Sigaranın Tadı Nasıldır? Sigara İçmek Nasıl Bir Duygudur?

Sigaranın Tadı Nasıldır? Sigara İçmek Nasıl Bir Duygudur?

Sigaranın bir madde bağımlılığı olduğunu ve insanları esir aldığını vurgulayarak başlayalım. Sigaranın tadı nasıldır içmesi neye benzer gibi soruları cevaplamadan önce sigaraya başlamanın ve alışmanın kolay ama kurtulmanın imkansıza yakın olduğu gerçeğini de bilmek gerekiyor.

Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler kadar kötü bir alışkanlıktır. Alkolün veya uyuşturucunun her yerde her an bulunamaması veya kullanılamaması göz önünde bulundurulduğunda, sigara bu kötü alışkanlıkların da önüne geçmiş oluyor çünkü her an içilebiliyor.
Sigara veya diğer madde bağımlılıklarından uzak yaşayan insanların şanslı olduğunu düşünüyorum. Dünyaya bir daha gelsem, yanından bile geçmem. Merak edenler için sahibini kölesi yapan bu illetin neye benzediğinden, nasıl içildiğinden ve tadından bahsedeceğim.

Sigara içmek nasıl bir duygu

sigara emoji ikon pngYapmanız gereken işi bir an önce yapıp bitirme öncesinde yaşadığınız his gibi bir dürtüsü var. Bu tür durumlarda yaşadığınız tetikleyici hisse sahip. Hatta bir çok zaman biraz daha baskın diyebiliriz. İçmeniz gerekiyor, çünkü içilmezse keyfiniz kaçacak veya kötü hissedeceksiniz. Tıpkı yapmayı hedeflediğiniz işi yapmadığınızda yaşadığınız negatif duygu gibi. Bağımlıysanız içmeniz gerekiyor.

 

 

Sigara İçmeden Duramamak

Sigara bağımlılığı, diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi süreklilik arzeder. Sık sık alınması gerekir. Çünkü istemeseniz de bilinç altında koşullanma vardır. Su içmeden durulamaz, çünkü su vardır, elinizin altındadır, suyu içmemek aksi düşüncedir. Sigara vardır, vücut nikotin istiyordur ve içmemek aksi düşüncedir. Akıl her ne kadar zararlı bir zehir olduğunu bilse de vücut istediği için, koşullanma olduğu için sigara içilmeden durulamaz. Su içme isteğinin giderilmesi gibi sigara içmekte dürtüyü bastırır ve bu şuur sigaradan kurtulmamak için bir nedendir. Beklenti giderilmiştir. Sonuç zararda olsa olumludur. Bu bilinç altı aldatmasıdır.

Nikotin bağımlılığı öyle kötüdür ki vücuda bir kez alındı mı her 30-40 dakika da eksikliği hissedilir. Kan vücuttaki nikotini hızlı bir şekilde temizler. Temizlik yapıldığı anda azalan nikotin seviyesi sizi susamak gibi dürtmeye başlar.

Ve bu kısır döngü böyle devam edip gider...

Sigaranın Tadı Neye Benzer

Sigaranın tadı nasıldır sorusuna net cevap vermek zordur. Vücuda alınan şeyler genelde sıvı ya da katıdır, yani yenir yada içilir ama sigara ise bir dumandan ibarettir. Bu sebeple hissi biraz farklıdır. İçmemiş bir kişiye anlatmak güçtür. Her sigaranın tadı farklıdır, bu farklılık kolanın asitlisi, asiti azalmış olanı, asiti tamamen kaçmış olanı gibidir. İçerken bazısı sert, bazısı hafif, bazısı acı, bazısı -tatlı değil- acı olmayan bir tat veriyor diyebiliriz.

İçtiğinizde ağız, dil damak ve yutkunma bölgelerinde tadını hissedersiniz, bu tat yanmamış tütünün (yakılmamış sigara tütününün) verdiği kokudaki tada benzer. Sigara bağımlıları ağızlarında sürekli bu tadın kalmasını arzularlar. Bu sebeple yiyip içtikten sonra hızlı bir şekilde sigara içme isteği uyanır. Çünkü ağıztaki sigara tadı, yerini temiz yiyeceklerin tadına bırakmıştır ve giderilmesi gerekmektedir. Bağımlılar adına bu gerçekten acı bir gerçektir. Temiz yiyecekler yerine zehir tercih edilmiştir. Dudak tiryakilerinin en büyük handikapı budur, ağızlarında sürekli olarak tütün tadı olmalıdır. Günde bir kez çakmak kullanırlar. Sigarayı sigarayla yakarlar ta ki uyuyuncaya kadar. İçine çeken sigara bağımlıları ise double almış olurlar çünkü hem ağızlarında bu tada ihtiyaç duyarlar hem de akciğerlerine kadar dumanı doldurup en hızlı şekilde kana nikotini karıştırmak isterler.

Sonuç

Sigaranın tadını, nasıl bir his verdiğini, içince ne hissedildiğini, içtikten sonrasını, ağızdaki ve akciğerlerdeki etkisini merak edebilirsiniz. Eğer bunu deneyimlemek isterseniz, bu merak sizi kesinlikle sonucu kötü olan bir yere götürecektir. Unutmayın ki sigara bağımlıları sigara içmenin güzel olmasından, tadının hoşluğundan, çekici bir lezzet olduğundan değil maalesef kölesi olduklarından, kurtulamadıklarından ve bağımlıklık zincirlerini koparamadıklarından ötürü içerler.

 

 Sigara İçmeye Başlarsam Nelerle Karşılaşırım?

 

Altta okuyacağınız olumsuzluklar hikayet alıntı yada soğutma amaçlı yazılmış şeyler değil, sigara bağımlılarının bizzat yaşadığı şeylerdir. Dikkatle ve inanarak okuyunuz. İnanmazsanız aksini düşünüp sigaraya başladıktan sonra sizde böyle yazılar yazar yada etrafınızdakilere sakın içme diye naralar atarsınız. :)

 1. Sigara kesinlikle bırakılması zor bir maddedir. Başladıktan ve alttaki olumsuzlukları yaşamaya başladıktan sonra kesinlikle "bırakamama sorunu"yla başbaşa kalacaksınız.
 2. Hayat kaliteniz kesinlikle düşecektir, şöyleki sabahları yataktan dayak yemiş gibi kalkacaksınız çünkü vücut sabaha kadar katran temizlemekle meşgul olacak. Bir çok hücrenin yenilenme işi ise ertelenecektir çünkü zehri temizlemek yeni hücreler üretmekten daha önemli bir iştir.
 3. Koku alma seviyeniz düşecek, koku alma duyularının üstü zehirli maddelerle kaplanacak.
 4. Tat alma seviyeniz düşecek çünkü dilinizin üstü çeşitli maddeler tarafından tıkanmış veya kaplanmış olacak.
 5. Halsiz olacaksınız, enerjik halinizden eser kalmayacak, omuzlarınızda ağırlık ve sürekli yorgunluk hissi olacak.
 6. Basit hastalıkları bile daha ağır geçireceksiniz. Bir çok kişinin doktora gitmediği durumlarda belki serumsuz, ilaçsız ayağa kalkamayacaksınız.
 7. "Ağzın pis kokuyor, küllük mü yuttun?" sorusuna sık sık maruz kalacaksınız.
 8. Yağmur, kar demeden dışarı çıkıp sigara içecek ve yine hasta olacaksınız.
 9. Herkes ortamda eğlenirken siz sigara içmek için orayı terketmek zorunda kalacaksınız.
 10. Herkes cebindeki 10TL ile yiyecek bir şeyler almayı planlarken siz onu harcamayıp paketiniz bittiğinde kullanmak üzere saklayacaksınız.
 11. Yıl sonunda cebinizden minumum 2700TL çıkacak (Günde 15 adet, adet 0,50 kuruş) yani 600$. Bu paraya neler alınmaz ki.
 12. Elbiseleriniz kötü kokacak.
 13. Sabah uyandığınız da özellikle yaz aylarında odanız sabaha kadar akciğerlerinizde biriken zararlı maddelerin etkisiyle odanızı lağım gibi kokutacak.
 14. Bunun gibi akla gelmeyen türlü türlü pis şeyler işte daha fazla saymaya gerek var mı? Yetmez mi?

Nikotini az olan sigara, mentollü sigara, ince sigara hiç farketmiyor hepsi aynı kötü kaderi yaşatıyor. Unutmayın ki sigara bağımlılarının bir çoğu bir kere denemek istiyorum, yada bir kereden bir şey olmaz diyerek başlamışlardır.

Sigarayı bırakma yollarına çareler aramadan, bırakmak için etraftaki işe yaramayan ürünlere para kaptırmadan önce çok iyi düşünün ve başlamayın. Geri dönüşü yok demek yanlış bir cümle sayılmaz. Çünkü sigarayı bırakabilen insan sayısı çok azdır. Bırakanların birçoğu en ufak bir travmada tekrar başlar. İradeli olup sigaraya veda edenler ise aşk acısı yaşarmışcasına bir halleri vardır, rüyalarında hayallerinde sigaralı günler vardır. Sizce mantık var mı?

Sigara içenler için diyecek pek laf yok. Her şeyi biliyorlar. Bırakmanın ne kadar zor olduğunu da. Kendilerine bir tarih belirleyip son bir sigara içelim ve bu defteri kapatalım deyip bir bırakma tarihi belirlemeleri hayati anlamda önemli. Tüm sigara içenlerin bu kötü alışkanlıktan kurtulmaları temennisiyle.

Mentollü Sigara Zararlı Mı? Nane Aromalı SigaralarEtiketler: Sigara Sigara Emoji

2 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • Sezer

   Ne kadar da güzel anlatılmış. Kendime de acıdım içenlere de. Allah bizi bu pislikten bir an önce kurtarsın. Sigaradan nefret ediyorum. Söylediğiniz gibi tadı güzel yada keyif verici olduğu için içmiyorum. Beni kölesi ettiği için içmek zorundayım. Kurtulamıyorum. Bir çok ürüne para verdim hepsi boş. Hep bırakma hayalim var inşallah bir gün olur.

   Yanıtla

   Zeynep
   Çok üzüldüm ya :( Allah yard8mcın olsun inşallah bırakırsın.
Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...