Simple Press Forum ve Google (SEO)

Webmasterların siteleri konusunda son zamanlarda üzerinde en çok yoğunlaştığı konulardan biride seodur. Kısaca değinecek olursak seo (Search Engine Optimization - Arama motoru optimizasyonu) sitelerimizin kullanıcıların sitelerimize ulaşacağı yol haritasını çizmektir. Seo, dünyaya açılan sitemizin adresini belirler. Artık iyi bir seo alt yapısına sahip olmayan sistemler arama motorlarının en sonlarında kullanıcıların ulaşamayacakları ucra köşelerde kaybolup gidiyor.

Bu konuda yazılacak binlerce yöntem açıklama ve örnekler seo sitelerinde mevcut, biz bu yazıda Simple Press Forum'un seo'su üzerinde duracağız.

Simple Press Forumu, wordpress blog sisteminize entegre ettiniz, yapmanız ve yapmamanız gerekenler neler ?

Simple press forumu kurduğunuzda kesinlikle yapmamanız gereken şey, blog ve forumda ikiz konular oluşturmak. Google bilindiği üzere kopya içerikten nefret eder. Bir sitenin farklı dizinlerinde aynı konuları farkettiğinde her zaman ilk farkettiği dizindekini indexler ve diğer dizindeki içerik indexlenmez, hatta ikinci dizin google tarafından fişlenebilir. Yani kopya muamelesi gören dizine artık özgün içeriklerde girilse kopya muamelesi göreceği için indexlenme oranı çok düşük seviyelere iner.

Yukarıda belirtilenler aynı şekilde forumda açılacak bir konunun worpdress'e otomatik eklenmesi içinde geçerlidir. İkiz konu oluşturmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Foruma Konu Aç, Foruma Link ve Bu konuyu blog ile bağlantılı oluştur özelliklerini en azından ilk zamanlar kullanmıyoruz. Sonrasında da aşırıya kaçmamak çok önemli.

Google, webmaster tools kullanıyorsanız, sitemap'inizde büyük ihtimalle size Redirect Loop (Yeniden Yönlendirme Hatası) verecektir.

İlk zamanlar blogda yazdığınız yazılarla aynı kategoriye sahip tamamen özgün içerikler eklemek en mantıklı yöntem olacaktır. Google açtığınız forum dizinin güvenilir ve özgün olduğunu farkettiğinde indexleme işlemini gerçekleştirecektir.

Forum RSS feed'lerini kategorilerde dahil kesinlikle devre dışı bırakmayın. Feedburner'e kaydolarak forum feedlerini ve üşenmiyorsanız her kategorinizi feedburner'a ekleyin.

Forum RSS'lerini Feedburner'a ekleme;

 1. Feedburner'a google hesabınızla oturum açın.
 2. Giriş sayfasında Burn a feed right this instant. altındaki kutucuğa forum genel rss feed'ini yani; https://www.somut.net/forums?xfeed=all şeklinde ekleyin ve i am a postcaster'a işaret koyarak Next'e tıklayın
 3. Açılan sayfadaki bilgileri onaylayın ve akabindeki ayarları kendinize göre oluşturup bu işlemleri bitirin. Feedburner hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın

Wordpress'inize Google Sitemap Eklentisi Blog sisteminize sitemap eklentisini mutlaka kurun ve aşağıdaki eklemeleri yapın. Wordpress Google için Sitemap.xml Nasıl Oluşturulur ?

 1. Bu eklentiyi kurduktan sonra ayarlarına girin.
 2. Aşağı kısımlarda Ek sayfalar mevcut. Burada yeni bir ek sayfa oluşturacağız. Sayfanın URL'si kısmına forum rss feed'ini ekleyin. Örnek: https://www.somut.net/forums?xfeed=all
 3. Öncelik: 1
 4. Sıklık değiştir: Günde bir
 5. Son düzenleme boş bırakılabilir yada o günün tarihi yazılabilir.Format şöyle olmalı: 2009-07-11
 6. En alttaki Seçenekleri güncelleye tıklayın
 7. Sonra en üstteki "Eğer sunucunuzda veya blog'unuzda bir değişiklik yaptıysanız, site haritanızı güncellemek isteyebilirsiniz." yazısındaki Güncellemek linkine tıklayın.

Simple Press Forum forumsitemap.xml oluşturma

Simple press forum'un şuanda otomatik sitemap oluşturucusu mevcut değil. Burada iş size düşüyor. Webmaster tool üyeliğiniz yoluyla bir sitemap gönderin.

SiteMap nasıl oluşturulur?

GsiteCrawler Google Sitemap Oluşturucu programını indirin.

 • gsitecrawler.com/en/download/

Programı kurun açın.

 1. Üstteki Pause düğmesine basın.
 2. Add New Project
 3. Next
 4. Main adress of your website (directory): simple forum adresini yazıyoruz. Örnek; www.somut.net/forum/
 5. Skip server check işaretleyin ve next'e basın.
 6. URL's are case-sensitive (Linus/Unix-Servers) işaretleyin
 7. İnclude ile başlayan satır zaten işaretli ellemeyin
 8. Next ile ilerleyin ve Uploads sitemap files işaretlemeden devam edin
 9. Burdaki tüm seçenekler işaretlidir aynen kalsın finish diyerek bu işlemi bitirin.
 10. The crawler is now running penceresi çıkacak OK ile kapatın. Şuanda sitenize örümcekleri gönderdiniz. Sitemap oluşturmak için tarama işlemi başlamış oldu. Bitmesini bekleyin.
 11. İşlem bittikten sonra küçük bir geri sayım penceresi açılacak kaptın ve ana penceredeki Generate' butonun yanındaki küçük ok işaretine tıklayın
 12. Google Sitemap-File seçeneği ile xml dosyasını oluşturun.
 13. Sitenize FTP ile bağlanın ve ana dizine atın. Şu şekilde olmalı; www.somut.net/forumsitemap.xml
 14. Google webmaster tools'a girerek sitemap bölümünden bunu ekleyin.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Tüm seo kuralları simple press forum içinde geçerli olduğuna göre, tekrar tekrar aynı şeyleri anltmamıza gerek yok. Yukarıda önemli noktalara değinmeye çalıştık.

Ayrıca sitemiz de dahil olmak üzere ikiz konular yüzünden indexlenme sorunu yaşayan kişiler simple press forum'un bu konularda yetersiz kaldığı fikrine kapılmışlar. Gelen mailler bu yönde olduğu için böyle bir yazı yazmak istedim. Simple press kurulu ve indexlenme sorunu olmayan bir sürü site mevcut. Bunların en başında SPF resmi sitesi gelmektedir.  Küçük bir araştırma ile örneklerini görebilirsiniz.İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...