wordpress stabil çalıştırma yöntemleri

Wordpress’te Aşırı Cpu (İşlemci) Kullanımına Çözümler

Wordpress kullanıp yüksek hit elden eden blogların en büyük sıkıntılarından biri. Çoğu hosting şirketi sunucularının kalitesini koruyabilmek için cpu sınırı getirmiş durumda. Bu sınır genelde %8 civarında oluyor. Wordpress’in insanı mest eden hoş eklentileri cpu kullanımını arttırmakta. Ben de cpu kullanımını arttıran wordpress kaynaklı ve genel nitelikli olan sebepleri listedim , buyrun :

1- Gereksiz Eklenti Kullanımı
Çeşit çeşit wordpress eklentisi var. Sadece wordpress.org’ta 2.500 tane eklenti var. Öncelikle eklentiler sayfanızı açın. Her bir eklenti için “Olmasa ne kaybederim ?” sorusunu sorun kendinize ve son radde geldiğinizi düşünerek biraz acımasız davranın. İptal ettiğiniz eklentiler için temanın php dosyalarına eklendiğiniz kodları temizleyin.

2- Sitedeki Gereksiz Kodlar
Sitenizi toplist yuvası haline getirmeyin. Kapanmış ve kalitesiz toplistlerin kodlarını kaldırın. Sayaç servislerini kullanıyorsanız da sitenizde sadece 1 tane sayaç kodu bulundurun.

3- Temadaki PHP Kodları ve Sayfa HTML’leştirme
Ben karakter kodlamasında kimi zaman güncellemelerde sıkıntı yaşadığım için bunu önermiyorum ama logo ya da diğer resimlerin adresi php kod ile belirtiliyor. Bu kod yerine site ana sayfa adresi yazmak gibi işlemler yararlı olacaktır. Ayrıca wolkanca’daki aynı yazının başında kalıcı bağlantılarını seoya uygun hale getirmiş olanlar için güzel bir uygulama sunulmuş. O da etkili olabilir.

4- Sitedeki Her Türlü Fazlalıklar
Bu da çok kapsamlı ama basit işlemler. Örnek vermek gerekirse ; sitede sayfa başına düşen yazı sayısını düşürmek , sidebardaki fazlalıklar , son yazılarda çok yazı gösterilmesi , etiket bulutunda fazla etiket gösterilmesi , gereksiz resimler… Bu uzar gider. Ayrıca siteye eklemek istediğiniz resimleri photobucket.com’a upload etmenizi öneririm. İyi bir trafik ve resimlerinizi yönetme olanağını ücretsiz veriyor.

5- İşlemci Kullanımı Azaltan Eklentiler

A) Clean Options
Bu eklenti o zamana kadar yüklediğiniz eklentilerin oluşturduğu tüm veritabanı tablolarını listeler ve dilediğinizi silmenize yardımcı olur. Öncelikle kullanmadığınız eklentilerin tablolarını temizleyin ama dikkatli olun çünkü tablolar bağlı olduğu eklentinin genelde baş harflerini içerip , adını tam olarak içermediğinden hata yapabilirsiniz. Ayrıca tüm eklenti tabloları dışında rss rabloları var. Bu rss tabloları , wp-admin başlangıç sayfasındaki wordpress.org’tan gelen haberleri görmenizi sağlayan rss’dir. Birden çok blogunuz varsa en az işlemci kullanan blogda bu rss aktif olsun , diğerlerinde bu tabloyu kaldırın.Son olarak Clean Options’la işinizi gördükten sonra bu eklentiyi kaldırın.

B) WP Super Cache
Adında anlaşılacağı gibi cache yani önbellek oluşturur. Yani belirlediğiniz sayfalar için belirlediğiniz süre boyunca önbellek oluşturup , gelen ziyaretçilerin site içeriğinizi her girişte yeniden indirmesini engeller. Daha az trafik ve daha az işlemci kullanımı demek oluyor bu da. Ayrıca WP Super Cache , WP-Cache eklentisini de barındırıyor. İkisi bir arada…

WordPress bloglarına sunucu yönünde minik bir bir ipucu

WordPress bildiğimiz gibi otu boku veritabanından çekip php sorgularının var olan eklentilerede bağlı olarak çok fazla olmasına neden oluyor. Bu konuda sıkıntı çeken arkadaşlara şimdi aşağıda bir öneri sunacağım.
Bir WordPress blogunuz var ve o blogda 1000 adet post var, bu 1000 adet içerkten 3 tanesi diyelim en fazla okunan içerikler, bu durumda biz o 3 içeriği statik htm sayfası olarak, isminide index.htm olarak kayıt edelim.
yaziyi taslak olarak degistirmekDaha sonra var olan yazıyı WordPress admin panelinden taslak olarak belitleyip yayından kaldıralım ve şimdi Ftp den blogumuzun ana dizinine gidip yazı ismi ile bir klasör oluşturalım, klasörün ismini örneğin "etek-alti-goruntuleri" olarak adlandıralım ve oluşturduğumuz o index.htm dosyasını bu klasörün içine atalım.
Evet bunları yaptıktan sonra yine etek-alti-goruntuleri yazısını ziyaretçiler okuyacak fakat bu en çok ziyaret edilen ve en çok sunucuyu yoran yazı statik olduğu için veritabanını, sunucuyu yormayacak.

Özetle yaptığımız, bu çok fazla ziyaret edilen yazıları statik durağan bir sayfa olarak ziyaretçiye verip, veritabanı ve php sorguları yaptırmadan verimi arttırmak.

Devam;
Bir diğer sorgu azaltma yöntemi de mesela WordPress blogunuzun temasının Header (Üst kısım / header.php) kısmına bakarsanız orada <meta http-equiv="Content-Type" content="<?php bloginfo('html_type'); ?>; charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" /> yazar bu blogunuzda bulunan tüm sayfalara aslında <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" /> değerini verir biz bunu sorgu yaptırmadan manuel olarakta girebiliriz ve soruları azaltmış oluruz. Bu bir örnekti buna benzer gereksiz sorgular çok bunu da sizin hayal gücünüze bırakıyorum ve eğer 5 saniyenizi paylaşmak için ayırmak isterseniz buraya yorum yazabilirsiniz.

Kaynak :blog.wolkanca.com

 İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
Sitede Ara
 • 1 dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı indir (Video ve MP3)
  teşekkürler emeğine sağlık çok güzel olmuş...
 • Vodafone Elazığ Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Yetkilisi İş Başvurusu
  Ise alındınızmi bilgi verirmisiniz ...
 • Volkswagen - Skoda Golf Passat Koltuk Başlığı Nasıl Çıkarılır?
  Teşekkürler. Böyle sistem mi olur a... oldu olacak aşağıya inip kaputun içinden kol falan cekelim...
 • Htaccess Nedir? .htaccess Komutları ve Örnekler
  Hocam iyi günler Google Web Search içerisinde bulunan 404 vermiş sayfaları 410 a çevirmek isityorum yap...
 • Sembol ve Karakterlerin Klavye Kısayolları - Alt Gr Tuş Kombinasyonları
  ALT GR değil ALT ....... ........
 • En İyi Mac Dönüştürücü - iSkysoft Video Converter Ultimate
  İndirip deniyorum hemen teşekkür ederim...
 • İnstagram Şekilli Profil Yazıları Oluşturma
  – єℓєşтιямє вєηιвєğєη∂ιуѕєη тαк∂ιя єт…нσşυηα gιтмιуσямυуυм кαƒαηα тαкмα ѕιктιя єт…...