Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Uykusuzluk İçin Tavsiyeler

Uyumadan önce bir dilim tavuk, hindi veya bir muz yiyin. Bu yemekler triptofan içerir. Serotonin üretilmesini sağlayan bir amino asittir triptofan. Serotonin ise uyumanıza sebep olan bir beyin kimyasalıdır.

Karbonhidratlar triptofanın beyne gitmesine yardımcı olur. Akşamları yatmadan önce bir bardak süt (sütün içinde triptofan vardır) için yanında da kurabiye yiyin. Ya da ılık sütün içine bir kaşık bal ekleyerek için.

Gece geç saatlerde fazla yemek yemekten kaçının. Büyük miktarlarda yemeği sindirmek 3-4 saati bulabilir bu durum da uykusuzluk hali yaşatabilir.

Baharatlı veya şekerli yemekler (akşam yemeğinde bile) genellikle kötü bir fikirdir. Baharatlar, karnınızı dolayısıyla da sizi rahatsız edebilir. Çok fazla şeker tüketmek, özellikle çikolata, hiperaktiviteye sebep olabilir.

Lavantanın rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Uyumadan önce lavanta yağını alnınıza ve şakaklarınıza sürün. Aroma sizin uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Uyumadan önce bileklerinize yasemin yağı sürün. Araştırmalara göre, yasemin kokan odalarda uyuyan insanlar, kokusuz odalarda uyuyanlara oranla daha huzurlu uyumuştur.

Aromatik bir banyo almayı deneyin. Banyo suyuna 5 damla lavanta  yağı ve 3 damla ylang ylang yağı dökün. Mümkünse banyo sıcak suyla dolu olsun. Keyfini çıkarıp rahatlamaya bakın.

Her sabah aynı saatte uyanın, önceki gün ne kadar az uyumuş olsanız da. Haftasonları da bunu devam ettirin. Vücut bu programa alışırsa, uyumanız daha kolay olur.

Her sabah yürüyüşe çıkın. Uzun bir yürüyüş olmak zorunda değil, ama kesinlikle açık havada olmalı. Doğal ışığın varlığı yorgun vücudunuza uyanma vakti olduğunu fark ettirecektir. Vücut saatiniz dışarının doğal ışığına ayarlanırsa, geceleri uyumanız daha kolay olacaktır.

Gündüzleri uyumamaya çalışın. Ne kadar yorgun hissederseniz hissedin. Uyku problemleri olmayan insanlar gündüzleri uyumayı dinlendirici buluyor olabilirler, fakat siz gündüz uyuduktan sonra akşamları uyuyamaya bir zombiye dönüşüyorsanız gündüzleri uyumayın. Bu vücudunuzun uyku düzenini bozar.

Yatağa girdiğinizde, ayaklarınızın ağırlaştığını hayal edin. Yatağa battıklarını hissedin. Sonra da bunu bacaklarınızla yapın. Yavaş yavaş tüm vücudunuza uygulayın. Vücudunuzun ağırlaştığını ve sakinleştiğini hissedin. Ana fikir, aşama aşama  tüm vücudunuzu rahatlatmak.

Bunu yaptıktan sonra hala uyanıksanız eğer, koyun sayın. Buradaki fikir aklınızı sıkıcı tekrarlarla oyalamak ve yormak. Koyun saymanıza gerek yok, herhangi bir şey sayabilirsiniz.

Uyuyamıyorsanız, bunu düşünerek dert etmeyin. Yatakta bunu düşünmeniz uyumanızı zorlaştırabilir. Yataktan çıkın biraz yürüyün, kitap okuyun, televizyon izleyin.

Yatağınızın yanında saat bulundurmayın. Saate bakmak size kaç saat uyuduğunuzu hatırlatır ve moralinizi bozabilir. Sonraki gün bu kadar az uykuyla nasıl dayanacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Uyuduğunuz odanın serin olmasına dikkat edin. Çoğu insan serin ortamlarda daha rahat uyur.

Aldığınız ilaçların içindek maddelere dikkat edin. Çoğunda kafein bulunabilir.

Uyumadan önceki dört saat içinde egzersizden kaçının, vücudu uyanık tutar. Onun yerine sabahları veya işten dönünce spor yapın. Tabi yoga buna dahil değildir. Vücudu rahatlatmak ve uykuya hazırlamak için yoga birebirdir.

Uyumadan önceki dört saat içinde kafeinden kaçının. Hatta mümkün olduğunca kafeinden kaçının. Her insanın kafeine duyarlılığı farklıdır ama kafein aşırı uyarıcı bir maddedir. Etkileri de uzun sürebilir.

Geceleri alkolden de kaçının. Bir bardak şeri uykuya dalmanız için yardımcı olabilir fakat etkisi kısa süreli olduğundan gece uyanmanıza da sebep olabilir.

Uyumadan önceki dört saat önce sigara içiyorsanız, uykusuzluk probleminiz için başka sebep aramayın. Her şeye olduğu gibi sigaranın uyku düzeninize de zararı vardır. Nikotin, merkezi sinir sitemini uyarır, bundan dolayı uyku düzeninizi bozar ve kalıcı olarak öyle kalmasını sağlar.

Bütün bu somut bilgiler ışığında tatlı uykular diliyoruz...Etiketler: Uyku

İlk yorumu siz yazın !..

 • Yorumunuz en az 30 karakter olmalıdır. (0)
İlginizi çekebilir...
Sitede Ara
 • Yeni başlayanlara En iyi 10 Kore dizisi
  Güzel liste. İlgimi çeken diziler oldu. Kill me heal me ve boys over flowers da olabilirmiş listede. ...
 • medal of honor spearhead kurulum hatası...
  iyiymiş ama birazı eksik olmuş bu...
 • Sevimli Komik ve İlginç Kedi Resimleri
  aaaaaaaaaaaaa çok şirinlerrrrr...
 • Saç dökülmesinin nedenleri ve Ahmet Maranki Karışımı
  Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun ç...
 • CS 1.5 ve CS 1.6 İçin Sağlam Bir CFG (cengaver.cfg)
  güzel bir cfg tavsiye ediyorum...
 • Soyut Kavramlara Örnekler
  Abi somut yazsaydın da yine olmazdı. ...
 • Evcil Kuş Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
  Merhaba, geçmiş olsun bu durumda kendi başınıza tedavi uygulamanız zor olsa da kırık çıkık için tıklayı...