Dmoz | SİTENİZİ DİZİNE ÖNERMEYLE İLGİLİ SORULAR

Siteme uygun olabilecek birçok kategori var. Sitemi hepsine önermeli miyim?

Hayır, lütfen bunu yapmayın. Genellikle tüm sitelere en uygun olan bir kategori vardır (ama bazı nadir istisnalar olabilir). Eğer tek bir kategori sizi tatmin etmiyorsa Resource Zone forumlarına yazarak editörlerin görüşlerine başvurun.

Öneri gönderdiğim kategorinin editörü yok, başvurum incelenecek mi?

Sizin bir kategorinin altında herhangi bir editör ismi görmemeniz, o kategorinin hiçbir editör tarafından ilgilenilmediği anlamına gelmez. Kategori ağacında “daha yüksekte” olan herhangi bir editör alt kategorilerde de düzenleme yapabilir. Buna ek olarak, dizindeki bütün kategorilerde düzenleme yapabilen Editall ve Meta denilen iki editör türü vardır. Yani sorunuzun cevabı evet, birisi mutlaka önerinizi inceleyecektir.

Sitemi yeniden önermeden önce ne kadar beklemeliyim?

Kısaca cevap vermek gerekirse “sonsuza kadar”.

Lütfen bir adresi ODP’ye sadece bir kez gönderin. Tekrar hatırlatırız ki, aynı veya ilişkili sitelerin birden fazla defa gönderilmesi, bunların ve bütün ilişkili sitelerin reddedilmesine ve/veya dizinden silinmesine neden olabilir. Başvurularınızı gizlemek ve aynı adresi bir kereden fazla göndermek yasaktır. Bir öneri alındıktan sonra incelenene dek kategoride bekler. Öneriler asla zaman aşımına uğramaz.

Eğer sitenizi önermenizin üzerinden birkaç ay geçtiyse ve hala listelenmemişse, ve sitenizin listelenmesine katkısı olacak köklü değişiklikler yaptığınızı düşünüyorsanız tek bir kez daha sitenizi yeniden önerebilirsiniz. Önemle hatırlatırız ki yeni öneriniz eskisinin üzerine yazılabilir. Editörler, incelenmemiş siteleri sıralamak için pek çok yönteme sahiptir ve bunlardan birisi de tarihe göre sıralamadır. Bu durumda yeniden önerdiğiniz site listenin alt sıralarına düşeceği için yeniden incelenmesi daha da uzun sürecektir.

ODP arama motorunu kullandığımda neden sitemi bulamıyorum?

ODP bir dizindir, arama motoru değildir. ODP’nin arama fonksiyonu siteleri bulmaktan ziyade bir konuyla ilgili kategorileri bulmak için tasarlanmış bir araçtır. ODP arama verileri sitenin ODP’deki başlık ve açıklamasını temel alır, siteniz botlarla taranmaz. Karmaşık bir anahtar kelime algoritması yoktur, herhangi bir sıralama analizi uygulamaz ve ortalama bir internet kullanıcısı tarafından arama motoru olarak kullanılması planlanmamıştır.

ODP arama motorunda belli bir siteyi aramanın en iyi yolu www. kısmı olmadan URL’i yazmaktır. Örneğin http://www.ornek.com/ adresiyle ilgili sayfaları arıyorsanız “ornek.com” şeklinde aramayı deneyin. Arama veritabanı genellikle kategorilerin gerçek durumunun bir hafta önceki halini içerir, bazen bu daha da geriye gidebilir.

Bu etkenler sebebiyle belli bir sitenin ODP’de listelenip listelenmediği anlamak için tutarlı bir yöntem değildir.

Hem konu kategorime hem de işletmemin bulunduğu Bölgesel kategorisine öneri gönderebilir miyim?

Siteniz bulunduğu bölgeyle açıkça ilgileniyorsa, evet. Kullanıcının ziyaret edebileceği fiziksel bir ofisi olan işletmeler ya da yerel bir şeyler arayan kullanıcının ilgisini çekecek herhangi bir şeye sahip olan siteler örnek olarak sayılabilir. Elbette bunun için konum bilgisinin sitede açıkça belirtilmesi gerekir (örneğin bir “İletişim” sayfasında).

Bazı tür siteler YALNIZCA Bölgesel branşında listelenirken bazıları da asla Bölgesel’de listelenmek, bununla ilgili birçok istisna vardır. Eğer bir sitenin her ikisi içinde uygun olduğunu düşünüyorsanız iki kategoriye de önerebilirsiniz, bunun için cezalandırılmazsınız.

Sitemin incelenmesi ne kadar sürecek?

(Bir editöre sitemi incelemesini söyleyebilir misiniz?)

(Neden bütün önerilerin belli bir zamanda incelenmesini sağlayacak bir sistem geliştirmiyorsunuz?)

(X ay bir sitenin incelenmesi için çok uzun, neden bu kadar uzun sürüyor?)

Öneri yapılmasıyla editör incelemesi arasında geçen süre bir günle iki yıl arasında değişebilir. Bunun sebebi ODP’nin gönüllülük esasına dayalı olmasıdır. Editörler hiçbir ücret almadan dizini geliştirebilmek için zamanlarını gönüllü olarak ayırmaktadır. Önerilen siteleri incelemek editörlerin yapması gereken görevlerden yalnızca bir tanesidir ve çoğu editör için öncelikli görev değildir.

Kullanıcılar tarafından dizine önerilen siteler ODP’nin içerik kaynaklarından yalnızca bir tanesidir. Editörlerin kendi başlarına hareket etmesi ve listelenebilecek siteleri keşfetmeleri tavsiye edilir.

Neden benim sitemden önce rakibimin sitesini listelediniz?

Her editör bütün siteleri tek tek inceler bunu kendi istediği sıraya göre yapar. O nedenle rakibinizin (herhangi bir sitenin de olabileceği gibi) sizden önce listelenmesi pekala mümkündür. Mutlaka birilerinin daha önce listelenmesi gerekir.

Çok daha kötü siteler listelenmiş olmasına rağmen neden benim sitemi listelemeyi reddediyorsunuz?

Kuzguna yavrusu güzel görünür derler. Öncelikle, her insanın bir sitenin “iyi” olduğunu düşündüren görüşleri farklıdır. İşte bu sebeple ODP yönergelerini hazırladık, ama hatırlatırız ki değerlendirmenin önemli bir kısmı editörün takdirine bırakılmıştır.

İkincisi, standartlar değişir: Yıllar önce ODP yavru bir dizinken önceliğimiz dizinin boyutunu olabildiğince hızlıca büyütmekti. Şimdiki odak noktamız daha ziyade listelenen sitelerin kalitesine yönelmiştir. O nedenle, bugün önerilse dizinde listelenmeyecek siteler şu anda dizinde listelenmiş durumda olabilir. Bu gibi durumlarda editörler rastgele kategori incelemeleri sırasında bu siteleri silecektir. Eğer “daha kötü” olması “ODP yönergelerine aykırı olması” anlamına geliyorsa ODP’nin suistimal rapor etme yöntemlerini kullanarak veya bir meta’ya özel mesaj göndererek bu siteleri derhal bildirebilirsiniz.

Üçüncüsü, siteler değişir: Daha önce mükemmel bir bilgi kaynağı olan site webmaster’ı tarafından terk edilmiş veya tamamen farklı bir içeriğe bürünmüş olabilir. Böyle sitelerle karşılaşırsanız ve ODP’yi iyileştirmemize yardımcı olmak isterseniz lütfen site ve kategori bilgilerini forumlarımıza gönderin, bunları dikkate alacağız.

Son olarak, ODP geliştikçe “özgün ve eşsiz içerik” çıtası giderek yükselmektedir. Önerilere bakıp “Eh, diğerlerinden kötü değil, o zaman ekleyeyim.” diye düşünmüyoruz. Bu, kategoriyi nasıl geliştirebilir? Sitenizin belli bir kategoride listelenmesini istiyorsanız listelenmiş olan en iyi siteden daha iyi olmalı ve kategorideki diğer sitelerin hiçbiri tarafından sunulmayan içeriği sunmalısınız. İkinci en kötü olmayı hedeflemeyin, en iyiyi hedefleyin.

DİZİNDE LİSTELENMİŞ SİTELERLE İLGİLİ SORULAR

Listelenmiş bir sitenin adresini/başlığını/açıklamasını/kategorisini değiştirmem lazım. Nasıl yapabilirim?

(Bir listelemede hata buldum. Nasıl rapor edebilirim?)

Değişiklik isteğinde bulunmak için sitenin listelendiği kategoriye gidin. Sağ üst köşedeki “adres düzelt” linkine tıklayın. Formu dikkatle okuyun ve istenildiği şekilde tamamlayın, bütün alanları doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olun.

Değişiklik otomatik olarak gerçekleşecek mi?

Hayır, bütün diğer öneriler gibi bir editör tarafından incelenecektir. İsteğiniz yalnızca ODP yönergelerine uygunsa ve sitenin kendisinde neler bulunduğunu doğru şekilde yansıtıyorsa kabul edilebilir. Reklam içerikli isteklerin ilk bakışta reddedileceğini önemle hatırlatırız, bu nedenle başlık ve açıklamaları doğru yazmak için lütfen ODP yönergelerini okuyun.

Siteyle ilişkili olup olmamam fark eder mi?

Kesinlikle hayır! Hatalı HERHANGİ BİR listelemeyi düzeltmemize yardımcı olmanızdan memnuniyet duyarız. Fakat webmaster olarak sitenizin içeriğinin önerdiğiniz açıklamayı doğru şekilde yansıtmasını sağlamak sizin görevinizdir.

Sitem ODP’de listelenmiş ama Google’da görünmüyor. Neden?

Öncelikle, şunu açıkça ifade etmeliyiz ki ODP Google değildir ve Google’la HİÇBİR ilişkimiz yoktur. Google, ODP dizininin verilerini hem kendi dizininde hem de arama sonuçlarında kullanan pek çok siteden bir tanesidir. Google’ın (veya herhangi bir kullanıcının) ODP verilerini elde etme mekanizması ve onları kullanma şekli bütün ODP editörlerinin tamamen kontrolü dışındadır. Google’la ilgili bir sorununuz varsa onlarla irtibata geçmelisiniz.

Sitemi farklı bir adrese taşıyorum, listelenmiş sitemi güncellemek için ne yapmalıyım?

Size yardım etmemiz için bize yardım edin! Önce bütün içeriğinizi yeni adresinize yerleştirin. Daha sonra eski adresinize “kalıcı 301 yönlendirmesi” veya “Bu site … adresine taşınmıştır” gibi bir not koyun. Bu hem kullanıcılarınızın yeni siteye yönlendirilmesine yardımcı olacak hem de ODP’nin sitenizin gerçekten taşındığını anlaması için kanıt olacaktır. Bunu yaptıktan sonra eski sitenizin listelendiği kategoriye girip sayfanın sağ üst köşesindeki “adres düzelt” linkine tıklayın ve buradaki talimatları izleyin.

Sitemi farklı bir hosting sağlayıcıya taşıyorum ama adresim aynı kalacak, ne yapmam gerekiyor?

Hiçbir şey. ODP adresleri (URL) listeler. Adresiniz değişmediyse bir şey yapmanıza gerek yoktur.

http://www.dmozblog.gen.tr

Dmoz.org

Dmoz Blog Türkiyeİlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...