Malawi Akvaryumu - Çiklet Balıkları Sıkça Sorulan Sorular

Çiklet dünyasında en çok merak edilen konuları ve soruları bu sayfada toplamak istedik. Sürekli açılan konular yerine, merak edilen bir çok konuya tek başlık altından ulaşmak hepimizin işine yarayacaktır. Soruları tür halinde sormak daha net sonuçlar vereceği için bir çok başlık özel bir türle ilgili bilgiler içerecektir. Genelleme yapmak riskli olabilir zira bir çok benzer tür farklı özellikler taşımaktadır.

Sarı ve beyaz prenses balığının sürekli bir yerleri kazması cinsiyetinin erkek olduğunun belirtisi midir?

Bu genellikle erkek balıkların ve özellikle de erkek beyaz prenses balığının alışkanlığıdır. Ama dişi balıklarda yumurtlama öncesi kendilerine sığınak amaçlı ve yine ağza yumurta alma öncesi ağızlarını temizlemek yada alıştırma yapmak amacıyla yerdeki kumları eşeleyebilirler.

Mutlu mesut bir malawi tankı- Beyaz prenses, Sarı prenses ve Demasoniler...

Sarı prenses balığının cinsiyet ayrımındaki en belirgin özellikler nelerdir?

 

Sarı prenses balığı monomorfiktir (cinsiyet belirsizliği). Ancak yinede bazı ipuçları alabiliriz. Üst yüzgecin uç kısmının oval olması, göğüs kısmının çok açık sarı yada beyaz olması dişilik belirtileri olarak sayılabilir.  Erkekler genelde daha iri olur ve kafa yapıları sivridir. Üst ve anal yüzgeçteki siyah çizgiler çok daha koyudur.  Anüs vent yöntemi kesin sonuç verebilir.

Beyaz prenses balığı cinsiyet ayrımındaki belirgin özellikler nelerdir?

Beyaz prenses balığı monomorfiktir (cinsiyet belirsizliği). Üst yüzgecin bitiminin sivri olması, çok aktif bir şekilde etrafta dolaşıp dişi balıkları bıktırıcasına kovalaması ve yumurta beneklerinin 2den fazla olması erkek bir beyaz prensesi işaret eder.

 

Yavru sarı prenses ve demasoni fotoğrafı

Demasoni cinsiyet ayrımının en belirgin özellikleri nelerdir, cinsiyetini nasıl anlayabiliriz?

Demasoniyi en zor cinsiyet ayrımı yapılan balıklar arasında gösterebiliriz. Ama bazı belirgin ve net olmayan ipuçları var elbette. Erkeklerin kafa yapısının sivri (alın kısmı basık yada yatık) dişilerin ise daha oval bir kafa yapısı vardır.

Yavruluk içinde minik beyaz prensesler ve demasoni

Kovalamacalar çiftleşme belirtisi midir? Kavga mı ediyorlar yoksa çiftleşiyorlar mı?

Bunu ancak siz anlayabilirsiniz, tabi çiftleşmenin ve kavganın tam olarak nasıl gerçekleştiğini bilerek.

Çiftleşme Nasıl Gerçekleşir, Malawi çikletleri Nasıl Çiftleşirler?

Çiftleşme genelde şu şekilde gerçekleşir. Dişi balığın karnı normalinden şişiktir ve tüpçük çıkmıştır. Erkek balık yanına gidip spin atarak çiftleşme alanına çeker. Dişi tamamen hazırsa ürkek bir şekilde   takip eder ve çiftleşme turları başlar. Birbirleri etrafında titreyerek dönerler. Bir dişi titrer, bu esnada titrereyerek yere 2-3 yumurta döker ve sıra erkeğe gelir. Erkek yumurtların üzerinden titrereyerek geçer ve spermleri boşaltır, hemen ardından dişi tek tek yumurtaları ağzına alır.

Malawi kavgalarını çiftleşme olayından ayırt etme;

Kavgalar genelde daireler çizerek olur ve uzun süre birbirleir etrafından daireler çizerler. Ağız ağıza bir birlerini itip kakarlar. Nadirde olsa titreme gibi hareketler gözlenebilir ve bu çiftleşme değil göz dağı vermedir. Bölge kavgalarında bulundukları bölgenin ona ait olduğunu göstermek için titreyebilirler. 2 balığın bu kavgası eğer sürekli oluyorsa genelde ölümle sonuçlanır. Gücü tükenen balık genelde aldığı darbelerle güçsüz. Bu gibi durumlarda bu balığı akvaryumunuzdan almanız en mantıklı iş olacaktır. Uzun süren kavgaların bir çiftleşme arefesi olduğu sinyalin unutmayın. Bu sinyalin güçsüz düşen balığın ölümü gerçekleşmeden bitmeyeceğini de unutmayın.

Kusturma işlemi Nedir?

Kusturma pek onaylanan bir işlem olmasa da ağzına yumurta almış olan dişi balığın çok fazla aç kalmaması ve daha çok yavru alınabilmesi amacıyla dişi balığın ağzından yumurtaları bir teknikle almaktır. Bunla ilgili videoları sitemizden bulabilirsiniz.

Ağzı dolu balık ne zaman kusturulmalıdır?

Bu işlem için en uygun süre 12-13 gündür.

En erken ne zaman kusturulabilir?

6-7 gün içinde yavru balıklar yumurtada çıkmış olurlar ama tehlikeli bir dönemdir. Tecrübeli değilseniz 12. günden sonra kusturmak sağlıklı olacaktır.

Kusturma işlemi yapılmadığında ne olur?

Bu en doğal yöntemdir ve balığın stresten uzak bir ortamda olması yeğlenir. Başka bir tankta kendi haline bırakılmış bir anaç, yavruları zamanı geldiğinde kendisi bırakır, birlikte yüzerler ve tehlike anında tekrar ağzına toplar. Hatta döktüğünüz yemi, yavruların yiyebileceği şekilde parçaladığına bile şahit olabilirsiniz. Bu yöntem, izleyeceğiniz en keyifli anlardan biridir.

Hangi yöntem avantajlıdır?

Kusturulan yavruların hastalanma ve ölme riski yüksektir. Kusturulan yöntemde dünyaya gelen yavrular daha geç büyür ve renkleri diğerlerine göre soluk olabilir. Yine de en yaygın yöntem budur.13 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar

  • Arkadaşlar benim iki tane mavi ciklet balığım var ve dişi ciklet erkek ciklet i kovalıyor. Akvaryum da ondan hariç küçük ciklet balıklarım da var ama kum vb süslerim yok buna rağmen balıklarım yumurtlar mı lütfen yardımcı olur musunuz?

   Yanıtla


   Büyük ihtimalle yumurtlar ama ağızda kuluçka yapan bu türü ayrı bir yerde tutmanızda fayda var.
  • İLHAM
   Arkadaşlar Merhaba ben sp ve yunus besliyorum . Bugün farkettim erkek sp kafası kızarmış sizce ne olabilir bir yıldır bakıyorum ama ilk defa böyle birşeyle karşılaştım ve korktum umarım balığıma birşey olmaz diğerlerinden ayırdım sizce ne yapmaliyim lütfen yardım edermisiniz?

   Yanıtla

  • yusuf

   beyler ben ciklet besliyecegim ama kum yerine küçük küçük renkli taşlar var onları koysam olurmu akvaryumum büyük 2 metre filan ortalama kum da pağlı kilosu 2 lira 20 kilo alsam 40 tl napsam ....

    

   Yanıtla

  • balikci
   Beyaz Prensesin kuyruk kısmı kizardi şimdide normale donuyo erkek sürekli peşinde geziyo nrden

   Yanıtla

  • asda
   Beyaz prenses yumurtladi ve yumurtaları aqzina aldı 2 hafta dir yumurtaları görmüyorum yavruda yla yemiş olabilir mi

   Yanıtla

  • eses

   @ sarıprenses:


   Siyahlaşan sarıprensesin kızışmış bir erkektir çok yakın bir zamanda dede olacaksın. Tabi dişi varsa... :)

    

   Yanıtla

  • Atilla

   Sarı prenses balıgın altı beyazladı nedendir boyutu ise 70 cm uzunluk 50 cm yukseklik 44 genişlik var 5 tane balık var sadece

    

   Yanıtla

  • böğürtlen Kayıtlı Üye Yorum: 19 Forum Mesaj: 10

   resimlerin altındaki yazıları okumadım ama resimlere bayıldım.ben zaten öyle şeyleri okumayı sevmem.bu yüzden resimler hakkında size bir şey yazamıycağım.okumadığımdan dolayı sizin yazdıklarınızdanbir şey anlamadım.

   Yanıtla

  • sarıprenses

   sa sarı prnesesım baska sarı prensesı kovalayıp duruyo hayvan sımsıyh oldu napmm gerek

   Yanıtla

  • Master Admin Yorum: 781 Forum Mesaj: 295

   @ batuhan321:


   Her kovalamaca çiftleşme belirtisi değildir. Bazen bölge kavgaları da bu kovalamacalara sebep olabilir.

   Yanıtla

  • batuhan321 Kayıtlı Üye Yorum: 4

   sarı pirenseslerim dişi olan erkeği kovalıyor niye acaba ?

    

   Yanıtla

  • semih

   beyaz prensesin gıdısını gıdıklarsanız daha fazla yavru alırsınız demişlerdi ama yeterli bilgi alamdım bunun hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim      kayseriden

   Yanıtla

Yorum Yaz

Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...