İşte Google'ın Sahibi - Larry Page

Lawrence Page yani bilinen adıyla Larry Page (26 Mart,1973 Michigan, ABD), Yahudi asıllı olup Google genel ağ arama motorunun geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Kendisi hâlâ Ürünler Müdürü olarak çalışmaktadır.

Michigan Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü mezunudur ve Stanford'da Master'ını bitirmiş, doktorasını yapmaktadır. 18.5 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en zengin 100 insanından biridir.

Google'in Tarihi - Larry Page ve Sergey Brin

Google ilk olarak bundan 7 yıl önce California'da Menlo Park'taki bir garajda iki üniversite öğrencisi (Larry Page ve Sergey Brin) tarafından kuruldu. Google kelimesi Milton Sirrota tarafından, Kasnel ve James Newman'ın yayınlamış oldukları "Matematik ve Hayal Gücü" adlı kitapla ünlenen googol kelimesinin üzerinde oynanmasıyla bulunmuştur. Google'ın oluşum süreci ise 1995'lere kadar dayanmaktadır.

İki üniversite öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin ilk olarak üniversiteyi tanıtma turlarında birbirleri ile tanışıyorlar. İnternet sitelerinde anlatıklarına göre her iki karakter birbirleri ile hiç anlaşamıyor ve sürekli münakaşa ediyorlar. Stanford üniverstesi bilgisayar bölümü öğrencileri ve Google.com'un kurucuları olan iki girişimcinin birbirleri ile farklı fikirlere sahip olmaları belki de ortaya bugün kullandığımız gelişmiş arama motorunun ortaya çıkmasını sağladı.

1996 yılı Ocak ayında Larry ve Sergey "BackRub" adlı arama motoru için birlikte çalışmaya başlarlar. "BackRub" adı arama motorunun sitelerden geriye dönük bağlatıları analiz etmesi fikri üzerine kurulur. Her iki genç öğrenci, tüm öğrencilerin yaşadığı parasal sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Fikirlerinin çalışıyor olması için sitelerinin bir sunucuda olması gerekir ama sunucuların fiyatları çok pahalı olduğu için Larry düşük kapasiteli bilgisayardan çok başarılı bir sunucu ortaya çıkarır. Bir yıl geçtikten sonra yapmış oldukları BackRub bağlantı analizi görenler tarafından çok beğenilir ve ünleri hızla yayılır. Üniversite içinde ağızdan ağıza teknolojileri konuşulmaya başlar.

1998 yılının ilk yarısında Larry ve Sergey projelerini mükemmel hale getirmek üzere çalışmaya devam ederler. Terabyte boyutundaki ucuz diskleri alarak Google.com'un ilk veri merkezini Larry'in yurttaki odasına kurarlar. Bu sırada Sergey'de üniversitede bir ofis kurar. Potansiyel yatırımcılar ve arama teknolojilerinin lisansını satın almak isteyecek firmaları çağırmaya başlar.

Ofislerine Yahoo'nun kurucusu ve arkadaşları da olan David Filo'yu da davet ederler. David Filo sıkı bir iş çıkardıklarını kabul etmekle birlikte Larry ve Sergey'i kendi arama motoru şirketlerini kurmaya cesaretlendirir ve

- "Tümüyle geliştirdiğiniz ve ölçeklenebilir duruma geldiğinde tekrar konuşalım" der.

Diğer yatırımcılardan hiç biri Google.com'la bu kadar fazla ilgilenmez. Hatta o zamanın önemli bir internet sitesi yöneticisi;

- "Rakiplerimizin % 80'ini kadar iyi olursak bu bizim için yeterli, bizim kullanıcılarımız arama ile gerçekten ilgilenmiyorlar" der.

O günün büyük internet şirketlerinin dikkatini çekemeyen iki ortak kendi başlarına hareket etmeye karar verirler. İhtiyaçları olan sadece yurt odasından çıkmalarını sağlayacak maddi bir destektir. Bir de Google.com için satın aldıkları terabyte boyutundaki sabit disklerinden kaynaklanan kredi kartları borçlarını ödeyecek para lazımdır. Böylece doktora tezlerini bir yana koyup melek bir yatırımcı aramaya başlarlar. İlk ziyaret ettikleri hem arkadaşları hem de fakülte üyesi olan Andy Bechtolsheim olur. Bechtolsheim Sun Microsystems'in kurucularındandır. İki gencin gösterdiği demoya ilk bakışta yaptıkları işte çok büyük bir potansiyel olduğunu görür, ancak toplantıda çok az zamanı olduğu için onlara

- "Detaylar hakkında tartışmak yerine size sadece bir çek yazayım" der

ve Google Inc. adına 100.000 USD'lık bir çek yazıp onlara verir.

Andy'nin yapmış olduğu bu yatırım aslında bir ikilem yaratmıştır. Yasal olarak Google Inc. şirketi olmadığı için bu çeki tahsil etmekte mümkün değildir. İki genç aile fertleri, arkadaşları ve yakın tanıdıkları ile şirket kurma çalışmalarıyla uğraşırken çek bir kaç hafta Larry'nin çekmecesinde bekler. Sonunda başlangıç sermayesi olarak yakınlarından 1 milyon doları toplayarak, şirketin ilk sermayesi için bir araya getirirler.

7 Eylül 1998'de Google Inc. California'da ki Menlo Park'da kapılarını tüm dünyaya açar. Kapı bir uzaktan kumandayla birlikte gelir. Çünkü ofisleri bir arkadaşlarının garajına bitişiktir ve kiracısı olduğu bu yeri onlara ikinci defa kiralamıştır. Bu yeni yerin büyük avantajları vardır; Çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve jakuzi. Ayrıca şirkete alınan ilk eleman içinde park yeri de vardır. Bugün Google'ın teknoloji yöneticisi olan Craig Silverstein şirkete alınan ilk çalışandır.

Şirket açıldığında hala beta aşamasında olan Google.com günde 10.000 arama sorgusunu cevaplar. Başarılı sorgulama sonuçları basının ilgisini yeni kurulan bu şirkete çekmeye başlar. USA Today ve Le Monde gazetelerinde google.com'u öven makaleler çıkar. O yılın Aralık ayında PC Magazine dergisi Google.com'u ilk 100 site içinde gösterir ve 1998'in en başarılı arama motoru seçer. Böylece Google.com tüm dünyayla tanışmak üzere yola koyulur.

Google.com her yeni girişimci şirketin başına gelen sorun gibi ilk ofisleri olan Menlo Park'daki yer artık onlara yetmez. Şubat 1999'da yani kurulduklarından sadece 6 ay sonra Palo Alto'daki üniversite caddesindeki yeni ofislerine taşınırlar. Çalışanların sayısı nerdeyse üç katına çıkmış ve sekiz kişiye ulaşmışlardır. Arama motor günde 500.000 sorgulamayı karşılamaktadır. Şirkete olan ilgi yoğunlaşmıştır. Red Hat ilk kurumsal arama motoru müşterisi olarak Google.com sunucularında Linux açık işletim sistemi kullanılmak üzere onlarla anlaşma yapar.

7 Haziran'da şirkete Silikon vadisinin önde gelen risk sermaye şirketleri Sequoia Captial ve Kleiner Perkins Caufield & Byers 25 milyon dolarlık ikinci tur finansal sermaye girişini yapar.

Larry ve Sergey'in projelerini bugün tanımlamalarını istesek ve internet kullanıcıları neden sizi kullansın diye sorsak herhalde basit bir cevap verirlerdi:

"Arama motoru teknolojisine yenilik getirdik, yazılımımız aradığınız sözcükle bağlantılı sayfaları diğer arama motorlarından farklı analiz ederek daha iyi sonuç ortaya getiriyor ve kullanıcılar zaman kazanıyorlar."

Google 7 yıl içinde inanılmaz bir hızla büyüdü. Bu büyümenin altında ezilmedi, yer aldığı sektörlerdeki isabetli girişimleriyle herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz aylarda halka arz edilmesinden 4 milyar dolar gibi çok büyük bir gelir elde etti ve bugün farklı projelere yaptığı yatırımlarla Microsoft gibi dev firmaların rakibi oldu.61 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • samuel

   lan olm bizim türkler mal anasını satıyım yine bi yabancı bulmuş herşeyi yabancılar buluyo icat ediyo helal olsn 

   Yanıtla

  • yusuf

   neden kendınıze hakaret edıyosunuz  neyın kavgası bu  neyı paylasamıyosunuz  el alem dunyaı dıze getırıyo tırılyon ları goturuyo sız bırbınızle  dalasıyosunuz

    yapmayın arkadas lar dostlar  kardesler

    

   Yanıtla

  • ferhat

   @ yusf:


   haklı sın

   Yanıtla

  • mehmet

   biri soruyor biri cevaplıyor biri arıyor biri buluyor  aramak mı kolay bulmak mı google ikisinide yapıyor bunun adı mükemmellik anlayamıyan zaten neden yaşadığınıda anlıyamamış demektir cıızzzzzzz. he he he gooogle 

   Yanıtla

  • demiroğlu

   BENCE GAYET BAŞARILI OLMUŞLAR

   Yanıtla

  • ismail

   gün gelir google'a ihtiyaç kalmaz

   Yanıtla

  • Adem

   Erol Herif Mal'mış Gitmiş Google Sahibi Olmuş Git Sende Mal Ol internetin Sahibi Ol: 

   Yanıtla

  • cool gril

   neden ramazan logosunu paylaşöıyorsunuz her şeyi gören google koskoca ramazan ayını mı görmüyor?

   Yanıtla

  • ayşem

   @ Claudy:


   erol korkma canım senin kadar kimse mal olamaz

    

   Yanıtla

  • Claudy

   @ Erol:


   Sen tam bir malsın

   Yanıtla

  • Yorumlasak
   ilk hayal ,sevmek,azim,inanmak,çalışmak ve başarı kaçınılmaz google gibi bir arama motoru çıkmaz rakibi bile olamazlar

   Yanıtla

  • hayriyenur

   helAl OLsuN aDAmlAra be mhasallAH  TÜ TÜ TÜ TÜ :D

   o kadar para vermişler ama değmiş bakın hepimiz kullanıyozz :)

   Şımarık

   Yanıtla

  • kerem
   Arkadaşlar adamların başladığı sermayeye dikkat etmiyorsunuz sanırım.1 milyon dolardan bahsediliyor.Ailesi ve akrabalarından topladıkları diyor bu kadar büyük bir sermayeyi toplayan kişilerin maddi durumu ortadadır.O yüzden para parayı çeker derler.Bunun üzerinde bir arama motorunu ancak akıllı işini bilen ve zengin olan bir arkadaş yapa bilir.Şansınız bol olsun..!

   Yanıtla

  • muhammet

   inşallah google dan daha iyi bir arama motorunu bir türk mühendis yapar da Türklerin gücünü dünyaya gösterir

    

   Yanıtla

  • ahmet
   HeLaL OLsun SAna

   Yanıtla

  • engin
   tek kelimeyle helal olsun helalll

   Yanıtla

  • yahoo vs google
   arkadaşlar sanki ilk çıkan arama motoru google muş gibi konuşuyorsunuz bir hatırlayın bakalım google dan önce ne vardı. tabiki YAHOO! ben şahsen işlerimi yahoo dan hallediyorum sizide yahoo ya davet ediyorum

   Yanıtla

  • hotel istanbul
   onu bunu bilmem ama adamlar dünyanın bilgilerini yönetir hale geldiler. Bakalım alternatifi çıkacak mı?

   Yanıtla

  • didem
   yha google gerçekten çok güzel birşey her istediinin bulabiliosun googlei yapanlara çok tşk edermMm:))

   Yanıtla

  • Boyka
   Arkadaşlar Kendinize Ümitsiz Vaka Olarak Bakmayın Sadece İstemesini Bilin Azimle Çalışın Birgün Google dan Bile Daha İyi Bir Arama Motoru Yapabilirsiniz.

   Yanıtla

  • memetaydın
   helal olsun adamlara@ elifsu:

   Yanıtla

  • elifsu
   bencde haketmiş... hangimiz yapabilirdik boyle bişe...??/@ casual:

   Yanıtla

  • elifsu
   katılıyorm mirkan han a.. adam zekasını kullanmış yapmş.

   Yanıtla

  • arjin
   @ Mirkan Han: niye canım o yahudi diye google ye niye girmiyon hııı ne var bunda sen googlenin sahibi olsaydın oda seni protesto etseydi güzel olurmuydy hııııı ??????........

   Yanıtla

  • muro
   iyi bir sey yapmislar,

   Yanıtla

  • muro
   yahudilere hücum madein turkey tür mali kullanın

   Yanıtla

  • emirhan
   yahudi mahudide daha ne yapalım ya girmiyelimmi girmsek neyse xD saçmaladım :d

   Yanıtla

  • MEMATİ ŞAŞMAZ
   sende yi ye hemen öyle diyon yoksa yahudimisin

   Yanıtla

  • ahmet
   aman sen daha iyisini yapma protesto et..@ Mirkan Han:

   Yanıtla

  • casual
   dünyanın en zengin 100 adamından biri olmuş adam bir site kurarak.. Ama haketmiş helal olsun walla..

   Yanıtla

  • ferhat
   herşey paramı????? dünyaya neden geldiğini kendine bir sor... yanlış anlaşılmasın:biz müslümanlar dünyaya bir imtihan yerı olduğunu unutmamalıyız paraymış yorumum para şayet beni dinimden uzaklaştırıyorsa dünyanın en fakir enmuhtaç insanı olmayı tercıh ederım (dünya gayrimuslumanlar için cennet bız muslumanlar için ise imtihan yerıdır onların(muluman olmayan)cenetı gelıp-geçıcıdır ama bız muslumanların sonsuzdur tercih sizin ALLAH'a emnet TŞK...

   Yanıtla

  • google
   ADAM MİLYARDER ESKİ BİR KİRALIK EVDE VE ESKİ BİR HUYDAYLA GEÇİNİYOMUŞ VE PARDAN ZEVK ALMIYOMUŞ :) ÇOK ŞAŞIRTICI İŞEDE PATENLE GİDİP GELİYOMUŞ PARA ZEVKİNİ BOZUYOMUŞ VAY BE O PARA BENDE OLSA YAŞAMIŞTIM

   Yanıtla

  • ces
   arkadaşlar adamlar iyi şeyler yapıyorlar sahip çıkıyorlar büyükleri küçüklerine sahip çıkıyor ünüversitede iyi şey ler iyi ber eğitim veriyorlar ve başarı yor lar yahudı diyonuzda arkadaşım türk sitelerine bırak siteyi türkiyeye ait bir uçak fabrikası yok bir araba markası yok bir türk malı kaliteli bir şey yok adamlar kafalarını kullanyorlar bizimkilere bak zenginlerimiz şark masası rakıyla kibirlik taslıorlar boş aga bunlar helalolsun her çalışan insana başaran ve iradeli kendine güzeni olan insana helal olsun helal olsun türk e ait bir telefon da yok varsada allah bilr kalitesini allaha emane tolun arkadalar bb

   Yanıtla

  • mert
   bnde yaparım yhaa nesi var bendede mangal gibi yürek abaküs gibbi kafa var .... bende kürtürk die arama motoru yapacam (h)

   Yanıtla

  • Hüseyin
   mehmet melih ayer yazmış:
   merhaba ben mehmet milik ayer googlenın kurucularından bırı babam sındık ayerdır
   Çüşş evladım. ;D

   Yanıtla

  • mehmet melih ayer
   merhaba ben mehmet milik ayer googlenın kurucularından bırı babam sındık ayerdır

   Yanıtla

  • AYSENUR
   Bence güzel bir şey yapmışlar ama keşke bizim insanlarımız yapsaydı daha iyi olurdu

   Yanıtla

  • civa*
   anlam veremediğim şu ki bu müsülmanlar yani bizler sadece bol keseden atar tutturmaya çalışrızx,, elin gavuru dediğimiz hrisyan yada diğer çalışkam topluluklar düşünür- emek harcar ve insanlığa hizmet olarak sunar bizlerde kalkr bu nimetler üzerinden bol keseden atarız .. bu örümcek beyinli , islam yada milleiyetçi muhafazakar gericiler yüzünden insanlık geriye gidiyor.. YAşasın DÜNya Kahrolsun Geri zihniyetli faşo , fetoş topluluklarI !!

   Yanıtla

  • vay bee
   Sağol be yaşa sana eğer sen olmasaydın o çürümüşlere kalacaktık....

   Yanıtla

  • Mesut
   gügglesiz Bir hayat düşünülemez thênyou Larry Page ve Sergey Brin Sizinle beraber Olmak isterdim Dince Değil Tabi Akılla :)

   Yanıtla

  • pasaparia
   Google Olmasaydı Aç Kalırdık. Onun İçin I Love You Google ,)

   Yanıtla

  • onur
   arkadşlar bazılarınızın laflarına bakıyorum laf mı diye bide söyleyene bakıyorum adam mı diye

   Yanıtla

  • celal
   @ AYSUN:bencede cok guzel

   Yanıtla

  • AYSUN
   ÇOK İYİ GERÇEKTEN SÜPER BİR SİTE BAŞARILAR DİLERİM

   Yanıtla

  • nevzat
   nevzat yazmış:
   burda böyle bir site yapsak hemen bizi öldürürler *** bizim insanımz kaldıramaz bizim yükselmemizi

   Yanıtla

  • nevzat
   burda böyle bir site yaosak hemen bizi öldürürler *** bizim insanımz kaldıramaz bizim yüksememizi

   Yanıtla

  • ahmet
   valla adamlar çalışmış yapmış herkese örnek olmsı lazım

   Yanıtla

  • fatih
   laga luga yok adamlar çalışmış yapmış. sende uyacaksın hatta boyun eğeceksin

   Yanıtla

  • haboooo
   bence yanlış yapıyorsun onların müslüman hlkımıza yaptıklarını biz onlara yaparsak onlardan bir farkımız kalmaz @ Mirkan Han:

   Yanıtla

  • kenan
   size(ırkçılara)inat hergün giriyorum.:)

   Yanıtla

  • yusuf
   afamLAr ayrım yapmadıkları için bu kadar büyümüşler biz hala yahudi sunii muhabbeti yapıyoruz yazık be kardeşim halime acıyorum..

   Yanıtla

  • birisi
   arkadaşlar isteyen istediğini yapsın kimseyi ilgilendirmez hemen karışmayalım ALLAH ALLAH :D

   Yanıtla

  • Cüneyt
   Google.com Tşklerimi Sunarım Bildim Bileli Bütün İşlerimi Google.com; Dan Yapıyorum Ve Cokta Memunum Googlenin Sahbıne Başarılarımı Dilerim...

   Yanıtla

  • mehmet
   @ Mirkan Han: sen kendini protesto et böyle yapğtığın için manyakmısn sen kardeşim sende yap sanada destek verelim ama nerde biz deki o kabiliyet ancak para karı kızlşa birbirimizi yeriz yok pkk kaymış yok kürtmüş bırakın bu işlerri bakın dünya neler yapıyor açın gözünüz ben şahsen sonun kadar destekliyorum onları başarılarının devamını diliyorum

   Yanıtla

  • mehmet
   yahudiymiş ne olmuş yahidiyse allahım yarabi ay tamöam sen yap senin motorunda arma yapalım yapamasın o beceri bizde yok biz anca k karı kızla parayla uğraşırız ancak birbirimizi yeriz hele onlar ben sonun na kadar destekli,yorum onlara başarıların devamını dilerim

   Yanıtla

  • yusf
   adamlar dünyaya açılmışlar senın düşündüğün şeye bak kardeşin yazık!!

   Yanıtla

  • hakan
   dunyanın en fıtne toplulugu yahudılerdir bugun dunya uzerınde çıkan butun vırusler yahudıler çıkarıyor ama bır tane yahudı ölmüyor bunuda bılıyormusunuz

   Yanıtla

  • özgür
   senin girip girmemen hiç birşi değiştirmeyecekki güzel kardeşim

   Yanıtla

  • mehmet
   tabi burası türkiye burda ayrımcılık yok adamlar böyle yararlı bir site yapmışlar ne güzel herkez yaralana biliyor bulamadıklarını burda bulabiliyorsunn Larry Page ve Sergey Brin teşekkürler

   Yanıtla

  • ela
   neden sende nazilerden misin?yahudi düşmanlığı yapıyorsun....

   Yanıtla

  • Mirkan Han
   ne olacak,yahudi iste.protesto ediyorum yahudiyi.Google birdaha asla girmeyecegim.

   Yanıtla

Yorum Yaz

Sitede Ara
 • ECA Kombi Aşırı Isınma Arızası Arıza Kodu 6 Nedir Nasıl Çözülür - Pompa Çalışmıyor Olabilir Mi?
  bu hata kodu çıkıyordu kombimizde tarif ettiğiniz şekilde pompayı harekete geçirdik ve sorun çözüldü si...
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...