Domain | Hosting ve Gelişmiş Webmaster Kavramları

Domain Nedir?

Domain internet sayfalarının ip numaralarının maskelenmesidir. Bu maskelemenin amacı akılda kalıcı bir isim oluşturaktır. 95.55.03.458 gibi bir site adresimiz olmuş olsaydı bu adresi ne biz ne de sitemizi kullananlar akıllarında tutamazlardı. Ama domain kavramı ile ip adreslerine alfanumerik değerlerle isimler veririz.

İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar arası bağlantı IP adresi üzerinden yapılır.IP adresi 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır. Domain-Alan Adı- ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Yani Siz browserınızın adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. Kısaca özetlemek gerekirse domain IP adreslerinin harfler şeklinde kodlanmasıdır.Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir.

Hosting Nedir?

Hosting yada Türkçe olarak Alan Adı Barındırma, Web sayfalarınızı Internet'te yayınlamak, kendinize yada şirketinize ait alan adını mail olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanmasıdır. Sitenizin sürekli olarak erişilebilir olması, size gönderilen maillerin posta kutunuza ulaşabilmesi için domain iniz (web sitenizin) Internet'e sürekli bağlı ve sürekli ulaşılabilir bir bilgisayar üzerinde bulunması gerekir. Bu iki kavramı da anlattıktan sonra bunlar arasında nasıl bir ilişki var onu açalım . Domain aldığınız zaman Size şöyle veya buna benzer bir panel verilir.

burada birden fazla isim olduğu için böyle alt alta geldi . Alan adı tek başına bir işlem göremez . Başka sitelere yönlendirmeler dışında. Alan adı host ile birleşmek zorundadır. Bu bölümde hostun belirli dnsleri olur . DNS Nedir? Domain adınız için mail server, web server gibi işlemlerin tanımlandığı yapıdır. Domain bu karmaşık yapılı dns'lere yönlendirildiği zaman host edinir. Peki Domainim izi aldık . bu domaini hostingle nasıl birleştiririz? Anlaştığınız Hosting firması size dns server ip veya adreslerini verir. Örneğin : ns1.somut.net 67.215.32.456 ns2.somut.net 67.215.32.457 diye verir. Bunlar hosting firmasının dns'leri oluyor. Biz Kendi domain panelimize gidip dns server bölümünü buluyoruz . Bu bölüm panel de Genel de Name server diye gecer .

burayı hosting firmasının dns'lerine gore değiştiriyoruz ve max 24 saate domain hostta yönlenmiş oluyor. Daha sonra sitenize genel olarak ftp ile bağlanmak kalıyor . En basitinden explorer'den ftp.siteadresiniz.com yazıp enter'lıyoruz .

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz zaman ftp niz acılıyor.

burada dosyalarınızın www.siteadresiniz.com/ şekline görüntülenmesi için dosyalarınızı www klasörünün içine atmalısınız . Ana dizine atarsanız www.siteadresiniz.com/ şeklinde goruntulenemez. Aklınıza gelen konumuzla alakalı terimler ve kısa açıklamaları :

Web Alanı Nedir?

Web Alanı, kullanıcıların satın aldıkları paket özelliklerinde belirtilen ve StWebHost tarafından sağlanan Internet Sunucuları hard disklerinde, kullanıcıların elektronik posta, web sayfaları ve paylaşıma açtığı veya açmadığı dosyalarını barındırdığı alanların tamamıdır. Elektronik ortamda haberleşmek, web sayfalarının ve dosyaların tutulacağı alan ortak olduğundan kullanıcıların bunu dikkate alarak Web Alanını kullanmaları kendi sorumluluklarıdır.

E-mail Hesabı Nedir?

Diğer Internet kullanıcıları ile, elektronik ortamda yazı, müzik, resim ve her türlü dosya transferinin yapılabileceği haberleşme hesaplarına verilen addır.

Domain Nedir?

www.sirketadiniz.uzanti şeklinde adınıza kaydedilmiş alandır. Bu alan, adına kayıtlı kullanıcının tasarrufu altındadır.

Alt Domain (subdomain) Nedir?

xxx.sirketadiniz.com şeklinde açılabilecek, ana domain adınıza bağlı fakat kullanıcı adı ve şifresi ayrıca tanımlanabilen alanlardır.

DNS Nedir?

Domain adınız için mail server, web server gibi işlemlerin tanımlandığı yapıdır. Aylık Trafik Nedir? Internet kullanarak diğer kullanıcılar ile paylaştığı her türlü dosya, web sayfası ve elektronik postanın, iki kullanıcı arasında akışı Internet Trafiği olarak adlandırılmaktadır. Bir ay içindeki toplam trafik Aylık Trafik olarak adlandırılmaktadır. SSL Sertifikası Nedir? İngilizce deki "Secure Socket Layer" (Güvenli Yuvalar Katmanı) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. SSL, kredi kartı numaraları, kullanıcılara ait özel bilgilerin vb.. 3. kişilerce ulaşılması veya 3. şahıslarla paylaşımın engellenebilmesi için Netscape Communications tarafından geliştirilen bir güvenli iletişim kanalıdır.

Webmail Nedir?

Elektronik posta hesaplarına herhangi bir bilgisayarda web browser ile erişilmesine ve mail yeteneklerinin tamamını kullanmaya yarayan arabirimdir. StWebHost, Webmail uygulaması olarak Horde tercih etmektedir. ASP - PHP Nedir? ASP ve PHP, Server taraflı işlemler ile kullanıcıların anlık olarak talep ettiği bilgileri dinamik sayfalarda gösterebilen web sayfaları uzantılarıdır. ASP (Active Server Pages) teknoloji altyapısı Microsoft tarafından oluşturulmaktadır. PHP, ASP den %60 ila %300 daha hızlı (Yapılan bazı testler sonucu alınan istatistiki bilgilerden alınmıştır. Bu istatistiki bilgi, test gruplarının yapısı, kurulan veya yönetilen veritabanının yapısı vb.. gibi etkenlere doğrudan bağlıdır.) çalışabilen dinamik sayfalar uzantısıdır. StWebHost, Linux işletim sistemi üzerinden hizmet verdiği için ASP sayfalarını desteklememektedir.İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...