Macbook Pro Retina Ekran Alınır mı? Artıları ve Eksileri İnceleme

Merhaba, bu yazıda Macbook Pro Retina hakkındaki izlenimlerimi paylaşacağım. Kullandığım Mac modeli ve özellikleri alttaki gibidir;

Macbook Pro Retina

Intel Core i7-3610QM 2.3GHz. (Turbo Boost Teknoloji 3.3 GHz.) 6 MB Cache Bellek İşlemci
8 GB DDR3 1600 Mhz. (Max. 8 GB)
256 GB Solid State HDD
Mac OS X v10.8 Lion
ATI 4000 ve NVIDIA GeForce GT 650M 1 GB DDR5 (Duruma göre otomatik geçişli 2 ekran kartı)
15.4'' LED-backlit Retina Display (2880x1800)


En başta kısa bir bilgi verip Retina özelliği üzerinde durmak istiyorum. Bilgisayarın düğmesine bastıktan 7 saniye sonra bilgisayar açılıyor ve çalıştığında kasa içinden hiç bir ses gelmiyor. HDD'nin solid state olması sebebiyle bu açıdan zaten ses olması mümkün değil ama bunun yanında diğer donanımlarında sesi yok. (Oyun oynarken fan sesi hariç) Bu gerçekten çok sakin bir çalışma ortamı sağlıyor -ki sessizlik  benim için herşeydir.

Bilgisayarın ince tasarımı göze çok hoş geliyor. Bunların haricinde bildiğiniz Macbook'larda olan artılar olduğu için retina özelliğine dikkat çekmek istiyorum. Zaten diğer özellikleri diğer Macbook'larda olan şeyler.
Retina ekran olduğu için 2880x1800 çözünürlüğe kadar destekliyor. Bu sizin için artı mı yoksa eksi mi gelin beraber inceleyelim.

Eğer web tasarımcıysanız  içinde bulunduğumuz dönem itibariyle Retina ekranı unutun derim. Çünkü Google anasayfası da dahil olmak üzere dünyada ki web sayfalarının %99.9999'u retina ekrana uyumlu bir tasarıma sahip değil ve grafiklerin hepsi bulanık gözükmektedir. Retina dostu bir web sayfasına sahip olmak için bütün grafiklerin çözünürlüğünü 2 ile çarpıp tekrardan sunucuya atmak ve bir kod öbeği ile retina ekranı tespit edip ona göre sunmanız gerekiyor. Kim uğraşır ki, retina ekranlı bilgisayarım olmasına rağmen sitelerimi bu şekle getirmeye gerçekten üşendim. Bekleyen onca proje varken bu bana gerçekten gerekli bir düzenleme gibi gelmedi.

Diğer bir konu uygulamalar. Yüklediğiniz uygulama eğer retina uyumlu değilse uygulamanın yazıları ve grafikleri bulanık gözüküyor. Photoshop dün (11.12.2012) itibariyle geçiş yaptı. Microsoft Office içinde güncellemeler ile retinaya uyumlu hale geldi ama en çok kullanılan yazılımların bir çoğu bu sisteme ayak uydurabilmiş değil.

Oyunlar... Eğer yüklediğiniz oyun retina uyumlu değilse her şey bulanık. Bir oyunun retinaya uygun tekrar üretilmesi demek bütün grafiklerinin sanırım yeniden çizilmesi demektir. Dünya çapında çok kısıtlı bir Macbook Pro Retina kullanıcısının olduğunu düşünürsek üreticilerin bu düzenlemeleri yapması için çok gevşek davranacağını hesaba katmak gerekiyor.

Sonuç olarak 20 günlük Macbook Pro Retina macerama veda ettim ve aldığım fiyatın %10'u kesilerek iade ettim. Reklam olmaması için ismini vermek istemiyorum ama iletişim bölümünden bana ulaşırsanız bu bilgisayarı teşhir ürünü olarak oradan daha uygun bir fiyata almanız mümkün. Yerine retina olmayan bir Macbook Pro aldım ve iade inceleme sürecini ve satış işlemlerini bekliyorum.

Ben mobil, web, masaüstü programalama ve 2d grafiklerle uğraşan birisi olarak işime uygun bulmadım. Bir ev kullanıcısı, Mimari çizimler, Fotoğrafçılık gibi farklı alanlarda iyi işler çıkarabilirsiniz. Ekran çözünürlüğü en iyi 1440x900 olarak kullanılabiliyor ve bunu Mac OS otomatik ayarlıyor. Ekran çözünürlüğünü 2880'e getirmek için AppStore'da ücretsiz uygulamalar var. Bu çözünürlükte her şey çok küçük gözüküyor ve bir mercekle ekrana bakmanız gerekebilir :) Bunun haricinde ekran çözünürlüğünü 1280'lere düşürmek istediğinizde retina sayesinde ekranınızın tamamanın bulanık olacağını da unutmayın.


Artılar ve Eksiler
Artılar;

 •     İnce ve zarif tasarım
 •     Sessiz çalışma
 •     Mac OS içinde harika görüntüler
 •     Hafif
 •     Kaliteli bir ses çıkışı

Eksiler;

 •     Yüklenen uygulamalarda retina uyumsuzluğu sebebiyle bulanık görüntüler
 •     Web ortamında grafiklerin bulanık gözükmesi
 •     Oyunlarda retina uyumsuzluğu sebebiyle kötü grafikler ve yazılar

 4 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • mehmetirfan

   2013 İmac 27 yi inceledim.İnternette bir gazetenin sayfasını açıp yazılara yakından baktığımda net değil ve kırık gibi geldi.Bildiğiniz gibi 27 inch lik İmac Fhd den daha yüksek çözünürlük içeriyor.Sanırım Qhd.Bu sebeple olabilir mi?Sizce 21.5 imac i mi(Fhd)almalıyım?

   Yanıtla

  • Master Admin Yorum: 781 Forum Mesaj: 295

   Benim şuan kullandığım model

   MD104LL/A Yeni Macbook Pro Apple Notebook

   Bu retina değil. MD104LL modelinde bootcamp ile windows 7'de kurdum. Açılışta option tuşuna basılı tutarak istediğim sistemde açabiliyorum. Sanal değil tam kurulum ve sürücüler konusunda eksiği yok. Bildiğiniz bir win pc gibi. Hiç bir sıkıntı yok. Bunu retinada deneyemedim.

   Şunu diyebilirim ki Mac bilgisayarlar görüntü itibariyle sempatik ve farklı. Diğer laptoplar gibi durmuyor önünüzde. MacFun'ları kızdıracak bir ifade kullanmak istemem ama çok da lazım bir şey değil. Çünkü bu paraya 2 adet canavar gibi asus alınabilir.

   Ben normal bir ev kullanıcısı olmadığım için benim pek işime gelmiyor. Mac'i ne zaman açsam geri PC'me dönme ihtiyacı duyuyorum çünkü bir çok alet edevat programımın Mac sürümü yok. Klasik bir ev kullanıcısının parası çoksa bu cihazı alabilir ama eğer iş güç içinse bu bilgisayarları önermiyorum.

   Bu arada retina olmayan Macbook'ların da yıllardır çözülememiş ve çözülemeyek bir de başka sorunu var. Hiç bir Macbook'un yazıları Windows'taki kadar keskin değil. ClearType özelliği ile çok iyi bir text görüntüsü veren Windows'un yanından bile geçemiyor. Neyseki ilk etapta çok yadırgadığınız bu duruma gözünüz bir süre sonra alışıyor ;)

   Bu arada, şuanda da Windows PC'mdeyim :)

   Yanıtla

  • derya

   aynen :) bende retinayı farklı düşünmüştüm bir anda tüm fikirlerim değişti...

   peki dediğiniz gibi ses konusu benim için çok önemli ve de arada bf3 fifa 14 orjinal yükleyip arkadaşlarla oynamak istesem 3d uygulamalar açmak istesem ( semi-pro düzeyde ) grafik + web programları + sanal windows kurulumu ile kullanabileceğim bir model önerirmisiniz ? 

   aslında retina ekranın görüntüsü çok hoşuma gidiyor ince zarif kenar çercevesi pro modellerden daha iyi ama aldıktan sonra dediğiniz gibi memnun olmayacaksam hiç girişmeyeyim diyorum :/ ...

   i7 işlemcili OEM pc toplayacaktım ama o ekran fan sesini kaldıramıyor bünyem..hayatımda hiç mac kullanmadım ama uzun zamandır hep almak istiyorum bir ara imac almak istedim geniş 27 inc ekran ama orda da kararsız kaldım :( 

   önerilerinizi bekleyeceğim...

   Yanıtla

  • aydın

   Arkadaşım bende bir süredir bu macbook retinayyı araştırıyordum. Bütün hevesimi kırdın. Bulanık bir bilgisayara 6000 tl vermek akıl işi değil.. Ben ilk defa macbook alacaktım daha önce mac deneyimim yok ama okadar para verip bulanık ekran beni perişan eder. 

   Yanıtla

Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...