Android Programlamaya Nereden Başlamalıyım? Java Öğrenmem Gerekir Mi?

Android için uygulamalar yazmak istiyorum nereden ve nasıl başlamalıyım veya başladım ama başarılı olamadım nasıl bir yol izlemeliyim diye düşünüyorsanız size yardımcı olacağını düşündüğüm deneyimlerimden bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle hiç bir programlama bilginiz yoksa önce bir dil öğrenin. Genelde üniversitede ilk dönemlerde heyecanla her işi yapmak isteyen arkadaşlar olur okulunuzdaki temel programlama derslerini almadan android serüvenine başarılı olamazsınız. Çünkü nerde ne yaptığınızı bilmeniz gerekecek.  Daha öncesinde bir programlama dili bilginiz varsa c, c++, java, python hiç farketmez android uygulama geliştirmeniz o kadarda zor olmayacaktır. Elbette java bilginiz varsa çok daha hızlı android uygulamalar geliştirebilirsiniz.


Diğer dillerde tecrübesi olan arkadaşların Android yazmak için javayı öğrenmesi gerekecektir. Tabiki javayı android üzerinde çalışmalar yaprak öğrenebilirsiniz, hedef android yazmak iken gidipte boş yere swing ile uğraşmanın bir mantığı yok. Programlama diline ek olarak xml’i araştırın ne işe yaradığını anlamaya çalışın çünkü androidde tanımlamalar, şablonlanlar, ayarlar xml üzerinden sağlanmaktadır. Yazıya daha önceden en az bir programlama dilini bildiğinizi ve aklınızda xml nedir sorunun olmadığını varsayarak devam edeceğim.


Öncelikle işe geliştirme ortamınızı kurmakla başlayın. Geliştirme ortamınız hazır olduğunda ilk olarak Merhaba Anroid demeniz gerektiğini biliyorsunuzdur zaten. Merhaba Android uygulamanızdaki xml ve java kodlarını anlamayabilirsiniz normal bir şey. Oluşturduğunuz Hello Android projenizdeki dizin yapısını inceleyin ve src aldında java classlarının bulunduğunu, res altında proje ile kaynak dosyalarının bulunduğunu, drawable altında resim dosyalarının ve xml dosyalarının olabileceğini, layout altında şablon xml’lerinizin yer aldığını, values altında stil ve bundle dosylarınızın yer aldığını, gen klasöründe bulununan R.java classının otomatik olarak res dizini altında kaynaklara integer değerler atadığını ve bununda Java tarafında kaynak dosyalarına erişim için olduğunu bilin. Sakın ezberlemeyin android ile uğraştıkça  herşey yerli yerine zaten oturacaktır.


Android öğrenebilmenizin en iyi  yolu, var olan proje kodlarını incelemeniz olacaktır. developer.android.com adresi sizin hocanız olacaktır. https://developer.android.com/guide/ adresinde bulunan yazılar  gerçekten çok açıklayıcı ve yararlı sık sık göz atmanızda fayda var. Ayrıca https://developer.android.com/samples/ altındaki örnek proje kodlarını incelemeniz var olan tutoryalleri okumanız gerekmekte. Bu arada maalesef android konusunda Türkçe kaynak çok yok, ingilizce bilmeniz hızlı öğrenmeniz için çok önemli. Vakit buldukça sitemizde de uygulama geliştirme adına yazılar paylaşmaya çalışıyoruz

Diğer taraftan kendinize basit bir proje seçin. Basitten başlayarak gittikçe daha karmaşık projeler yapın. Yaptığınız projelerin ilk başlarda olmasada sonraları için işe yarar projeler olmasına dikkat edin. Çünkü işe yarar bir uygulamayı yapıp sunduğunuzda insanların onu kullanması sizin gayretinizi arttıracaktır.

Yaptığınız işleri çevrenizdeki android öğrenmek isteyenlere anlatın, emin olun anlattıkça daha iyi öğrenirsiniz.

Yaptığınız uygulamaları 25 dolara android market hesabı açarak android markete yükleyin. Ayrıca slideme.org, androidpazari.com vb. marketlere ücretsiz olarak koyarak daha çok kişinin kullanmasını sağlayın.

Android uygulama yazabilmeniz için bir android telefonuna ihtiyacınız yok, emülatorler uygulamalarınız için yeterli olacaktır ama ileride ileri düzey uygulama ve oyunlarda bir telefon ihtiyacınız doğacaktır.

Yazıda hata ve eksikler olabilir, yorum yazarsanız düzeltirim.

Alıntı: http://trandroid.com/2011/02/27/android-uygulama-gelistirmeye-nereden-baslamali/1 yorum

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
  Tüm Yorumlar
  • nursah
   cok teşekkür ederim. yazınız önümü açtı. fakat ben tezim için böyle bir çalışma düşünüyorum. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? yani tam olarak başlangıç uygulamalarını yaptım. developer sitesinede girdim fakat çok iyi degil ingilizcem o yüzden pek karışık geldi. şuan internetten forumları okuyorum ve videolar arıyorum. insanlar neler yapmış diye bakıyorum ama cok bulamadım. ve açıkcası tezim içinde bir proje tam belirleyemedim bu konuda bana yardım ederseniz cok memnun olurum.. tekrar teşekkürler...

   Yanıtla

Sitede Ara
 • Çiklet (Prenses) Balıklarındaki Ürkeklik ve Korkaklık
  Ben çok uzun süre sp, bp ile frenatus besledim hiç bir sorun yaşamadım. Çok uyumlulardı. Renk katıyor a...
 • Genel İşletme 1. Dönem Vize Soruları
  soru 3 yanlıs bence"...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  bozuk bu cfg kullanmayın derim ...
 • Türkiye'de Hangi Burçtan Kaç Kişi Var?
  Akrep burcu olan var mı ben akrep burcu olarak hiç akrep burcu bulamıyorum....
 • Papağan Bakımı Banyo Yaptırma Yıkama
  pakistan pağına sirkeli su ile yıkanırmı...
 • Müzik Notaları İçin A4 Kağıda Porte Çıktısı Alma
  SEN NE KRAL ADAMSIN!! VALLA ÇOK SAĞOL...
 • GTA 5 Steam’da indirime girdi - En Ucuz GTA 5 Fiyatı
  ne yazim ilk yorum milk flen dediler geldim...