Açıköğretim Yeni Bölümler ve Kayıt Silme 2010

Açıköğretim fakültesi önümüzde ki yıl yani 2009-2010 eğitim öğretim yılına yeniliklerle başlamayı planlıyor. Yeni önlisans ve lisans bölümleri açılacağının müjdesini veren rektör ayrıca kayıt silme işlemlerinde de iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Fevzi Sürmeli yeni mezunları tebrik ettiği konuşmasında "Sizler kendi kendinize çalışarak öğrenmeyi öğrendiniz. Eğitimde eşitlik ilkesi ile tüm arkadaşlarınızla eşit sınava girdiniz ve başarılı oldunuz. Hepinizi kutluyorum" dedi. 2008-2009 öğretim yılında 567.322 öğrencinin uzaktan eğitim programına yeni kayıt yaptırdığını ve 606.638 öğrencinin de kayıtlarını yenilediğini ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, bu sayının Türk Yükseköğretimine devam edenlerin %41'ini oluşturduğunun altını çizdi. Uzaktan eğitim sisteminin yükseköğrenim talebini karşılamanın yanı sıra, engelliler, mahkûmlar, askerlik görevini yapanlara da yükseköğrenim olanağı sunduğu belirten Rektör Sürmeli, "uzaktan eğitim sistemimizde 1.149 engelli, 1.444 mahkûm, 7.049 asker, 60.198 ikinci üniversite öğrencisi eğitim görmektedir" dedi.

Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, öğrenim sürelerine bakıldığında AÖF Önlisans Programları'ndan mezun olanların %39'nun 2 yılda, %23'nün 3 yılda; İktisat Fakültesi'nden mezun olanların %32'sinin 4 yılda, %25'inin 5 yılda okullarını tamamlarken, İşletme Fakültesi'nden mezun olanların %37'sinin 4 yılda, %26'sının 5 yılda mezun olduğunu, bu verilere bakıldığında İşletme öğrencilerinin İktisat öğrencilerinden daha başarılı olduklarını dile getirdi.

5 LİSANS, 17 ÖN LİSANS BÖLÜMÜ AÇILIYOR 2008-2009 Öğretim Yılında, uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nde 7 lisans, 33 önlisans programıyla geniş bir yelpazede eğitim verildiği kaydeden Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, 2009-2010 öğretim yılında, yeni açılacak olan 5 lisans, 17 önlisans programıyla birlikte 62 farklı alanda eğitim - öğretim olanağı sağlayacaklarının müjdesini verdi. Lisans bölümlerine ek olarak Uluslararası İlişkiler, Felsefe, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Konaklama ve İşletme Yönetimi bölümlerinin de ekleneceğini belirten Sürmeli, ön lisans programlarına da şu bölümlerin ekleneceğini açıkladı: Menkul Kıymetler, İşletme Yönetimi, Spor Yönetimi, Adalet, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Elektrik Enerji Üretim, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Lojistik, Medya ve İletişim, Radyo ve TV Programcılığı.

 

KAYIT SİLME ARTIK YOK Rektör Sürmeli, bundan böyle öğrencinin kendi isteği dışında kayıt silmenin söz konusu olmayacağının müjdesini verirken; "2009-2010 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere 2 yıl üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtları artık silinmeyecek. İsterseniz 2 yıl sonra, isterseniz 6 yıl sonra kaydınızı yenileyebilirsiniz" dedi.

Üniversite olarak her alanda hayatın içinde olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Anadolu Üniversitesinin deneyimli uzman öğretim elemanı ve personeliyle birlikte, daha kaliteli eğitim olanaklarının sağlanabilmesi için, tüm imkânlarıyla çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. Rektör Sürmeli, sözlerine şöyle devam etti: "Anadolu Üniversitesi sunduğu yaşam boyu öğrenme olanaklarıyla, her yaştan insana sertifika, önlisans, lisans düzeylerinde öğrenme ortamları sunduğu gibi, Yunus Emre Yeni Nesil Öğrenme Portalı ile ders materyallerinin açık ders malzemesi olarak internet üzerinden ücretsiz olarak paylaşıma açmakta ve önemli bir topluma hizmet uygulaması gerçekleştirmektedir. Türkçe Sertifika Programıyla birlikte, Türkçe öğrenmek isteyen herkes, İnternet üzerinden Türkçe öğrenebilmektedir. Ayrıca Anapod Projesiyle birlikte öğretim üyeleri en yeni iletişim teknolojileri ile öğrencilere ulaşmakta ve yüz yüze dersleri takip edemeyen öğrencilere destek öğrenme ortamları sunulmaktadır."

AVRUPA DİL ÖDÜLÜ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ'NE

Türkçe Sertifika Programının Avrupa Dil Ödülü'nü aldığını ifade eden Prof Dr. Fevzi Sürmeli, "Avrupa Birliği'ne henüz giremedik ama Avrupa Birliği'ne girmek kadar eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiş olduk. Üniversitemiz şimdiden Avrupalı oldu" dedi. Toplantının ardından düzenlenen kokteylde mezun öğrenciler, Rektör Prof Dr. Fevzi Sürmeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: www.haber7.com

 Etiketler: Açıköğretim

6 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • pınar

   arkadaşlar ben 2008 dekayıt yaptırdım ılk harcı yatırdım bıdaha ne harc yatırdım nede kayıt yenıleyıp ıptal ettım kaydım sılınmısmıdır yardımcı olur musunuz?????

   Yanıtla

  • pınar

   arkadaşlar ben 2008 dekayıt yaptırdım ılk harcı yatırdım bıdaha ne harc yatırdım nede kayıt yenıleyıp ıptal ettım kaydım sılınmısmıdır yardımcı olur musunuz?????

   Yanıtla

  • kamil
   ben acık ögretim işletme okuyorum işletme bölümümün kayıdını sildirip yerine saglık bölümü yazabilirmiyim

   Yanıtla

  • gülden
   ben ek yerleştirmede edebiyatı yazcm ben ne zaman kayıt olabilirim tercihe yazmadan direk 23 ünde kayıt olabilirmiyim nolur cevap verin

   Yanıtla

  • gülden
   edebiyata kayıttan sonrada katkı kredisi almak istyrm alabilirmiym

   Yanıtla

  • gülden
   lütfen ders olsun bizde unıversteye gdelim edebiyattan ders istiyoruz duyun nolurrrrrrrr sesimizi

   Yanıtla

Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...