiyoya kadar gittim ?gittimde ne oldu sonuç 0 herlşey normal atımlar kan sayımı kalp kasımı en son kardiyolog birdaha bana gelirsen bozuşuruz dedi :)gitmedim daha piskatriye uğradın 1 torba ilaç verdi çope attım hiçbirini kulanmadım kullanmıyorumda. bu hastalığın  ilaçla bir tedavisi yok arkadaşlar 5 ay oldu şükürler olsun hiçbirşey kalmadı yeşil çay için yaşam tarzınızı biraz değiştirin toprakla ilgilenin ve en önemlisi çıplak ayak ile çamurda çimende yürüyüş yapın rabbim kimseye bu tür rahatsızlıklar vermesin herkese acil şifalar unutmayalım bizi bizden başka kimse anlayamaz

    

    

    

    

    

   Yanıtla

  • candan

   slm bendede yaklaşık 1senedir çarpıntı var ama fazla sürmüyor .daha önce 1 kere bayılma oldu sonrada göz kararmalarım devam etti.günde birkaç kez oluyor ,daha çok geceleri. bu esnada basimda bir yanma ve terleme hissediyorum ama çok önemseyip doktora gitmemiştim sanirim artık gitmem gerek.doktora gidenlerden bir sonuç alan varmi yani artık olmuyor diyen?

    

   Yanıtla

  • furkan

   Aramızda  çarpıntı nedeniyle anjiyo olan arkadaşımız var mı? Varsa kurtulabildi mi bu çarpıntıdan? Allah hepinize şifa versin...dua edin

   Yanıtla

  • aslı

   selam arkadslar 5-6 aydır ne cektığiğm bn bılrım..bir gun dısarda yemek yerken cok üşüdm eve geldım 1-2 saat snra birden kalbım hızlı hızlı atmya basladı.hastaneye gttık.dktr bıseyımın olmadıgını soledı sakınleştirici verdii.ama snraları yne dvm edıncee özel bi hstaneye gttım.ekg efor testı yapıldı kan tahlılıme bakıldı ama hıcbısey cıkmadı..2 ay kadar beloc kullandım dktr bnden bıle saglıksın dedı ama bn sankı olcekmısım gbı krkmaya basladım sureklı kndmı dnlıorumm.acaba kalp krızı gecrckmıyım dıye.bugun yıne gtım dktraa..bırz carpntın vr dedı 25 mg beloc yazdıı..senın bieyın yok dedı ve psıkoloğa gt dedı.o kadar ktuydumkı yasam sevncımı yıtrmıstım..içimden bisey ypmak gelmıordu..sankı bı tek bn hastaymısım dıee.bundan snra kndımı fazla dnlemeye calısıcamm..hepımızee acıl şifalarr ins ...

   Yanıtla

  • ne oluyor Bana

   Merhaba ,

   Bende bu çarpıntılar 2 ay önce başladı . Guatrda nodül olduğu için Endokrin uzmanına gittim ve kan tahlillerinde guatr ile ilgil bir sorun olmadığı ortaya cıktı .  Ama kalp atışların cok hızlı bunu kontrol altına alalım dedi ve 5 mg Concor vardi . 1 ay bu ilacı koullan gel kontrol edelim dedi . doktora gitmeden 1 gün önce tansiyonum 15/10 a kap atışların 140 a cıktı ve acıl de Diazem yaptılar. Tansiyonum normala indi. Hemen endokrin uzmanına gittim bir gün sonra , bu sefer karaciger, kan (hemogram) ve Guatr kan testleri yaptı ve bir sey cıkmadı . Kalp doktoruna yönlendirdi . EKG çekiminde atımların normal olmadığı görüldü . Arada bir ekstra atım oluyor . Doktor bunu gonderğünde 24 saat izlemek için Holter cihazı taktı ve bir gun sonra gittiğimde herhangi bir sorun yok . Hiç bir seyin yok , biraz rahatla, kendini dinlemeyi bırak, tatil yap dedi. İnsanların %30 unda bu şekilde şikayetler olduğunu önemsenecek bir sey olmadığını bu yüzden ileri tetkik kenlikle yapılması gerekmediğini soyledi . Ben ısrar ettiğimde ise napalım seni keslimmi gereksiz yere dedi . Buradaki arkadaşlarının da yazdıklarını gordüğümde kesinlikle bu sıkayetlerin pisikolojik olduğuna kanaat getirdim. Hepinize sağlık dolu bir yaşam diliyorum .

   Yanıtla

  • hakan

   Benim Sorunum Tam Olarak Şu, 1 Hafta Süren Uykuya Dalarken Elektro Şok Yemiş Gibi Oluyordum Bir Ara Sonra Kendiliğinden Geçti, Fakat Şuan Ara Ara Kalp Çarpıntısı mı bilmiyorum, bir sıkışma oluyor, zamanı belli olmuyor, kalp sıkışması oldundan derin nedes alıyorum bazen öksürüyorum öyle geçiştiriyorum ama, stres buna sebep oluyor biliyorum, acaba bu stresin gerçekten etkisi varmıdır kalp sorunu yaratırmı 

   Yanıtla

  • Gamz

   @ ayşe:


   Merhaba,,

   Aynı anlattıklarınız bendede mevcut... 2 ay olsu.. Çok yoğun kalp atışı soğuk soğuk terleme nefes alamama... 45 dk kadar sürdü. 2 gün sonra kalp doktoruna gittim. Eko ekg çekildi. Bişey yok dediler. Sonra psikoloğa gittim. İlaçlar başladı. Kalp doktoruda 1 hafta 10 gün kullanmam için diltizem verdi. Hala bütün ilaçları kullanıyorum. İlk 1 ay iyi gibi oldum. Fakat son 15 gündür yine çarpıntım var.. Yinemi kalp doktoruna gitsem diyorum. Aynı zamanda allerjik astımıda varr... bu sefer tıkandımmı diyede korkuyorum. tekrar kalp doktorunamı gitsem ne yapacağımı bilemiyorum....

   Yanıtla

  • zehra

   arkadaşlar ben 29 yaşındayım bu hastalığa 17 yaşımda yakalandım sizler gibi benimde yapmadığım tetkikler kalmadı sonuç malesef bulunamıyor yakın zamanlarda rahatsızlığım tekrarladı ve her zamanki gibi bütün tetkikler yapıldı ...anladımki ne yaparsan yap bişe çıkmıyor zaten kardiyolog doktorları da psikiyatri doktorlarına gönderiyor malesefki arkadaşlar bizim durumumuz psikolojik bu ne kadar çabuk kabullenirsek o kadar çabuk iyileşiriz herkse acil şifalar diliyorum :(((

   Yanıtla

  • kaan

   @ ayşe:

   mrb ayşe dktr gittinmi sonuç ne oldu bişey varmı. bende artık her geceye döndü tam uyuyacağım sırada küt küt küt durduramıyorum neden normal insanlar gibi uyuyamıyorum gece olmasın diye dua ediyorum inşllah sizdede hergüne dönmez. kaşbimi söküp elime alasım geliyor. allahım ne olur al bu acıyı bizden

    

    

   Yanıtla

   Abdullah sevimli
   Aynı olay bendede var kardeşim kalp kapaçığının birinde hafif gevşeklik var dedi bundan birşey olmaz dedi üstüne 4 doktora daha gittim hiçbirşeyin yok dedi senin dediğin gibi gece olmasını istemiyorumm kalbimi söküp ruhumu teslim ediyim diyorumm ????‍♂️????????
  • Master Admin Yorum: 781 Forum Mesaj: 295

   bilal Kullanıcısından alıntı;

   meraba kalp kirizinin belirtileri nasıl anlaşılır carpıntısı olan kalp kirizi gecirirmi
   Eğer panik atağa bağlıysa, kalp kriziyle pek alakalı bir durum oluşmaz. En mantıklısı bir uzmana görünmek gerekir elbette. Kalp krizi belirtileri için altta bir alıntı paylaşıyorum.

   Geçmiş olsun.


   Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

   Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır. Nefes darlığı olur.

   Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

   Yanıtla

  • bilal
   meraba kalp kirizinin belirtileri nasıl anlaşılır carpıntısı olan kalp kirizi gecirirmi

   Yanıtla

  • burcu
   merhaba ... bendede yaklaşık dört gündür kalbimin hızlı çarptığını özelliklede gece uyurken bir anda yataktan kalkıyorum nefesim kesiliyor sanki birdahada uyuyamıyorum gün içinde çok sıkılıyorum sanırım bununda etkisi olabilir şuan bile nefes alış verişimi kontrol edemiyorum içim çok sıkılıyor rahat uyuyamıyor oturamıyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor en kısa zamanda doktoro gidicem işallah bir şey çıkmaz herkeze allah acil şifalar versin ... burcu

   Yanıtla

  • ayşe
   selamlar bende ilk 2001 de gece uyurken çok hızlı kalp atışı oldu doktora gitmek için hazırlanırken atış durdu sonra 2007 de ağustos ayında hiç bir neden yokken inanılmaz bir kalp atışı başladı sonra ensemde ağrı hissetttim dedim kalp krizimi geçiriyorum tam 20 dakika sürdü karşımda olsaydınız kalp atışını görebilirdiniz ben doktora gidinceye kadar geçti ekg çekildi hafif ritim bozukluğu devam ediyor dendi 2008 gene durduk yerde yakaladı dedim bu sefer ölüyorum 15 dakika sonra durdu 2009 da gene 20 dakika sürdü 2010 olmadı diye sevinirken dün gene hiçbir neden yokken inanılmaz bir şekilde kalbim atmaya başladı nefessiz kaldım 15 dakika sonra geçti gün boyu hafif atakları hissettim bundan 5 ay önce ekom çekildi tahliller yapıldı hiçbir sorunum yok dendi bende neden oluyor anlamıyorum zayıf biriyim sigara yok alkol yok yağlı yemek hamur yemek çay kahve yok aktif biriyim çok stres yok sebze meyva ağırlık beslenen biriyim ailede kalp hastası yok cumaya randevu aldım koşuyoluna bakalım doktor ne diyecek inşallah ciddi bir şeyim çıkmaz

   Yanıtla

  • kaan
   çektiim azabı bir ben bide allah biliyor. gece tam uykuya dalacagım sıra birden bire küt küt o anda bir korku heyecan ölüyorum sanki.4 senedir uyku yok en ufak heyecanlanmada lüt küt 150 160 kalbime sancı giriyo gücüm kesiliyo. holter ekg efor testi hepsine girdim hayatla ilişkim kesiliyor sanki doktorlar bulamıyo hastalımı.ani hareket yapıncada kalbim agzıma geliyo.sanki içimde disko var dom dom tak tuk.bununla nekadar yaşarım bilemiyorum 32 yaşındayım 4 senedir bu azabı çekiyorum.allah yardımcımız olsun.ölmede öldürmüyo kardeşim.

   Yanıtla

  • derya deniz
   merhaba..bende 2 senedir sürekLi bayıLmaLar oLuyor iLk bir kaç ay doktara gitmedim ama bu 1,5 senedir hastaneLere abone oLdum nerdeyse .S KardiyoLoji doktorum tüm tetkikLer sonucunda KaLp kapağının yetersiz oLduğunu söyLedi. kahve,üzüntü,sitres,heyecan ws ws bunLar oLduğunda kaLbimin atışLarı tavan yapıo nerdeyse ve en kötüsü istediğim gibi koşup hızLı hareket edemiyorum. Allah Yardımcımız OLsun..

   Yanıtla

  • Melike Cane
   Merak etme.bende sinir ve üzüntü yüzünden falan daha birsürü şey kalp çarpıntısı var.göz kararması ve unutkanlık b12 eksikliğidir.vitamin al ve kola sigara çikolata sinir üzüntü den uzak dur bunu kafaya takma.bak ben yapamıyorum ama diyolar geçici bir süreç.iyi akşamlar.

   Yanıtla

  • muslum
   arkadaşlar bendede kalp çarpıntısı sorunu var resmen tık tık atıyor sesinin duyuyorum birde nabzım çok hızlı atıyor ekg çekildi bi şey yok dedi doktor esmax diye bi hap yazdı napacam ben ölecekmi gibi bir his var içimde vasiyetimi bile yazdım ellerimde ayaklarımda hiç güç kalmadı öleceğim diye dışarı bile çıkamıyorum ara ara krizler vuruyor özelikle unutkanlık dengesizlik ve vucutta soğuma bi yardım ederseniz sevinirim SAYGILARIMLA.......

   Yanıtla

  • gülümser
   ben de esma gbiyim htta aynısını yaşıyorum tamamen PSİKOLEJİK olduüunu biliyorum ancak doktor bişeyin yok ddese rehatlıcam yeminnen ama gitmedim kendi kendime yenicem bunu bilyorum ve rahatlıyorummmm bnmkide tamamen psikolejik :))))) her şeye rağmen MUTLU OLUN BU HAYAT 3 GNLÜK TADINI ÇIKARIN BENCE :))))) @ esme kara: BENDE DE AYNISI VAR PSİKOLEJİK DOKTORA GİTMİCEM PSİKOLEJİK OLDUĞUNU BİLİYROUM ESME KENDNİZİ RAHATLATIN :)))))

   Yanıtla

  • asya
   slm.arkadaşlar bende de aynı sorunlar var hemen hemen her akşam yatağa yattığım zaman bir kaç kez nefessiz bir şekilde kaldırıyor beni kalp sıkışması iki oğlum var ikiside birbirinden afacan gün boyu onların bana verdiği yorgunluk ve sitres var onlardan mı kaynaklaıyor diye düşünüyorum zaman zaman ama yalnız kaldığımda da aynı sorunla karşılaşıyorum panik atak mı ritim bozukluğumu acaba

   Yanıtla

  • yükseloduncu-menemen
   çarpıntısı olan ve EKG si normal çıkan arkadaşlar.demirinizi kontrol ettirin.sadece kahvaltıda 1-2 bardak çay için.onun dışında kesinlikle çay, kahve içmeyin. Bir de hamurişi, şekerli şeyler yemeyin.Ben bunları uyguluyorum.Çok şükür çarpıntılarım durdu.daha belok ve demir ilacı kullanıyorum.doktor belok'u bırakabileceğimi söyledi.

   Yanıtla

  • esme kara
   bendede kalp carpintisi sorunu var. Ama kendiligimden yaratiyorum galiba. 38 yasindayim ilk kalp carpintim bundan 10 sene önce basladi 10 sene icinde 4 defa tekrarladi. ama cok korktum dk ekg cekti bir seyin yok dedi en ufak bir korku heyecan hizli kosusturmada hemen sanki yerinden firlayacakmis gibi oluyorum. özelliklede sunu hep düsünüyorum acaba köye gitsem geceleri tekrarlarmi o an cok korkuyorum cünkü köyle sehir 60 km ya bir sey olursa hep aklimda normalde bir seyim yok diyor dk ama ben kafama cok taktigim zaman oluyorum herhangi bir stres veya yorgunluktanda kaynaklaniyor veyada pskolojik sanki kalbim yorgun elim kollarimda derman yok gibi oluyorum cevabini bilen varsa yayinlasin. cünkü konusup ayni sorunlari olanlarla daha iyi yazisabiliyorsun.Saygilar.

   Yanıtla

  • mustafa
   slm arkadaşlar bu rahatsızlık bende de var gerekli şeyleri yaptırdım hiç bşi çıkmadı sadece kendinizi rahat tutun atarax die bir ilaç var sakınleştirici çok iyi geliyor tavsiye ederim relax olun

   Yanıtla

  • Alev
   Slm arkadaşlar aynı sorunlar bende de var hızlı hızlı atıyodu kalbim ekg çektirdm testler falan yok bişeyn dedi doktor ilaç kullanıyorum şuan çarpıntı için biraz geçti uzun süre aç kaldgmda sabah uyandgmda ve sıkıldgm zamanlar kötü hissediyorum nişanlıyım evlilik telaşından olur dediler bakalm bekleyip görecegiz

   Yanıtla

  • esra
   ben sürekli kalp çarpıntısı geçiriyorum acile götürüyor ekg yapılıyor tansiyonumu ölçüyorlar birşey yok deyip iğne yapıp gönderiyorlar ama bu sürekli oluyor okulda hatta dün uykunun içinde tuttu ve birden kalktım nefes alamıyorum ve başım dönüyor kalbimin küt küt sesini duyuyorum bunun nedeni ne olabilir?

   Yanıtla

  • volkan
   mrb ebru öncelikle geçmiş olsun tabıkı doktor degılız fakat ne demişler bakan değil çeken bilir :)panık ataksın kendını dinlediğini düşünüyorum bende geçirdim ve bitti şükürler olsun arada çarpıntım oluyor ki warsın olsun ben düşün anjiyoya kadar gittim en sonunda ankara çağ hastanesi kardiyolog dr.ersin bey beni kovdu :)eşşek gibisin dedi birdaha gelme buraya dedi şakayla karısık tabi tafsiyelerine uyup piskytri uzmanına göründüm bana paxil denen saçma bir ilaç werdi çöpe attım bişeye yaramıyor yani kısaca özet sana bu hastalıkmı ewet çözümü warmı kesinlikle kendini dinleme kendini işe adapte etwe sakın stres sinir nescafe cola uzak dur bunlardan sakın düzenli bir hayat relax yani inan hiç birşeyin kalmaz gecici bir sürec bu şunuda aklında bulundur bu hastalıktan k,mse ölmedi ölemezde çünkü bu sanal bir hastalık en büyük belirtiside sahte kalp krizi :)

   Yanıtla

  • gökhan
   yha bende de aynıları oluyor motosiklete binmiştim daha önce böyle olmamıştı inince klbim atmaya başladı çok korktum çok hızlı atıodu daralıyordum 20 gündür böyle doktora 3 kez gittim bişeyin yok dediler öleceğimi düşünüyorum bi anda bunalıorum çok kötü bişey bu ne olabi,lir çok yoruldum artık bu durumdan yardım edin bana

   Yanıtla

  • ebru
   merhaba arkadaslar.. sigara kullanıyorum ama eskıden boyle bır sorunla karsılasmıyordum 23 yasındayım.kalbım dewamlı cok hızlı atıyor ayaga kalkarken yatarken su ıcerken ozellıkle. yururken bıle. bu benı cok rahatsız edıo sureklı her yerımden ates cıkıyormus gıbı hıssedıyorum ve daralıyorum bunun nedenı sızce rıtım bozuklugumu yoksa panık atak mı dersınız benı bılgılendırırsenızz cok cok sevınıcem herkese hayırlı ramazanlar

   Yanıtla

  • volkan
   öncelikle merhaba duygu ve çok geçmiş olsun bendede varı ve bitti ...bitti diyorum gerçekten bitti çok agır geçirdim panikatağı en son ambulansta aneme vasiyetimi okudum o derece yani :)sorun kalp çarpıntısı ve korku endişe çözümmmmm:) herşeyi boşwer hayata bağlı kal normal hayatına dewam et doktora sakın gitme gitsede werdikleri ilaçları sakın kullanma ben öyle yaptım (ama panik ataksa kesinleşmis ise ) çalış sakın kendini dinleme yapmak istediklerini erteleme inan aklına bile gelmiyo we sakın 2 weya 3 ay içersinde kimse geçmesini beklemesin uzun bir süreç fakat geçici bir durum rabbim sağlık wersin sana birdaha yaşamabunu inşallah a.e.o volki samsun :)

   Yanıtla

  • isimsiz
   Demir eksikliğinden dolayı da çarpıntı olabiliyor.Ama yine de kendini dinlemenin de büyük etkisi var.

   Yanıtla

  • volkan
   @ ayşe: merhaba ayşe bende hiç bişey yoken birden çıktı panik atak nasıl çıktı hiçbişey yokken ofisten arabay indim kapıyı açamadım düşün bayılcak gibi oldum we kalbim hızla çarpmaya başladı neyse ambulans vs. ankara kızılay özel çağ hastanesi ekg sabaha kadar holter falan troit kan basıncı neler neler allahım uzmn dr ersin bey artık benden illahlah etti çarpıntı war korku war kalbim bir atıp iki duruyo hissi neyse kovdu beni sonunda :)herşeyin benden iyi dedi piskatriye görünmemi söyledi bende göründüm paxil denen salakca bi ilaç werdi çöpe attım 1 kutu beloc wermişti kardiyolok onu kullanıp çöpe attım şimdiiiiii herşey normal rabbime şükürler olsun sigara içmiyorum alkolde yok arkadaşlar söylüyorum 1.stres 2 cola 3nescafe bunlardan kesinlikle uzak durulmalı bunladan birini içsem 1 saatte çarpıntım başlayıp vücuduun dengesi değişiyo ama arkadaşlar sakın korkmayın (önemli bir kalp probleminiz yoksa)sallayın gitsin kendinizi asla dinlemeyin akşamları kesinlikle yarım saat yürüyün

   Yanıtla

  • tahsin
   @ ayşe:kendinizi dinlemeyin vucut kendini idare ediyor rahat olun.tabiiki demesi kolay dediğinizi duyar gibi oluyorum ama sonuç değişmiyor telaşınız yaşam kalitenizi bozuyor başka birşey olduğu yok.ben alıştım artık rahat olun.

   Yanıtla

  • ayşe
   merhaba arkadaşlar..ben de kalbimden rahatsızım..aniden kalp çarpıntım oluyor..ölüm hissi oluşuo direk.tmm sonum geldi diorum..panik atak durup dururken çarpıntı yaparmı kiii*??kardiyolojye gttm..gerekli testlerin hepsini yaptırdım..bişeyin yok diolar..inanın hastaneye gtmekten bıktım o kadar yani

   Yanıtla

  • ayşe
   bana ekg yapıldı çok küçük ritim bozukluğu ve üfürüm var dediler sorun olmaz diyip gönderdiler ama bnm kalbim bi anda çok hızlı atıo atış sesini duyuyorum sıkışmaya başlıyo bi anda nefessiz kalıyorum soğuk soğuk terlemeye başlıyorum ama doktorlar hala bişey yok diyorlar bunun nedeni nedr acaba

   Yanıtla

  • KÜRŞAT ŞİRİN
   ARKADAŞLAR BU RİTM BOZUKLUĞU DENİLEN OLAY NET SÖYLÜYORUM ÇAY KAHVE SİGARA VE ALKOLÜN VÜCUDA VERDİĞİ ZARARDAN BAŞKA BİŞEY DEĞİL.SİGARAYI BIRAKIN İLACA FALAN DA GEREK KALMAYACAK GÖRECEKSİNİZ.RAHAT OLUN KORKULACAK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL TEK SORUN SİGARA HERKESE SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜRLER DİLİYORUM....

   Yanıtla

  • esra
   bnimde cok carpıntım var ve kalbim çok sıkısıyo nefes almam zorlasıyo sebebi ne olabilir

   Yanıtla

  • özge
   merhaba arkadaşlar benim bi arkadaşım var kalp ritimleri yavaş atıyor ve bu bizi çok korkutuyor nelerden uzak durması gerekiyor ve neler yemesi gerekiyor :(

   Yanıtla

  • mustafa
   arkadaşlar daha 12 yaşımdayım ama kilom var çarpıntım çok değil 4-5 saniye sürüyo bunuda 1 veya 2 ayda oluyo :D 1 2 ayda 4-5 saniye çarpıp gidiyo çarpıntıda hiç baş dönmesi kararma sıkışma v.b yok tehlike yok dimi :D

   Yanıtla

  • özser
   bende önceden kalbimin sesini hiç duymazdım sanki ağzımdan cıkacakmış gibi atıyor ve göğsm sancılanıyor. doktora gittim ekg cektirdim, doktor kalp kapakçığı kalbin riitmi normal dedi kan testinde de herşey normal çıktı ve psikolojik diyerek bi ilaç verdi ilaç sadece uyku yapıyor ama uyanık olduğum zamanlar kalbm hala çarpıntılı bende cok korkuyrorum altında başka bi sebep olabilir mi?

   Yanıtla

  • cemil
   @arbenov<Harbiden tam benim düşündüğümü yazmış arkadaş, vucüdü dinleme olayı panik atakla alakalı olabilirmi bilmiyorum ama şunu söylemem gerekirse pskolojik olarak yıpranmış olduğun su götürmez.Psiklojinin bozulması yani ruhsal dengenin altüst olmanın sebebinin yüzde 80 90 ı hayat şartları biraz açarsan kronik yorgunluk ama bunu farketmiyoruz uyku bozukluğu, aynı saatte yatıp aynı saatte kalkıyormuyuz insan ilişkileri önemli insanlara ve hayata bakış açımız barışıkmı yoksa sürekli karamsar mı takılıyoruz...Şuda önemli benim açımdan Hayat strese girmeye kötü işler işlemeye kimsenin kalbini kırmaya değmez şurda yaşadığımız şartları metropol hayatını hava kirliğini vs sayamadığım bir sürü şeyide işin içine katarsak tabi insanoğlu bu pskolojisi bozuluyor ama 60 70 yıl ömür yaşadığımızı düşünürsek normal şartlarda bu hayatta, bence daha relax olmak mesela git bi çocuğu sev sevindir bir insana güzel şeyler söyle gül yollarda gez dolaş dağ bayır eğer daha da rahatlamak istiyorsan pikniğe vs bi yerlere gittiğinde sessiliğin ortasında bi bağır haykırcasına daha sonra Allahı verdiği nimetleri yarattığı dünyayı bu dünya gibi nice alemleri düşün ve Allaha dua et Dünya dua üzerine kuludur bunda unutma...Allah bizi bizden iyi biliyor...Kalplerin içinde olanı..Saygılar sunarım...Allaha emanet olun...Din kardeşlerim yüce varlık İNSAN..

   Yanıtla

  • cemil
   @ bulut: Tamamiyle psikoljik bozuluktan ileri gelmektedir.Stres ve sıkıntıdan elinden geldiğince sakınmalısın.

   Yanıtla

  • duygu
   iyi aksamlar arkadaslar ben 27 yasinda bekar bir bayanim her insan gibi günlük streslerle ugrasan normal bir vatandasim,fakat 1 haftdadir kalp carpintisi denen rahatsizlikla bende tanisdim ani ve yolda yürürken oldu öyle bir panige kapildim ki tamamdir ölüyorum son nefeslerin kimse bana yardim edemicek gibi düsüncelere burundum diz kapaklarim cözüldü ve yüzüm bembeyaz kesildi hastaneye kaldirildim tansiyonum sifirdi gözaltinda kaldim bir kac gün allaha sükür cok önemli bir sonuc bulunmadi hafif derecede ritim bozuklugu ve kalp carpintisi gögüs daralmasi fakat bunada panik atak eklenince daha da korkunclasiyor daha dogrusu panik ataga ceviriyor.. arkadaslar sigara iciyorsaniz hemen vazgecin kahveden vazgecin coladan ve fazla cikolatadan bunlar koffein icerikli maddeler alkol sigara ve uykusuzluk bunlar tam kalp carpintisin basda gelen sebebleri!! biran önce vazgecin ve vazgectim bol su tüketmelisiniz ve düzenli spor yada yürüyüs kapl carpintisini hisettiginiz anda sakin olun oldugunuz yere hemen uzanin soguk su icin ve derin nefes alin ve düsünmemeye calisiin korkularinizi ilacla degil kendi gücünüzle cözün korkulacak bir durum asla yok korkuyu biz yaratmayalim böyle bir durumda... saglicakla kalin berlinden duygu.

   Yanıtla

  • cansu
   yaş 17 ben kalbim hızlı çarpıntıymış. neden kalbi hızı carpıyo? :(

   Yanıtla

  • Onur
   @ abdil: YAŞ 18 KALBİM SERT ( DERİNDEN ) VE HIZLI ATIYOR . YÜRÜRKEN OTURURKEN HİSSEDEBİLİYORUM . NABIZI ÖLÇÜYORUM FELAN 1 DAKİKADA 75-65-80 BAZENDE 90 YANİ FARKLI FARKLI EN SON ÖLÇTÜRDÜĞÜM İSE 75 ÇIKTI TANSİYONDA 11/5 FELAN ÇIKTI DOKTORA GİTMEYE KORKUYORUM . KÖTÜ BİR SONUÇ ÇIKAR FELAN DİYE SİZCE SORUN NEDİR BAZILARI PSİKOLOJİK DİYOR TAMAMEN ASLINDA BİRAZ DOĞRU KAFAYI BEN HEP KALBİMİN ATIŞ HIZINA TAKTIĞIM İÇİN HER GÜN HER SAAT PSİKOLOJİM ORDA . BAŞKA ŞEYE KAFA YORAMIYORUM BAZEN ARADA BİR BAŞKA ŞEYLE İLGİLENDİĞİM ZAMAN HİSSETMİYORUM NASIL ATTIĞINI . CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM ..

   Yanıtla

  • arbenov
   @ selda: korkma kardeşim ölüm vs. o kadar kolay değil. insanlar neler geçiriyorlar bir bilsen. ama sen tedbir al daha sağlıklı yaşamak için. kendini dinleme sürekli. oraya odaklanırsan e doğal olarak stres yaparsın kalbin öyle olur. en kısa zmanda doktora görün, baktın tatmin olmadın baska doktora git. birşey olmaz en azından kendini garantiye alırsın. devamlı düşünürsen eğer orayı dinlersen geçmez, ama tedbiri de elden bırakma

   Yanıtla

  • sibel uygun
   slm benim kızım 4 yaşında ara sıra kalbinde çarpıntı oluyor 1 dakika kadar sürüyor bunu kendisi fark edip bana söylüyor bu çarpıntılar normalmi

   Yanıtla

  • servet
   arkadaşlar bende de var 2 senedir var bnde sigara iciyordum sigara yüzündenmiş askere gttimk istedim cürük vrdiler 2 sene sonra gel gene muayene ol dediler ve tıpta pkuyan birisiyle görüştüm şunları söyledi siz bi deneyin isterseniz acı yok tatlı yok çok tozlu yok heyecan yok kafana bir şey takmıyaçaksın özürmiyeçeksin aglamıyaçaksın bide kesinlik le arkol ve sigara yok bide bu yoldam deneyin bn gttikçe iyi e gidiyorum bakalım ne olçak

   Yanıtla

  • servet
   @ fırat kurt: arkadaşlar bnde de var hala da var bir çarpıntı oluyor baş aglısı her tarafın aglıyor ama sigara icki içiyorsanın kesinlik le bırakaçaksınız

   Yanıtla

  • bulut
   alllah sıfa versın gecmıs olsun sanada ben napıcam hayatımda ılk defa kalp carpıntısı yasadım cok kotuyum napmalıyı adresım bulut.dogan@hotmail.com yardımcı olursan sevınırım

   Yanıtla

  • bulut
   merhaba arkadslar bendede basladı carpıntı napıcamı bılmıyorum nolucak bana cok korkuyom ama doktorlar bıseyın yok dıyolar lutfen yardım edın bana sımdıdden tsk yorumunuzu beklıyorum adresım bulut.dogan@hotmail.com eklersenız ve bana yardımcı olursanız cok ama cok sevınırım saolun allah kımsenın basına bole hastalık getırmesın

   Yanıtla

  • aykut aktas
   Arkadaşlar bendede panik atak var çarpıntı,kalp krizi.nefes alamama,göğüste darlık,beyin kanaması,çıldıracak gibi olma,ölüm korkusu,bir şey olacakmış hissi bunlar tamamen PANİK ATAK bende olduğu için iyi bilirim psikayatriye görünün

   Yanıtla

  • layuza
   arkadaslar tansyon problemdır evet ama allah askına ınsanlar ne hastalıklarla savasıyor ve yenıyor sakın moralınızı bozmayın moral ve yasama ısteyı kaybolursa daha kotu olursunuz lutfen hıcbırsey bozmasın moralınızı.... doktor ve ılaclar yuzde20 etkılı oluyorsa hastalık ıcın eger, yuzde80 ınsanın kendınde bıtıyor olay. ınanc, pozıtıf dusunce, moral hepsı kendı elımızde... plasebo olayınını bılıyorsunuzdur hepınız, mesela basıt ornek verıım, ılac dıye seker verıyorlar adama bu cok etkılı ılac dıyorlar adam okadar ınanıyor kı tedavı oluyor ıyılesıyor halbukı yapan bunu kendısı ılac deyıl. BIKERE OLUCEK GIBI OLUYORUM KORKUYORUM DIYE BI DUSUNCE YOK! BU DUSUNCEYI CIKARIN AKLINIZDAN LUTEN...

   Yanıtla

  • layuza
   arkadaslar carpıntı bende de var cocukluktan berı ben bu sorunu yasadım nereye gıttıysek bısey yok dedıler sımdı 33 yasındayım ve 15 yıl once anladım kı bu bı panık atak panıkatak yuzunden oluyor. cocuklukta yasamıs oldugumuz bazı olaylardan travma alınıyor ve onemsenmıyor ama bı koku yada bı olay bıze o anı hatırlatıyor ama bılınc altında olusustugu ıcın farkında deyılız olay unutulmus ama duyguyu yasatıyor sınsı bı sekılde beyın. ben artık doktor oldum bu konuda =O) gercekten korkmayın fızıksel olmak zorunda deyıl aradıgınız sorun... emınım soyle bı dusunsez mutluyken kahkaha atarken olmuyordur bu genelde yalnız kalıp bıseyle ugrasmadıgımız zaman daha cok farkederız.... eger bı doktora gıdıp hersey yolunda kalpte sorun yok dıyorsa bıde bı pıskologa gıdın kendınızı dınleyın vucudunuzun calısmasını tepkısını ıyı bılın ben panık atak sorunumu da kendım cozdum ve su an carpıntım var dıye merak edıp actım ınternetı sızlerın yazdıklarını okudum ve rahatladım bu sorun tek bende deyıl dıye =O) ama yınede doktora danısıp hafıfe almamak lazım hepınıze gecmıs olsun en guzel komedı fılımlerını ızleyın bol kahaha atın gecıcektır=0)

   Yanıtla

  • tulos
   merhaba arkadaslar yazilarinizi okudum oncelikle herkese gecmis olsun allah insallah herkese sifa versin ben hollandada yasiyorum benimde yuksek tansiyon kalp carpintisi var hem tansiyon hemde kalp carpintisi icin ilaclar kullaniyorum hastenede cok arastirma yaptilar sonuclar hep temiz cikti birsey yok diyor doktorlar bende carpintima ve tansiyonuma cok uzuluyorum sol gogsumde sanki igne batiyormus gibi agri aci oluyor arada ozaman korkuyorum bende panik atakta vardi bir yil once guatr ameliyati oldum panik atagim kalmadi gibi sukurler olsun

   Yanıtla

  • Fatih
   bende panik atak olacağınısöyledi kardiyoklar

   Yanıtla

  • Fatih
   slm herkese ben ikisedir 8 kardiyoloji dokktura gittim vekalp damar cerrahına gittim hepsi aynı tanıyını koydu ama sadece birtanesi kalp kapağımın yakılması gerektiğni söyledi ama bu söyleyen doktor 1 aysonra kontrole ggittiğimde öyle birşey söylemedi söyledidiğer 7doktor herşeyin normal olduğunu söyledi ama çarpıtılarım devam ediyor ne yapmalıyım bazen concor diye ilacın 5mg yarısını kullanıyorum bütün testleri yaptırdım eko efor holter ekg ve hepsini yaptırdım

   Yanıtla

  • MaRkUs eMrAh
   slm arkadaşlar... yazdığınız güzel sözlerden dolayı tşkr.. ama herşeyin baş düşmanı sİgArA Olduğnu biliyoruz... ve bildiğimiz halde de içiyoruz.?

   Yanıtla

  • Muhammet Ali Aydın
   13 mayıstan bir amaliyat gecirdim kalpte ritim bozuklugu oldugunu ögrendim..ilaç kullanmaya başladım ...1temmuzdada gözüm karardı ve başım döndü bayılmışım...birde şimdi tansiyon cıktı tansiyon tavan yapmış..tansiyon ve kalp hapı kullanıyorum....carpıntı oldugunda ölecek gibi oluyorum cok korkuyorum...bunun tedavisini bulan varsa yardımcı olsun...daha 33yaşındayım....her şey boş geliyor hayattan bıktımm artık...

   Yanıtla

  • celik
   @ abdil: evet psikolojık arkadaslar ama her defasında oluyo bildigimiz halde yinede korkuyoruz napalım

   Yanıtla

  • kardelenhh
   ya bende anlamadim benimki carpintimi degilmi gögüslerime sanci atiyor 2 defa kalp doktoruna gtitim hic birseyim yokmus hersey normalmis ama bende panik atak var cok korkuyorum kalb krizi gecirecegim diye ne yapmam lazim bu gögüs sancilarim neden kaynaklaniyor acaba koltuk altlarima kadar sanci atiyor bazen yardimci olursaniz sevinirim

   Yanıtla

  • abdil
   ayrıca arkadaşlar çarpıntı ile birlikte nefes almada zorluk boğazda düğümlenme ani gelen istifra etme bayılma korkusu çıldıracakmış gbi hisler ağır basabilir bu panik atak hastalığının belirtileridir guatır testi yaptırmanızıda öneririm

   Yanıtla

  • abdil
   arkadaşlar korkmayın ben teşhisi koydum % 90 ı psikolojık sorunlardan dolayı ortaya çıkıyo ve hastanın sürekli endişe ve korku içinde olmasıyla sürekli tekrarlıyo ve panik atak hastalığına dönüşüyo yani bşeyiniz yok ama bir psikiyatri ye gidin çok iyi panik atak tedavisi yapan uzmanlar var araştırın korkunuzla yüzleşmenin zamanı geldi hadi ne oturuyorsunuz

   Yanıtla

  • hasan
   fırat defol burdan ..burası senin bildiğin sitelerden değil :)

   Yanıtla

  • ahmet -ßy_ewiL*
   bu fırat manıta ayarlamaya calısıo sanırım burda hehe :) baksana

   Yanıtla

  • fırat kurt
   @ nuriye: ya nuriye kim bu nasıl gitcez tel bişey ver dayanamıyorum 2 aydır bendede başladı hala geçmedi doktora gitmedim söledikleriniz dorumu korkutmayın beni :(cok carpıntım var gogusler arıyo sol kalp gogusude arıyo ve gecmıyo hemen hemen hergun olcakmıs gıbı oluyo sıkısıyo 3 kere cok hızlı ve tehlıkelı oldu sımdı doktorlar biri baska biri baska bısey dıyo peki kime güvencez bir cok yerde okudum sımdı haberlerı yorumları hepsı kurtulamadını soluyo bu hastalıgı napcaz kime güvencez yasımız daha 20 g

   Yanıtla

  • fırat kurt
   @ didem özay: ya didem 2 aydır bendede başladı hala geçmedi doktora gitmedim söledikleriniz dorumu korkutmayın beni :(cok carpıntım var gogusler arıyo sol kalp gogusude arıyo ve gecmıyo hemen hemen hergun olcakmıs gıbı oluyo sıkısıyo 3 kere cok hızlı ve tehlıkelı oldu sımdı doktorlar biri baska biri baska bısey dıyo peki kime güvencez bir cok yerde okudum sımdı haberlerı yorumları hepsı kurtulamadını soluyo bu hastalıgı napcaz kime güvencez yasımız daha 20 g

   Yanıtla

  • fırat kurt
   @ didem özay: @ didem özay: ya didem 2 aydır bendede başladı hala geçmedi doktora gitmedim söledikleriniz dorumu korkutmayın beni :(:(cok carpıntım var gogusler arıyo sol kalp gogusude arıyo ve gecmıyo hemen hemen hergun olcakmıs gıbı oluyo sıkısıyo 3 kere cok hızlı ve tehlıkelı oldu sımdı doktorlar biri baska biri baska bısey dıyo peki kime güvencez bir cok yerde okudum sımdı haberlerı yorumları hepsı kurtulamadını soluyo bu hastalıgı napcaz kime güvencez yasımız daha 20 g (geceyialttire dusundunmu) et hotmail.com) bana yardımcı olun ekleyin lütfen

   Yanıtla

  • didem özay
   bende öncedende vardı ama 6 senedir kaale almadım..doktora gittim biri kapakççık gevşek dedi biri çarpıntı üfürüm var dedi biri hiç bişi yok dedi..her defasında ilaçlar değişti dozu arttı ama bi iyileşme olmadı bende bıraktım..şimdi çarpıntıdan ölüyom canım yanıo

   Yanıtla

  • selda
   bn 4 yaşından beri kalp çarpıntısı yaşıorum şimdi 12 yaşımdayım ameliyat oldum ama hala çarpıntım var. çok korkuyorum.yine bişi olcak die

   Yanıtla

  • nuriye
   91 yılından bu yana ritm bozukluğu var.ilk başladğnda kalp doktoruna gittm beni ameliyata alacaktı.başka bir doktora gittm.ameliyatlık hiç birşey olmadığını kansızlık,guatr ve stresin yol açabileceğini söyledi.malesef hepside bende varmış.sağolsun onca sene dirsek çürüten doktorlarımız bunu anlamakta güçlük çektiler yıllarca hastanelerde iki küçük çocuğumla süründüm.pisikolejimde bozuldu.allah bana acımış olacakki karşıma hiç tıpla alakası olmayan yaşlı bir teyze çıkardı.dertlerimi dinledkten sonra bana guatr tahlili yaptır kızım dedi.ankara kızılayda bir endekron doktorun adresini verdi ve sonuçta guatr varmş.demir eksikliği birde sıkıntı eklenince kalbim gene iyi dayanmş.sitenz çok güzel çok çok teşekkürler. bilgileriniz eksik kalan çözemediğim sorularımada cevap oldu.türkiyeye sizin gibi bilgili insanlar çok lazım ama malesef sizin gibi bilgilere sahip insan sayısı neredeyse elle gösterilecek kadar azlütfen hele hele tıpta okuyan vatandaşlarımız mesleklerini ciddiye alsınlar insan sağlığı gerçekten çok önemli.bizim türk insanı olarak sağlıklı yaşamamız şart.

   Yanıtla

Yorum Yaz

İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...